Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jednym z elementów w budynku jest okno. Posiada ono wiele funkcji, z których najważniejsze to ochrona przed czynnikami atmosferycznymi, a także umożliwienie dostępu promieniowania słonecznego do wnętrza pomieszczeń. Przed zakupem okna należy zastanowić się jakie wybrać. Z jakiego materiału powinno być ono wykonane? Drewniane czy plastikowe? O jakich parametrach? Tradycyjne czy energooszczędne?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jesteśmy tutaj, aby coś sprzedawać, ale chcemy się dzielić naszą wiedzą, udzielać porad co zrobić, aby nasz dom był ekologiczny, efektywny energetycznie oraz tani w utrzymaniu. W miarę naszych możliwości będziemy odpowiadać na pytania zadawane przez użytkowników forum. Chcemy również poznać Wasze opinie i włączyć się w dyskusję.

 

Szczególnie chętnie odpowiemy na pytania dotyczące efektywności energetycznej w kontekście termomodernizacji budynków jednorodzinnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wprowadza określone dopuszczalne wartości współczynników przenikania ciepła dla przegród budynku, w tym dla okien. Celem jest obniżenie ilości energii niezbędnej do pokrycia zapotrzebowania budynków na ciepło. Dopuszczalna wartość wspomnianego współczynnika będzie zmieniała się w kolejnych latach. Najbliższa zmiana nastąpi 1 stycznia 2017 r., a następnie 1 stycznia 2021 r. (1 styczna 2019 r. w przypadku budynków zajmowanych przez władze publiczne oraz będących ich własnością). W każdym kolejnym okresie wartości te będą coraz niższe, a okna coraz bardziej energooszczędne. Już teraz jednak warto zainwestować w okno energooszczędne i cieszyć się niższymi rachunkami za energię.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

witam pana Ekologicznydom.

wlasnie jestem w trakcie budowy i zastanawiam sie nad wyborem w ktore okna zainwestowac.2 czy 3 szybowe.roznica w cenie jest dosc znaczna.

prosze mi powiedziec tak w przyblizeniu jakie beda straty ciepla lub zyski zaleznie jakie okna zamontuje.

projekt domu parterowka z poddaszem uzytkowym.130 m2 pow uzytkowych.wiem ze potrzebowal by pan wielu danych ale chodzi mi o taki przyblizony wynik.dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnicę trzeba sobie policzyć ze wzoru. Może się różnić w zależności od powierzchni przeszkleń, parametrów okien i kilku innych cech domu. Przeliczone na pieniądze, w zależności od źródła ciepła, daje kilka (prąd) do kilkudziesięciu lat zwrotu. Ja sobie wyliczyłem kilkanaście lat zwrotu przy ogrzewaniu gazowym, zwłaszcza gdy uwzględniłem koszt kredytu.

 

Producenci nie są głupi i wyceniają to właśnie tak, żeby było na krawędzi. Należy się kierować innymi kryteriami - np. ja wziąłem cieplejsze okna dlatego, żeby mieć podłogówkę pod deską warstwową, co w dużym i przeszklonym salonie mogłoby być niemożliwe do realizacji przy oknach o gorszych parametrach. Ktoś inny np. nie ma dostępu do gazu ziemnego, a chce mieć bezobsługowe ogrzewanie i prąd lub pompa ciepła już wymagają dobrze ocieplonego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okazuje sie że dwóch autoryzownaych przedstawicieli Vetrexu oferuje dwa rózne sposobu montazu okien

 

 

jeden oferuje: montaż trójwarstwowy "ciepły" komplet

 

a drugi coś.. co mnie zaciekawiło.. nawet nie wiem jamk to nazwac.... montaż na odlanych formach z czegoś co przypomina sturopian ale jest o wiele twardsze iw ytrzymuje ncosk okol 160 kg na m2. kotwy przykrecane do futryny dwiema śrubami. i inne szmery bajery.. pod koniec tygodnia bede wiedzial dokladniej jak sie ten montaz nazwya.. no chyba ze ktoś z was wczesniej sie wyrwie przed szereg.. .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pierwszy "ciepły" montaż to nic innego jak montaż standardowy z tym, że u nas za standard przyjęło się zapsikanie samą pianką a dołożenie taśmy paro-szczelnej i paro-przepuszczalnej uznali za szczyt techniki i trzeba za to dodatkowo zapłacić a powinien to być standard wynikający z zastosowania pianki i zabezpieczeniem jej przed m.in promieniami UV.

Drugi montaż to najprawdopodobniej MO-WO czyli wysunięcie okien poza obrys muru gdzie okno nie styka się ze ścianami budynku co nie powoduje mostków termicznych, póki co jak dla mnie najbardziej energo-montaż tylko ta cena ....

Zrobiłem warstwowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno z podstawowych pytań na które trzeba będzie odpowiedzieć to czy zdecydować się na okna drewniane czy plastikowe. Ja też stanąłem przed tym wyborem i wybrałem plastikowe - z dwustronną okleiną w kolorze orzech. Po pierwsze cena - tańsze od drewnianych, 2 trwałość - nie wykrzywiają się , nie trzeba malować po kilku latach. Decydując się na okleinę wygląd równie ładny jak tych z drewna. Zgadzacie się?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten drugi.. rodzaj montazu, o któruym pisałem to montaz oparty na:

1. ciepłych podkładach podparapetowych z bardzo twardego i odpornego na ściskanie XPS

2. konsolach nosnych Klinar sotoswanych z tego co mi opowiadano głownie dla okien przypodłogowych.

 

Muszę sie troche zapoznac z tym tematem ....

 

 

a MOże ktoś z Was ma doświadczenia w tym temacie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam pana Ekologicznydom.

wlasnie jestem w trakcie budowy i zastanawiam sie nad wyborem w ktore okna zainwestowac.2 czy 3 szybowe.roznica w cenie jest dosc znaczna.

prosze mi powiedziec tak w przyblizeniu jakie beda straty ciepla lub zyski zaleznie jakie okna zamontuje.

projekt domu parterowka z poddaszem uzytkowym.130 m2 pow uzytkowych.wiem ze potrzebowal by pan wielu danych ale chodzi mi o taki przyblizony wynik.dziekuje

 

Dziękujemy za pytanie. W pierwszej kolejności wprowadzimy do tematu, a następnie spróbujemy odpowiedzieć na pańskie pytanie.

 

Zanim odpowiemy sobie na pytanie jakie wybrać okna do naszego domu warto zastanowić się nad właściwościami szyb. Jest kilka szczególnych parametrów, które je charakteryzują. Parametrami, które bezpośrednio wpływają na bilans energetyczny budynku (zyski cieplne - straty cieplne) są współczynnik przenikania ciepła „Ug” oraz współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego oznaczany jako „g”.

 

Pierwszy z nich jest odpowiedzialny za wymianę ciepła pomiędzy pomieszczeniem, a środowiskiem zewnętrznym. Czym mniejsza wartość, tym mniejsze straty ciepła. Zastosowanie większej ilości szyb w oknie, dodatkowo wypełniając przestrzenie pomiędzy nimi np. argonem, zmniejsza wartość współczynnika przenikania ciepła, a wraz z tym straty. Wymagania dotyczące tego parametru są ściśle określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (wraz z późniejszymi zmianami). Zgodnie z tym dokumentem, stosowane okna w kolejnych przedziałach czasowych mają mieć coraz mniejszy współczynnik „Ug”. Obecnie, w pomieszczeniach o temperaturze powyżej 16st.C współczynnik ten wynosi 1,3 W/m2K, od 1 stycznia 2017 będzie to 1,1 W/m2K, a od 2021 już tylko 0,9 W/m2K. Oznacza to, że coraz trudniej będzie osiągnąć wymagany współczynnik oknem dwuszybowym, a to sprawi, że okna trzyszybowe będą coraz powszechniej stosowane.

 

Drugim parametrem wpływającym na bilans energetyczny budynku jest współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego „g”. Wyraża się go w %, i jest nim stosunek energii promieniowania słonecznego które jest przepuszczane przez szybę, do całej energii, która do niej dotarła. Im wyższa wartość, tym większe pasywne zyski słoneczne. Chociaż zwiększone zyski mogą w upalne dni przegrzewać pomieszczenia, to zastosowanie odpowiednich elementów (żaluzje, rolety czy elementy konstrukcyjne budynku) może je zmniejszyć.

 

Odpowiadając na Pańskie pytanie, tak na prawdę wszystko zależy od tego ile będzie miał Pan okien (jaką powierzchnię) oraz czy ma być on zgodny z obecnymi warunkami technicznymi czy jednak bardziej energooszczędny. Jest zbyt wiele zależności, które mogą wpłynąć na zapotrzebowanie budynku na energię, aby jednoznacznie odpowiedzieć czy okna dwu czy trzyszybowe są lepsze. Warto jednak zastanowić się nad umieszczeniem okien szczególnie od strony południowej, a od strony północnej najlepiej, żeby ich nie było. W bilansie rocznym budynku straty od strony północnej, związane z przenikaniem ciepła, mogą być wyższe niż zyski od energii promieniowania słonecznego.

 

Gdy dom zostanie odpowiednio zaprojektowany i wykonany, eksploatacja będzie znacznie tańsza, niż przy wykonaniu domu "przypadkowo". Jedną z metod uzyskania dokładniejszej odpowiedzi może być wykonanie przykładowego audytu energetycznego budynku. Proszę podać powierzchnię okien z każdej strony budynku (strony świata) oraz odpowiadające im całkowite powierzchnie ścian, a także lokalizację budynku (wystarczy podać najbliższe duże miasto). Spróbujemy porównać okna dwu i trzyszybowe dla podobnego budynku i zobaczymy co z tego szacunkowo wyjdzie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okna drewniane vs. okna z tworzyw sztucznych.

 

Okna drewniane stosuje się ze względu na naturalny materiał, wygląd oraz tradycję stosowania. Trzeba jednak pamiętać, że wymagają one konserwacji (w formie malowania). Ramy drewniane wykonuje się najczęściej z drewna klejonego. Jest ono bardziej wytrzymałe i mniej się wypacza niż drewno lite. Zazwyczaj stosuje się dobrej jakości drewno sosnowe, świerkowe i mahoń. Zdarza się, że stosuje się także okna z drewna i aluminium (zwykle aluminium od zewnątrz).

 

Okna z tworzyw sztucznych produkuje się z PVC lub z kompozytu poliestrowo-szklanego. W celu zwiększenia izolacyjności cieplnej ramy tworzy się wewnętrzne komory powietrzne. Zaletą okien z tworzywa jest łatwość wykonania, a także możliwość stworzenia okna o dowolnym kształcie i kolorze. Również konserwacja nie stwarza większych problemów, wystarczy je umyć.

 

Wyróżnia się także okna aluminiowe, które charakteryzują się bardzo dużą trwałością oraz, podobnie jak w oknach z tworzyw sztucznych, łatwą konserwacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...