Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłogówka nie zawsze działa - zła instalacja?


grzech25

Recommended Posts

Witam. Jak jest na dworze minusowa temperatura to pompa podłogówki częściej się załącza i wszystko działa. Przy obecnej pogodzie mam problem.

Czy do zaworu trójdrożnego powinna być podłączona zimna woda czy woda z powrotu? U mnie z kotła miesza się z powrotem a ten teraz ciepły - nie ma co chłodzić tego powrotu za bardzo i pompa sporadycznie się załącza.

inst.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic mi to nie mówi. Gdzie mierzone? Startuje powyżej tej temperatury czy poniżej? Nie rozumiem dlaczego on ją odłącza. Działa jakieś zabezpieczenie?

 

 

U nas kiedyś było podobnie. "zimna" woda do zaworu termostatycznego została podpięta do powrotu z wężownicy bojlera (hydraulicy mieli bliżej). Układ miał tylko jedną pompę, dlatego jak bojler był naładowany to powrót z wężownicy nie był w ogóle wychłodzony. Gorąca woda trafiała na zawór termostatyczny i puszczał ją (o niemałej temperaturze) na podłogę. Instalacja wymagała przeróbki.

Edytowane przez genezyp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za tym okrągłym termometrem pod pompą jest czujnik na rurze i podaje temperaturę na sterownik. Startuje poniżej. Jak temp na kotle spadnie np do 40st i na sterowniku podniosę na 42st to załączy tą pompę i wyłączy jak osiągnie te 42st. Nie wiem na ile bezpiecznie dla podłogówki mogę podjechać z tą temperaturą:( Z tym, że to chyba nie tak powinno działać - moim laickim zdaniem, bo nie uśmiech mi się majchrować ciągle tym ustawieniem:(

Poza tym, po całkowitym zakręceniu zaworu na CO - np wiosną podłogówki już w ogóle nie załączę - też nie wiem dlaczego bo to chyba dwa oddzielne obwody.

Edytowane przez grzech25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za tym okrągłym termometrem pod pompą jest czujnik na rurze i podaje temperaturę na sterownik. Startuje poniżej. Jak temp na kotle spadnie np do 40st i na sterowniku podniosę na 42st to załączy tą pompę i wyłączy jak osiągnie te 42st. Nie wiem na ile bezpiecznie dla podłogówki mogę podjechać z tą temperaturą:( Z tym, że to chyba nie tak powinno działać - moim laickim zdaniem, bo nie uśmiech mi się majchrować ciągle tym ustawieniem:(

Poza tym, po całkowitym zakręceniu zaworu na CO - np wiosną podłogówki już w ogóle nie załączę - też nie wiem dlaczego bo to chyba dwa oddzielne obwody.

 

Wydaje mi się, że na sterowniku masz za wysoko ustawioną temperaturę załączenia pompy. Poszukaj w nim taki parametr i zmniejsz na np 35*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź chłopie zrób więcej zdjęć i bardziej czytelne. Z tego Twojego zdjęcia widać tylko że masz dwie pompy i zawór 3d. Powrót do zaworu 3d powinien być wzięty tylko z powrotu podłogówki. Jest zawór zwrotny przy pompie od ogrzewania podłogowego? Edytowane przez gersik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sensie co ze sterowaniem pompą? Magicy wymyślili to w ten sposób, że CO i CW (boiler) są podpiętę pod jedną pompę (niebieską) - na sterowniku CO, a podłogówka pod czerwoną i na sterowniku CW.

Zawór zwrotny jest i pod czerwoną pompą. Sterownik Master 500 DKsystem. Bo dokładnie do tego służy ten czujnik - masz rację:)

WP_20160204_003.jpg

Edytowane przez grzech25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...
Masz zmienić powrót do zaworu 3d i dać lepsze zdjęcia.

 

powrót zmieniony i teraz w końcu działa jak trzeba :)

Tylko jedno pytanko odnośnie pompy co/cw - po tej operacji słychać w niej powietrze. Próbowałem odkręcać lekko tą śrubę ale w zasadzie sama woda wycieka. Jak ją odpowietrzyć by sam szum wody w niej pozostał :)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...