Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nigdy nie jest za późno – czyli nasz pierwszy/ostatni dom


Recommended Posts

On rośnie prawie w granicy działki (podobnie lipa), drzewa byłyby więc zaraz za ogrodzeniem. Sam dom (główna ściana) będzie 11-12 m od ogrodzenia, natomiast wysunięta część garażowa - 6 m. Właśnie garaż wypada tam, gdzie jesion, dlatego też złożyliśmy podanie o pozwolenie na wycinkę, myśląc jednak głównie o trudności w umieszczeniu bramy. Pozwolenie już mamy, więc możemy go w każdej chwili wyciąć, ale...taki ładny i trochę szkoda...

 

Ładny to fakt, ale osobiście miałam trochę przejść z drzewami u nas i moje obawy dotyczą bezpieczeństwa domu.

Jestem wielkim przeciwnikiem wycinania drzew - żeby było jasne :)

Kiedy kupiliśmy nasz stary dom, na działce dookoła niego rosły 2 olbrzymie jesiony i wielka cudna lipa (drzewa tak ok. 200 letnie).

Pierwszego roku w jesion uderzył piorun, to było koszmarne przeżycie - drzewo ok. 6 m od rogu domu, potworny huk i strach czy nie poleciało na dom, nasz albo sąsiada - przy takim kolosie nie byłoby czego ratować. Na szczęście poleciało na ulicę, na szczęście nic akurat nie jechało, pozrywało tylko linie energetyczne.

Dwa lata później podczas potwornej wichury wyrwało nam w samym środku nocy tę olbrzymią lipę, z korzeniami, jak trawkę, na szczęście drzewo nie upadło na nasz dom, poleciało w stronę sąsiada, niszcząc mu na szczęście tylko płot i na szczęście psy były zamknięte w domu, bo by je zabiło.

Został ostatni jesion, ten największy, 10 lat boksowaliśmy się z gminą o pozwolenie na wycinkę.

Dopiero wtedy zaczęłam spać spokojnie.

Pozostałe duże drzewa są daleko od domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a nie można go przyciąć i uformować? :) rodzice tak z lipą zrobili, chociaż im młodsze drzewko sie przycina tym lepiej... mieliśmy ogromna i piękną lipę jednocześnie :) była pozywieniem dla wielu pszczół :)

ale była tak wysoka, że w razie czego uderzyłaby na dom sąsiada... więc przycięto ją, będzie odbijała teraz na boki a góra będzie przycinana :)

i tym sposobem pszczeli bar szybkiej obsługi został ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie można go przyciąć i uformować? :) rodzice tak z lipą zrobili, chociaż im młodsze drzewko sie przycina tym lepiej... mieliśmy ogromna i piękną lipę jednocześnie :) była pozywieniem dla wielu pszczół :)

ale była tak wysoka, że w razie czego uderzyłaby na dom sąsiada... więc przycięto ją, będzie odbijała teraz na boki a góra będzie przycinana :)

i tym sposobem pszczeli bar szybkiej obsługi został ;)

 

Nasze były tak wielkie, że potrzebna była zgoda gminy na przycięcie - nie zdążyliśmy tej zgody otrzymać :(

Ale Ewa ma pozwolenie na wycinkę?

Więc można wymierzyć co dokąd sięga, i co gdyby jakiś kataklizm, wymierzyć tak, żeby nie narobiło szkód i nie zagrażało zdrowiu i życiu, i przyciąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mąż coś takiego chyba kombinuje, czyli przycięcie.

Z drugiej strony - z tym jesionem to jeszcze może się okazać, że trzeba będzie go ściąć z innych względów, ale to dopiero będzie widać po wytyczeniu domu. On wypada - tak jak pisałam - trochę w świetle wjazdu do garażu, o ile wjazd byłby tak całkiem na wprost od ulicy. Więc gdyby go zostawiać, to brama musiałaby być z jednej albo z drugiej strony, a dojazd musiałby lekkim łukiem omijać drzewo. No i właśnie dopiero po wytyczeniu będzie dokładnie widać, jak to wypadnie; może się okazać, że zupełnie bez sensu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mąż coś takiego chyba kombinuje, czyli przycięcie.

Z drugiej strony - z tym jesionem to jeszcze może się okazać, że trzeba będzie go ściąć z innych względów, ale to dopiero będzie widać po wytyczeniu domu. On wypada - tak jak pisałam - trochę w świetle wjazdu do garażu, o ile wjazd byłby tak całkiem na wprost od ulicy. Więc gdyby go zostawiać, to brama musiałaby być z jednej albo z drugiej strony, a dojazd musiałby lekkim łukiem omijać drzewo. No i właśnie dopiero po wytyczeniu będzie dokładnie widać, jak to wypadnie; może się okazać, że zupełnie bez sensu :)

 

Najważniejsze, że wszystko możecie zrobić teraz, na etapie jeszcze przed budową, macie czas przemyśleć, rozważyć i podjąć decyzję.

Nie miałam na celu zasiać niepokoju, tylko, żebyście na to zwrócili uwagę i uniknęli kłopotów w przyszłości :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pusia, no właśnie jestem Ci bardzo wdzięczna za przytomność! :yes:

 

Kochana, mam fobię, więc jestem czujna :lol2:

Jak widzisz miałam 3 wielkie drzewa, w jedno strzelił piorun - w mojej obecności, drugie wyrwała wichura - w mojej obecności, trzecie wycięliśmy (jak chcesz to zerknij - mój dziennik zaczyna się od tej operacji, zobacz jaki to był kolos). A jak zabrakło moich własnych drzew to wiosną zeszłego roku następna wichura wyrwała z korzeniami akację sąsiada, która spadła na mnie siedząca w samochodzie :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochana, mam fobię, więc jestem czujna :lol2:

Jak widzisz miałam 3 wielkie drzewa, w jedno strzelił piorun - w mojej obecności, drugie wyrwała wichura - w mojej obecności, trzecie wycięliśmy (jak chcesz to zerknij - mój dziennik zaczyna się od tej operacji, zobacz jaki to był kolos). A jak zabrakło moich własnych drzew to wiosną zeszłego roku następna wichura wyrwała z korzeniami akację sąsiada, która spadła na mnie siedząca w samochodzie :rotfl:

 

omg, ewidentnie ciągnie je do Ciebie, mam nadzieję, że w okolicy już nie więcej wielkich drzew;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...