Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja grawitacyjna - łączenie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 41
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czy można stosować wyciąg w kuchni, w której jest wentylacja grawitacyjna ? Z tego co czytam, w kuchni z kuchenką gazową muszą być 2 przewody wentylacji grawitacyjnej i tylko w takiej sytuacji do jednego kanału można podłączyć wyciąg. Drugi musi być zawsze dostępny i drożny. W przypadku dysponowania 1 kanałem, nie można do niego podłączać wyciągu... a tak często jest w blokach - tutaj wentylacja działa tylko podczas pracy wyciągu.

 

Fachowiec z uprawnieniami, który robił odbiory kominiarskie, sprawdził istnienie wentylacji w garażu, w kotłowni i w salonie przy kominku. Kuchnia, która jest otwarta na salon, jakoś formalnie go nie zainteresowała. Być może wystarczająca jest wentylacja w salonie? Wg projektu przy kuchni mam spiżarkę w której są 2 kanały wentylacyjne, jeden służy do wentylacji spiżarki, drugi do wentylacji kuchni, do której prowadzić ma 1 metrowa rura przez spiżarkę. Przewidziana jest jeszcze wentylacja we wiatrołapie... Tutaj na razie się do komina wentylacyjnego nie przebiłem. Domyślam się jednak, że wentylacja we wiatrołapie ma za zadanie odprowadzać wilgoć z mokrych ubrań ?

 

Główny nawiew powietrza z zewnątrz realizowany jest przez otwór nawiewowy w kotłowni. Choć znowu wg. kominiarza przy kotłach z zamkniętą komora spalania nawiew nie jest potrzebny... Jakoś trudno połapać się w przepisach dotyczących wentylacji ...

Edytowane przez piotrek0m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Choć znowu wg. kominiarza przy kotłach z zamkniętą komora spalania nawiew nie jest potrzebny... Jakoś trudno połapać się w przepisach dotyczących wentylacji ...

Bo też nie każdy musi być (cytując znaną reklamę telewizyjną) bohaterem w swoim domu :no:

Wystarczy zlecić uznanemu fachowcowi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Gazu nie ma , będzie indukcja i pochłaniacz zamiast okapu z wyciągiem

Niebieskie na rysunku to właśnie kanał 125mm z PCV

No i widzisz - powoli dostarczasz potrzebnych informacji ;)

Ale jeszcze jedno ustalenie: czy planujesz wentylację "grawitacyjną" (WG), czy mechaniczną?

I czy mieszkasz w budynku jedno-, czy wielorodzinnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
to już pisałem.

wg, domek jednorodzinny z poddaszem.

Jeśli ma być WG, to nie będzie odpowiedniego ciągu i możliwe będą "cofki" :(

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Dlatego, że od kanału od komina wentylacyjnego będzie odcinek 30-40cm w poziomie ?

Nie wiedziałem, że to tylko tyle! W takim przypadku może to działać prawidłowo, o ile w ogólnym bilansie nawiewów i wywiewów nie okaże się, że będzie to działać jak nawiewnik. Trzeba bowiem pamiętać, że każdy odcinek poziomy zwiększa szanse powstawania "cofki" (tym więcej, im bliżej do wylotu komina wentylacyjnego - np. w mieszkaniach na poddaszu).

Cały szkopuł z tą WG jest taki, że działa samoistnie a nie pod przymusem (jak WM) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mam pytanie zbliżone tematycznie, czy jeżeli od wyciągu kuchennego do komina wentylacyjnego jest 5 metrów, to czy można poprowadzić rurę i do niej wpiąć wyciąg? Przy czym nie chodzi tutaj o działanie WG, bo w kuchni jest niezależna kratka, chodzi o działanie wyciągu z takim długim kanałem... co z oporami tłoczenia na takiej długości ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*

1. przy WG takich zaworów się nie daje, bo nie będzie wentylacji! :no: :(

2. taki zawór w rurze poziomej może upierdliwie "kłapać" w zależności od kierunku wiatru i położenia komina na dachu :(

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
A mam pytanie zbliżone tematycznie, czy jeżeli od wyciągu kuchennego do komina wentylacyjnego jest 5 metrów, to czy można poprowadzić rurę i do niej wpiąć wyciąg?

Można, ale na czas pracy okapu najprościej uchylać okno, aby uzupełniać świeżym powietrzem wyrzucane przez okap opary.

Przy czym nie chodzi tutaj o działanie WG, bo w kuchni jest niezależna kratka, chodzi o działanie wyciągu z takim długim kanałem... co z oporami tłoczenia na takiej długości ?

Opory przepływu powietrza rosną najbardziej na każdym kolanie. Na odcinku prostym - mniej. Trzeba po prostu kupić okap o dużej wydajności, aby wyciąg był efektywny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
to jakie zawory zwrotne się daje przy WG? napewno się daje bo nie raz na forum o tym czytałem (:confused:)

podrzucił linka jaki, skoro ten jest zły.

To niedokładnie czytałeś ;) Z GW jest tak, że działa "jak chce" - albo prawidłowo "wylata", albo "wlata" ("cofka"). Przy WG taki zawór zwrotny uniemożliwia całkowicie wentylację "naturalną". Po prostu ciąg jest najczęściej zbyt mały, aby go otwierał. Jeśli wentylowane pomieszczenie podlega przepisom bezpieczeństwa (np. kuchnia z kuchenką gazową, łazienka z gazowym "junkersem", i t.d.) wtedy kratka musi być stale otwarta. Jeśli tym przepisom nie podlega np. zwykłe pomieszczenie mieszkalne, kuchnia elektryczna z pochłaniaczem i t.p.), to można dać kratkę regulowaną lub anemostat. Są to jednak urządzenia ręcznie regulowane i żadnych tego typu urządzeń regulujących się samoczynnie w handlu nie ma. Jedynym "automatem" (ale to już WM) jest wentylatorek higrosterowany do automatycznego załączania po wzroście wilgotności np. w łazience. U siebie zastosowałem i anemostaty (jako nawiewniki) i kratki regulowane (jako wywiewy, ale mogące być całkowicie zamknięte na wypadek okresowej "cofki"). Te ostatnie handlowe urządzenia musiałem jednak we własnym zakresie tak przerobić, aby można je było w określonych sytuacjach zamknąć całkowicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*

Zastosuj sobie ten wynalazek (już tu w innym wątku komuś polecałem):

http://www.went-ar.pl/index.php?route=product/product&product_id=380

Pracuje to na zasadzie "wilk syty i owca cała". Jeśli chcesz, to włączasz albo okap, albo wentylatorek (dowolnie sterowany). W czasie ich pracy WG jest odcinana "klapką" (taki zaworek zwrotny). Gdy ten okap lub wentylatorek wyłączasz (lub sam się wyłącza), to "klapka" opada i włącza się stała WG.

Tę stałą WG można tak zmodernizować, jak ja sobie zrobiłem (opisałem powyżej) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Jak go zainstalować w kanale ? Trzeba puszcza po wierzchu rurę pcv a to mało fajna ozdoba taka pucha.

A coś takiego z membraną ?

http://www.setta.pl/pool/thumb_170_c100.jpg

Albo chcesz mieć WG działającą dobrze, albo stosuj sobie własne wynalazki

- na własną odpowiedzialność :bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...