Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

DGP - budynek, parterowy, wyloty przy podłodze


sylwekr

Recommended Posts

Tak zastanawiam się nad zrobieniem DGP, ale trochę niestandardowo, tak aby wyloty były by przy podłodze. W przypadku piętra nie było by problemu, ale to jest budynek parterowy. Wydaje mi się to mało komfortowe "dmuchanie" ciepłem po głowie, a przy podłodze zimno. W parterówkach z tego co widzę to wszyscy robią wyloty w suficie. Czy mój pomysł ma sens, czyli turbina na poddaszu, główny kanał do pomieszczenia gospodarczego, stamtąd na dół i rozprowadzenie w podłodze do pokoi z wylotami nad podłogą. Ktoś coś podobnego robił, ma to sens ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w normalnym budownictwie nie ma sensu, chyba, ze bedziesz uzywal w trybie ciaglym i obawiasz sie szybszego zabrudzenia sufitu
Tak zastanawiam się nad zrobieniem DGP, ale trochę niestandardowo, tak aby wyloty były by przy podłodze. W przypadku piętra nie było by problemu, ale to jest budynek parterowy. Wydaje mi się to mało komfortowe "dmuchanie" ciepłem po głowie, a przy podłodze zimno. W parterówkach z tego co widzę to wszyscy robią wyloty w suficie. Czy mój pomysł ma sens, czyli turbina na poddaszu, główny kanał do pomieszczenia gospodarczego, stamtąd na dół i rozprowadzenie w podłodze do pokoi z wylotami nad podłogą. Ktoś coś podobnego robił, ma to sens ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabrudzenia sufitu to jedno, bardziej obawiam się przegrzewania salonu. Buduję energooszczędny dom, a chciałbym kominka używać. Nie miałem styczności z DGP i obawiam się efektu że jak DGP będzie działało to będzie wyraźnie cieplej pod sufitem niż przy podłodze stąd pomysł zrobienia nawiewów przy podłodze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabrudzenia sufitu to jedno, bardziej obawiam się przegrzewania salonu. Buduję energooszczędny dom, a chciałbym kominka używać. Nie miałem styczności z DGP i obawiam się efektu że jak DGP będzie działało to będzie wyraźnie cieplej pod sufitem niż przy podłodze stąd pomysł zrobienia nawiewów przy podłodze.

 

Tez myslalem tak zrobic ale zostawilem ten pomysl bo musialbym w kazdym pokoju okijac wieniec poza tym balem sie ze sciana moze pekac. Druga rzecz musisz porzadnie ocieplic rury bo przy niepaleniu bedzie ci ciagnelo zimnym. Ostatnia rzecz, wcale nie czuc podmuchu cieplego, teraz mam turbine 800m/h bez regulatora bo zepsuty i jest podpieta na sztywno, przy 6 punktach w parterowce podmuch czuc 10cm od anemostatu, dalej juz nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sylwek

Nie, tak nie kombinuj bo to nie ma sensu. Krótko: jakkolwiek będziesz grzał - ciepło najpierw pójdzie do góry i od góry będzie wypełniać Twoją chałupę. Jeżeli zrobisz wloty na dole to zyskasz tyle, że będziesz miał pionowe strugi ciepłego powietrza które będą zasuwały pod sufit. Absolutnie odradzam ten pomysł, nic to nie da a roboty kupa. Zawsze i wszędzie pod sufitem jest cieplej bo ciepło pcha się do góryyyyy.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...