Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki rekuperator najtańszy w użyciu (filtry, nagrzewnica) ?


Recommended Posts

Jestem prawie zdecydowany na wentylację mechaniczną. Chciałbym, żeby to była jak najtańsze w użytkowaniu. Wiem, że pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć, np. zużycie prądu przez rekuperator. I stąd moje pytania: jaki rekuperator wybrać , kierując się kosztami użytkowania.

1. Zużycie prądu - które rekuperatory zużywają najmniej prądu - pytam o marki i modele, ale też np. o jakieś cech tych urządzeń, które należy brać pod uwagę;

2. nagrzewnica - wiem , że musi być, żeby rekuperator zimą nie zamarzł, jaką wybrać? czym się kierować? Czy nagrzewnica pracuje non stop , gdy temp. są poniżej 0 ?

3. filtry - w internecie ceny filtrów są bardzo różne do różnych rekuperatorów, niektórzy użytkownicy sami kupują materiał filtracyjny i po docięciu umieszczają w filtrach - czy wtedy cała wentylacja działa dobrze? Podobno nie da się tak zrobić ze wszystkimi rekuperatorami i ich filtrami? Jak to wygląda?

 

Z góry dzięki za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"2. Nie mam. Rozmraża się automatycznie, redukując strumień nawiewny.

3. 50zł za tkaninę filtracyjną. Wystarczy na cztery lata przy założeniu że wymieniamy filtry 4x w roku. "

 

Nie masz nagrzewnicy? I nie zamarza w mrozy?

Rozumiem , że masz możliwość włożenia do filtra takiej tkaniny? Musiałeś kupować jakieś specjalne wkłady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nagrzewnicy, jeśli zamarza, to zmniejsza nawiew:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?241834-jaki-rekuperator-do-ma%C5%82ego-domu-90m2-u%C5%BCytkowej&p=7033605&viewfull=1#post7033605

 

Nie musiałem kupować żadnych specjalnych wkładów na filtry.

 

Ponizej dane z godzinnej obserwacji Kinetica. W tabelach odpowiednio

Godzina, Temp. Zewn, Wydajność nadmuchu, Temp na najdalszym anemostacie, Temp. na najbliższym anemostacie.

 

Najdalszy anemostat - około 11 m od skrzynki rozdzielczej, najbliższy - około 6 m od skrzynki, przy czym przewody idące do najdalszego na odcinku 0.5m wychodzą ponad izolacje,cały przeskoczyć wieniec i nie są na tym odcinku izolowane.

Przewody WM idą nad sufitem podwieszanym, lezą na 5cm wełny mineralnej. Przysypane są warstwą 30cm celulozy.

Program u-wert wylicza, ze przy aktualnej temperaturze zewnętrznej, temperatura izolacji przy dolnej ściance rury to 16.6C, a przy gornej to juz tylko 12C co ma wpływ na sprawność całej instalacji

 

Rekuperator ustawiony nominalnie na wydajność nawiewu i wywiewu 30%

Wyniki:

 

 

[table=width: 400]

[tr]

[td]23.00[/td]

[td]-11[/td]

[td]16%[/td]

[td]15.9[/td]

[td]16.8[/td]

[/tr]

[tr]

[td]23.10[/td]

[td]-11[/td]

[td]16%[/td]

[td]15.9[/td]

[td]16.8[/td]

[/tr]

[tr]

[td]23.20[/td]

[td]-11[/td]

[td]16%[/td]

[td]15.9[/td]

[td]16.8[/td]

[/tr]

[tr]

[td]23.30[/td]

[td]-12[/td]

[td]0%[/td]

[td] - [/td]

[td] - [/td]

[/tr]

[tr]

[td]23.40[/td]

[td]-12[/td]

[td]0%[/td]

[td] - [/td]

[td] - [/td]

[/tr]

[tr]

[td]23.50[/td]

[td]-12[/td]

[td]25%[/td]

[td]16.5[/td]

[td]17.6[/td]

[/tr]

[tr]

[td]00.00[/td]

[td]-12[/td]

[td]25%[/td]

[td]16.5[/td]

[td]17.5[/td]

[/tr]

 

[/table]

 

Jak widać rekuperatoró w trakcie 60 minutowej obserwacji, wyłączył się na ok. 15 minut, cześć czasu przepracował z mocno obniżoą wydajnością nadmuchu 16%, cześć z wydajnością 25%.

Z wydajnością 25% pracował jeszcze do godziny 00.20, teraz pracuje na 16 procent, pewnie za pół godziny sie nawiew wyłączy na kwadrans.

 

Widać, że kiedy reku pracuje na 25% temperatury nawiewu są wyższe, niż kiedy pracuje z wydajnością 16% - powietrze szybciej pokonuje kanał i nie zdąży stracić temperatury.

 

Sprawność układu:

W tej chwili mam w dwóch pomieszczeniach z wywiewem (łazienka kuchnia) 22C, a w trzech 17.8-18C (pomieszczenie techniczne, wiatrołap i niewykończone jeszcze WC).

Liczę wiec temperaturę wywiewaną 20C

 

Sprawnosc powyzej 85%.

 

Wilgotność w domu :43%

 

W momencie,cw ktorym rekuperator wstrzymuje nawiew, mozna fajnie wychwycić wszystkie nieszczelności domu. Wiem już w którym miejscu korekty wymaga klapa wyłazy strychowego i uszczelka drzwi pomieszczenia technicznego.

 

Będąc w domu nie da się wychwycić momentu, w ktorym nadmuch pracuje na 25, 16, czy 0 %

Nawet paląc w kominku, bo wtedy i tak rozszczelnianiam drzwi tarasowe w salonie, aby go nie przegrzać, poza tym wówczas ciepło lepiej migruje do pozostałej części domu.

 

Tym samym pragnę zdementować informacje rozsiewane przez TB, ze Kinetic wyłącza się przy -5C.

Przy -5C sporadycznie zwalnia, ale nawet przy -12C bez nagrzewnicy spełnia swoją rolę.

 

 

Bardzo fajne wyliczenia.

Jest jednak w nich błąd.

 

Sprawność temperaturową wylicza się przy strugach zrównoważonych !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...