Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocena wyceny zabudowy kominka


ciupa

Recommended Posts

Witam,

Dostałem wycenę wykonania zabudowy kominka jak na załączonym zdjęciu.

Dariusz Patelczyk - Kominek-Model.jpg

Zabudowa z płyt SILCA 3cm (w sumie ok 21-23 płyty 1000x625x30 - moje obliczenia z zaokręgleniem), wraz z podstawowymi kratkami oraz elementami łączeniowymi jak rury kominowe itp. Zabudowa surowa tj. bez wykończenia narożników, cekolu, innych dodatków. Cena materiałów z robocizną 5500 PLN (bez rozbicia na poszczególne - firma nie chciała podać). Czy taka cena jest "sensowna" czy przesadzona jak na taki zakres prac?

 

Pozdrawiam,

 

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 40
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

Ciupa ... nie za bardzo rozumiem sens zamawiania lub też - z drugiej strony, wykonywania kominka jak to ładnie napisałeś:

Zabudowa surowa tj. bez wykończenia narożników, cekolu, innych dodatków.

A kto zrobi resztę? Pan od gładzi ? Płytkarz ? Ekipa od gipsokartonów ?

A jak gładź zacznie pękać albo odpadać płatami ? Jak jakiś kamień się odklei i spadnie ? Jak się okaże w okreie gwarancyjnym że coś nie jest tak z działaniem samego paleniska (wkładu) ? Albo z zabudową zaczną się dziać dziwne rzeczy ?

Kogo będziesz prosił o poprawki ? Komu złożysz reklamację ?

Firmie, kóra robiła "zabudowę surową" ? Czy właśnie kolejnym, innym (ilu ich będzie ?) wykonawcom Twojego kominka ?

Kominek musi być w całości od A do Z wykonany przez jedną firmę, która w dodatku powinna w takim kominku nauczyć jeszce palić przyszłego użytkownika. Co najwyżej można zostawić komuś innemu lub sobie samemu taki kominek do pomalowania. A i to należy zrobić z uwzględnieniami wykonawcy takiego kominka co do rodzaju farby, podkłądu, sposobu i terminu zagruntowania bryły kominka, itp. rzeczy.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ciupa ... nie za bardzo rozumiem sens zamawiania lub też - z drugiej strony, wykonywania kominka jak to ładnie napisałeś:

A kto zrobi resztę? Pan od gładzi ? Płytkarz ? Ekipa od gipsokartonów ?

Nie napisałem, że chcę aby robił mi to ktoś inny, tyle, że cena wykończenia jest do uzgodnienia w zależności od tego jak i z jakich materiałów na to być zrobione.

Pytanie było czy podana cena za określony zakres prac jest odpowiednia cz może zawyżona/atrakcyjna.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dalej nie rozumiem logiki w takim rozbijaniu etapów wykonania kominka ... jeżeli na ten przykład okaże się że na takiej surowej zabudowie ma być spora ilość kamienia, to będzie musiała ona być całkiem inaczej skonstruowana ...

Tak samo jak nie rozumiem jak firma (nie koniecznie akurat od kominków) może nie chcieć podać dokładnego kosztorysu rozbitego na konkretne ilości materiałów i samą robociznę.

Poniżej przykład.

Pozdrawiam.

 

Kosztorys wykonania kompleksowego kominka wraz z kominkową instalacją grzewczą (DGP).

Inwestor - Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

Lokalizacja - Kozia Wólka, ul. Franka Dolasa 123, gmina Chrzęszczysławice, powiat Łękowoda

 

Ceny materiałów brutto 23% VAT, podsumowanie skorygowane do stawki montażowej 8 % VAT

 

1. Wkład kominkowy z boczną szybą bez szprosa Kratki.pl Zibi BS/P – 3200,00 zł

2. Materiały – 3174,00 zł

-pyta izolacyjna Promat Promasil 950 K, 16 szt – 960,00 zł

-klej do płyt izolacyjnych, 2 op. – 240,00 zł

-kołki do płyt izolacyjnych, 8 szt – 20,00 zł

-wkręty do płyt izolacyjnych, 2 op. – 34,00 zł

-płyta GK, szt – 84,00 zł

-taśma narożnikowa, 2 m – 14,00 zł

-narożniki ocynk, 3 szt – 18,00 zł

-gips szpachlowy z włóknem szklanym – 28,00 zł

-gładź gipsowa – 30,00 zł

-akryl szpachlowy – 8,00 zł

-aluflex 125 mm – 22,00 zł

-opaska ślimakowa, 4 szt – 14,00 zł

-przepustnica linkowa 125 mm – 72,00 zł

-kolano dymowe 200 mm, 3 częściowe, 2 szt – 196,00 zł

-rura dymowa 200 mm, 0,5 m, 2 szt – 136,00 zł

-rura dymowa 200 mm, 025 m – 48,00 zł

-silikon wysokotemperaturowy 1200 C – 22,00 zł

-kratka Luft NP 9x76x56 Grafit, 2 szt – 560,00 zł

-kratka Luft NL 9x76x56 Grafit – 280,00 zł

-klej wysokoelastyczny C2TES1 – 74,00 zł

-bloczek BK 5x20x60, 60 szt – 210,00 zł

-klej do bloczków BK, 2 szt – 44,00 zł

-materiały montażowe i ogólnobudowlane – 60,00 zł

3. System Dystrybucji gorącego powietrza (DGP) - 2318,00 zł

-turbina ZefirPRO 700 m3 - 700,00 zł

-filtr skrzynkowy 150 mm - 232,00 zł

-regulator obrotów - 156,00 zł

-skrzynka rozdzielcza 150/5x125 - 61,00 zł

-przewód izolowany 150 mm, 20 mb - 260,00 zł

-przewód izolowany 125 mm, 40 mb - 480,00 zł

-anemostat 150 mm, biały, 4 szt - 60,00 zł

-kratka 17x17 cm z żaluzją - 47,00 zł

-adapter kratki 17x17 - 9,00 zł

-redukcja 125/150 mm - 4 szt - 52,00 zł

-złączka 150 mm - 5,00 zł

-flex 150 mm - 25,00 zł

-opaska ślimakowa, 30 szt - 105,00 zł

-przewód 0,75 m2 - 24,00 zł

-peszel - 12,00 zł

-materiały do zabudowy - 90,00 zł

 

Materiały (punkty 1 - 3) ogółem (bez elementów kamiennych) – 8692,00 zł (23% VAT) / do zapłaty 7632,00 zł brutto (8% VAT)

 

4. Elementy kamienne na kominek wg uzgodnień projektowych - 2630,00 zł (23% VAT) / do zapłaty 2310,00 zł brutto (8% VAT)

5. Projekt i kompleksowe wykonanie zabudowy kominka – 3000,00 zł brutto (8% VAT)

6. Wykonanie instalacji grzewczej DGP (dystrybucji gorącego powietrza) - 1000,00 zł brutto (8% VAT)

 

SUMA KOŃCOWA (do zapłaty) – 13942,00 zł (8% VAT)

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ciupa ... nie za bardzo rozumiem sens zamawiania lub też - z drugiej strony, wykonywania kominka jak to ładnie napisałeś:

A kto zrobi resztę? Pan od gładzi ? Płytkarz ? Ekipa od gipsokartonów ?

A jak gładź zacznie pękać albo odpadać płatami ? Jak jakiś kamień się odklei i spadnie ? Jak się okaże w okreie gwarancyjnym że coś nie jest tak z działaniem samego paleniska (wkładu) ? Albo z zabudową zaczną się dziać dziwne rzeczy ?

Kogo będziesz prosił o poprawki ? Komu złożysz reklamację ?

Firmie, kóra robiła "zabudowę surową" ? Czy właśnie kolejnym, innym (ilu ich będzie ?) wykonawcom Twojego kominka ?

Kominek musi być w całości od A do Z wykonany przez jedną firmę, która w dodatku powinna w takim kominku nauczyć jeszce palić przyszłego użytkownika. Co najwyżej można zostawić komuś innemu lub sobie samemu taki kominek do pomalowania. A i to należy zrobić z uwzględnieniami wykonawcy takiego kominka co do rodzaju farby, podkłądu, sposobu i terminu zagruntowania bryły kominka, itp. rzeczy.

Pozdrawiam.

Od lat robię kominki na surowo i nie widzę w tym, ani z tym, żadnego problemu. Niepotrzebnie generalizujesz...Twoje "JA" jest słuszne i racjonalne, ale są inni, którzy tez mają swoje racje...;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dalej nie rozumiem logiki w takim rozbijaniu etapów wykonania kominka ... jeżeli na ten przykład okaże się że na takiej surowej zabudowie ma być spora ilość kamienia, to będzie musiała ona być całkiem inaczej skonstruowana ...

Tak samo jak nie rozumiem jak firma (nie koniecznie akurat od kominków) może nie chcieć podać dokładnego kosztorysu rozbitego na konkretne ilości materiałów i samą robociznę.

Poniżej przykład.

Pozdrawiam.

 

Kosztorys wykonania kompleksowego kominka wraz z kominkową instalacją grzewczą (DGP).

Inwestor - Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

Lokalizacja - Kozia Wólka, ul. Franka Dolasa 123, gmina Chrzęszczysławice, powiat Łękowoda

 

Ceny materiałów brutto 23% VAT, podsumowanie skorygowane do stawki montażowej 8 % VAT

 

1. Wkład kominkowy z boczną szybą bez szprosa Kratki.pl Zibi BS/P – 3200,00 zł

2. Materiały – 3174,00 zł

-pyta izolacyjna Promat Promasil 950 K, 16 szt – 960,00 zł

-klej do płyt izolacyjnych, 2 op. – 240,00 zł

-kołki do płyt izolacyjnych, 8 szt – 20,00 zł

-wkręty do płyt izolacyjnych, 2 op. – 34,00 zł

-płyta GK, szt – 84,00 zł

-taśma narożnikowa, 2 m – 14,00 zł

-narożniki ocynk, 3 szt – 18,00 zł

-gips szpachlowy z włóknem szklanym – 28,00 zł

-gładź gipsowa – 30,00 zł

-akryl szpachlowy – 8,00 zł

-aluflex 125 mm – 22,00 zł

-opaska ślimakowa, 4 szt – 14,00 zł

-przepustnica linkowa 125 mm – 72,00 zł

-kolano dymowe 200 mm, 3 częściowe, 2 szt – 196,00 zł

-rura dymowa 200 mm, 0,5 m, 2 szt – 136,00 zł

-rura dymowa 200 mm, 025 m – 48,00 zł

-silikon wysokotemperaturowy 1200 C – 22,00 zł

-kratka Luft NP 9x76x56 Grafit, 2 szt – 560,00 zł

-kratka Luft NL 9x76x56 Grafit – 280,00 zł

-klej wysokoelastyczny C2TES1 – 74,00 zł

-bloczek BK 5x20x60, 60 szt – 210,00 zł

-klej do bloczków BK, 2 szt – 44,00 zł

-materiały montażowe i ogólnobudowlane – 60,00 zł

3. System Dystrybucji gorącego powietrza (DGP) - 2318,00 zł

-turbina ZefirPRO 700 m3 - 700,00 zł

-filtr skrzynkowy 150 mm - 232,00 zł

-regulator obrotów - 156,00 zł

-skrzynka rozdzielcza 150/5x125 - 61,00 zł

-przewód izolowany 150 mm, 20 mb - 260,00 zł

-przewód izolowany 125 mm, 40 mb - 480,00 zł

-anemostat 150 mm, biały, 4 szt - 60,00 zł

-kratka 17x17 cm z żaluzją - 47,00 zł

-adapter kratki 17x17 - 9,00 zł

-redukcja 125/150 mm - 4 szt - 52,00 zł

-złączka 150 mm - 5,00 zł

-flex 150 mm - 25,00 zł

-opaska ślimakowa, 30 szt - 105,00 zł

-przewód 0,75 m2 - 24,00 zł

-peszel - 12,00 zł

-materiały do zabudowy - 90,00 zł

 

Materiały (punkty 1 - 3) ogółem (bez elementów kamiennych) – 8692,00 zł (23% VAT) / do zapłaty 7632,00 zł brutto (8% VAT)

 

4. Elementy kamienne na kominek wg uzgodnień projektowych - 2630,00 zł (23% VAT) / do zapłaty 2310,00 zł brutto (8% VAT)

5. Projekt i kompleksowe wykonanie zabudowy kominka – 3000,00 zł brutto (8% VAT)

6. Wykonanie instalacji grzewczej DGP (dystrybucji gorącego powietrza) - 1000,00 zł brutto (8% VAT)

 

SUMA KOŃCOWA (do zapłaty) – 13942,00 zł (8% VAT)

 

Odważnie łamiesz utarte schematy, nie pierwszy raz i nie ostatni jak sądzę.

Przedstawiona wycena z pewnością bardzo uczciwa w stosunku do klienta (oczywiście zakładając uczciwe wyliczenie materiału- ktoś inny może podać ilości z kosmosu, albo zaniżyć i mówić potem inwestorowi, że "wyszło więcej")

 

Robiąc jednak 39 podobny kominek doskonale potrafimy oszacować koszt materiału i cenę całkowitej usługi po może nieco dłuższym zastanowieniu również bez wyliczanek na kalkulatorze, a takie zestawienie inwestorowi tak do końca niewiele mówi.

Może wzbudzać też liczne kontrowersje po zakończeniu inwestycji.

 

Powyższą wycenę można przedstawić również w następujący sposób:

 

1. Wkład Zibi BS podłączony do komina rurami sztywnymi, oraz do zimnego powietrza rurą spiro, z zastosowaniem dodatkowej przepustnicy, posadowiony na... - xxxxx pln

 

2.Obudowa wg projektu, obłożona kamieniem takim a takim (podany sposób połączenia, ilość elementów itp), konstrukcja wykonana z ytongu wyłożonego płytą promasil 950,kratki narożne 3 sztuki, plus kilka jakichś opisowych szczegółów - xxxx pln (jeśli ktoś sobie życzy można jeszcze rozbić na stan surowy i wykończenie - tu podobnie do PB nie widzę problemu)

 

3.Dgp - turbia ZefirPro 700 z filtrem oraz regulatorem obrotów, rozprowadzenie rurami izolowanymi atestowanymi na 250*x do iluśtam pomieszczen, zakończone anemostatami plus jakiś opis dodatkowy- xxxx pln

 

Moim zdaniem równie uczciwie i pozwalające porównać oferty klientowi.

Pozdrawiam.

Edytowane przez lecho*ski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Witam.

Tak samo jak nie rozumiem jak firma (nie koniecznie akurat od kominków) może nie chcieć podać dokładnego kosztorysu rozbitego na konkretne ilości materiałów i samą robociznę.

 

Ja też nie rozumiem dlaczego firma nie chce podać ceny z rozbiciem na koszty... W odpowiedzi na prośbę o coś takiego dostałem odpowedź, że "rozliczamy się ryczałtowo i nie ma rozbicia na koszt materiałów i robocizny". Tyle... Poza tym sama cena za oferowany zakres wydaje się dość wysoka. Bynajmniej jak dla mnie. Stąd pytanie tu na forum o opinie czy moje odczucia się słuszne czy mylne.

Edytowane przez ciupa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja też nie rozumiem dlaczego firma nie chce podać ceny z rozbiciem na koszty... W odpowiedzi na prośbę o coś takiego dostałem odpowedź, że "rozliczamy się ryczałtowo i nie ma rozbicia na koszt materiałów i robocizny". Tyle... Poza tym sama cena za oferowany zakres wydaje się dość wysoka. Bynajmniej jak dla mnie. Stąd pytanie tu na forum o opinie czy moje odczucia się słuszne czy mylne.

 

to opisz dokładniej- podłączenie jakiego wkładu, do jakiego komina, te płyty silca zostają , czy będą obłożone np. rigipsem ogniowym itp.

oprócz tego porównuj konkretne oferty: co gdzie i z jakich (dokładnie) materiałów. (np. samo określenie płyta krzemowa nic nie mówi - niektórzy producenci mają kilka rodzajów płyt)

płyta konstrukcyjna zaczyna się od pewnej jej gęstości- klasyczna silca o ile się nie mylę jest konstrukcyjna jedynie sama dla siebie- czyli powieszenie na na niej sporej ramy kamiennej może być obarczone ryzykiem

samo rozbicie nie jest takie ważne, gdyż pan x może podać niższą cenę robocizny i zawyżyć materiał w odróżnieniu do pana y

oprócz tego jak weźmiesz książkę telefoniczną i zadzwonisz do 10 kardiologów, to niekoniecznie każdy poda taką samą cenę za wizytę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zacząłem robić i propagować bardzo dokładne i szczegółowe kosztorysy materiałowe oraz wykonawcze (z rozbiciem na poszczególne etapy i czynności) po tym jak coraz więcej inwestorów zaczęło zadawać pytanie: "Panie, a co może być tam takiego drogiego i skomplikowanego w kominku że materiały na jego wykonanie kosztują ... (i tu padała jakaś kwota) ... przecież gipsokarton i profile są tanie, a wełna kosztuje 20 zł za sztukę ..."

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to opisz dokładniej- podłączenie jakiego wkładu, do jakiego komina, te płyty silca zostają , czy będą obłożone np. rigipsem ogniowym itp.

Wkład Romotop HEAT 2G 70.40.13 do komina Leier fi200. Reszta jak pisałem: SILCA 3cm (firma nie okreśilła jekiego dokładnie typu), stan surowy w wycenie. Docelowo niewielka ramka kamienna wokół wkładu, szerokości 10cm w poziomie, 15cm w pionie, wykończone np. gładzią lub czymś podobnym (te elementy poza ofertą).

oprócz tego porównuj konkretne oferty: co gdzie i z jakich (dokładnie) materiałów..

To moja pierwsza oferta i akurat w tym przypaku to nawet nie mam takiej możliwości aby coś móc porównać...

samo rozbicie nie jest takie ważne, gdyż pan x może podać niższą cenę robocizny i zawyżyć materiał w odróżnieniu do pana y

Tak, ale mając ceny jednego i drugiego można stwierdzić czy ceny są "rynkowe", jakieś jakości są proponowane materiały, jaki koszt wykonastwa itp. Jak się dostaje "zamknięty worek" sztuk raz, tak jak w moim przypadku, ciężko coś porównać i wywnioskować... Na domiar złego mój lokalny rynek kominkowy jest dość ubogi jeżeli chodzi o wykonastwo także czuję przez skórę, że to może być działanie "monopolistyczne" ;)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja przyznam, że jak ktoś zadaje zbyt dużo pytań, robię mu kominek za darmo. Potem tylko żądam zapłaty za moją wiedzę, której trochą muszę użyć by tą robotę za darmochę wykonać. Generalnie dla klienta efekt jest porównywalny, odpadają mu jednak wrzody żołądka z powodu zmartwień i nieprzespane noce. W sumie za ten aspekt dobroczynnej działalności, wkrótce zacznę dodatkowo naliczać jakąś odpłatność. Brzmi jak żart? No bo to w sumie jest żart, ale nie do końca. Dwa razy zastosowałem taki zabieg z klientem przewrażliwionym i czułym na nas złodziei (czytaj wykonawców).

 

Ostatni przebój. Proszę Pana! Te płytki szamotowe kosztują 3 zł za sztukę...Skąd wzięła się cena 9000 zł za kominek, skoro tych płytek jest tylko 200?! Zrobił się jeszcze większy problem, bo na początku wyjaśnień, powiedziałem, że 3 zł to się płaci w jego sklepie, a ja kupuję po 1,90 zł...

 

Piszę rozwlekle, by uzmysłowić co mądrzejszym czytelnikom, że jest jeszcze taka pozycja w wycenach, jak wartość intelektualna, wiedza, doświadczenia. Również to, że jak moja firma spieprzy coś nie daj Boże, odbierze telefon, umówi się na rozbiórkę i postawi od nowa...To też wartość, która w wielu podobnych zakładach rzemieślniczych jest abstrakcją, a wielu klientów nie ma pojęcia, że tak można (i trzeba!)....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkład Romotop HEAT 2G 70.40.13 do komina Leier fi200. Reszta jak pisałem: SILCA 3cm (firma nie okreśilła jekiego dokładnie typu), stan surowy w wycenie. Docelowo niewielka ramka kamienna wokół wkładu, szerokości 10cm w poziomie, 15cm w pionie, wykończone np. gładzią lub czymś podobnym (te elementy poza ofertą).

 

To moja pierwsza oferta i akurat w tym przypaku to nawet nie mam takiej możliwości aby coś móc porównać...

 

Tak, ale mając ceny jednego i drugiego można stwierdzić czy ceny są "rynkowe", jakieś jakości są proponowane materiały, jaki koszt wykonastwa itp. Jak się dostaje "zamknięty worek" sztuk raz, tak jak w moim przypadku, ciężko coś porównać i wywnioskować... Na domiar złego mój lokalny rynek kominkowy jest dość ubogi jeżeli chodzi o wykonastwo także czuję przez skórę, że to może być działanie "monopolistyczne" ;)...

Nieprawda...Za blisko do Elbląga (co najmniej 2 dobre firmy), do Kościerzyny (też 2), do Trójmiasta (z 10 dobrych firm)....Chojnice, Tuchola...To wszystko firmy, które robiąc w Kwidzynie, nawet niespecjalnie transport doliczą....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
Po tym jak otrzymałem kilka wycen na wykonanie łazienki... wybieram opcję "CAŁOŚĆ KOSZTUJE"... wiem ile mam zapłacić ... Mam na to tyle ile trzeba .. wiem że mnie stać na całość u tego wykonawcy.

 

tylko tutaj jest inna sprawa bo płytki armature kupuje klient. A wykonawca tylko wykonuje i we własnym zakresie ewentualnie klej fugi , materiały montazowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
Witam.

Jak inwestor kupuje sam takie płytki czy armaturę to oznacza że jest "gupi" i nie umie liczyć ... Bo każdy zakup u wykonawcy "vatowca" oznacza oszczędność prawie 15% ceny zakupionego materiału.

Pozdrawiam.

 

ale rozumiesz mój sens wypowiedzi....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja przyznam, że jak ktoś zadaje zbyt dużo pytań, robię mu kominek za darmo. Potem tylko żądam zapłaty za moją wiedzę, której trochą muszę użyć by tą robotę za darmochę wykonać. Generalnie dla klienta efekt jest porównywalny, odpadają mu jednak wrzody żołądka z powodu zmartwień i nieprzespane noce. W sumie za ten aspekt dobroczynnej działalności, wkrótce zacznę dodatkowo naliczać jakąś odpłatność. Brzmi jak żart? No bo to w sumie jest żart, ale nie do końca. Dwa razy zastosowałem taki zabieg z klientem przewrażliwionym i czułym na nas złodziei (czytaj wykonawców).

 

Ostatni przebój. Proszę Pana! Te płytki szamotowe kosztują 3 zł za sztukę...Skąd wzięła się cena 9000 zł za kominek, skoro tych płytek jest tylko 200?! Zrobił się jeszcze większy problem, bo na początku wyjaśnień, powiedziałem, że 3 zł to się płaci w jego sklepie, a ja kupuję po 1,90 zł...

 

Piszę rozwlekle, by uzmysłowić co mądrzejszym czytelnikom, że jest jeszcze taka pozycja w wycenach, jak wartość intelektualna, wiedza, doświadczenia. Również to, że jak moja firma spieprzy coś nie daj Boże, odbierze telefon, umówi się na rozbiórkę i postawi od nowa...To też wartość, która w wielu podobnych zakładach rzemieślniczych jest abstrakcją, a wielu klientów nie ma pojęcia, że tak można (i trzeba!)....

 

Tylko ze polska jest jeszcze biedronkoludem, musi byc tanio, niewazne ze parowki nie maja miesa ale sa tanie!!! Ja co prawda dzialam w innej branzy ale juz dawno olalem klientow ktorzy chca tanio, tanio tanio!!! Na takim sie i tak nie zarobi. Wykonawca ktory wie co robi, potrafi to zrobi, i jeszcze zrobi to czysto to musi bgc dobrze oplacony. Ja za kominek zaplacilem 17k, z moich szybkich wyliczen gosc zarobil z 8k, moze wiecej bo nie znam cen hurtowych. Ale jest zrobione, ladnie, porzadnie i czysto. Ale to jest firma tego typu, jak cos sie zaczelo dziac z turbina to sam zaczalem szukac, dzwonilem do producenta itp a pozniej mi gosc od kominka zapytal po co sobie d... zawracalem, do niech mam dzwonic oni sie tym zajma, po to sa.

A firmy ktore robia byle tanio to pozniej gadaja a ze tak ma byc, a ze gwarancja nie obejmuje a to ze chmury sa i nie ma jak dojechac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze polska jest jeszcze biedronkoludem, musi byc tanio, niewazne ze parowki nie maja miesa ale sa tanie!!! Ja co prawda dzialam w innej branzy ale juz dawno olalem klientow ktorzy chca tanio, tanio tanio!!! Na takim sie i tak nie zarobi. Wykonawca ktory wie co robi, potrafi to zrobi, i jeszcze zrobi to czysto to musi bgc dobrze oplacony. Ja za kominek zaplacilem 17k, z moich szybkich wyliczen gosc zarobil z 8k, moze wiecej bo nie znam cen hurtowych. Ale jest zrobione, ladnie, porzadnie i czysto. Ale to jest firma tego typu, jak cos sie zaczelo dziac z turbina to sam zaczalem szukac, dzwonilem do producenta itp a pozniej mi gosc od kominka zapytal po co sobie d... zawracalem, do niech mam dzwonic oni sie tym zajma, po to sa.

A firmy ktore robia byle tanio to pozniej gadaja a ze tak ma byc, a ze gwarancja nie obejmuje a to ze chmury sa i nie ma jak dojechac

 

całkiem racja, kwestia tylko czy zarobił właśnie tyle (wątpię) i co uwzględnia jego zarobek (zus, podatek, pracownicy, salon, dojazdy, księgowość, plus z dziesięć innych pozycji, w tym gwarancja którą słusznie dostrzegłeś)

nie zgodzę się z jednym, nie wiem czy uwierzysz, ale najlepiej zarabiają firmy montujące na zaprawie gipsowej (!) najtańszy kominek z marketu w 6 godzin, składające się z Ryśka i pomocnika bez zusów i innych fusów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...