Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

AirPack 300 - czy wystarczający?


Recommended Posts

Witam!

Jestem na etapie ofertowania systemu wentylacji mechanicznej. Firma dobierająca rekuperator zaproponowała AirPacka 300, wyliczając zapotrzebowanie na powietrze na poziomie 270m3/h. Powierzchnia wentylowana wynosi 157,12 m2, kubatura 439,9 m3. W domy standardowo ma mieszkać 4 osoby. Obawiam się, czy wydajność 300 m3/h będzie wystarczjąca. Nie mam ochoty przewymiarowywać centrali, ale z drugiej strony jeżeli jest potrzebna większa to na tym etapie jej zakup nie będzie jeszcze tak bolesny. Proszę o pomoc w ocenie, czy AirPack będzie wystarczający dla mojego domu. Jeżeli potrzeba więcej informacji, chętnie je uzupełnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 69
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

U mnie jest podobna powierzchnia wentylowana ,4 osoby, AirPack 300. Centrala pracuje z wydajnością 90m3/h i jest ok czyli nie ma już problemu z zaparowanymi oknami jak kiedyś a wilgotność w domu jest ok 40%

Kolego mozesz na priv jaką cenę dostałes za samą centralę ?

mam od paru lat instalację teraz myslę nad urządzeniem

Przyglądam sie temu urządzeniu

pow 200m2

kubatura 600m3 minus pom.gosp.

 

i jeszcze małe zapytanie jaki potrzebny kabel do sterownika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Witam. U nas powierzchnia przewietrzana na dzień dzisiejszy to 140m2 (370 m3) jednak do zagospodarowania mamy jeszcze 40m2 na poddaszu (106m3 - może za jakiś czas a może za kilka lat). Na razie poddasze będzie nieogrzewanym strychem. Czy AirPack 300 wystarczy, czyl lepiej 400? Chciałabym od razu uwglednić poddasze, bo nie wiem kiedy bedzie włączone do użytkowania. Mieszkać będą 3-4 osoby. Edytowane przez Gunia.a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalację wentylacji mechanicznej projektuje i wykonuje się w/g kilku norm. Jedna z nich mówi o min. zapotrzebowaniu powietrza dla jednej osoby. Inna (wytyczna) o krotności wymian w ciągu h.

 

W domu nie chodzi o to jak szybko wymieni się powietrze, lecz o to, aby było komfortowo. Innymi słowy musimy wentylować z taką krotnością, aby wilgotność powietrza zawierała się od 40 - do 60%.

 

Pamiętajmy jednak, aby prędkości strumienia powietrza były optymalne, dzięki temu nasz rekuperator będzie sprawniejszy (większy odzysk ciepła), a także nie spowoduje nadmiernego wysuszania powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczerze powiedziawszy, to nie ma co przewymiarowywać, chyba że chcecie pod to podpinać rurowe GWC. w przeciwnym razie to bez sensu. przez 3/4 roku centrala będzie chodzić na minimalnych obrotach. w trakcie imprez pewnie na wyższych, ale trzeba też pomyśleć o tym, że to wiąże się z hałasem (niewielkim, ale jedak) - trzeba by przewymiarować całą instalację, a nie tylko rekuperator. awaryjnie zawsze można otworzyć okno.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z ciekawości:

Załóżmy taką sytuację:

1) mając dom np. 180 mkw w którym mieszka 4 osobowa rodzina i rekuperator o wydajności 300 m3/h

2) mając dom np. 180 mkw w którym mieszka 4 osobowa rodzina i rekuperator o wydajności 500 m3/h (z wymiennikiem o większej płaszczyźnie )

 

Teraz pytanie:

1) Z jaką wydajnością będziemy wentylowali dom przy pozycji nr 1 i pozycji nr 2

2) W którym przypadku będzie lepszy odzysk ciepła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...