Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

AirPack 300 - czy wystarczający?


Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 69
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam!

Jestem na etapie ofertowania systemu wentylacji mechanicznej. Firma dobierająca rekuperator zaproponowała AirPacka 300, wyliczając zapotrzebowanie na powietrze na poziomie 270m3/h. Powierzchnia wentylowana wynosi 157,12 m2, kubatura 439,9 m3. W domy standardowo ma mieszkać 4 osoby. Obawiam się, czy wydajność 300 m3/h będzie wystarczjąca. Nie mam ochoty przewymiarowywać centrali, ale z drugiej strony jeżeli jest potrzebna większa to na tym etapie jej zakup nie będzie jeszcze tak bolesny. Proszę o pomoc w ocenie, czy AirPack będzie wystarczający dla mojego domu. Jeżeli potrzeba więcej informacji, chętnie je uzupełnię.

 

Będzie wystarczająca, ale ważne jakie są preferencje użytkowników co do ilości powietrza i hałasu. Zimą będzie z zapasem. Latem niekoniecznie, bo jak chłodniej wieczorem i chciałbyś całą noc wentylować bardziej, to w pewnym momencie będziesz słyszał wentylację. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

 

Jeżeli będzie impreza to każdą centralę możesz dać na maksa, ale nie pod wielkość imprezy dobierasz centralę, może mieć to co najwyżej jakiś wpływ. Tu znowu zależy od Ciebie. Jeden ma jedną imprezę w roku i na to nie patrzy, inny ma ich dużo i może już brać to pod uwagę. Odnośnie hałasu centrali podczas imprezy, to nie słyszałem żeby komuś to wtedy przeszkadzało, chyba że imprezuje w totalnej ciszy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z ciekawości:

Załóżmy taką sytuację:

1) mając dom np. 180 mkw w którym mieszka 4 osobowa rodzina i rekuperator o wydajności 300 m3/h

2) mając dom np. 180 mkw w którym mieszka 4 osobowa rodzina i rekuperator o wydajności 500 m3/h (z wymiennikiem o większej płaszczyźnie )

 

Teraz pytanie:

1) Z jaką wydajnością będziemy wentylowali dom przy pozycji nr 1 i pozycji nr 2

2) W którym przypadku będzie lepszy odzysk ciepła

 

1. Zimą podobnie zależnie od wilgotności wewnątrz. Latem w drugim przypadku raczej bardziej dla większego komfortu.

2. Kilka procent na korzyść większego zależnie od różnic w wymiennikach.

 

Mam dodatkowe pytania - może odpowiesz:

a) która opcja będzie cichsza przy tych samych wydajnościach,

b) która opcja będzie bardziej komfortowa latem,

c) którą opcję poleciłbyś bardziej jeżeli ktoś dużo gotuje na gazie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zimą podobnie zależnie od wilgotności wewnątrz. Latem w drugim przypadku raczej bardziej dla większego komfortu.

2. Kilka procent na korzyść większego zależnie od różnic w wymiennikach.

 

Mam dodatkowe pytania - może odpowiesz:

a) która opcja będzie cichsza przy tych samych wydajnościach,

b) która opcja będzie bardziej komfortowa latem,

c) którą opcję poleciłbyś bardziej jeżeli ktoś dużo gotuje na gazie

 

Hałas, który powstaje w instalacji ma najczęściej dwa podłoża. Jeden to dźwięk wydobywający się z rekuperatora (praca silników), drugi to przekroczenie dopuszczalnych prędkości powietrza.

Wbrew opiniom przy rekuperacji można otwierać okna. Nie można być niewolnikiem nowoczesnego systemu.

Co do gazu chcesz dopytać o przepisy ze stosowania otwartego paleniska? Co do wentylowania to umówmy się, jeśli będziesz smażył rybę czy frytki, to żaden rekuperator nie "wybierze" całego powietrza. Więc czy będziesz miał 300m3/h czy 600 - nie ma to znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) z taką samą w obu przypadkach

2) w pierwszym - prędkość wymiany powietrza będzie wolniejsza, ale odzysk ciepła lepszy.

Zdałam?

 

Jesli w punkcie pierwszym piszesz, że wydajność jest taka sama, to dlaczego pózniej piszesz, że w pierwszym przypadku prędkość wymiany powietrza będzie wolniejsza ? :)

 

Odzysk bedzie lepszy w pierwszym przypadku, ale dlatego, że większy rekuperator wymaga większego przepływu. Jesli na obydwu ustawimy np 120m3/h, bo taki poziom zapewnia nam komfort, większy wymiennik moze pracować z gorsza sprawnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad Airpakiem i sterownikiem air++. Może mi ktoś cyknąć fotkę w które miejsce na sterowniku wchodzi kabel od reku?

 

W sam środek sterownika. Potrzebna jest standardowa, ale głęboka puszka elektroinstalacyjna 60. Taka jak do gniazdek elektrycznych.

 

W reku są 3 wejścia i są opisane: Air S, Air++ i AirB. Zdjęć nie mam pod ręką,. Jak będą konieczne to mogę poszukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Odzysk bedzie lepszy w pierwszym przypadku, ale dlatego, że większy rekuperator wymaga większego przepływu. Jesli na obydwu ustawimy np 120m3/h, bo taki poziom zapewnia nam komfort, większy wymiennik moze pracować z gorsza sprawnością.

 

 

Dokładnie tak, krzywa odzysku ciepła przesuwa się wraz ze zwiększoną płaszczyzną wymiennika. Dlatego przy strumieniu 120m3/h odzysk ciepła będzie lepszy w mniejszym wymienniku (rekuperatorze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, krzywa odzysku ciepła przesuwa się wraz ze zwiększoną płaszczyzną wymiennika. Dlatego przy strumieniu 120m3/h odzysk ciepła będzie lepszy w mniejszym wymienniku (rekuperatorze).

 

Nie napisałeś wraz ze zwiększoną płaszczyzną wymiennika, w którą stronę się przesuwa. Drugim zdaniem pokazujesz że nie w tą prawdziwą.

 

To jest bardzo ciekawe. Czyli im mniejszy wymiennik tym lepszy odzysk ciepła? Skoro będzie lepszy odzysk w mniejszym wymienniku, czyli o mniejszym polu powierzchni i przy większych prędkościach, to po co np. Recair chwali się powierzchnią typowych wymienników aż 36m2?

 

Im mniejsza prędkość na wymienniku, tym większy odzysk ciepła i większa sprawność. Czy nie tak jest?

 

Zmęczony jestem i idę spać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś wraz ze zwiększoną płaszczyzną wymiennika, w którą stronę się przesuwa. Drugim zdaniem pokazujesz że nie w tą prawdziwą.

 

To jest bardzo ciekawe. Czyli im mniejszy wymiennik tym lepszy odzysk ciepła? Skoro będzie lepszy odzysk w mniejszym wymienniku, czyli o mniejszym polu powierzchni i przy większych prędkościach, to po co np. Recair chwali się powierzchnią typowych wymienników aż 36m2?

 

Im mniejsza prędkość na wymienniku, tym większy odzysk ciepła i większa sprawność. Czy nie tak jest?

 

Zmęczony jestem i idę spać...

 

Każdy wymiennik posiada swoją charakterystykę (krzywą odzysku ciepła) oraz prędkość optymalną przy której odzysk ciepła jest najwyższy (optymalny).

 

Dlatego tak ważne jest, aby wymiennik był dobrany optymalnie (idealnie) do ilości powietrza przez niego przepływającego w trybie standardowym (30m3/h/os).

Przy większych wymiennikach i mniejszym przepływie odzysk ciepła będzie mniejszy :-)

Edytowane przez kerado28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy wymiennik posiada swoją charakterystykę (krzywą odzysku ciepła) oraz prędkość optymalną przy której odzysk ciepła jest najwyższy (optymalny).

 

Podaj mi te prędkości optymalne, które posiadają wymienniki Recair, bo aż ciekawy jestem. Tylko nie odpowiadaj pytaniem na pytanie jak ostatnio. Pisz konkrety ;)

 

Dlatego tak ważne jest, aby wymiennik był dobrany optymalnie (idealnie) do ilości powietrza przez niego przepływającego w trybie standardowym (30m3/h/os).

 

Na tej podstawie dobierz proszę wymiennik/rekuperator pod osoby od 1 do 6, ok? Czy mam rozumieć że nie patrzysz na wielkość domu?

 

Przy większych wymiennikach i mniejszym przepływie odzysk ciepła będzie mniejszy :-)

 

Zerknij na wykresy dla AP400 i AP600 i powtórz to zdanie. Mam nadzieje że wykresy rozumiesz.

 

AP400.jpg AP600.jpg

 

Jak dla mnie to ładnie powiedziany makaron nawijasz i są to niestety bzdury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj mi te prędkości optymalne, które posiadają wymienniki Recair, bo aż ciekawy jestem. Tylko nie odpowiadaj pytaniem na pytanie jak ostatnio. Pisz konkrety ;)

 

 

 

Na tej podstawie dobierz proszę wymiennik/rekuperator pod osoby od 1 do 6, ok? Czy mam rozumieć że nie patrzysz na wielkość domu?

 

 

 

Zerknij na wykresy dla AP400 i AP600 i powtórz to zdanie. Mam nadzieje że wykresy rozumiesz.

 

[ATTACH=CONFIG]356902[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]356903[/ATTACH]

 

Jak dla mnie to ładnie powiedziany makaron nawijasz i są to niestety bzdury.

 

Podaj mi wynik odzysku ciepła do strumienia 100m3/h przy większym wymienniku.

Przy okazji wskaż rekuperator, który posiada taki deklarowany odzysk ciepła :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj mi wynik odzysku ciepła do strumienia 100m3/h przy większym wymienniku.

Przy okazji wskaż rekuperator, który posiada taki deklarowany odzysk ciepła :-)

 

W wykresu producent pokazuje że powyżej 96%. Na ten temat się nie wypowiadam, bo to nie moja deklaracja. Producent jak w temacie wątku. To jest tabela z dokumentacji technicznej. Montujesz urządzenia tego producenta, to powinieneś wiedzieć.

 

Ja odpowiedziałem na oba pytania. Odpowiedz proszę na trzy moje pytania. Widzę, że szukasz zaczepki nie mając pojęcia o czym mówisz. Mówisz dokładnie na odwrót niż jest próbując pouczać innych, a co niektórzy Ci przyklaskują. Wielu możecie wprowadzić w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wykresu producent pokazuje że powyżej 96%. Na ten temat się nie wypowiadam, bo to nie moja deklaracja. Producent jak w temacie wątku. To jest tabela z dokumentacji technicznej. Montujesz urządzenia tego producenta, to powinieneś wiedzieć.

 

Ja odpowiedziałem na oba pytania. Odpowiedz proszę na trzy moje pytania. Widzę, że szukasz zaczepki nie mając pojęcia o czym mówisz. Mówisz dokładnie na odwrót niż jest próbując pouczać innych, a co niektórzy Ci przyklaskują. Wielu możecie wprowadzić w błąd.

 

Tak jak napisałeś ponad 96%..., ale

Skoro mamy wymienniki z odzyskiem ciepła prawie 97% - to dlaczego producenci rekuperatorów takich rzeczy nie piszą na swoich stronach?

Przecież kilku z nich stosuje właśnie takie wymienniki !!

 

Najlepsze rekuperatory, które posiadają certyfikację osiągają parametry odzysku ciepła 93% (akurat nie na wymiennikach recaira).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak tam odpowiedzi? Będą?

 

Rzetelne odpowiedzi są składową wielu czynników. Nie można odpowiedzieć, że rekuperator będzie miał zawsze odzysk ciepła 96 %, tak jak nie można stwierdzić, że rekuperator będzie zużywał zawsze tyle samo prądu.

Jest wiele czynników, który ma na to wpływ i nie ma jednoznacznej odpowiedzi, którą starasz się wymusić.

 

Dlatego pisałem, abyś wskazał producenta rekuperatorów, który ma odzysk ponad 96 % - bo w/g Ciebie skoro wymiennik ma taką charakterystykę to rekuperator także....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nie chcesz odpowiedzieć, więc postaram się zrobić to za Ciebie.

 

Jest wiele instytucji, które dokonują pomiary i wydają certyfikaty.

Jedne są rzetelne, a drugie mniej...

 

Skupmy się jednak na tych co wykonują badania prawidłowo.

 

Zaciągnięte ze strony instytutu:

Rekuperator o mocy 300m3/h przy wydajności od 121 m3/h do 231m3/h - odzysk ciepła wyniósł 93%

Rekuperator o mocy 450m3/h przy wydajności od 140 m3/h do 348m3/h - odzysk ciepła wyniósł 89%

 

Chciałbym zauważyć, że w drugim przypadku zastosowany został większy wymiennik !!

Mimo jednak tego odzysk ciepła przy strumieniu ok. 120m3/h jest większy przy rekuperatorze mniejszym.

 

Cuda? Czy brak wiedzy?

Proszę zatem nie opisuj rzeczy, których nie rozumiesz !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że instalator ukrywający się za nickiem prywatnym się mądrzy pisząc bzdury, to się wtrąciłem do dyskusji.

Dobrze w tym fachu jest mieć praktykę, wiedzę i znać prawa fizyki, matematyki itp. oraz łączyć je razem. To ostatnie niewielu wychodzi, co widać i na budowach i na forum...

 

Rzetelne odpowiedzi są składową wielu czynników. Nie można odpowiedzieć, że rekuperator będzie miał zawsze odzysk ciepła 96 %, tak jak nie można stwierdzić, że rekuperator będzie zużywał zawsze tyle samo prądu.

Wkleiłem tabele producenta z wykresem działania central wentylacyjnych w określonych warunkach i przy danej wilgotności, temperaturze itp. Nigdy nie mówiłem że rekuperator będzie miał zawsze taki sam odzysk lub pobierał tyle samo prądu. To jest rozmydlanie odpowiedzi i insynuacje.

 

Rzetelne odpowiedzi nie są składową wielu czynników, tylko czynniki wpływające na pracę są składowymi do ustalenia warunków pracy. Porównywać centrale można tylko przy takich samych warunkach/parametrach pracy i bez uśrednień, bo one prowadzą do naginania faktów i interpretacji wg potrzeb.

 

Jest wiele czynników, który ma na to wpływ i nie ma jednoznacznej odpowiedzi, którą starasz się wymusić.

Niczego nie staram się wymusić. Prawiłeś morały, to zadałem kilka prostych pytań, przytoczę ponownie:

a) która opcja będzie cichsza przy tych samych wydajnościach,

b) która opcja będzie bardziej komfortowa latem,

c) którą opcję poleciłbyś bardziej jeżeli ktoś dużo gotuje na gazie

 

Dlatego pisałem, abyś wskazał producenta rekuperatorów, który ma odzysk ponad 96 % - bo w/g Ciebie skoro wymiennik ma taką charakterystykę to rekuperator także....

Podałem tabele dla całej centrali, którą zaciągnąłem z karty katalogowej producenta z tematu. Druga część zdania to insynuacje. Nigdy tak nie twierdziłem i nie twierdzę. Skąd bierzesz te bzdury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...