Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

AirPack 300 - czy wystarczający?


Recommended Posts

Widzę, że nie chcesz odpowiedzieć, więc postaram się zrobić to za Ciebie.

Nie wiem na co niby nie chcę odpowiedzieć. Powtórz proszę pytanie bo może przeoczyłem.

Jest wiele instytucji, które dokonują pomiary i wydają certyfikaty.

Jedne są rzetelne, a drugie mniej...

Tak było, jest i będzie... Oczywista oczywistość.

Skupmy się jednak na tych co wykonują badania prawidłowo.

Kim jesteś żebyś mógł to ocenić? Skąd wiesz które jak badają i co jest prawidłowe a co nie? Masz jakieś uprawnienia, certyfikat, inne? Napisz je i potwierdź to co piszesz.

 

Zaciągnięte ze strony instytutu:

Rekuperator o mocy 300m3/h przy wydajności od 121 m3/h do 231m3/h - odzysk ciepła wyniósł 93%

Rekuperator o mocy 450m3/h przy wydajności od 140 m3/h do 348m3/h - odzysk ciepła wyniósł 89%

Co to za instytut?

Jednostką mocy rekuperatora są m3/h?

Odzysk ciepła jest uśredniony. Nie jest jednoznaczny i nie wiadomo przy jakich parametrach.

 

Chciałbym zauważyć, że w drugim przypadku zastosowany został większy wymiennik !!

Mimo jednak tego odzysk ciepła przy strumieniu ok. 120m3/h jest większy przy rekuperatorze mniejszym.

Świetnie że chciałeś zauważyć. Rozumiem że bez tabel, podania nazwy producenta, modelu urządzenia, podania instytutu i uśrednieniu sprawności przy nieznanych parametrach wilgotności i temperatury, oraz porównaniu central przy innych wydajnościach, mam Ci wierzyć na słowo że to co piszesz jest prawdą?

Pojechałeś ma maksa...

 

Cuda? Czy brak wiedzy?

Jak czytam co piszesz to chyba jedno i drugie.

 

Proszę zatem nie opisuj rzeczy, których nie rozumiesz !

Opiszę w drugim poście te które rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 69
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dokładnie tak, krzywa odzysku ciepła przesuwa się wraz ze zwiększoną płaszczyzną wymiennika. Dlatego przy strumieniu 120m3/h odzysk ciepła będzie lepszy w mniejszym wymienniku (rekuperatorze).

 

Każdy wymiennik posiada swoją charakterystykę (krzywą odzysku ciepła) oraz prędkość optymalną przy której odzysk ciepła jest najwyższy (optymalny).

Przy większych wymiennikach i mniejszym przepływie odzysk ciepła będzie mniejszy :-)

 

Najkrócej jak mogę. Wklejam wykres producenta samego wymiennika. Rysunek 4.

wymiennik RS160.jpg

Producent Recair, wymiennik bardzo popularny w rekuperatorach RS 160 i jego pięć modeli. Od niskiego po najwyższy. Im wyższy tym większy. Ten z wysokością 500mm ma właśnie chyba koło 36m2 powierzchni. 100 ma najmniej, 200 więcej i tak aż do największej 500-tki.

1. Przy dowolnym, stałym przepływie o danej wartości np. 200m3/h im większa powierzchnia wymiennika tym większa sprawność.

2. Każdy wymiennik posiada swoją posiada swoją charakterystykę i nie istnieje prędkość optymalna przy której odzysk jest najwyższy. Im wolniejszy przepływ tym większy odzysk i to dąży do zera, czyli największy odzysk będzie przy przepływie bliskim zero.

 

Cuda? Czy brak wiedzy?

 

Takie głupoty piszesz że żeby było jak mówisz to muszą być cuda, a ktoś kto w to uwierzy musi mieć brak wiedzy. Oba warunki musisz spełnić.

Edytowane przez Instaltechnic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abyśmy mogli zweryfikować np. Instytut należałoby sprawdzić w jaki sposób wykonuje się certyfikację lub badania.

 

Cytat:

"Potwierdzono parametry rekuperatora Mistral PRO 800 EC dla dla strumieni Vcz=357 [m3/h] i Vu=533 [m3/h]."

 

Czy uważasz, że te badania są wykonane dobrze czy źle? Jeśli dobrze to będziemy "pracować" na ich parametrach, jeśli źle to go odrzucimy.

rekuperator-mistral-pro-600-ec-certyfikat-NF15-NF40-NFOSIGW.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Występują w ofercie ThessliGreen airpack'i z dopiskiem BASE. Jakieś wersje okrojone?

 

Tak. Wersja Base jest okrojona - nie ma presostatu filtrów (ustawia się co ile automatyka ma sygnalizować o potrzebie wymiany filtrów; w drugim przypadku centrala sprawdza co bodajże tydzień czy filtry trzeba już wymienić czy jeszcze nie) i nie ma systemu Constant Flow (możliwość ciągłego kontrolowania przepływu podczas regulacji w przypadku podpięcia kalibratora lub na stałe montując dodatkową płytkę z czujnikami).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z chęcią podejmę z Tobą merytoryczną dyskusję, ale nie poskówkę do której dążysz.

 

Znowu lepiej wiesz co ja myślę i do czego dążę... Mogę rozmawiać ale nie bardzo mam o czym. Napisałem wprost. Nie wiem czy dam radę jaśniej. Staram się pisać dokładnie na temat, a Ty rozmywasz rozmowę, nie odpowiadasz na pytania. O prawach i zasadach fizyki nie ma co rozmawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instytutu nie będę weryfikował, bo nie mam takich uprawnień. Byłem w nim wiele razy, kojarzę sporo osób, które badają tam rekuperatory. W tym samym instytucie są badane rekuperatory ThesslaGreen AirPack.

 

Piszesz że "należałoby sprawdzić"... Co masz na myśli? Jedź, sprawdzaj.

 

Cytujesz kawałek informacji, a zauważyłeś że strumienie są niezrównoważone? Norma to dopuszcza więc zgodnie z normą klient (producent rekuperatora) może poprosić o sprawdzenie zgodnie z normą i to dla nich robi instytut.

 

Napiszę łopatologicznie: Jeżeli mało czerpiemy chłodnego, a dużo wyrzucamy ciepłego, to jest oczywiste że bardziej podgrzejemy powietrze wpadające do domu, niż przy strumieniach zrównoważonych. Norma to dopuszcza, więc producent jedzie po maksie i takie badanie robi. Wyciąga maksimum na papierze, nie patrząc na to, że tak nie będzie to nigdzie pracowało. Instalacja i centrala wentylacyjna powinne być ustawione na strumieniach zrównoważonych czyli Vcz = Vu, a tym bardziej w energooszczędnym i szczelnym domu.

 

ThesslaGreen nie robi takich numerów i bada rekuperatory tylko na zrównoważonych strumieniach, co wiele razy widziałem w instytucie.

 

Reasumując: jak na instalatora, który pisze na stronie że jest specjalistą w zakresie wentylacji, dla mnie jesteś spalony ze względu na podstawowe braki w wiedzy i całkowite mylenie praw fizyki i faktów. Jak ktoś ma pytania to chętnie odpowiem, ale tobie podstaw tłumaczył nie będę. Instytutu w Radomiu nie będę podważał, bo jest tam wielu szanowanych doktorów i daleko mi do nich w wielu tematach. Robią takie badania i dla tylu firm że szacun dla nich za wiedzę i to co robią.

 

PS. Wkleiłeś nie ten certyfikat.

Edytowane przez Instaltechnic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumujmy zatem Twoje wypowiedzi:

- jeśli rekuperator ma większy wymiennik ma wtedy większy odzysk ciepła (przy trybie standardowej wentylacji 30 m3/h/os).

- sprawności bada się przy niezrównoważonych strumieniach

- im większy rekuperator tym lepszy - szybciej się przewietrzy dom.

 

Dopisz jeśli coś pominęliśmy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumujmy zatem Twoje wypowiedzi:

- jeśli rekuperator ma większy wymiennik ma wtedy większy odzysk ciepła (przy trybie standardowej wentylacji 30 m3/h/os).

- sprawności bada się przy niezrównoważonych strumieniach

- im większy rekuperator tym lepszy - szybciej się przewietrzy dom.

 

Dopisz jeśli coś pominęliśmy

 

kerado muszę się wtracić bo moim skromnym zdaniem manipulujesz:

 

ad1. Chyba logicznym jest że wymiennik o pow. wymiany 20m2 będzie miał słabszy odzysk od wymiennika o pow. wymiany 30m2 oczywiści przy założeniu że oba pracują w identycznych warunkach i na tych samych parametrach (przepływach).

 

ad2. cytat z wypowiedzi instaltechnic:

Instalacja i centrala wentylacyjna powinne być ustawione na strumieniach zrównoważonych czyli Vcz = Vu, a tym bardziej w energooszczędnym i szczelnym domu.

Więc delikatnie mówiąc mijasz się z prawdą.

 

ad3. Nigdzie nie zauważyłem takiego stwierdzenia w jego wykonaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kerado muszę się wtracić bo moim skromnym zdaniem manipulujesz:

 

ad1. Chyba logicznym jest że wymiennik o pow. wymiany 20m2 będzie miał słabszy odzysk od wymiennika o pow. wymiany 30m2 oczywiści przy założeniu że oba pracują w identycznych warunkach i na tych samych parametrach (przepływach).

 

ad2. cytat z wypowiedzi instaltechnic:

 

Więc delikatnie mówiąc mijasz się z prawdą.

 

ad3. Nigdzie nie zauważyłem takiego stwierdzenia w jego wykonaniu

Bardzo mnie cieszy, że ktoś zabiera głos.

 

ad1. Oczywiście, że tak - ale to jest duża różnica.

Weź pod uwagę rekuperatory o wydajności nominalnej 300 i 400 m3/h

 

ad2. Nie. Ponieważ ja podałem dane ze strony producenta w jakich warunkach były wykonywane badania...

Gdzie Vcz=357 [m3/h] i Vu=533 [m3/h].

Napisałem, że badanie zostało wykonane nierzetelnie (choć w dopuszczalny sposób), a dostałem info, że pracują tam fachowcy...

Czy także uważasz, że te strumienie są równe? ;)

 

ad. 3 Co do trzeciej to masz rację - podpiąłem odpowiedź innego użytkownika do Instaltechnic - czyli tego punktu nie ma :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego powinny być sobie równe, np. 300m3/h nawiewamy i 300m3/h wywiewamy. Inaczej do domu dostaje się "obce powietrze" (z poza układu wentylacji), czego powinno się maksymalnie unikać.

 

2. Norma dopuszcza duże odchylenie przy pomiarach i niestety taka jest. Jest stara i jest do bani. Jeżeli ktoś zleca żeby zrobić pomiary przy maksymalnie nierównych strumieniach, które będę się mieściły w granicy normy, to instytut to robi. Osoba wydająca dokument nadal jest fachowcem i to jej nie ujmuje że robi badanie zgodnie z normą i zgodnie z poleceniem klienta. Jest napisane na dokumencie że przy nierównych strumieniach Producent dzięki temu marketingowo pisz że spełnia normę, a że na granicy, żeby wypaść jak najlepiej to już co innego.

 

Plusfoto - napisz jasno o co Ci chodzi bo nie rozumiem. Edit. Chyba wiem o co Ci chodzi :)

Edytowane przez Instaltechnic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie konkrety?

"Nie znasz się na fizyce"

"Dyskusja z Tobą jest jałowa."

itp.

To są dla Ciebie konkrety?- Te Twoje "Konkrety" są ..... nawet żal jest komentować.

 

Brednie piszesz, a najgorsze jest to, że starasz się tą ciemnotę przekazać innym.

 

Przeanalizuj sobie badania instytutu np. z Niemiec

http://database.passivehouse.com/en/components/small_ventilation_systems

 

Wydaje Ci się, że pozjadałeś wszystkie rozumy, a Twoja wiedza umówmy się jest bardzo skromna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Nie znasz się na fizyce"

 

Nie kojarzę takiej mojej wypowiedzi, a widzę że jest zacytowana.

 

Przytoczę z postu 42 i się do tego ustosunkuj, proszę:

1. Przy dowolnym, stałym przepływie o danej wartości np. 200m3/h im większa powierzchnia wymiennika tym większa sprawność.

2. Każdy wymiennik posiada swoją posiada swoją charakterystykę i nie istnieje prędkość optymalna przy której odzysk jest najwyższy. Im wolniejszy przepływ tym większy odzysk i to dąży do zera, czyli największy odzysk będzie przy przepływie bliskim zero.

 

PS. Błędnie podsumowałeś moje wypowiedzi na co Ci wrócił uwagę plusfoto. Manipulujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę Tobie zacytować kilka przykładów (jeśli chcesz)

np.

Rekuperator Paul 300 przy strumieniu 121 m3/h - ma odzysk ciepła na poziomie 93%

ten sam produkt, lecz już w wersji 400 ma odzysk ciepła mniej niż 89%

 

 

Chodzi o to, że im większy jest rekuperator tym strumienie, które powinny przepływać przez wymiennik także POWINNY być większe !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...