Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wylane ławy fundamentowe do gruntu a zebranie humusu i dalszą budowa


sony87

Recommended Posts

Witam,

W tym tygodniu zostały wylane u mnie ławy fundamentowe do gruntu tzn operator koparki wykonał wykop o głębokości około 130 cm i szerokości około 50 cm ( w niektórych miejscach nieco płycej ze względu na niewielki spadek terenu. Następnie do dziury w ziemi bez żadnego szalunku czy folii został wlany beton b20 i powstały ławy o wysokości od 60 do 80 cm ( różnica wynika z mało dokładnego wykopu i różnic w terenie) i szerokości około 50-55cm (czasem szerzej ze względu na obrywanie się ziemi). W efekcie mam teraz ławy i ponad nie wystaje ziemia około 30-50 cm zależy w którym miejscu.

Humus nie został zebrany. Mam pytanie czy zebrać go teraz ( koparka skarpówka) czy może najpierw postawić fundamenty - zaplanowane na wysokość 5 bloczków i dopiero wtedy zebrać?. Warstwa próchnicy to około 20-30cm poniżej jest taka jakby lekka glina zmieszana z piaskiem. Nie chciałbym żeby ławy zostały zabrudzone ziemią to może lepiej najpierw postawić bloczek ? Do środka po zebraniu około 20 cm humusu wsypałbym piasek około 30cm i zagęścił a na to mam w projekcie beton 15cm.

A co dać na zewnątrz ? Obsypać fundamenty ziemią rodzimą tzn tą lekką gliną czy raczej też piasek?

Czy humus zbierać też po zewnętrznej stronie ław czy tylko w środku budynku ?

Humus nie został zebrany wcześniej ponieważ w miejscu budowy było trochę mokro i były obawy czy potem sprzęt nie będzie miał problemu z wykonaniem fundamentow. Teren jest niby suchy ( nieco wyżej położony niż otoczenie i woda nigdy nie stała) ale w miejscu budowy miałem kilka dni wcześniej tartak i podczas ładowania ciężkim sprzętem klockow drzewa teren został rozjezdzony, trochę popadało - stąd błoto.

Edytowane przez sony87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na ławach będzie stawiany bloczek fundamentowy - 5 szt x12 cm co da z zaprawą około 68 cm wysokości od poziomu ław, dalej ściany z betonukomórkowego.

Czy wystarczy na ocieplenie pionowe fundamentów jedna płyta styroduru 125x60 o gr 10 cm ? czy wysokość 60 cm to za mało ?

poziom "0" czyli gotowa podłoga będzie zaczynał się prawdopodobnie około 92cm od ław ( 68 cm bloczek+ 24cm jeden pustak)

na ścianach planowany jest styro 20 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stam222 ,

dzięki za odp. czytam właśnie Twój dziennik ale dopiero jestem na 1 str

mam więcej pytań:

1. dlaczego 15 cm ? stabdard jak widzę to chyba 10 cm ?

2. na jaką wysokośc użyć ten styrodur? chciałem ocieplić jedną płytą czyli na wysokośc 60 cm ale chyba może się okazać za mało? w takim razie dać dłuższa krawędzią tzn 125 cm ? czy docinać drugą płytę np na pół i 90 cm ?

3 czym smarować ściany fundamentowe (dysperbit?) i na co kleić sturodur tzn pianka, klej ?

4 co użyć na poziomą izolację ław i bloczków? słyszałem że stosuje się papę (2 warstwy?) ale czytam też że niektórzy piszą o specjalnej folii , czego Ty użyłes?

5 dlaczego odradzasz folię kubełkową na pokrycie styroduru? chyba koszt nie jest zbyt wysoki a wydaje mi się ze powinna osłonić ściany od wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Kilkanaście lat temu nikt nie ocieplał fundamentów, kilka lat temu 5cm było standardem , ja mam 15cm ale jeszcze 2 lub 3 dołożę.

2.Granica przemarzania gruntu w mojej okolicy to 80 cm nie widzę w Twoim profilu miejscowości więc nie wiem jak jest z tym u Ciebie, ale ociepliłbym od ław aż do chudziaka czyli całą ściankę fundamentową.

3. Dysperbit itp. sobie od razu odpusć bo szkoda kasy a to coś co niby ma być izolacją przeciwwilgociową luszczy się i marszczy od wilgoci czyli tak jakby tego nie było. U mnie smarowałem 2 warstwy szlamem cementowym (Remers) trochę to droższe od dysperbitu ale mam pewność, ze mam izolację. 2 warstwy tworzą izolację przeciwwodną. Ten etap dokładnie ( na kolanach) sprawdzałem i kazałem poprawiać, smarowane oczywiście od zew. i od wew. od wewnętrznej strony zabezpieczone 2 cm styrodur, na zewnątrz 15 w dwóch warstwach 10+5 klejone na piankę. Teraz wiem, ze to nie ma znaczenia bo jak zasypiesz ziemią to i tak się nie odklei choć byś to na klej do papieru przykleił.

4. na ławy miałem papę położoną a szlam (kładziony na ściany fundamentowe) musi się z tą papą łączyć.

5.Kładąc styrodur na ściany fundamentowe nie ma potrzeby kłaść foli kubełkowej bo i po co? Te folie nie są szczelne a kładzie się je raczej jako warstwę wentylacyjną dla styropianów hydrofobowych. Swoją drogą nie daj się na takie nabrać bo one z czasem tracą ponoć swoją hydrofobowość i stają się normalnym nasiąkliwym styropianem. Styrodur nie zmieni swojej struktury i nie zacznie nasiąkać wodą (więc folia w niczym mu nie pomoże . Widziałem też jak co niektórzy fachofcy kołkują takie styrodury i folie do ściany fundamentowej a to już zostawiam bez komentarza ale gdyby twoje majstry miały takie plany to bedzie to jednoznaczny sygnał do rozstania się z nimi w trybie natychmiastowym.

U mnie glina i ił i poziom wód gruntowych dość wysoki stąd też takie zabezpieczenia fundamentów to tak dla wiadomości ogólnej. Mam jeszcze drenaż opaskowy dookoła ław.

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...