Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wybór stropu pod względem ceny


Recommended Posts

Witam za kilka dni muszę zamawiać materiały na strop. Kierownik budowy twierdzi że tańszym stropem jest strop Teriva od stopu monolitycznego. Moja ekipa budowlana twierdzi że na odwrót. Nie wiem co teraz o tym myśleć. Wymiar stropu jest 15,68 na 7,98 metra. Firma z której materiały biorę wyliczyła mi że Strop Teriva (belki, pustak i kształtki) wyniesie 8385zł wiem ze do tego jeszcze dojdą inne koszta. Jak uważacie jaki tańszy będzie strop?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co masz w projekcie ? Jeżeli za kilka dni musisz zamawiać materiały to czy nie za późno na wybór stropu ? Ja będę strop robił za ok . miesiąc, po rozpracowaniu tematu zdecydowałem się na monolityczny. Ze względu na większą wytrzymałość, niższe koszty - u mnie ok. 10x13 m, monolit ok 2 tyś mniej od terivy. Po obliczeniach okazało się że do terivy będzie potrzeba niewiele mniej betonu niż do monolitu. Grubość: Teriva 24 cm, monolit 14 cm - czyli 10 cm więcej na poddaszu. W projekcie miałem terivę ale im bardziej zagłębiałem się w temat tym bardziej mi to nie odpowiadało. Ale stropu nie zmieniłem "na oko majstra" tylko zamówiłem dodatkowy projekt stropu monolitycznego - koszt niewielki. Pamiętaj, że kwota którą Ci podano to jedynie koszt szkieletu teriva - do tego doliczyć trzeba stal i beton na: podciągi, wieńce, żebra rozdzielcze, fragmenty monolityczne (jeżeli są), nadbeton nad terivę etc.. Per saldo u mnie sam koszt belek pustaków i kształtek wyniósłby ok połowy kosztów materiałów na cały strop z wieńcami itd. W moim osobistym odczuciu jakość elementów do terivy - głównie pustaków - i co za tym idzie wytrzymałość gotowego stropu budzi spore wątpliwości. A czy czasem kierbud nie optuje za terivą bo sam musiałby projekt robić do monolitu ? :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem i to również należy wziąć pod uwagę. W moim przypadku deski wędrują potem na dach a stemple do sprzedania. Jeśli ktoś nie ma takiej możliwości "recyklingu" to koszt drewna zwiększa wartość tego etapu budowy

 

Właśnie u mnie ekipa budowlana też twierdzi że deski powędrują na dach. Ekipa sprawdzona robili takie i takie stropy. Jeżeli chodzi koszt robocizny to w tej samej kwocie zrobią stop bo umówieni jesteśmy do całej budowy. Sami tylko to zaproponowali decyzja do mnie należy.

 

Pytanie czy na H+H PW 500 można dawać cięży monolityczny strop?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na deski szalunkowe można położyć folię, wówczas część desek można wykorzystać na dach. Co do cen teriva/monolit to wychodzi porównywalnie. Teriva droższe materiały ale mniej pracy. Przy monolicie mniej zapłacisz za materiał natomiast za robociznę zapłacisz więcej bo i więcej roboty. Liczyłem koszty przed adaptacją mojego projektu i wyszło podobnie. Poza tym u mnie będzie żelbet - kwestia inwestora, nie mam zaufania do pustaków nad głową.

 

Pewnie tak.Ale decyzja o zastosowaniu w/w stropu należy do konstruktora,a nie do użytkowników FM.

 

 

Nie do konstruktora tylko do inwestora. Konstruktor zaprojektuje i przeliczy wszystko tak jak inwestor chce. Nikt nie zmusi inwestora do zastosowania takiego a nie innego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...