Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tynk CW na starym szprycu vs grunt vs gips


Recommended Posts

Witam,

 

Stary dom ściany z cegły. Po zbiciu GK lepionych na placki okazało się że ściana jest obrzucona szprycem (prawdopodobnie 7-8 lat temu). Poza miejscami gdzie zszedł razem z plackami kleju stary szpryc 85% trzyma się ok, jednak jest mocno zapylony (obsypywanie się polepy z "ocieplenia" stropu i pyłu przy zbijaniu GK).

 

Proszę o pomoc w wyborze opcji:

1. odkurzyć i tynkować

2. odkurzyć, zagruntować CT17 i tynkować

3. odkurzyć, zagruntować CT17, położyć nowy szpryc i tynkować

4. odkurzyć, obrzucić nowym szprycem i tynkować

 

 

Pytania bonusowe:

- Czy pod tynk CW może być grunt głebokopenetrujący (mam spory zapas CT17) czy musi być zwykły skoro np. pod wylewki nie jest zalecany głebokopenetrujący?.

 

- Jak to jest z gryzieniem się gipsu z cementem - czytałem o odpadaniu płytek przy reakcji kleju z gładzią (ettrengit).. i że pod płytki ścianę trzeba gruntować.. jednocześnie na tynki CW kładzie się gipsowe gładzie lub klei GK na gipsowy klej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii gryzienia się cementu z gipsem pada pytanie jaki cement. Znam taki co się "nie gryzie" a "współpracuje".

W kwestii samego szprycu. Jak jesteś pewien, że jest ok i jest mocny i się nie pyli to jeśli ściana jest mocna to po prostu wyczyść go, daj "brakujące" części a potrem zwykły tynk - narzut c/w i gładź j.w.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Szanowny Panie,

 

jeśli szpryc dobre trzyma się podłoża, to najprostszym rozwiązaniem będzie jego oczyszczenie, zagruntowanie, uzupełnienie, ponowne zagruntowanie i aplikacja tynku, a następnie gładzi szpachlowej.

 

Odnośnie pytania czy pod tynk cementowo-wapienny można użyć gruntu głęboko penetrującego – najlepiej stosować się do zaleceń producenta tynku. Jeśli nie zabrania on zastosowania tego rodzaju gruntu, to nie ma przeciwwskazań.

 

Jeśli chodzi o gryzienie się gipsu z cementem – zależy to od rodzaju cementu. Polecam najpierw nałożenie "na próbę" niewielkiej warstwy wyrobu, aby sprawdzić czy nie zachodzi żadna niepożądana reakcja.

 

Pozdrawiam serdecznie,

E-rzecznik FFiL Śnieżka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E.RzŚ: w kwestii gryzienia - nie gryzą się niskoalkaliczne i te odporne na ciężkie warunki. Szare to wyjątki zwykle z całą listą dodatków, białe to raczej norma. Pomijam tu jednego z producentów nazywającego się na C i kończącego na x. Bo to szmelc. I jeszcze jeden import jakiś belgijski. Też paści.

Jeśli ktoś w jednym wypadku zagruntuje szpryc dwa razy (stary - bo raz jako stary a raz jako nowy) a obok raz (nowy) to będzie różnie chłonął. Dla mnie sensowniejszym rozwiązaniem jest po prostu zrobienie odpowiednio grubej warstwy narzutu o odpowiednich parametrach podobnie jak i wierzchniej warstwy (mówię o tynku c/w, a nie o gipsie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TEST bym zrobił...

Karcher, przelecieć ten szpryc i...

Będzie odpylony i będzie widać - czy się trzyma.

Potem - z górki...

Jak się trzyma - tynkować.

Jak nie - jeszcze raz karcher, ale SOLIDNIE.

Potem szpryc potem... no wiadomo..

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adam_mk: w momencie czyszczenia będzie widać co to jest, jak się będzie zachowywało. Będzie widać czy odchodzi tylko stary klajster czy od razu ze szprycem... A metoda dobry szpryc, porządny narzut i "na gładko", tak po staremu oznacza, że grunt staje się zbędny...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...