Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Moja analiza projektu pod kątem energooszczędności.


Recommended Posts

Tak, chce mieć do energooszczędny :). Dla mnie oznacza to taki dom, który będę w stanie utrzymać na emeryturze :) Budowa domu energooszczędnego wiąże się z wyższym kosztem inwestycji, ale z niższymi kosztami użytkowania - przynajmniej takie mam założenia. Ile kosztuje energooszczędność - trudno powiedzieć. Może odniosę się do dwóch przykładów. Można ocieplić dom styropianem 15 cm zgodnie z projektem, a można też dołożyć dodatkowe 10 czy 15. Koszt robocizny ten sam, koszt pianki, siatki, kleju, tynku również. Jedyna różnica jest w cenie styropianu. Zakładając 160 mkw elewacji różnica w cenie pomiędzy styropianem EPS031 15 cm a 25 cm wynosi ok. 2,5 tyś zł. Moim zdaniem warto dopłacić. I drugi przykład: montaż okien z licem muru, lub wysunięte całkowicie w warstwę ocieplenia. W tym przypadku montaż przez wykwalifikowaną ekipę w ociepleniu jest sporo droższy niż montaż tradycyjny. Czy warto? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam. Na pewno energooszczędność kosztuje (większa warstwa ocieplenia, montaż okien w warstwie ocieplenia i zamiana WG na WM to koszt wg moich obliczeń około 8-10 tyś zł), ale Inwestorzy decydują się na nią z myślą, że dzięki temu otrzymają większy komfort i niższe koszty utrzymania domu.

Czytałem kiedyś opinię projektanta, który projektuje również domu energooszczędne i pasywne. Stwierdził on, że większość projektów gotowych można dostosować do standardów energooszczędnych, jedne mniej, inne bardziej. Wychodząc z tego założenia my również zdecydujemy się na zakup projektu gotowego, a następnie zmodyfikujemy jego parametry, m.in. 25 cm ocieplenia, okna z pakietem 3-szybowym montowane w warstwie ocieplenia, podłogówka zasilana kotłem gazowym kondensacyjnym, lany strop nad poddaszem ocieplony 30-25 cm styropianu. akumulacyjny materiał budowlany - silikaty. Ze względu na polepszenie parametrów energetycznych zrezygnujemy z okien połaciowych (ciepłe połaciówki są dużo droższe od standardowych) oraz z balkonów, które są sporymi mostkami cieplnymi. Garaż w bryle również wychładza dom, ale z tego rozwiązania nie zrezygnujemy ;) Będę chciał dopilnować przede wszystkim ocieplenia okien oraz zachowania ciągłości ocieplenia ze szczególnym zwróceniem uwagi na okolicę murłaty.

Na chwilę obecną raczej nie zdecydujemy się na płytę fundamentową, ciągle też rozważam kwestię rezygnacji z kotła kondensacyjnego na konto pompy ciepła p-w. Więc kto wie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom energooszczędny wg mnie to przede wszystkim taki, który w ekologiczny i niedrogi sposób pozyskuje ciepło i nie traci go w łatwy sposób. Energooszczędność w budownictwie to dobrze ocieplone ściany podłogi i stropy, brak mostków termicznych, energooszczędne okna i drzwi, ale jednocześnie źródło ciepla takie jak pompa ciepła.

Energooszczędność zwraca sie w długim okresie czasu dlatego też ciągle ten trend nie jest tak popularny wśród inwestorów, którzy zawsze szukają złotego środka miedzy efektywnością a kosztami.

Jesli chodzi o nasz dom to tak teraz sobie myślę że chyba nie jest wcale energooszczędny. No chyba żeby porównać go do domów budowanych przed 20 laty..

 

Myślę ze to w dłuższym okresie czasu moze zmienić, ja sie w końcu człowiek urządzi i jak życiowo nie będzie gorzej- to w końcu przy takiej inwestycji jak dom - zawsze przychodzi czas na jakąś modernizację po jakimś czasie. Inwestycja długoterminowa.

Szkoda ze nie zawsze każdego od razu stać na to żeby y wybudować dom energooszczędny - zwłaszcza ze niektórych rzeczy po prostu po jakimś czasie nie da sie poprawić..

Ale jak to się mówi w branży " dopiero wybudowany przez siebie dom wychodzi bezbłędnie" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

25 cm styropianu"" Po co wystarczy 10-15 cm pianki niewilka roznica w cenie a ile powierzchni zyskujesz.

Dom z plyt wielowarstwowych to najtansze i najlepsze rozwiazanie.

Zauwaz lodowki , czy chlodnie sa budowane z plyt a nie z pustakow.

Sciany, dach i okna , drzwi to klucz do energooszcednosci . ovczywiscie dobra termoizolacja to nie grubosc a jakosc materialu. .

Welna zabezpieczona przed wilgocia lub pianka to najlepsze rozwiazanie. oczywiscie pelna klimatyzacja i ogrzewanie podlogowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...