Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Koszt budowy domu – analiza


Recommended Posts

To ile kosztuje budowa tak naprawdę zalezy od nas bo to my wybieramy zawsze ten złoty środek miedzy jakością a ceną zarówno jesli chodzi o materiały jak i ekipy. Zakładam ze nikt z nas nie ma nieograniczonego budżetu przy budowie domu jednorodzinnego..

Nigdy dokladnie nie podliczalismy il nasza budowa kosztowała tym bardziej że nasza trwała 5 lat..

Na pewno kosztowałaby więcej ( i inaczej by wyglądała) gdyby nas budżet nie ograniczał w takim stopniu jak to było. Ale mysle że do chwili obecnej - czyli do zamieszkania - nie przekroczyliśmy progu 300tys. Mysle ze niewiele przekroczyliśmy 200..

Tak z grubsza to pustaki nie pamiętam ile nas kosztowały, ale murarze 24, dekarze z ich materiałem ok 20, beton w gruszkach od 15 do 20. To było tak dawno ze dokładnych sum nie jestem w stanie sobie przypomnieć. Okna drzwi i brama garażowa 11tys. Wylewki na podlogach ok 1500zl. Tynki ok 5-7tys. Ocieplenie z zewnątrz -4,5tys koszt materiału. Styro pod podłogi 1tys. Schody dębowe 8tys. Meble kuchenne dębowe 9tys. Panele podlogowe ok2tys. Plytki na podłogi ok1tys zl. Łazienka na dole koszt wszystkiego ok 4,5 tys zl. Łózka z materacami ok2tys zl. AGD do kuchni +pralka = 7 tys.zl. Szafa wnękowa w wiatrołapie ok 1800zl. Farby ścienne na cały dom nie więcej niż 1tys zl. Instalacja wodna ok 1 tys zl, instalacja C.O. - ok 24tys zl. Piec C.O. - ok 3.5 tys zl.

W sumie? Nawet nigdy nie liczyłem ale więcej nie pamiętam wydatków. Oczywiście przy wielu jest brak kosztów robocizny bo wiele rzeczy robiłem samemu. No i wiele tych drobnych wydatków typu cement piasek gwoździe kleje itd to człowiek nie jest w stanie zapamiętać.

No i oczywiście przed budową cała papierkologia łącznie z projektem to ok 10tys zl.

Tak pokrótce to wyglądało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...

Coś zainteresowanie tematem emblematu ucichło.. Mialem nadzieję na dyskusje i wymianę doświadczeń w każdym z zadań , a tu właściwie w jednym poście zostalo napisane wszystko co mialem powiedziec i tyle. Samemu ze sobą ciezko dyskutować :p

Droga Redakcjo moze warto pomyśleć o zmianie kryteriów przyznawania emblematów? Albo jakos dodatkowo zachęcić do udzielania się?

 

Pozdrawiam

Kangur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Koszt to od 600 do 12000 albo wjecej za m kw. Jesli dobrze pomyslisz za 100 zl m kw masz dom pasywny ale minimum 150 m kw bo okreslone elemnty kosztuja . Dolicz ze 50.000 dostaniesz z NFOSW i masz super produkt super tanio. Konstruckja satlowa lub drewniana. Plyty wielowarstwowe i super drzwi i okna. Ogrzwanie na podczerwien w podlodze i fotowoltaika i rekuperacja ciepla .

Jesli uzyjesz plyt typu kingspan i od srodka jesli to konieczne to kilka centrymetrow wata Isover masz super tanio cienkie sciany i ponize,10 w na m kw przepuszcalnosc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Nasza budowa jest dopiero w trakcie (czekam na wylanie stropu) ale od początku bardzo skrupulatnie liczyłem wszelkie wydatki. Notuje zakupy nawet tak małe jak plastyfikatory do cementu, czy cegły w ilości 100 :)

 

Według kosztorysu który sobie stworzyłem, koszt wybudowania domu (152m2 pow. użytkowej, 170 całkowitej) wyniesie mnie około 280 tys. Jednak z zastrzeżeniem , ze sporo rzeczy robię sam z pomocą rodziny (tak powstały fundamenty np. ). Poza tym ekipy budowlane biorę z najbliższej okolicy co wynosi dość tanio.

 

Dotychczasowe koszty to :

-fundamenty - 19 tys. Koszt zawiera robociznę (2500 zł ponieważ murarze stawiali jedynie ściany fundamentowe), ocieplenie i folie kubełkową, oraz beton wylany pod podłogi.

- ściany parteru - 20 tys. materiał (pustaki porotherm, cegły w ilości 300 sztuk na wykończenia, cement i piasek na zaprawę, zbrojenie i drzewo na stęple i szalunki pod nadproża (zostanie na strop), oraz dwa kominy systemowe spalinowe i dwa wentylacyjne.

- ściany 6 400 zł robocizna

 

Łącznie póki co wydałem 45 tys zł. Mam już wycenione także kolejne elementy:

 

- robocizna stropu monolitycznego to 30 zł za metr czyli coś koło 3500 zł, materiał to zbrojenie za jakieś 5 tys, drzewo za 1500 zł i beton jakieś 2500 - 3000 zł.

 

- więźba dachowa to koszt 20 tys. zł (robocizna, materiał, pełne deskowanie i papa). To już jest ustalone

 

- pozostały roboty dachowe to robocizna 10 000 i materiały 33 tys (w tym dachówka ceramiczna, okna dachowe, orynnowanie i wykończenie dachu). To także mam ustalone, materiały wybrane i faktura czeka na opłacenie.

 

Koszty ścian działowych i kolankowych wyliczam na jakieś 8 tys. Łącznie stan surowy otwarty powinien mnie wynieść około 130 tys. zł.

 

Okna i drzwi do SSZ to jakieś 20 tys. wiec SSZ to 150 tys.

 

Pozostałe wyliczenia są już mocno szacunkowe ale po wstępnej analizie powinno się udać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzenie kosztów do SSZ to łatwizna. Problemy zaczynają się później. Wystarczy wizyta w pierwszym lepszym salonie z kuchniami lub łazienkami i inwestor ma w głowie mętlik. Do stanu SSZ wiele rzeczy ma łatwo sprawdzalną i przewidywalną cenę, później to już jazda bez trzymanki. Przykładowo kuchnia od 5000 tyś zł do 50000 tyś zł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między innymi żeby znaleźć odpowiedź na te pytania zarejestrowałem się na FM. Doświadczenia innych inwestorów, rozmowy z wykonawcami uświadomiły mi ile kosztuje wybudowanie domu, a wiedza ta okazała się kluczowa podczas wyboru projektu. Zakładam koszt wybudowania naszego domu (ok. 140 mkw pow. użytkowa, 180 całkowita) do stanu deweloperskiego za 2300zł za metr. Co do reszty - wykończeniowka, podjazdy itp. nie jestem w stanie oszacować kosztów choćby z powodów wspomnianych powyżej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

W przypadku przebudowy starego domu ciężko mówić o szacunkowych kosztach, ponieważ wiele nieprzewidywalnych wydatków wychodzi w trakcie realizacji.

 

Stary, przedwojenny dom kryje wiele pułapek, i przed rozpoczęciem budowy należy mieć pewien zapas środków. Sam projekt rozbudowy jest sporym wydatkiem w porównaniu do projektów gotowych, bo oscyluje w przedziale 8-20 tyś. Również niełatwo znaleźć odpowiedniego projektanta, bo nie wszyscy trudnią się tak skomplikowanymi przedsięwzięciami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...