Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pomysły na poddasze z oknami dachowymi


Recommended Posts

Analizujemy różne rozwiązania przestrzenne na poddaszu: podział wnętrza, wysokość pomieszczeń, wysokość ścianki kolankowej, doświetlenie pomieszczeń, wielkość okien połaciowych, umiejscowienie schodów, powierzchnia komunikacji na poddaszu.

Idealne poddasze to wcale nie jest łatwe wyzwanie dla projektanta i dla inwestora. Jakie są Twoje przemyślenia i praktyka na temat poddasza użytkowego – podziel się doświadczeniem, albo odrób taką pracę domową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zacznę od ściany kolankowej. Docelowo w projekcie mieliśmy na ok 50cm. Czyli na 2 pustaki po 24cm wysokie. Podnieśliśmy tą ściankę kolankową o kolejne 2 pustaki wiec mamy 100cm kolankowej. Wysokość jesli chodzi o wnętrze jak najbardziej optymalna, nie za nisko i nie za wysoko. Spokojnie mozna w środku jeszcze jakaś szafkę lub komodę postawić. Dzieki temu zwiększa sie nam znacznie powierzchnia użytkowa poddasza. Bardzo ważne przy decyzji o podwyższeniu ściany kolankowej jest wydłużenie połaci dachu tak aby nasz dom z zewnątrz nie wyglądał jak "grzybek w za małym kapelusiku" :-)

Ponadto jesli podnosimy kolankową - warto nieco obniżyć umiejscowienie okien dachowych - ale to w zależności od tego czy ktos będąc w środku chce przez nie spokojnie wyglądać na zewnątrz czy jedyni patrzeć sobie nimi na niebo. Jesli oprócz okien dachowych ma ie tez np drzwi balkonowe albo zwykle okna w tzw jaskolkach - nie musicie obniżać położenia okien dachowych. Będą one wtedy pełniły rolę świetlików.

Przy obniżaniu położenia okien dachowych ważne jest tez obliczenie sobie grubości ściany na poddaszu. Czyli jaka odległość będzie Was dzieliła od szyby w oknie dachowym do tynku badz płyty GK na skosie. U nas jest to ok 50cm z racji murowanych skosow i ocieplania styropianem.

Jedli chodzi o poddasze..u nas jest tak ze oboje lubimy duże pomieszczenia :) dlatego zrezygnowaliśmy z zaplanowanych w projekcie garderób w każdym pokoju na poddaszu dzieki czemu po prostu mamy większe pokoje, zaś jeden z nich przeznaczylismy na taką ogólną garderobę dla nas wszystkich gdzie trzymamy ubrania, pracujemy, składamy pranie itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
  • 2 weeks później...

Ledmaster ilekroć czytam Twoje posty w których powtarza się słowo "super" mam nieodparte wrażenie że jesteś teoretykiem w zagadnieniach budowlanych do tego stopnia, że jak juz zaczniesz budować swój"super" dom to zderzenie z rzeczywistością, kosztami i innymi problemami, bez których żadna budowa się nie obędzie - po prostu delikatnie mówiąc Cię zaskoczy.

Bez urazy, ale czytając Twoje posty człowiek odnosi wrażenie ze to jakiś "boot" strzelający hasła reklamowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy by chciał mieć wszystko super przy super cenie, a jak wychodzi to wie tylko ten kto coś już zbudował :)

 

U nas ściana kolankowa spędza mi sen z powiek bo decyzja musi zapaść tuż tuż, a nadal nie jestem jej pewien. W projekcie ściany jakby w ogóle nie było (35 cm) co zresztą przy standardowych pustakach i tak byłoby ciężkie do osiągnięcia. Dach ma 35 stopni i tutaj cieśla zaproponował zmianę na 36 stopni plus przedłużenie okapu, a przy tym podniesienie ścianki. Tylko o ile? do tych 50 cm (dwa pustaki) byłoby całkiem ok, ale waham sie czy aby nie pójść do 75 cm. Poddasze u mnie jest trochę niewiadomą bo zamierzam zbudować dach i dopiero wtedy zaplanować pomieszczenia na poddaszu. Z racji 4 spadowego dachu , będzie to trudne i stąd pomysł by jednak podwyższyć całość. Okien dachowych planowałem 5 ale już widzę ze może to być za mało. Chciałbym mieć ich więcej na wypadek zmian w układzie pomieszczeń, aby nie trzeba było narzekać na brak światła. Dlatego też zdecydowałem się na jedną lukarnę która dodatkowo powiększy przestrzeń i doświetli wnętrze, w tym wypadku sypialni.

 

Trochę boję się tego poddasza, bo nie chcę tam zrobić mało funkcjonalnych klitek, a z drugiej strony nie chcę zniszczyć wyglądu budynku , albo przesadzić z kosztami. Jak zwykle trzeba to wszystko wyważyć, i jak zwykle życie to zweryfikuje i za pewne czymś mnie zaskoczy. Oby się okazało ze mam super poddasze z dużą ilością miejsca i światła. Takie poproszę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukas myślę że 75cm to optymalne rozwiązanie. Jak pisałem wcześniej u nas jest 100cm i niby fajnie bo w środku ustawnie itd (choć i tak czasami się walnę w głowę jak podchodzę do skoków:p), z zewnątrz dach wydłużony także też wizualnie nic budynek nie stracił - jedyne co to wysoko osadowione okna dachowe. Nie za bardzo można je było obniżyć bo i tak powierzchnia wewnątrz zabudowy okna, ta pod oknem - jest pionowo, czyli zgrała się co do wysunięcia i płaszczyzny z pionem ściany kolankowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co poprosiłem ojca (architekta) żeby jeszcze raz obejrzał projekt dachu, bo cały czas wkurzają mnie słupy na poddaszu. Dach ma mieć konstrukcję płatwiowo-jętkową więc te słupy niby niezbędne, ale wypadają tak pechowo że w jednym z pokoju za cholerę łóżka dużego nie wstawię... Wyszło to dopiero teraz i chcę to jeszcze może jakoś zmienić póki można. Ostatecznie cieśla coś mówił że można z jednym słupem sobie poradzić robiąc jakąś konstrukcję itp. ale wolałbym to zrobić porządnie. Co ciekawe na początku w ogóle nie myślałem że tam będą słupy, dopiero wnikliwe oglądanie projektu mnie oświeciło.

 

Ech na każdym etapie jakieś wątpliwości i problemy, dobrze ze chociaż powoli do przodu idzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
W planowanym domu zakładamy poddasze o powierzchni podłogi ok. 90 mkw, dwupoziomowe, tzn. w sypialnią rodziców lub pomieszczeniem rekreacyjnym nad garażem, położonymi kilka stopni poniżej pozostałej cześci poddasza. Na tej powierzchni chcemy zmieścić 2 sypialnie dla dzieci 13m(15m), sypialnię dla nas 15(20), łazienkę i pomieszczenie rekreacyjne. Jeśli chodzi o ścianę kolanową to 1-1.2 m to akceptowane przez nas minimum. Do doświetlenia pomieszczeń chcemy wykorzystać duże okna w ścianach szczytowych, połaciowe tylko tam, gdzie jest ich konieczność.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...