Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Cisza w domu – akustyka!


Recommended Posts

Kto mieszka ten wie, że w domu jednorodzinnym ważna jest akustyka. Bo może być bardzo słychać i kroki na poddaszu, i głosy za ścianą pokoju. Badamy Wasz stan świadomości - jakie macie przemyślenia, jakie rozwiązania stosujecie i jakie materiały, by wygłuszyć budynek, by mieszkało się komfortowo i cicho.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze trzeba jasno powiedzieć że domy parterowe są dużo bardziej cichymi niz te z poddaszami. Przzede wszystkim dlatego ze nasze klatki schodowe są otwarte, nie tak jak kiedys w starszym budownictwie - klatka schodowa to 2 ściany ze schodami i drzwiami na dole i na górze. Praktycznie na poddaszu izolację akustyczną od tego co sie dzieje na parterze - stanowią drzwi do każdego z pokoi.

Ale powiedzmy cos o stropie. Wg mnie lepszy akustycznie jest strop z terrivy, badz innego systemu który przewiduje pustą przestrzeń w środku. Ponadto - u nas na poddaszu pod wylewki zostal położony styropian 2cm celem dodatkowego wyciszenia. Cale poddasze (oprócz łazienki) jest wylozone panelami podlogowymi - tutaj warto wspomnieć że odpowiedni podkład pod panele tez ma znaczenie w wyciszeniu podłogi.

Ponadto jesli chodzi o wyciszenie - jestem tego zdania ze dużo lepiej izolują akustycznie ściany murowane niz te robione z płyt G-K na stelażu. Zresztą tak podpowiada nawet logika. Oczywiście ze nią da sie zamknąć każdego pomieszczenia szczelnie jedynie po to zeby zyskać na wyciszeniu, bo przeciez są duże salony z otwartymi kuchniami i przedpokojami. Ale wg mnie chodzi o to żeby osoby przebywające na poddaszu nie musiały słyszeć rozmów dobiegających z parteru. W końcu - nie popadajmy tez w skrajności - nasze domy to nie studia muzyczne ;)

Oczywiście oczywistością jest to, ze nasze kanały wentylacyjne powinny być tak zrobione, zeby 1 kanał służył do wentylacji jedynie jednego pomieszczenia - gwarantuje to nam oprócz prawidłowej wentylacji - również prawidłową akustykę;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akustykę rozważam w dwóch płaszczyznach - akustyka pomiędzy pomieszczeniami/kondygnacjami oraz izolacja akustyczna budynku od otoczenia. Zacznę może od tego drugiego punktu. Co prawda nasza działka jest w 3 linii zabudowy od mało uczęszczanej drogi powiatowej a w okolicy nie ma i nie będzie "głośnego" przemysłu lub usług (zapis MPZP) prawdopodobnie zdecydujemy się na silikaty, jako materiał budowlany do ścian zewnętrznych, który ma najlepsze parametry akustyczne w porownaniu z ceramiką czy bk. Planujemy również okna z pakietem 3-szybowym, mają być energooszczędne, ale bez "ciśnienia" na parametry akustyczne.

W kwestii akustyki wewnątrz pomiędzy pomieszczeniami - ściany działowe również są planowane z silikatów, strop z pustaków z dziurą powietrzną (teriva). Dodatkowo planujemy grubą warstwę ocieplenia stropu, w której znajdą się kanały WM dzięki czemu strop osiągnie lepsze parametry izolacji akustycznej. Dodatkowo, z uwagi na ogrzewanie podlogowe, wykończenie podłogi będzie klejone (płytki i parkiet przemysłowy lub panele), a nie pływające, co wyeliminuje probelm odgłosów podczas chodzenia. Miejscem przenoszenia odgłosów pomiędzy kondygacjami będzie klatka schodowa umiejscowiona wewnątrz bryły budynku, ale na to nic nie poradzimy. Biorąc pod uwagę kwestie akustyki zrezygnowaliśmy z pomysłu pustki nad salonem.

Najbardziej nurtuje mnie kwestia ograniczenia przenoszenia się odgłosów z rur czy to kanalizacyjnych, czy doprowadzających wodę, myślę że ściany z silikatów częściowo rozwiążą ten problem.

Na koniec kwestia umieszczenia centrali rekuperacyjnej z dala od części użytkowej domu i instalacja jej eliminująca przenoszenie drgań z reku na ściany budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...