Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mały ogródek przy mieszkaniu w bloku


Recommended Posts

Jakiś czas temu stałam się posiadaczką mieszkania na parterze, do którego przylega niewielki ogródek - 7,5m 4,5 m. Na całej powierzchni została położona przez wykonawcę trawa z rolki, która niestety nie przetrwała, bo jak się okazało podłoże pod trawę stanowił w większości piach.

Nadchodzi wiosna i chciałabym jakoś zagospodarować tą przestrzeń. Nie poszaleję z nasadzeniami, bo pod 30 cm warstwą ziemi znajduje się garaż podziemny. Chciałabym odgrodzić ogródek, ale nie jakimś szczelnym płotem...myślałam o wybudowaniu podwyższenia/donicy przy ogrodzeniu w którym mogłabym zakopać donice z tujami, ale czy ten ogródek nie jest za mały na thuje? (żywotnik Smaragd Light)

Co z trawą? czy zdjąć całą warstwę pozostałości po trawie z rolki, czy wystarczy nałożyć ziemi i posiać trawę.

Podpowiedzcie jak to zagospodarować, by znalazło się miejsce na mały stolik, krzesła i kilka donic z kwiatami.

Edytowane przez lucecita
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o cokolwiek w donicach. Jak przyjdzie lato i wyjedziecie, to przy braku opadów przez około tydzień wszystko poschnie na słońcu. Chyba że macie kogoś w pobliżu kto będzie podlewał?

 

Jeśli chodzi o zagospodarowanie - jeśli warstwa ziemi to rzeczywiście tylko 30 cm, to będzie problem. Trzeba będzie regularnie podlewać.

Co do trawy - pozostałości zostawić (jako kompost).

Pewnie będzie problem z brakiem wody - ja bym polecał kupić perlitu ogrodniczego i rozsypać 10-30 litrów/m2 - Perlit zatrzymuje wodę w glebie i przekopać to lekko szpadlem.

Wyrównać, posiać trawę, udeptać lekko - i powinien ładny trawnik urosnąć :-)

 

Ja bym się odgrodził od ulicy rzędem winogron (głęboko i daleko wypuszczają korzenie) - ale to moja wizja :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz warstwę 30 cm to pod nią jest pewnie izolacja dachu. Zwykle nie wolno sadzić w takich miejscach głeboko korzeniących się roslin, bo mogą uszkodzić izolację, i będzie kłopot i duże koszty naprawy.

taka warstwa faktycznie szybko przesycha, więc trawa deptana pod stolikiem i siedziskami raczej się wydepcze- pod nie lepiej dać np deski czy płyty - nawierzchnię.

Możesz zamówić czy kupić duże donice/skrzynie i posadzić tam ze 2-3 małe drzewa, koniecznie mocno mrozoodporne, żeby nie przemarzała bryła korzeniowa im zimą. Takie gatunki, które zniosą cięcie, i które dadzą ciut cienia i klimatu.W nogach tych drzew ( lub krzewów prowadzonych na drzewka) dosadźć ładne byliny czy jednoroczne. Może dodaj jeszcze mniejsze skrzynie/donice w tym samym stylu, i dodaj w nich jeszcze coś mniejszego.

natomiast żeby się odsłonić , wg mnie najlepiej będzie dać przy ogrodzeniu szpaler z traw ozdobnych wysokich, najlepiej sucholubnych - trzcinnik Karl forester. Ewentualnie miskant chiński, ale potrzebuje dużo więcej wody, i późno się budzi, efekt zasłony będzie od lata.

Jak nie lubisz traw, to może pnącza- np powojniki z grupy atragene- są odporne,, nie ciężkie, efektowne. Wybierz takie co powtarzają kwitnienie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję z rady i pomysły :) ZbyszekT zastanawiam się nad perlitem...nawet nie wiedziałam, że coś takiego istnieje ;)

Magnolio w regulaminie użytkowania ogródków jest zakaz sadzenia drzew i wysokich roślin, które mogłyby zasłaniać widoki sąsiadom ...

Podoba mi się pomysł z powojnikiem, ale czy te 30 cm ziemi wystarczy czy wysadzić w donicach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuść sobie donice, wyjedziesz na wakacje, wrócisz, a tu "pustynia". Zawsze w gruncie, nawet takim płytkim, będzie więcej wilgoci niż w największej donicy.

 

Możesz ewentualnie zrobić sobie takie podwyższone "rabatki" tj. takie jakby donice bez dna - w miejscu, gdzie coś sadzić, robisz taką nadstawkę z desek np. na 20 cm. Bez dna, stawiasz to na ziemi. I w tym sadzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja Ci nie proponuje dużych drzew, bardziej coś co ma formę drzewa- krzew prowadzony na drzewko, lub drzewko miniaturowe. Nie takie żeby duże było, ale żeby zrobiło piętro wyższe. Donice duże dobrze się sprawują, a jak wyjedziesz i nie masz sąsiadki, to wkładasz butelki z dziurką w zakretce i masz podlewanie na tydzień/dwa. zresztą jak dobrze podlejesz to kilka dni wytrzyma duża donica.

Powojnik - lepiej w donicach posadź.

Trawy jednak sobie obejrzyj, nawet jak nie szpalerem to chociaż plamami, jak nie wysokie, to takie do kolan- zrobią piękna robotę. I nie wyschną, ani nie uszkodza izolacji

http://www.dobrepole.pl/Stipa%20tenuissima_-_ostnica%20cieniutka_npol_649.html

Tu sesleria jesienna z szałwią

https://pl.pinterest.com/pin/73816881362710058/

Trzcinnik- sa odmiany niższe

https://pl.pinterest.com/pin/409053578634639371/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

propozycja Zbyszka na podwyższone rabatki tez jest super, ale w nich sadz tez gatunki ze strefy mrozoodporności 5 , nie wyższej, żeby korzenie nie przemrzały. I od środka ociepl sciankę płytą styroduru , np 1.5 cm.

Robiłam kiedys balkon- w skrzyniach derenie prowadzone jak dzrewak, czyli zostawiam 3-5 pędów, resztę wycinam, w skrzyniach wzdłuz barierki powojnik botaniczny i trawa molinia- wyszło bardzo ładnie. Do tego mniejsze doniczkie, ale tez spore z jednorocznymi. I meble do posiedzenia i git

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...