Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tynk gipsowy czy cemetowo-wapienny?


Recommended Posts

Wytłumaczcie mi jeszcze o co chodzi z tynkiem cement-wapiennym robionym ręcznie 3-warstwowym? Wykonawca zaczął mi to tłumaczyc ale nie bardzo skumałem o co własciwie chodzi i dlaczego wg niego jest taki tynk najlepszy.

Chodzi o to że robi się go w trzech warstwach (każda inny skład) a więc trzy razy każdą ścianę trzeba obrzucić i raz zatrzeć.

 

Teraz idzie sięna łatwizne i rzuca się raz. :roll:

Takie czasy :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 73
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

jabko dobrze to wyjaśnił

dodam tylko te warstwy

szpryc -rzadki mocny zaczyn cementowy

narzutka - słabsza zaprawa, głowna warstwa tynku

szlichta - przesiany piasek z mleczkiem wapiennym (czasem z symboliczna ilościa cementu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lider górą:) ...

 

no popatrz ... nawet nie zauważyłem ze opis na "lider" nam (jabko - gratulacje ! :wink:) sie zmienił :oops:

 

co do tynków ...jesli mam być szczery - to wolałbym dopłacić tynkarzowi za tynk IV kat ...

III cia - masz zatarte na ostro

IV - na gładko

niuans ... ale jakże istotny gdy przyjdzie malowac ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Tak sobie myśl, dlaczego tradycyjny tynk akurat na porotherm...

 

I wymyśliłam - ale nie mam pojęcia, czy słusznie: dlatego, że w ścianie z porothermu nia ma (prawie albo wcale) zaprawy cementowo - wapiennej; a wapno jest najskuteczniejsze na grzyby...

 

więc może tynk cem. - wap. ma być tym elementem grzybobójczym?

 

Co o tym myślicie?

 

Nie Joasiu albo tak albo jak uważasz.

Według mojej ograniczonej wiedzy dlatego daje się na ścianę z porothermu tynk tradycyjny bo pozwala na to technologia ścian jednowarstwowych, w której często stosowanym materiałem jest pustak poryzowany. Po drugie w ścianach z porothermu można stosować zaprawy cementowo-wapienne. Po trzecie czy widziałaś gdzieś ostatnio, jakieś grzyby bo ja tylko kurki przygraniczne :lol: .

Czy ktoś jeszcze ma jakieś uwagi na temat tynków na porotherm? My skłanialiśmy się w stronę tradycyjnych ale w projekcie mamy: płyta lub tynk gipsowy na mokro... Czy ktoś z Was ma gips na porothermie? Jak się to sprawuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w projektach to różne głupoty wypisują... - masz może określony kolor ścian? to broń Boże nie zmieniaj, bo dom się może zawalić... ;)

nie ma się z czego śmiać, przecież od dawna wiadomo, że farba zielona zdecydowanie zwiększa nośność ścian w odróżnieniu od takiej na przykład żółtej ;-)

chodziło mi o to co ebi w tym wątku wcześniej pisał - że na porotherm zalecany jest tradycyjny tynk, niestety nie mogę znaleźć wątków do których się odnosił. Myśleliśmy o tynku tradycyjnym ze względu na dzieci, wszyscy straszą, że to strasznie delikatne, a w tym wątku dodatkowo wspomniano, że dobór może być uzależniony od podłoża. Chciałbym, żeby użytkownicy porotherm+coś powiedzieli jak im się to "coś" sprawdza.

 

Czy tynki gipsowe to rzeczywiście taka delikatna sprawa? Przy chłopakach to może mieć znaczenie, podobno dziewczynki lalki kołyszą a chłopcy się nimi biją - nie wiem, zaczytane, mi trudno powiedzieć - żona lalkami się już nie bawi a małych księżniczek w domu niet.

 

Przy okazji pytanie: tynki gipsowe nie do pomieszczeń o dużej wilgotności - rozumiem, że w łazience muszę dodatkowo robić tradycyjny, czy kuchnia jest zaliczana do pomieszczeń o dużej wilgotności - mimo starań w kuchni nigdy nie udało mi się uzyskać takiej sauny jak w łazience.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja żałuję, że zdecydowaliśmy się na cementowo-wapienne: ekipa była do d... , paprali się z tym ze 3 miechy, syfu w obejściu narobili jakiego świat nie widział, położyli krzywo i nie umieli poprawić... do tego tynk jest tak twardy, że ręczne wykucie rowka na zapomniany przewód nie wchodzi w grę. Prądu zużyli za parę stów. Na to przyszli inni, położyli gładzie, gdzieniegdzie dobrze a gdzie indziej krzywo, tak że teraz miejscami trzeba to odkuwać i kłaść na nowo.

 

Zamiast 3 dni, prace (z dłuuuuugimi przerwami) trwają już ponad rok, w co samemu mi trudno uwierzyć, a jednak...

 

Finansowo wychodzi podobnie, bo to czego nie zapłaciłem tynkarzom, wyciąga ze mnie malarz. Jedni zwalają na drugich. MASAKRA.

 

Słyszałem z niezależnego źródła (elektryk :lol: ) opinię, że tynk maszynowy lubi odpadać i trzeba go umieć kłaść, ale to jak ze wszystkim. Dziś na każde wspomnienie tych tynków pluję sobie w brodę, że nie wziąłem po prostu Jurka z ekipą, myknęliby mi te tynki w 3 dni i dziś już nie pamiętałbym, co to ściany - byłyby dawno pomalowane :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam

 

Zapadła decyzja (tak mi sie wydawało) że będę kładł tynki gipsowe,ale ... własnie dzisiaj moj sasiad (budowlaniec) stwierdzil ze juz w 4 domach drapali tynki gipsowe ze scian i kładli cem.-wap..Dzialo sie tak poniewaz rzekomo na gispowych wychodzily plamy,ktore to wyjda zawsze po 2-3 malowaniach.Malujac wprowadzamy wilgosc w tynki,ktora wychodzi w postaci plam ...

Co Wy na to??

I moze ktos by sie wypowiedzial kto ma te tynki juz od kilku lat??

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jutro ekipa rusza z tynkami gipsowymi. Robią je wszędzie. Przyznam, że nie mam czasu na robienie cw w łazienkach, kuchni czy garażu. Czytałem na forum, że to błąd. Czy jednak rzeczywiście coś może się dziać z moimi tynkami gipsowymi np. w łazience. Czy w takich wilgotnuch pomieszczeniach wymagjają one specjalnych dodatkowych zabiegów?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...