Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Odnowa tynku cementowo-wapiennego


Recommended Posts

Cześć,

 

Chciałbym odnowić ściany zewnętrzne, które mój Tato, jak byłem mały zrobił.

 

Mam pytanie odnośnie odnowy tynku typu "baranek", naloty na fakturze które ewoluowały przez kilkanaście lat, przyniosły różne odcienie naniesione na tynk.

 

Jakie z doświadczenia lub ze słyszenia metody zaproponowalibyście dla osiągnięcia ładnego tynku cementowo-wapiennego. Czy w grę wchodzi czyszczenie mechaniczne bądź pod ciśnieniem, czy są to jedyne metody?

 

 

Będę wdzięczny za podzieloną się wiedzą:)

 

Pozdrawiam Rafał

12834478_1021507274589205_2123756500_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Szanowny Panie,

 

należy zacząć od sprawdzenia stanu tynku. W miejscach, gdzie kruszy się on i odspaja od podłoża konieczne będzie jego skucie, oczyszczenie powierzchni i aplikacja nowego tynku. Jeśli ściany zewnętrzne są w dobrym stanie, trzeba je oczyścić za pomocą myjki ciśnieniowej dobierając ciśnienie wody tak, aby nie uszkodzić tynku. W przypadku, gdy na ścianach widoczne jest zagrzybienie lub porosty, można usunąć większe, widoczne ogniska za pomocą szczotki ryżowej. Polecam tu również skorzystanie z FOVEO TECH RG 10 Preparat grzybo - glonobójczy: http://www.foveotech.pl/foveo_tech_rg_10_preparat_grzybo_i_glonobojczy,412.html

 

Po oczyszczeniu i wyschnięciu tynku należy go zagruntować, a następnie pomalować farbą fasadową. Ekonomicznym rozwiązaniem będzie farba Śnieżka Extra Fasadowa. Jeśli zależy Panu na stworzeniu powłoki o wysokiej odporności na zabrudzenia i rozwój pleśni oraz grzybów polecam skorzystanie z farb fasadowych FOVEO TECH: http://www.foveotech.pl/farby,fasadowe.html Bez względu na to, jaki wyrób Pan wybierze, należy go aplikować zgodnie z zaleceniami producenta.

 

Pozdrawiam serdecznie,

E-rzecznik FFiL Śnieżka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniesz cokolwiek gruntować najpierw zobacz co ci wyjdzie z izolacji i dlaczego jest wilgoć. Potem spraw by ściana albo była sucha albo przynajmniej nie wilgła dalej... Potem będziemy mówili co jest dalej jak już będzie wiadomo na czym się stoi.

Mała uwaga w kwestii rzecznika śnieżki: a czemu go malować? Może wystarczy wyczyścić, albo nałożyć mineralkę w kolorze bazowym : jasny lub jasno szary, jeśli jest rzetelny producent to wapno w sobie mieć będzie, troszkę cementu i chwatit'....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Szanowni Państwo,

 

FOVEO TECH RG 10 Preparat grzybo - glonobójczy penetruje na głębokość niezbędną do skutecznego zwalczania wykwitów. Po aplikacji preparatu na oczyszczone, dobrze przygotowane podłoże, jednym ze sposobów jego zabezpieczenia jest pokrycie całej powierzchni nie tylko farbą lub tynkiem, lecz również preparatem gruntującym, np. Gruntem Akrylowym GA 10 FOVEO TECH.

 

Pozdrawiam serdecznie,

E-rzecznik Foveo Tech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ERŚ: wykwity na tynku lub ich brak nie biorą się z glonów czy grzybów tylko zupełnie innych powodów, które z glonami i grzybami nie mają nic wspólnego. To tak na marginesie. Chyba że koledze wyszły zielone paści na ścianie i zakwitły... ale z tego co wiem, sprawa dotyczy zupełnie czegoś innego czyli po prostu mamy stary tynk jasny i ciemny i chcemy jak najtańszą a przy okazji zgodną ze sztuką budowlaną metodą to odnowić..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
  • 4 weeks później...

Szanowni Państwo,

 

dobrze wykonany tynk powinien być odporny na działanie nawet większej ilości wody. Czyszczenie tynku myjką ciśnieniową (o odpowiednio dobranej mocy) i szczotką ryżową nie powinno mu zaszkodzić – chyba, że ma słabą strukturę, co właściciel budynku powinien spokojnie zauważyć.

 

Pozdrawiam serdecznie,

E-rzecznik FFiL Śnieżka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ERŚ: klasa tynku jest różna, gdyż wypływa bezpośrednio ze składu (cement, wapno, wypełniacz) i tego ile czego jest. Są na starych budynkach tynki wapienne o składzie zbliżonym do 2 : 1 (piasek / ciasto wapienne) plus dodatki nieco je wzmacniające mające klasę do 1,5 MPa i jest ok. Są twarde i mocne. Karszer czy szczota ryżowa ma na celu pozbycie się brudu który wgryzł się w strukturę (tu: baranek), a przy okazji poprzez znacznie większy nacisk jednostkowy (zwłaszcza karszer) sprawdzenie w jakim stanie jest on sam, a dokładniej jak przylega do podłoża, lub poprzedniej warstwy tynku. Przy okazji polecam sobie oglądnięcie oryginalnych XIX w. tynków są one naprawdę mocne, a odspajają się z prostego powodu: wilgoci która wcina się miedzy tynk a cegłę, często z powodu kiepskich i źle wykonanych remontów...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zwykły bród, na pewno karcher pod ciśnienie i wszystko zejdzie :) Też u siebie miałem ten problem ale raczej bród nie osadza się na stałe na tynkach wapiennych mimo iż dom był tynkowany bodajże ~10 lat temu to wszystkie te odbarwienia można było usunąć w ciągu dwóch dni

Pozdrawiam serdecznie

 

 

http://www.elevatio.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...