Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplenie fundamentów


biz1a

Recommended Posts

Witam

 

Ławy fundamentowe po obrysie budynku projektant zmniejszył mi do 50cm bo nie było potrzeby szerszych (oryginalne 80cm zostały wylane w środku). Beton B25, W8. Pojawiło się kilka ciekawych kwestii przy okazji budowy ścian fundamentowych.

 

Bloczek betonowy ma 24cm czyli po obu jego stronach zakładajac że jest środku ławy zostanie 13 cm. Zeby cały styropian i folia były oparte styro musiałby mieć 10-12cm szerokości i 1cm folia kubełkowa.

 

1) Czy ktoś na forum dawał więcej styro niż pozwala szerokość ław? Przykładowo 15 cm i wtedy styro wystaje 2-3 cm w moim przypadku poza ławy no i folia kubełkowa nie stoi na ławach tylko jest trochę zgięta ale za to może ochraniać również ławy. Murarz i kierbud mówią że to jest jak najbardziej OK i mogę dać styro ile chce.

2) Ile obecnie dajecie ocieplenia na ściany fundamentowe - 10, 12, 15 cm ? Oczywiście mowa o styro wodoszczelnym oraz nie o styrodurze. Widzę że to co mają w hurtowniach na miejscu daleko odbiega od tego co jest w necie, przykładowo styro wodoszczelny w hurtowni ma 7% nasiąkliwość i lambdę 36 gdzie w necie można kupić styro wodoszczelny ponizej 1% nasiakliwości i lambę 33 więc hydrostyro hydrostyrowi nie równy :-)

3) Dajcie chociaż 5 cm styroduru od wewnętrznej strony ścian fundamentowych? Do jakiej wysokości, do wysokości chudziaka i wtedy styro na chudziaku przykrywa styrodur?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O co idzie z tym pozwalaniem szerokości ław fundamentowych na grubość styropianu, bo zupełnie nie kumam :popcorn:

 

tylko tak sobie zaplanuj coby byłoz 5 cm cieniej niż ostateczne ocieplenie ścian tych już normalnych parteru, IMHO ładniej wygląda podcięty cokół, ale co kto lubi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie niezrozumiałe są Twoje wątpliwości. W zasadzie powinno się dawać grubszą warstwę ocieplenia wyżej, a mniejszą niżej (i to z obu stron!), bo tak zmienia się temperatura w gruncie a ciepło przechodzi już przez większą część ściany fundamentowej, więc ograniczamy ten mostek cieplny. Trzeba też dbać o brak wilgoci wokół fundamentu, bo to psuje cały efekt. Jestem przekonany, że jeszcze kiedyś będziemy ta robić. ;-)

Tak więc, wyluzuj, wszystko się robi w jakimś celu. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...