Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja domofonowa w słupku ogrodzeniowym


Recommended Posts

Witam,

 

 

Mam ogrodzenie z cegły klinkierowej, w którym nikt wcześniej nie pomyślał o wypuszczeniu chociażby rur na kable do domofonu.

Obecnie chciałbym zamontować domofon 2-rodzinny, ale nie chciałbym ciągnąć instalacji po słupku (nie wygląda to zbyt estetycznie). Czy znacie sposób jak temu zaradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na baterie toż to przecież też działa

 

Pod warunkiem że codziennie rano wymienisz na nowe

 

A tak zupełnie poważnie RAFire to postawienie słupa od nowa w tym przypadku wcale nie jest złośliwą radą. O ile łączność złapiesz bezprzewodowo to zasilanie musisz mieć, baterie długo ci nie wytrzymają.

Edytowane przez iF-Jimi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie prościej wydłubać fugę i tamtędy puścić przewód 8x0,5?

 

Naprawdę uważasz, że włożysz w fugę doziemny, żelowany 8x5?

Naprawdę uważasz, że później ładnie i estetycznie to zafugujesz, bo estetka miała być priorytetem?

Robiłeś to kiedyś, czy to taka przed obiadowa, genialna inaczej myśl cię naszła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że poprzez estetykę autor chce wyeliminować pomysły prowadzenia kabla po wierzchu. Poza tym, jak sam doskonale wiesz, domofon w najlepszym razie wymaga 4 żył a nie 8. Tak uważam, że da się to zrobić i zmieścić w fudze kabel nawet 8x0,5mm...wszytsko zależy ile czasu na to poświęcisz, ale tak czy inaczej koszty i czas będą mniejsze niż przy pomyśle burzenia słupka...jak ktoś ma spore środki (wciąż mniejsze od budowy nowego) można szarpnąć się na odwiert pionowy przez cały słupek (są firmy robiące podobne rzeczy) i jedynie przewiert do tego "tunelu" od strony panelu i od strony zasilania. Jakby to był mój słupek ja bym kombinował z fugą. Najtaniej i najlepiej moim zdaniem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że poprzez estetykę autor chce wyeliminować pomysły prowadzenia kabla po wierzchu. Poza tym, jak sam doskonale wiesz, domofon w najlepszym razie wymaga 4 żył a nie 8.

Tak? Od kiedy?

Znam domofony, które potrzebują 2 żył i taki które potrzebują w tym przypadku aż 9 żył. NIEM A ŻADNEJ REGUŁY jeśli chodzi o ilość żył.

 

Tak uważam, że da się to zrobić i zmieścić w fudze kabel nawet 8x0,5mm...wszytsko zależy ile czasu na to poświęcisz, ale tak czy inaczej koszty i czas będą mniejsze niż przy pomyśle burzenia słupka..

Tak jak myślałem, że w życiu tego nie robiłeś, ale WYDAJE CI SIĘ że się da.

Poza tym to twój pomysł, aby pchać w ten sposób 8x0,5. Ja tylko napisałem, że powinien to być ŻELOWANY tzw. DOZIEMNY. A to nie jest kabel łatwy w układaniu i to w takie wywijasy.

 

jak ktoś ma spore środki (wciąż mniejsze od budowy nowego) można szarpnąć się na odwiert pionowy przez cały słupek (są firmy robiące podobne rzeczy) i jedynie przewiert do tego "tunelu" od strony panelu i od strony zasilania. Jakby to był mój słupek ja bym kombinował z fugą.

Najtaniej i najlepiej moim zdaniem

Najtaniej może i tak, ale z pewnością nie najlepiej i nie najestetyczniej.

Jak ci się wydaje fuga jaklą ma grubości? 1 czy 3 mm?

 

 

Ps.

Ja robiłem taki partaninki i efekt dupy nie urywał. Ale to nie mój słupek i nie moja kasa, a płacone miałem od godziny.

Według minie zawsze prościej, lepiej i ESTETYCZNIEJ było postawić nowy słupek.

Godzinę rozebranie, ze 2 godziny wymurowanie. 5-10 cegieł na wymianę. Zbrojony beton w środku przecież zostaje.

Jeden dzień i po sprawie.

 

Albo po prostu dać brązowe lub szare korytko. Z brązowego/szarego plastiku, a nie malowane.

 

Zresztą trzeba jeszcze doprowadzić przewód kaseta-rygiel i obsadzić to wszystko.

A to już oznacza że naprawdę lepiej postawić nowy słupek z uwzględnieniem wszystkich potrzebnych funkcji jak np podświetlenie numeru czy furtki czy sygnalizacji otwarcie bramy.

Edytowane przez dendrytus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie...jeszcze nie widziałem klinkieru kładzionego na 3 czy nawet 5mm 10-11mm to standard..

Standard?

Skoro to standard, to czemu za każdym razem w co najmniej jednym miejscu musiałem podkuwać zaprawę?

Najpierw się zastanów od czego uzależniona jest grubość fugi. Nie mówimy tu ani o wysokości, ani o "głębokości" od czoła.

 

poza tym wytłumacz mi po co do domofonu (nie wideodomofonu) chcesz ładować 9 żył??

To proste

3 żyły potrzebne są do rozmowy w obie strony.

3 żyły do wywoływania dwóch mieszkań

1 przewód podświetlenie klawiszy

2 żyły elektrorygiel.

Jakby nie liczyć 9 żył

Jakby chcieć otwierać bramę klawiszem z domofonu to 11 żył.

Jakby chcieć otwierać jeszcze furtkę od śmieci to jeszcze jedna żyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak będziemy chcieli pogadać z kierowcą śmieciarki to kolejne 3...powiedz mi zatem po co te 11 żył skoro są rozwiązania 4 żyłowe?

Po co 4 żyły, skoro są 2 żyłowe wideodomofony

Po co w ogóle ciągnąc przewody, można założyć bezprzewodowy.

Po co chcesz osobna ciągnąć 12V do panelu, elektrozaczepu i oświetlenia?

Bo te rozwiązanie wielożyłowe wytrzymują po kilkanaście lat praktycznie bezawaryjnej pracy, w przeciwieństw do tych 4 żyłowych.

Dodatkowo jak mam np 12 żył, to mogę założyć co chcę na dowolną ilość żył w tym na 2 lub 4. Mogę też kierować się względami estetycznymi lub finansowymi.

Edytowane przez dendrytus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

 

Dziękuję za żywą dyskusję. Osobiście rozbiórka i postawienie słupka od nowa nie wchodzi w grę. Powiem, że fuga ma 1 cm wysokości. Temat z bruzdowaniem mi się podoba, ale jeszcze bardziej z wierceniem. Może zna ktoś firmę w okolicy Trzebini, małopolskie, która byłaby w stanie przewiercić słupek. Chyba, ze jeszcze jakiś inny sposób.

 

Odnośnie funkcji to domofon chciałbym dwurodzinny z otwieraniem furtki oraz bramy wjazdowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...