Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wylewki - schnięcie i kafelkowanie


qosek

Recommended Posts

Cześć

Wczoraj skończyli mi robić wylewki z mixo-kreta.

Pogoda - jak każdy widzi (Gdańsk - dzień +8-10 stopni, noc +1-2 stopnie).

Budynek zamknięty, ale nieogrzewany

 

I teraz pytanka:

- czy podlewać lub przykrywać folią tą wylewkę ? (ekipa mówiła, że przy takiej temperaturze nie trzeba)

- po jakim czasie mogę zacząć układać płytki (2 tygodnie schnięcia wystarczy ? na sieci znalazłem info od 2-ch dni do 28 dni ... i trochę zgłupiałem)

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

wielkie dzięki

ja bede kladl plytki pewnie 3-4 tygodnie po wylewkach (mam umowiona ekipe, ale mysle, ze na poczatku zajma sie innymi rzeczami - chocby schodkami miedzy garazem a mieszkaniem).

przy pogodach, kttore ostatanio byly - po 1.5 tygodnia od wylania wylewki nadal sa ciemne (wydaje mi sie, ze maja ten sam kolor co dzien po wylaniu ... ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_1*
wielkie dzięki

ja bede kladl plytki pewnie 3-4 tygodnie po wylewkach (mam umowiona ekipe, ale mysle, ze na poczatku zajma sie innymi rzeczami - chocby schodkami miedzy garazem a mieszkaniem).

przy pogodach, kttore ostatanio byly - po 1.5 tygodnia od wylania wylewki nadal sa ciemne (wydaje mi sie, ze maja ten sam kolor co dzien po wylaniu ... ).

 

 

ja czekałem miesiąc z kafelkami a było to latem plus 30 st mimo że robota mnie goni ła jak diabli myślałem że do jesieni się nie wyrobię to czekałem aż wyschnie , koniec końców i tak zdążyłem ze wszystkim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prosiłbym o niewprowadzanie w błąd.

wylewkę trzeba wygrzać PRZED POŁOŻENIEM PANELI/PARKIETU/DREWNA/ETC

 

Nie musisz wygrzewac wylewki przed polozeniem kafli. Dowód - chociażby wypowiedź Eksperta Lafarge w tym watku

 

Szybko z pytającego zostałeś ekspertem. Wygrzewanie podłogówki należy wykonać przed każdym wykończeniem podłogi, nie tylko pod panele drewno jak pisałeś. Wygrzewanie nie ma na celu wysuszenia posadzki.

 

Co jeżeli nie ma ktoś podłogówki?

 

To nie robi wygrzewania tak samo jak Ci którzy np nie budują domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Tadeusz, czytam te wszystkie wzajemne porady,włącznie z ekspertem La Farge i nie wiem co sądzić o tych wszystkich, którzy nie korzystają z forum, a ulegają podobnym namową poza forum.

Wygrzewanie nie jest konieczne o ile jest czas i warunki klimatyczne na wysychanie wylewki są do dyspozycji. Prawidłowo wykonana wylewka podczas wygrzewania nie pęka. Wygrzewanie może nastąpić dopiero po tzw. głównym procesie hydratacji wylewki czyli około 21-30 dni dla cementowych wylewek dla anhydrytowych 7-10 dni.

Nie wygrzewanie jest ważne, tylko poziom wilgoci resztkowej w wylewce, aby nie zniszczyć okładzinę podłogową... I nie jest to jak ktoś pisze 3% jak nie jest to 2% wilgoci resztkowej ale im mniej tym lepiej. Liczy się nie to co pokaże przyrząd tylko to co kafelkarz, parkieciarz zrobi z odczytaną na przyrządzie wartością. Każdy taki błąd to młyn dla mnie jako rzeczoznawcy i biegłego sądowego... Przy 3% położenie kafli na kleju, który dostarcza dodatkowej wody to w miejscach nagrzewanych przez słońce jest problem.. Nie mówiąc o ogrzewaniu podłogowym, które wysadzi takie kafle w powietrze. Liczy się grubość wylewki...czas schnięcia... warunki wysychania... etc.

Wilgotność wylewki ogrzewanej nie powinna być wyższa, niż 1,0% -1,2%. Dla nie ogrzewanej 1,5% przy drewnie, panelach itp. Kafle najbezpieczniej układać przy 1,8%-2,0% ogrzewana i 2,0-2,5% nieogrzewana wylewka.

 

Tadeusz, firma (producent) na reklamacji stwierdziła temperaturę powierzchni drewna 38C...? Oczywiście reklamujący nie widział tego wyniku ani pomiaru. Zostało mu to przedstawione w piśmie... Uzyskanie 38C na powierzchni podłogi drewnianej nie jest możliwe, nawet przy ciągłej temperaturze na piecu 55C to po pierwsze. Po drugie nie sposób chodzić po tak gorącej podłodze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

U mnie problem następujący

 

Wylewki były robione 19-20 maj 2016r. wczoraj przypadkiem przeczytałam o wygrzewaniu wylewek, bo kafelkarz o tym nie słyszał i znajomi z podłogówkami również (każdy mieszka i nic się nie dzieje, kafelkarz ten sam robił u naszych znajomych). Mój problem polega na tym, że nie mam jeszcze gazu i nie zanosi się aby podłączyli mi go w najbliższych 6 miesiącach. Płytki chcieliśmy układać wrzesień/październik.

 

Co mam zrobić w takim wypadku? gdybym o tym wczoraj przypadkiem nie przeczytała, to pewnie w błogiej nie wiedzy płytkarz ułożyłby płytki i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 years później...

Duzo ekspertow, ciekawe, ze wylewkarze maja na to inne zdanie. :)

Tak jak napisal jarekkur - co z wami ludzie?

Beton ma czas hydratacji 28 dni (pozniej juz malo),

Beton dobrze jest przykryc na 1szy tydzien, zeby wody nie braklo i dobrze zwiazal.

W gorac trzeba niestety lac wode codziennie przez 5-7 dni, bo moze popekac.

No i ma wyschnac zanim sie cos dalej robi. Sprawdza sie kladac folie, na drugi dzien ma byc sucho.

Jastrych na zewnatrz przed zima, a po wyschnieciu najlepiej posmarowac tymczasowofolia w plynie, jesli na zime nie bedzie powierzchnia wykanczana.

Inaczej napije sie wody, przyjdzie mroz i popeka.,

 

Tyle w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...