Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna do domu 104m2


Recommended Posts

Witam,

 

Musze podjąć jedną z ważniejszych decyzji przed budową domu. Mam projekt:

 

http://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty/3034/projekt-domu-dom-na-stoku-nf40

 

Planowałem przerobić projekt tak, żeby w domu była wentylacja grawitacyjna, a nie jak jest w projekcie mechaniczna. Zdecydowałem jednak, że będę ogrzewał dom pompą ciepła powietrze-woda i naszedł mnie pomysł, żeby całkowicie zlikwidować kominy i zrobić jednak tą wentylację mechaniczną bo przecież mam już gotowy projekt. Najważniejsze pytanie to jaka będzie różnica w cenie pomiędzy wentylacją grawitacyjną a mechaniczną?

Na forum polecają rekuperator Kinetic 250 za 3999zł i taki też bym kupił (spełnia wymogi projektu - wydajność 230). Jakie jeszcze koszty mie czekają z robocizną na gotowo? Na pewno zaoszczędzę na kominie bo w przypadku mechanicznej nie będę robił, a to jest koszt ok 3tys zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę temat bo trochę poczytałem na forum i wiem więcej. Koszty wentylacji mechanicznej:

 

- Przewody i kształtki wentylacyjne z blachy ocynkowanej – 2000 zł

- Izolacja – 1000 zł

- Anemostaty nawiewne i wywiewne (14 szt.) – 210 zł

- Czerpnia terenowa – 700 zł, czerpnia ścienna – 150 zł

- Wyrzutnia dachowa – 200 zł

- Rekuperator 4000-5000zł

- Montaż 2000zł

 

Czy przy centrali za 5000zł zmieszczę się z cała instalacją w 12000zł?

 

Jeśli chodzi o centralę wentylacyjną z rekuperatorem to mam kilka typów:

- Kinetic 250 za 3999zł

- Brink Renovent Excellent 300 - ok 5500zł

- Onyx dream 200 - ok 5500zł

 

W projekcie mam, że centrala wentylacyjna ma mieć wydajność 230 m3/h. Wszystkie w/w centrale spełniają ten wymóg. Kinetic najtańszy, ale piszą, że to anglik i nie przystosowany do dużych mrozów aczkolwiek jest kilku zadowolonych forumowiczów:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Witam,

 

Musze podjąć jedną z ważniejszych decyzji przed budową domu. Mam projekt:

 

http://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty/3034/projekt-domu-dom-na-stoku-nf40

 

Planowałem przerobić projekt tak, żeby w domu była wentylacja grawitacyjna, a nie jak jest w projekcie mechaniczna. Zdecydowałem jednak, że będę ogrzewał dom pompą ciepła powietrze-woda i naszedł mnie pomysł, żeby całkowicie zlikwidować kominy i zrobić jednak tą wentylację mechaniczną bo przecież mam już gotowy projekt. Najważniejsze pytanie to jaka będzie różnica w cenie pomiędzy wentylacją grawitacyjną a mechaniczną?

Na forum polecają rekuperator Kinetic 250 za 3999zł i taki też bym kupił (spełnia wymogi projektu - wydajność 230). Jakie jeszcze koszty mie czekają z robocizną na gotowo? Na pewno zaoszczędzę na kominie bo w przypadku mechanicznej nie będę robił, a to jest koszt ok 3tys zł.

 

Witam,

 

Jeżeli szuka Pan sprawdzonego rekuperatora, chciałbym polecić Logavent HRV2 marki Buderus. Urządzenie cechuje wysoka efektywność odzysku ciepła wynosząca nawet do 90% oraz bardzo cicha praca. Więcej informacji o produkcie można znaleźć na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/rekuperacja/. Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod numerem infolinii: 801 600 801.

Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

Pozdrawiam,

 

________________________________

Konsultant marki Buderus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jeżeli szuka Pan sprawdzonego rekuperatora, chciałbym polecić Logavent HRV2 marki Buderus. Urządzenie cechuje wysoka efektywność odzysku ciepła wynosząca nawet do 90% oraz bardzo cicha praca. Więcej informacji o produkcie można znaleźć na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/rekuperacja/. Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod numerem infolinii: 801 600 801.

Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

Pozdrawiam,

 

________________________________

 

 

 

Konsultant marki Buderus

 

Ile można zaoszczędzić ciepła w domu z maksymalną godzinową strata ciepła 6,5 kW ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Ile można zaoszczędzić ciepła w domu z maksymalną godzinową strata ciepła 6,5 kW ?

 

Witam,

 

Można przyjąć, że straty ciepła budynku na wentylację (czyli na ogrzanie powietrza nawiewanego grawitacyjnie do budynku) to ok. 50% w stosunku do całkowitego zapotrzebowania. Przy założeniu sprawności rekuperatora na poziomie 90% można zaoszczędzić od 30 -45% kosztów ogrzewania jednocześnie ciesząc się świeżym powietrzem oraz funkcją chłodzenia latem.

Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

Pozdrawiam,

 

________________________________

Konsultant marki Buderus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Można przyjąć, że straty ciepła budynku na wentylację (czyli na ogrzanie powietrza nawiewanego grawitacyjnie do budynku) to ok. 50% w stosunku do całkowitego zapotrzebowania. Przy założeniu sprawności rekuperatora na poziomie 90% można zaoszczędzić od 30 -45% kosztów ogrzewania jednocześnie ciesząc się świeżym powietrzem oraz funkcją chłodzenia latem.

Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

Pozdrawiam,

 

________________________________

Konsultant marki Buderus

 

Proszę o wyjaśnienie. Jak w rekuperatorze realizowana jest funkcja chłodzenia latem?

 

Pozdrawiam

Cezary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłyt martetindody...

Jeśli w domu jest 20 stopni, na zewnątrz 30, to wymiennik ciepła (o ile nie jest ominięty bypassem) spowoduje, że do domu będzie napływać powietrze o temperaturze niższej niż 30, czyli chłodniejsze, niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej. To oczywiście nie oznacza chłodzenia domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im lepszy filtr powietrza zastosujesz, tym lepiej filtrować będzie powietrze.

Trzeba pamiętać, że im bardziej dokładny filtr tym droższy.

Częściej trzeba będzie go również wymieniać.

W warunkach Krakowskich, filtry F7 trzeba zmieniać mniej więcej raz na miesiąc.

 

Oczywiście nikt nie broni zamontować do central filtrów HEPA, ULPA lub SULPA.

 

Trzeba jeszcze dobrać taką centralę by można w niej było montować dowolne filtry powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Można przyjąć, że straty ciepła budynku na wentylację (czyli na ogrzanie powietrza nawiewanego grawitacyjnie do budynku) to ok. 50% w stosunku do całkowitego zapotrzebowania. Przy założeniu sprawności rekuperatora na poziomie 90% można zaoszczędzić od 30 -45% kosztów ogrzewania jednocześnie ciesząc się świeżym powietrzem oraz funkcją chłodzenia latem.

Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

Pozdrawiam,

 

________________________________

Konsultant marki Buderus

 

Pan nie zartuje, 45% kosztow ogrzewania. Chyba w snach. A co do chlodzenia latem to tylko teroia w praktyce nie wykonalan. Rekuperator nie ma szans ochlodzenia budynku latem,. Przeplyw powietrza jest za maly!

Osobiscie jestem fanem rekuperacji. Nie ma to jak siweze powietrze i komfort zycia w domu ale wielkie oszczednosci to bajki o zelaznym wilku, podobnie jak chlodzenei latem.

Od chlodzenia jest klimatyzacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im lepszy filtr powietrza zastosujesz, tym lepiej filtrować będzie powietrze.

Trzeba pamiętać, że im bardziej dokładny filtr tym droższy.

Częściej trzeba będzie go również wymieniać.

W warunkach Krakowskich, filtry F7 trzeba zmieniać mniej więcej raz na miesiąc.

 

Oczywiście nikt nie broni zamontować do central filtrów HEPA, ULPA lub SULPA.

 

Trzeba jeszcze dobrać taką centralę by można w niej było montować dowolne filtry powietrza.

 

Można dodać że potrzebne są wentylatory o większym sprężu z powodu większych oporów dokładnej filtracji i co za tym idzie, większe zużycie energii elektrycznej.

 

Pozdrawiam

Cezary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako użytkownik mogę potwierdzić, że dom nie jest stricte chłodzony jak klimatyzacją, ale powietrze wpadające ma kilka stopni mniej (max do 5 moim zdaniem) niż to z zewnątrz. Także wychodząc na taras i tak czuje się różnicę w czasie upałów, że w domu jest fajniej. Ja mam zamontowany rekuperator Vena Bartosz http://www.bartoszwentylacja.com.pl/ też zastanawiałem się nad tym co Ty, ale doradzono mi polski sprzęt, podobno mniej awaryjny i łatwiej o serwis.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym chlodzeniem to nie jest az tak. Czuje sie ze jest chlodniej bo jednak dom jest zaizolowany termicznie. Jak wlaczysz reku w upalny dzien to tylko dom nagrzejesz. Trzeba w dzien wylaczac a w nocy wlaczac na wyzsze obroty (a najleipej w nocy pootwierac okna). Generalnie reku domu ni schlodzi i jest to nawet mniej niz cwiercsrodek do obnizanai temp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie cała Europa buduje domy z wentylacja wymuszoną. W Polsce wprowadzanie takiej wentylacji napotyka na opory :-((

Czy warto stosowac wentylacje wymuszoną jest b. trafnie opisane tu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114044-O-wentylacji-co-i-po-co-wzd%C5%82u%C5%BC-i-w-poprzek!

Polecam i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt komina to nie wszystko, bo nie tylko trzeba go wymurować (w Twoim przypadku będzie dość wysoki), ale także obrobić i przeprowadzić przez cały dom. A kratki wentylacyjne i tak trzeba zamontować, może nie kosztują tyle co anemostaty ale być muszą. Ja też obliczam ile to będzie kosztowało i czy da się to jakoś porównać z wentylacją naturalną - oczywiście cenowo przy montażu, bo potem to już ciężko obliczyć ile zysku będzie. W projekcie gdzie są piwnice usuwanie wilgoci jest kluczowe i nie powinieneś rezygnować z mechaniki ile by to nie kosztowało, wierz mi. Ja lubię świeże powietrze a wnętrza gdzie wchodząc musisz przebijać się przez ścianę "ubitych" gazów po prostu mnie odpychają. Zwłaszcza jak jest ciepło to wtedy aż głowa boli od CO2. Masz może jakiś patent na te anemostaty tj jak je z głową umieszczać tak żeby nie dmuchało na głowę ? Wiem że projekt to przewiduje, ale wiadomo że w trakcie wykańczania pomieszczeń koncepcja się zmienia i można mieć nadmuch nad poduszką ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości tak zapytam Konsultanta : mamy dwa identyczne domy, w jednym tylko dali mało ocieplenia i mamy sporo mostków cieplnych i jego zapotrzebowanie mocy wynosi 15kW, a drugi dom wykonany bez fuszerki i potrzebuje 5kW. Czy jeśli liczyć 50%, to pierwszy dom oszczędzi na reku 2,5kW, a drugi 7,5kW?

:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan nie zartuje, 45% kosztow ogrzewania. Chyba w snach. A co do chlodzenia latem to tylko teroia w praktyce nie wykonalan. Rekuperator nie ma szans ochlodzenia budynku latem,. Przeplyw powietrza jest za maly!

Osobiscie jestem fanem rekuperacji. Nie ma to jak siweze powietrze i komfort zycia w domu ale wielkie oszczednosci to bajki o zelaznym wilku, podobnie jak chlodzenei latem.

Od chlodzenia jest klimatyzacja.

 

Niekoniecznie. Jak masz GWC to możesz lekko chłodzić wentylacją - np. w tej chwili z reku leci 19,C a nie 35C jak za oknem.

Ps. sama wentylacja nie zastąpi klimy - ale w połączeniu z szerokimi okapami, roletami , PC PW z chłodzeniem - już tak .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...