Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pękający klej na elewacji


Recommended Posts

Witam, 7 lat temu firma wykonała ocieplenie ze styropianu 12cm zaciągnięte klejem i siatką na koniec zagruntowane i tak pozostało do dnia dzisiejszego. Po dwóch latach pojawiły sie małe pęknięcia głownie na ścianie północnej i niewiele na ścianie zachodniej. Na obydwie ściany z reguły zacina deszcz. Jaka może byc przyczyna tych pęknięć ? W tym roku zamierzam położyć tynk mineralny plus farba silikonowa. Czy jest mozliwość ze tynk z czasem też popęka ? Jezeli tak czy mozna temu zapobiec ?

20160227_134939.jpg

20160227_134955.jpg

20160227_135027.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości. Jakie materiały i czym to było zagruntowane? Przyczyn bym widział kilka ale to później :)

Czytam ta stopke :p powaznie silikatowo silikonowy z Caparola sprowadzacie?

ten klej do styro bez aprobaty tez ? :popcorn::popcorn:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SiSi owszem ,no ale też bez przesady z tym klejem :p. SiSi zamiast akrylu który trzeba było mimo wszystko mieć...

jednak prawa rynku lokalnego to prawa rynku lokalnego.

Swoja droga chcialem ostatnio zbadac fenomen SISI... nie sadzilem ze Caparol posunie sie do tego zeby taki produkt wypuscic na rynek, ale tez nie sadzilem ze wypuszcza "klej do styropianu" bez aprobaty w systemie.. jednak czlowieka moze duzo zaskoczyc.

 

Zadalem pytanie jednemu z producentow tych ktorzy koniecznie chca sie dobic do nas jako nowy dostawca: czym jest tynk SiSi ? Czyli silikonowo-silikatowy? cos co w zasadzie nie powinno istniec. Wytlumaczyl mi.. odpowiedz mnie "zabila" (PH - przedstawiciel handlowy, F-fighter1983)

PH: to akryl z niewielka iloscia zywicy silikonowej

F: no ok... czyli taki oszukany silikon, ale skad w nazwie "silikatowy"

PH: a czym jest ziarno w tynku? /komentarz: to ziarenko ktore nadaje strukture baranek lub kornik/

F: no najczesciej kwarcem o odpowiedniej krzywej przesiewu kruszywa

PH(z usmiechem) : no tak, a kwarc to material mineralny, krzemianowy... krzemianowy = silikatowy

 

No umarlem :)

 

Ale faktycznie, skoro trzeba bylo szukac alternatywy dla tynku akrylowego - no spox SiSi w tym przypadku jest ok :)

Od tamtej pory jak slysze SiSi to mi slabo.

 

Najlepsze jest to, ze w zasadzie mamy w ofercie cos co mozna by bylo nazwac tynkiem silikatowo-silikonowym i nie bylby to marketing - jest to tynk Thermosan NQG FassadenPutz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f: bo jakby go nazwać: krzemianowy - to by brzmiało do duszy... kwarcowy - jeszcze powszechniej bo to tak jakby powiedzieć, że dodajemy piasku... a silica to brzmi i obco i naukowo i w ogóle... Dziś na jednych targach bodajże Kreisel reklamował się tynkiem silikonowo poliuretanowym - kolejne odkrycie mające pchnąć nasz świat naprzód. Pcha bo z racji pewnie śladowej zawartości żywicy poliuretanowej, aha i jeszcze kapsułek z czymś co "powoli" uwalnia biocyd jest o wiele lepsze niż to wszystko na rynku. Żeby było śmieszniej odporność, czy dokładniej wytrzymałość tynku dla zamieszania wyrazili w dżulach...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prostej przyczyny nikt z powietrza nie poda. Mogą być jedynie domysły. Ja bym np obstawił słaby materiał, który pod wpływem warunków atmosferycznych po prostu nie podołał nie będąc zabezpieczonym. 7 lat to w końcu kawał czasu a klej nie jest hydrofobowy. Być może błędy wykonawcze/materiałowe, które sądząc po zaciągnięciu siatki też bym mógł podejrzewać. Ja to widzę tak. Siatka zaciągnięta jest tak jak jest zaciągnięta, i nie wiem czy położyłbym na to tynk.. Ja bym to przynajmniej wszystko zaciągnął klejem zbrojonym, a najlepiej wtapiając w to jeszcze raz porządną siatkę, a następnie na nowe mocne podłoże dałbym tynk Edytowane przez KolorowySłoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Szanowny Panie,

 

na zdjęciu widać, że siatka została pokryta jedną warstwą kleju. W tym przypadku nawet zagruntowanie elewacji nie zapobiegnie powstawaniu pęknięć do momentu nałożenia tynku, który stanowi warstwę zbrojeniową. Rozwiązaniem jest umycie podłoża, zagruntowanie go dobrej jakości gruntem, np. Gruntem Akrylowym GA 10 FOVEO TECH, aplikacja zaprawy klejącej, np. Zaprawy Klejącej do siatki KU 11 FOVEO TECH, nałożenie podkładu gruntującego, a następnie tynku. Dobrze sprawdzi się tu tynk akrylowy, który jest elastyczny i nie przeniesie tego typu naprężeń.

 

Przed wykonaniem powyższych zabiegów trzeba sprawdzić stan podłoża. Jeśli wokół okien są pęknięcia, konieczne będzie dodatkowo wtopienie pasków siatki zbrojeniowej.

 

Pozdrawiam serdecznie,

E-rzecznik FFiL Śnieżka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...