Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Działka narożnikowa, a pole widoczności (budowa ogrodzenia)


d24

Recommended Posts

Kupiłem działkę, gdzie na jednym z narożników jest skrzyżowanie drogi powiatowej z drogą gminną. Chciałbym ogrodzić działkę na wysokość ok. 1,70mb. Niestety od strony drogi powiatowej zarząd dróg wystawił mi negatywną opinię i poinformował że winna być zapewniona widoczność tym samym mogą wyrazić zgodę na budowę ogrodzenia nie wyższego niż 1mb. Biorąc pod uwagę, że przy drodze jest intensywna komunikacja drogowa (kręci się tu dużo tirów i pojazdów ciężarowych) rozwiązanie budowy płotka na 1mb wysokości mija się z celem. Czy są po mojej stronie jakieś przesłanki i argumenty, których mogę użyć w ramach odpowiedzi na pismo? Proszę o pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem co masz na myśli i szanuję takie zdanie, ale spróbuj i mnie zrozumieć. 5m od domu jest droga powiatowa, którą rozjeżdżają ciężarówki cały dzień. Dom trzęsie się w posadach i dlatego chciałem się odgrodzić. Z tejże drogi jest zjazd w drogę gruntową o dość małym znaczeniu komunikacyjnym. Ponadto muszę oddzielić ze swojej działki pas na zjazd w ową drogę. A gdzie tu prawo własności? Ale pomińmy to i skupmy się na tym czy prawo przewiduje wyjątek od reguły? Wydaje mi się, że są inne środki ostrożności np. postawienie znaku stop, lustra etc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj sobie o "trójkącie widoczności" - to jest interesujące Cię hasło :). Np tu:

 

http://www.bwir.org/trojkat-widocznosci-znakow-pionowych/

 

Ciebie z powyższego linku dotyczą w szczególności ostatnie dwa akapity. Zobacz jakie są kolosalne różnice między wlotem ze znakiem A7 (ustąp pierwszeństwa) i B20 (stop). Niemniej jednak, żeby zmienić znak to trzeba opracować i zatwierdzić projekt docelowej organizacji ruchu - tak czy owak bez inicjatywy ze strony zarządcy drogi nic ze znakami nie zrobisz.

 

Ale do rzeczy: weź mapkę geodezyjną (1:500) i dbając dokładnie o zachowanie skali rozrysuj sobie trójkąt widoczności dla swojego przypadku.

 

1. Jeżeli planowane przez Ciebie ogrodzenie nie wchodzi w trójkąt widoczności to idź pogadać - najlepiej z osobą podpisaną na negatywnej opinii - bez pretensji!!! zapytaj jak opisać wniosek, żeby dostać pozytywną opinię (zasugeruj, że możesz np. dołączyć rozrysowany trójkąt widoczności).

2. Jeżeli wchodzi to możesz rozważyć cofnięcie ogrodzenia i ustawienie go np. po krawędzi trójkąta widoczności - "stracisz" kawałek terenu, ale się odgrodzisz od hałasu i kurzu. Przed złożeniem ponownego wniosku (z cofniętym ogrodzeniem) też najlepiej wcześniej pogadać, żeby urzędnik znał sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtku dałeś mi do myślenia. Niestety dokonałem dziś pomiarów i musiałbym wydzielić z działki zbyt duży klin, aby spełnić warunki. Ale co innego, gdyby owa droga gruntowa została zaliczona do "strefy zamieszkania". Wtedy z przytoczonego artykułu wynika, że nie obowiązują tam te przepisy. Teraz kwestia czy owa droga spełnia warunki jakie winna spełniać "strefa zamieszkania" hmm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...