Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kuchnia ikea - wkręty i kołki?


Magnusone

Recommended Posts

Szafki wiszące mam na 100 cm wysokie, zatem przy obciążeniu talerzami mogą trochę ważyć. Zastosowałem system ikea metod z szyną. Do szyny były dołączone takie specjalne podkładki, do których maksymalne wkręty jakie pasują to wkręty fi 6. Boję się trochę o wkręty, gdyż przy wkręcaniu jednego ułamał się łeb. Największa szafka wisząca to narożna: 68x 100 i zwykła 60x37x100. Pozostałe to 40x37x100. Ściana to beton.

Zastosowałem:

Kołki fi 10x50 - FISHER SX

Wkręty do drewna fi 6x60 z łbem sześciokątnym - castorama na wagę

Wkręty średnio co 25-30 cm, mierzyłem aby wypadły w okolicy zawieszki przy szafkach.

 

Czy zastosowane mocowanie wytrzyma takie wysokie szafki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyraziłem się nieprecyzyjnie, moje obawy dotyczą jedynie wkrętów do drewna 6x60 "marki castorama". Ikea przewidziała do swoich szyn wkręty o maksymalnej średnicy 6 mm. Producent kołków Fisher SX 10x50 również zaleca wkręty 6, ale wytrzymałość w opisie podaje dla wkrętów 8. Ze strony producenta kołków wynika, że dla kołka SX10x50 i wkrętu 8 mm mam 120 kg, a dla kołka SX8 i wkrętu 6 mm już tylko 70 kg. Jak jest dla kołka SX10 i wkrętu 6 mm tego nie wiem, ale domyślam się, że będzie to ok 70 kg.

I to by mi wystarczyło, jednak producent testy robił nie na wkrętach "marki castorama", które się ukręcają, tylko na zupełnie innych. Teraz może się okazać, że wkręty, które zakupiłem nie dają mi 70 kg na mocowanie tylko np. 25 kg i tu mam właśnie obawy.

Szafka o wysokości 100 cm załadowana talerzami może ważyć 50 kg.

 

Pytanie właściwie dotyczy wkrętów "marki castorama", czy wytrzymają takie obciążenie?

Ewentualnie gdzie można zakupić wkręty atestowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, gdzieś mi to umknęło. Na allegro widziałem zestaw kołki 10 Fischera ze śrubami 6kąt fi 6, tylko nie wiem czy te śruby też są Fischera. Generalnie moim zdaniem zwykłe śruby powinny dać radę, chociaż są faktycznie dość miękkie. Grunt to wystarczająco głęboko wywiercić otwór i go oczyścić - żeby śruba się nie zablokowąła przy wkręcaniu. Jeżeli to ściana z litego betonu to możesz dać wkręty do betonu - te mają dość dużą wytrzymałość na ścinanie i wyrywanie. Pytanie tylko czy ma to sens.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, żeby taki wkręt fi6 nawet słabej jakości miałby nie dać rady. W tym układzie działa siła na ścinanie - myślę, że prędzej uszczerbi się szyna niż ten pręt się zetnie. Do mocowań METOD pasują też wkręty fi8 ale te pomysłowe "oczka" posłużą już tylko jako podkładka.

Trzeba pamiętać też, że szyna rozkłada obciążenie więc na pojedyńczy wkręt działa trochę uśredniona siła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...