Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

operat wodno-prawny i wybór oczyszczalni


snajper555

Recommended Posts

Witam. Mam dużą działkę z niewielkim spadem, na końcu jest rów, który leży na mojej działce. Działka jest dość mokra. Chcę zamontować oczyszczalnię (nie ma kanalizy, nie chcę szamba)

Mam szereg pytań, proszę o poradę i opinię.

- Jaką oczyszczalnię powinienem wybrać?

- Czy moge odprowadzać wodę z oczyszczalni do rowu? Czy potrzebuję do tego celu operatu wodno-prawnego?

- w jakich przypadkach będę musiał oddawać próbki do badań, a w jakiej sytuacji mogę uniknąć tych badań?

- jakie polecacie rozwiązanie, aby w eksploatacji było najtańsze i nie zajmowało czasu?

Zapraszam do dyskusji! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam dużą działkę z niewielkim spadem, na końcu jest rów, który leży na mojej działce. Działka jest dość mokra. Chcę zamontować oczyszczalnię (nie ma kanalizy, nie chcę szamba)

Mam szereg pytań, proszę o poradę i opinię.

- Jaką oczyszczalnię powinienem wybrać?- jakie polecacie rozwiązanie, aby w eksploatacji było najtańsze i nie zajmowało czasu?

To zależy od twoich preferencji, budżetu, oczekiwań itp. W tym wątku masz kilka (tysięcy) podpowiedzi na ten temat: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?179767-Oczyszalnia-biologiczna-ranking

- Czy moge odprowadzać wodę z oczyszczalni do rowu?

Możesz, pod pewnymi warunkami. Podstawowy to uzyskanie zgody od właściciela rowu.

Czy potrzebuję do tego celu operatu wodno-prawnego?

Tak.

- w jakich przypadkach będę musiał oddawać próbki do badań, a w jakiej sytuacji mogę uniknąć tych badań?

Przepisy (rozporządzenie Ministra Środowiska) nakładają obowiązek badania próbek na absolutnie wszystkich użytkowników oczyszczalni. W praktyce na razie prawie nigdzie (chyba) nie egzekwuje się tego w stosunku do oczyszczalni przydomowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepisy (rozporządzenie Ministra Środowiska) nakładają obowiązek badania próbek na absolutnie wszystkich użytkowników oczyszczalni. W praktyce na razie prawie nigdzie (chyba) nie egzekwuje się tego w stosunku do oczyszczalni przydomowych.

 

Na pewno wszystkich? Nie dotyczy to przypadkiem terenów aglomeracji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno wszystkich? Nie dotyczy to przypadkiem terenów aglomeracji?

 

Dla przejrzystości złożonego tekstu rozbijam go na podpunkty. To, co dotyczy wszystkich oczyszczalni przydomowych wytłuszczam.

 

§ 5. 1. Pobieranie próbek ścieków

- bytowych,

- komunalnych,

- bytowych z oczyszczalni ścieków w aglomeracji

- oraz ścieków komunalnych innych niż bytowe,

dopływających i wprowadzanych do wód lub do ziemi z oczyszczalni ścieków bytowych albo komunalnych, albo z oczyszczalni ścieków w aglomeracji, w zakresie najwyższych dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń, określonych odpowiednio w załączniku nr 2 albo w załączniku nr 3 do rozporządzenia, oraz pomiary ich ilości i jakości powinny być dokonywane:

 

... itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla przejrzystości złożonego tekstu rozbijam go na podpunkty. To, co dotyczy wszystkich oczyszczalni przydomowych wytłuszczam.

 

§ 5. 1. Pobieranie próbek ścieków

- bytowych,

- komunalnych,

- bytowych z oczyszczalni ścieków w aglomeracji

- oraz ścieków komunalnych innych niż bytowe,

dopływających i wprowadzanych do wód lub do ziemi z oczyszczalni ścieków bytowych albo komunalnych, albo z oczyszczalni ścieków w aglomeracji, w zakresie najwyższych dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń, określonych odpowiednio w załączniku nr 2 albo w załączniku nr 3 do rozporządzenia, oraz pomiary ich ilości i jakości powinny być dokonywane:

 

... itd.

 

Nie zgadzam się z tym - mowa jest o ściekach bytowych z oczyszczalni poza aglomeracją a nie o ściekach bytowych,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z art. 132 ustawy Prawo Wodne - tutaj masz punkt po punkcie co powinien zawierać operat. Beja ma w 100% rację !!!! Na podstawie operatu uzyskasz pozwolenie wodnoprawne czy zezwolenie udzielane w drodze decyzji organu administracji państwowej. W operacie bezwględnie będziesz miał zapisane ile musisz pobierać próbek w roku. W przypadku operatu na wprowadzanie oczyszczonych ścieków do wód lub do ziemii podstawowy operat jest jeszcze poszerzony o kilka elementów i jeden z wymaganych punktów brzmi ( art. 132 pkt 5)

"określenie zakresu i częstotliwości wykonywania wymaganych analiz odprowadzanych ścieków oraz wód podziemnych lub wód powierzchniowych

powyżej i poniżej miejsca zrzutu ścieków;"

 

nie ma to znaczenia czy aglomeracja czy nie, jak jest pozwolenie wodnoprawne zawsze musza być próbki.

 

pozdrawiam

 

Nie zgadzam się z tym - mowa jest o ściekach bytowych z oczyszczalni poza aglomeracją a nie o ściekach bytowych,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się z tym - mowa jest o ściekach bytowych z oczyszczalni poza aglomeracją a nie o ściekach bytowych,

 

Szanuję twoją niezgodę, ale nie rozumiem twojej argumentacji.

Najpierw pytasz:

Na pewno wszystkich? Nie dotyczy to przypadkiem terenów aglomeracji?

no to ci odpowiadam, podkreślając te ustępy, które odnoszą się do wszystkich oczyszczalni, nie tylko tych w aglomeracji.

To teraz o co ci właściwie chodzi?

 

Rozporządzenie, dla wszelkiej pewności, wymienia oczyszczalnie i oczyszczalnie w aglomeracji, żeby nikt nie miał wątpliwości. Co tu jest jeszcze niejasne?

 

A operat - wtedy, kiedy jest wymagany - tylko musi zawierać częstotliwość badania tych próbek, którą wyznacza się na podstawie załącznika do rozporządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwinę trochę swoją argumentację dotyczącą tego artykułu:

 

§ 5. 1. Pobieranie próbek ścieków

- bytowych,

- komunalnych,

- bytowych z oczyszczalni ścieków w aglomeracji

- oraz ścieków komunalnych innych niż bytowe,

 

Wyrażnie tutaj ustawodawca rozróżnia ścieki bytowe od ścieków bytowych z oczyszczalni, i w przypadku ścieków bytowych z oczyszczalni obowiązek badania próbek nakłada tylko na tereny aglomeracji. Jeżeli obowiązek dotyczyłby wszystkich oczyśzczalni to punkt 3 miałby brzmienie "bytowych z oczyszczalni ścieków" a nie "bytowych z oczyszczalni ścieków w aglomeracji". Nie zgadzam się natomiast z podkreśleniem punktu 1 jako nas interesującego, bo ten mówi o wprowadzaniu do wód ścieków bytowych a nie ścieków bytowych z oczyszczalni.

 

Kwestia operatu - ja nie dyskutuję tutaj co operat zawiera a co nie, tylko na temat czy badania ścieków z oczyszczalni są obowiązkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwinę trochę swoją argumentację dotyczącą tego artykułu:

 

§ 5. 1. Pobieranie próbek ścieków

- bytowych,

- komunalnych,

- bytowych z oczyszczalni ścieków w aglomeracji

- oraz ścieków komunalnych innych niż bytowe,

 

Wyrażnie tutaj ustawodawca rozróżnia ścieki bytowe od ścieków bytowych z oczyszczalni, i w przypadku ścieków bytowych z oczyszczalni obowiązek badania próbek nakłada tylko na tereny aglomeracji.

 

Byłoby jaśniej, gdybyś cytował i czytał ten fragment w całości, a nie wycinał jego istotną część, ale dobrze, postaram się.

 

Termin "aglomeracji" jest w ogóle dość świeżą nowalijką i z jakiegoś powodu (mniejsza, z jakiego) autor rozporządzenia oczyszczalnie w aglomeracji odróżnia jako specyficzną odmianę oczyszczalni w ogóle i (niezbyt konsekwentnie) te dwie kategorie prowadzi poprzez całe rozporządzenie.

 

Na przykład:

§ 4. 1. Ścieki bytowe lub komunalne wprowadzane do wód nie powinny przekraczać najwyższych dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń albo powinny spełniać minimalny procent redukcji zanieczyszczeń, określonych w za-

łączniku nr 2 do rozporządzenia.

2. Ścieki bytowe wprowadzane do wód
z oczyszczalni ścieków w aglomeracji
nie powinny przekraczać najwyższych

dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń albo powinny spełniać minimalny procent redukcji zanieczyszczeń,

określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia.

3. Ścieki komunalne inne niż ścieki bytowe, wprowadzane do wód
z oczyszczalni ścieków komunalnych albo z oczyszczalni ścieków w aglomeracji
, nie powinny przekraczać:

 

Żeby było trudniej, w innym miejscu wyraźnie rozdziela kategorie:

8. Ścieki pochodzące z własnego gospodarstwa domowego lub rolnego zlokalizowanego
poza aglomeracją
, wprowadzane do wód, nie powinny przekraczać najwyższych dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń, określonych

w załączniku nr 2 do rozporządzenia, właściwych dla RLM poniżej 2000.

9. Ścieki pochodzące z własnego gospodarstwa domowego lub rolnego zlokalizowanego
w aglomeracji
, wprowadzane do wód, nie powinny przekraczać najwyższych dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń, określonych

w załączniku nr 3 do rozporządzenia, właściwych dla RLM aglomeracji, na obszarze której zlokalizowane jest gospodarstwo.

 

Ale w jeszcze innym miejscu wyraźnie zawiera kategorię oczyszczalni w aglomeracji w szerszej kategorii oczyszczalni - i co ważne - nigdzie nie wykracza poza to przyporządkowanie.

 

Na przykład:

 

Dopuszcza się uproszczony sposób obliczania obciążenia istniejących oczyszczalni ścieków:

1) w aglomeracji o RLM do 9999 – na podstawie wyników badań kontrolnych ścieków przeprowadzonych w ostatnim

roku, zgodnie z § 5 ust. 2, jeżeli badania te wykazały, że ścieki spełniają wymagane warunki;

2) o RLM do 14999 – na podstawie wyników badań kontrolnych ścieków przeprowadzonych w ostatnim roku, zgodnie

z § 5 ust. 2, jeżeli badania te wykazały, że ścieki spełniają wymagane warunki.

 

Zgadzam się, że jest niejasność, ale w temacie definicji i zawierania się ścieków bytowych w ściekach komunalnych. Tu się chyba ministrowi coś "rozjechało". Ale akurat oczyszczalni przydomowych to nie dotyka - tam zawsze są ścieki bytowe.

 

 

 

Nie zgadzam się natomiast z podkreśleniem punktu 1 jako nas interesującego, bo ten mówi o wprowadzaniu do wód ścieków bytowych a nie ścieków bytowych z oczyszczalni.

Ok, można by podkreślić i to, i to, ponieważ próbki trzeba pobierać zarówno na wlocie (ścieki), jak i na wylocie (ścieki z oczyszczalni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacytowałem ten fragment bo z nim sie ne zgodziłem - nie mozna podkreślić punktu 1 ponieważ nie wprowadzamy do gruntu scieków bytowych (w domyśle nieoczyszczonych). Wprowadzamy do gruntu ścieki bytowe z oczyszczalni. Nie można też podkreślić punktu 3 bo to dotyczy tlyko aglomeracji. To który punkt podkreślisz? Pobieranie próbek z wlotu nie ma tu nic do rzeczy to nie są ścieki wprowadzane do gruntu,a o nich mówi to rozporządzenie. Podkreślam różnicę między ściekami bytowymi a tymi samymi z oczyszczalni - w ustawie są to dwie różne rzeczy, z tego wynika że ścieki nieoczyszczone można wproadzać do wód i gruntów tylko wtedy zawsze muszą być badane, co z reguły poskutkuje niespełnieniem norm. Dla ścieków bytowych z oczyszczalni ścieków obowiązek ten jest tylko w aglomeracji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacytowałem ten fragment bo z nim sie ne zgodziłem - nie mozna podkreślić punktu 1 ponieważ nie wprowadzamy do gruntu scieków bytowych (w domyśle nieoczyszczonych). Wprowadzamy do gruntu ścieki bytowe z oczyszczalni.

Nie można też podkreślić punktu 3 bo to dotyczy tlyko aglomeracji. To który punkt podkreślisz?

 

No to na twoje specjalne zamówienie podkreślę tak: :p

 

§ 5. 1.
Pobieranie próbek ścieków bytowych
, komunalnych, bytowych z oczyszczalni ścieków w aglomeracji oraz ścieków komunalnych innych niż bytowe,
dopływających i wprowadzanych do wód lub do ziemi z oczyszczalni ścieków bytowych
albo komunalnych,
albo z oczyszczalni ścieków w aglomeracji
, w zakresie najwyższych dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń, określonych odpowiednio w załączniku nr 2 albo w załączniku nr 3 do rozporządzenia, oraz pomiary ich ilości i jakości powinny być dokonywane:

1) w regularnych odstępach czasu w ciągu roku;

2) stale w tym samym miejscu, w którym ścieki dopływają do oczyszczalni ścieków bytowych albo komunalnych albo

do oczyszczalni ścieków w aglomeracji albo są wprowadzane do wód lub do ziemi, a jeżeli to konieczne – w innym

miejscu reprezentatywnym dla ilości i jakości tych ścieków.

 

Jak będziesz miał życzenie, to mogę podkreślić na odwrót, bo moje podkreślanie nie ma znaczenia poza zwróceniem uwagi czytelnika na te fragmenty, które go (jako posiadacza OP) dotyczą.

 

Pobieranie próbek z wlotu nie ma tu nic do rzeczy to nie są ścieki wprowadzane do gruntu,a o nich mówi to rozporządzenie.

 

Trochę ma do rzeczy - w podpunkcie 2. jest to określone. Dotyczy to z pewnością przypadków, kiedy chce się wykazać procent redukcji. Możemy o tym osobno podyskutować.

 

Podkreślam różnicę między ściekami bytowymi a tymi samymi z oczyszczalni - w ustawie są to dwie różne rzeczy,

No więc właśnie nie. W ogóle w przepisach nie ma pojęcia "ścieków po oczyszczalni", ścieków oczyszczonych, wody oczyszczonej itp. Są ścieki rozumiane jako wprowadzane do wód lub do ziemi wody zużyte.

z tego wynika że ścieki nieoczyszczone można wproadzać do wód i gruntów tylko wtedy zawsze muszą być badane, co z reguły poskutkuje niespełnieniem norm. Dla ścieków bytowych z oczyszczalni ścieków obowiązek ten jest tylko w aglomeracji.

No i tu mamy kompletną sprzeczność, bo to tak jakbyś napisał, że wolno jeździć 120 km/h w mieście, tylko będzie to skutkowało przekroczeniem kodeksu drogowego, a ten nie obowiązuje np. rowerzystów (wiem, wiem - obowiązuje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...