Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nowy dom, izolacja - gdzie dodać, gdzie ująć


pawelpol

Recommended Posts

Witam. Buduję dom 10x10m+garaż dwustanowiskowy 6x8. Łącznie z poddaszem 200mkw powierzchni użytkowej + garaż i kotłownia. Chciałbym dowiedzieć się na jakim poziomie jakości zaplanowane są izolacje termiczne i przeciwwilgociowe , czy coś jeszcze zmieniać czy iść zgodnie z planem, czy gdzieś dołożyć.

Z podstawowych parametrów, na parterze, który początkowo chcemy zamieszkiwać planujemy podłogówkę (ok. 70mkw), część mieszkalną parteru i garaż dzieli klatka schodowa, którą dostaniemy się na półpiętro - poddasze nad garażem, który jest głębiej niż dom oraz na poddasze nad parterem. Dom planujemy ogrzewać kotłem szufladkowym - generalnie ekogroszek. Dom będzie niepodpiwniczony. Wentylacja przewidziana grawitacyjna, planuję pomyśleć nad mechanicznymi nawiewnikami.

 

Z materiałów izolacyjnych przewidziane mamy:

 

ściany fundamentowe (bloczki 24cm) -

izolacja pionowa od wewnątrz 2 x dysperbit (architekt przewidział równiez tynk, ale to chyba mija się z celem), od zewnątrz 2 x dysperbit, styropian twardy M-30 6cm, 2 x dysperbit i folia kubełkowa

izolacja pozioma na ławach - 2x papa na lepiku, na ścianie fundamentowej - również 2 x papa na lepiku. Tutaj pytanie - ponieważ ściana będzie z bloczków , a na górze będzie jeszcze wieniec. Czy izolacja musi być i pod wieńcem i nad wieńcem?

 

podłoga na gruncie - piasek ubity 20-30cm,, wylewka 10cm (niezbrojona), 2 x papa na lepiku lub folia PCV Plastpapa, styropian EPS100 - 10cm, ogrzewanie podłogowe, posadzka cementowa 5cm ( z tego co wiem na podlogowke powinno sie wylewac 7cm)

 

ściany zewnetrzne - pustak ceramiczny 25cm, styropian 15cm, tynk,

15cm styropianu również na ścianie wewnetrznej dzielącej dom i garaż,

 

strop - płyta 16cm, izolacja przeciwwilgociowa, styropian 4cm, posadzka 5cm - Pytanie czy można grubszy styropian, ze wzgledu na plan przez byc moze nawet kilka pierwszych lat niewykanczanie poddasza i nie ogrzewanie go.

 

dach welna mineralna 15cm na krzyz z welna mineralna 10cm.

 

Jeżeli chodzi o moje wahania, to przede wszystkim grubości styropianu - na podlodze wydaje mi się, że moglbym dać w dwóch warstwach po 6cm na krzyz, na ściane fundamentowa czy nie dać 8cm, na ściany zewn. 20cm no i jeżeli chodzi o dach to zastanawiam się nad pianka poliuteranową.

W projekcie nie mam też żadnych informacji na temat zaizolowania dwóch balkonów które mam w planie.

Edytowane przez pawelpol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy planowaniu izolacji poza grubością izolatora, należy zwrócić uwagę na jego najważniejszy parametr czyli lambdę (λ jest współczynnikiem przewodzenia ciepła). Im niższa tym styropian ma lepsze właściwości izolacyjne. Tym samym styropian o dobrej ( niskiej) lambdzie o grubości np 6 cm może mieć lepsze właściwości izolacyjne niż np. wspomniana przez pana ósemka.

 

Można te zależność zobaczyć na naszym konfiguratorze: https://termoorganika.pl/konfigurator

 

Pamietajmy oczywiście o jakości materiału izolacyjnego. Kupując styropian od renomowanego producenta mamy pewność, że posiada parametry, które są zadeklarowane na jego opakowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...