Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa do studni zasilająca zraszacze oscylacyjne


Dubel

Recommended Posts

Dzień dobry, witam wszystkich forumowiczów

 

Potrzebuję fachowej porady, przepraszam jeśli mój temat jest powtórzony - niestety mimo starań nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na moje pytanie, przez pracę i studia nie mam też czasu zrobić się ekspertem w dziedzinie pomp do wody, a sprawa nagli)

 

Opis przypadku:

- Potrzebna pompa do 300 zł (maks 400, im taniej tym lepiej) do zasilania 1 zraszacza oscylacyjnego (cell fast economic) takim ciśnieniem, aby zraszanie objęło ok 100 m2 (wd instrukcji jego max to 200m2)

- studnia kręgowa

- głębokość od ziemi do lustra wody - ok 3,5m

- głębokość wody studni - ok 75cm

- woda czysta, może mieć jakieś drobne paprochy

- odległość zraszacza od studni - ok 50m płaskiego terenu.

- zabiegi pt. ufiksowanie pompy na linie, wyciąganie na zime itd jak najbardziej wchodzą w grę

 

Pompa ma w teorii zasilać bezpośrednio zraszacz, ma być włączana na 15 min (1 zraszacz przez 10 -15 min, drugi przez 10 -15 min)

 

Do tej pory zraszacze podłączyłem do ujęcia w domu (inna studnia kilka m dalej, z której przez pompe ssącą zamontowaną na hydroforze woda idzie do domu) ale, po tym 2x15 min okazuje się że pompa się strasznie grzeje, a w kranie woda mętnieje (co jak podejrzewam może być oznaką słabej wydajności źródła). Narazie ograniczyłem podlewanie do schematu ]1x7min - dłuższa przerwa - 1x7min] Jednak żeby nie męczyć zestawu i domowego i źródła wody w domu, chciałbym podłączyć zraszacze do osobnej pompy.

 

Pytanie : jakiej ?

Jeśli nie stanowiło by to problemu, prosiłbym o przykłady pomp które dało by się w tym wypadku zastosować, albo przynajmniej jej rodzaj i parametry.Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_1*

za wydajna pompa to nie może być bo bedzie żarła prąd i się dławić a puszczać ją na dwa zraszacze to pewnie wypije wodę ze studni w 3 minuty , ja mam pompę membranową białoruską w studni do deszczownicy , wydajności dużej nie ma ale dobre ciśnienie idealne do zraszacza i mało prądu żre coś ok 250 do 400 watt zależy od modelu , u mnie chodzi prawie na okrągło , świeża posadzona trawa na ok 1000m2

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=pompa+do+wody+membranowa&bmatch=base-relevance-hou-1-2-0510

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega berthold61 sie nie przejmuj. On mam wrazenie nawet na sraczke bedzie polecał bialoruskie pompy membranowe.

 

Zeby to zrobic dobrze, to zmierz ile wody Ci leci z takiego zraszacza. Wsadz go do jakiegos wiadra itp i zmierz ile litrów wody z niego poleci w czasie 1 minuty. Jak to pomnozysz przez 60 bedziesz widział jakiej mniej wiecej wydajnosci potrzebujesz. W miare mozliwosci zrob to w takim ukladzie jak bedzie pracowało, tzn z 50m węzem do studni. Jesli to mozliwe nie uzywaj szybkozlaczek, bo one maja strasznie malą dziurke w srodku i nawet jak uzywasz ogrodowego weza 3/4" to te szybko zlaczki strasznie ograniczaja przeplyw. Jesli to ma byc na stale to kup 50m czarnej rury do nawodnien i zakop 10cm pod poziomem gruntu. Takie rury sa dosyc tanie.

 

Jak bedziesz znał zapotrzebowanie na wode, to łatwiej bedzie pompy szukac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trakcie testu na wężu ogrodowym 3/4 wciągu 1 minuty zraszacz nalał ok 13L czyli daje to wydajnośc ok 800L/h. Ciśnienie na hydroforze wynosiło 1,5 bara czyli ok 1.5 atm/20 PSI. (wiem że miało być bez szybkozłączek, ale tak te zraszacze są podpięte do ujęcia w ścianie domu,( 1 szybkozłączka przy podpięciu 30m węża, druga przy rozdzielaczu na 2 zraszacze, trzecia przy wyjściu z rozdzielacza, czwarta przy samym zraszaczu))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ale w tym momencie nie mam na to wpływu :/ Wody jest 75cm przy kręgu o średnicy (chyba)1,2m ==> co daje jakieś 800l wody. Na 15 minut działania zraszacza potrzebuję 200, czyli studnia jest OK. Tak czy inaczej, zraszacze i tak mają być używane z przerwami - jeśli źródło okaże się mało wydajne to będę podlewał jednym rano a drugim wieczorem. Nie stanowi to dla mnie problemu ponieważ nie mam zapotrzebowania na duże ilości wody (jeśli będzie mniej niż potrzebuje, zużyje tyle ile będzie i poczekam aż się uzupełni). Problemem który staram się rozwiązać jest dobór odpowiedniej pompy. W wolnych chwilach się edukuje i za niedługo dam linki do moich propozycji, jeśli w tym czasie ktoś doświadczony może coś polecić, to będę bardzo wdzięczny.

 

EDYCJA:

 

Ok, na podstawie powyższych danych i mojej ograniczonej wiedzy, na ten moment biorę pod uwagę:

 

1. OMNIGENA WZ250 + BRIO Sk-13 230V https://sklephypo.pl/pompa-wz250-z-brio-sk-13-230v-omnigenaid291.html

2. OMNIGENA WZ750 + BRIO Sk-13 230V https://sklephypo.pl/pompa-wz750-z-brio-sk-13-230v-omnigenaid1888.html

3. Pompa Multi1100 INOX 230V OMNIGENA + Brio SK - 13 https://sklephypo.pl/pompa-multi1100-inox-brio-sk-13-230v-omnigenaid1909.html

 

4. Pompa Garden Jet 750 230V T.I.P. https://sklephypo.pl/pompa-garden-jet-750-230v-tipid63.html

Edytowane przez Dubel
Dodanie więcej informacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...