Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Właściwy dobór ocieplenia, dom SSZ


piqiu

Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

Posiadam dom (połowa bliźniaka) budowany 15 lat temu i doprowadzony do stanu surowego zamkniętego. Dom ma piwnicę, parter, piętro i poddasze nieużytkowe (na piętrze nie ma skosów), po ok 100 m2 na kondycję.

Dach 4 spadowy bez okien, odeskowany + dachówka ceramiczna.

Ściany Max 29.

 

Ostatnio rozważam dokończenie budowy, wobec czego postanowiłem zacząć od audytu energetycznego. Po wstępnych obliczeniach takiego stanu jak jest wyszły następujące straty: 77691 kWh/rok, przy nieogrzewanej piwnicy.

 

Bez wielkich niespodzianek dach zajmuje 1 miejsce: 43%

ściany zewnętrzne: 20%

wentylacja (mechaniczna): 15%

strop od piwnicy: 8%

ściana od sąsiada (stan ten sam co moja połówka, dodatkowo bez perspektyw na zamieszkanie): 4%

 

Z audytorem jestem tak umówiony że będziemy dobierać materiały izolacyjne i patrzeć jaki ma to wpływ na poprawę strat, tak żeby dobrać wariant najbardziej ekonomiczny (najlepszy koszt inwestycji/zyski). Nie mniej jednak warto by było wiedzieć w co warto iść a co nie, wobec czego mam kilka pytań:

 

 

  1. Planuję poddasze nieużytkowe, bo miejsca jest sporo, ale może jakaś graciarnia się tam zrobi, wobec czego planuję podłogę z OSB i jakieś wejście, coś jak włąz w suficie. Czy warto ocieplać sam dach, czy lepiej skupić się nad stropem nad piętrem (pewnie KG od spodu będzie)?
  2. Wełna czy jakieś inne wynalazki?
  3. Wełna czy styropian na ściany zewnętrzne?
  4. Co ze stropem nad piwnicą? Chciałem podłogówkę (parter i piętro), czy od strony piwnicy coś kleić, czy wystarczy 5cm styropianu od góry?

 

 

No na razie chyba tyle, a może ktoś ma jakieś inne sugestie, coś o czym nie pomyślałem jeszcze?

 

Pozdrawiam,

Piotr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. To zalezy czy graciarnia ma miec/moze miec -20C w zimie i +40C latem. Zaleznie co tam bedzie trzymał. Dla komfortu w czesci mieszkalnej wystarczy Ci ocieplenie nad stropem. Wlozyc welne miedzy krokwie na strychu zawsze mozna pozniej jak uznasz ze graciarnia tego wymaga. Raczje nie rob tak ze izolacja calego dachu (bez izolacji stropu) bo wtedy musisz ogrzac i pietro domu i strych a i koszt wykonania duzy wiekszy.

2. Moim zdaniem, welna jest bardzo podatna na bledy wykonawcze. Trzeba miec super ekipe. Ale dobrze zrobione welna bedzie sluzyc lata. Pianka bedzie drozsza od welny raczje pozbawiona bledów wykonawczych ale moga oszukac na tym co natryskuja.

 

3. Styropian. Grafitowy. Min 15cm. 20cm lepiej. Jak masz duzo pieniedzy i uwazasz ze "sciany musza oddychac" to kladz welne. Ilosc wilgoci ktory przechodzi przez sciany to jakies pojedyczne procenty. Jesli jakis dom nie ma wentylacji zrobionej poprawnie, to grzyb murowany w domu nawet jesli zastosujesz najelepiej oddychajaca welne.

4. Moim zdaniem tak. Przy podlogowce straty przez 5cm styropianu pod podlogówka beda spore. DOgrzejesz w ten sposob piwnice wprawdze. Uwzglednij ilosc izolacji na suficie piwnicy przy projektowaniu podlogówki.

 

Jakiej wysokosci masz krokwie? Miedzy deskowaniem a welna musisz zostawic szczeline. Pod krokwia druga warstwa. 15cm krokwie ma tak izolacyjnosc jak 2-3cm welny pewnie. WIec krokwie do dziura. Wypada dac z 10-15cm pod krokwia.

 

Jesli izolujesz sam strop nad pietrem, to powinienes ta warstwe izolacji jakos polaczyc z izolacja scian. Jesli zostawisz jakas murłate nieocieplona, to bedzie kupa. Wiec zaleznie od tego jak to wyglada konstrukcyjnie moze sie okazac lepszym pomyslem ocieplnie calego dachu,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

[*]Planuję poddasze nieużytkowe, bo miejsca jest sporo, ale może jakaś graciarnia się tam zrobi, wobec czego planuję podłogę z OSB i jakieś wejście, coś jak włąz w suficie. Czy warto ocieplać sam dach, czy lepiej skupić się nad stropem nad piętrem (pewnie KG od spodu będzie)?

[*]Wełna czy jakieś inne wynalazki?

[*]Wełna czy styropian na ściany zewnętrzne?

[*]Co ze stropem nad piwnicą? Chciałem podłogówkę (parter i piętro), czy od strony piwnicy coś kleić, czy wystarczy 5cm styropianu od góry?

.

 

Mam dach deskowany. Na skosach jest pozostawiona pustka wentylacyjna pomiędzy deskami a wełną, pod okapem są szczeliny wentylacyjne, stryszek nie jest ocieplony. Uznałem, że takie rozwiązanie zapewnia korzystniejszą wentylację konstrukcji dachu oraz możliwość oceny stanu deskowania. Oczywiście, że na strychu w zimie jest zimno a w lecie gorąco. Przechowywanym tam gratom to jednak nie przeszkadza.

 

Wybrałem klasyczną wełnę, osobiście nie mam przekonania do wynalazków typu piana PUR.

 

Na ścianach mam wełnę. Nietypowo... ale: 1) wełna jest niepalna; 2) wełna ma lepsze właściwości wygłuszające akustycznie dom; 3) wełna jest odporniejsza na błędy wykonawcze, rozpręża się i wypełnia łączenia. O oddychaniu ścian nie piszę bo to ogromny fałszywy mit...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wełna ma lepsze właściwości wygłuszające akustycznie dom; .
Z ciekawosci. Liczyles to jakos? Porownywales wartosci? Ciezko jest cos na ten temat znalezc. Najwiecej dzwięków i tak okna pzepuszcza. Zastanawiam sie czy miedzy styropianem a welna jest jakakolwiek mierzalna roznca przy murze zewnetrznym (z oknami).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi,

 

Myślę, że zdecyduję się na wełnę na strop pomiędzy strychem a piętrem. Myślę o jakiejś tańszej (ale markowej), bo nie muszę tu oszczędzać na grubości.

Od spodu chciałem dać płytę GK, na to jak rozumiem folia nieprzepuszczalna, potem wełna i na sam koniec płyta OSB. Czy potrzebna jest jakaś wentylacja/szczelina miedzy wełną a płytą OSB?

 

Na ściany styropian chciałem max 15 cm, bo boję się że nic światła w domu nie będzie jak przesadzę z grubością, może niepotrzebnie? Na co kleić, myślałem o piance montażowej, nie wiem tylko czy przy moich ścianach (pustak MAX 29) dam radę to przykleić, bo nie są one super równe (zgaduję że jak ktoś ma Ytong'a, to pewnie ściana gładka jak stół, na takie to łatwo coś przykleić).

 

Pozdrawiam,

Piotr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz nierówne ściany, to wyrównaj je tynkiem przynajmniej z wieksza przed ocieplaniem.

Taniej wyjdzie niż klej :) Jak z ścian dmucha- to mus.

Nie zapomnij o ociepleniu wnęk okiennych.

Jak będziesz ocieplać strop nad piętrem, to warto pociągnąć izolację w górę na ściany, tak minimum 50cm. Ograniczysz mostek na murze.

To samo warto zrobic z ocieplaniem stropu piwnicy - pociagnąć ocieplenie w dół na ściany.

Nie ładuj wełny na strop w jednej warstwie, tylko zrób legary dwuwartstowo- na krzyż. i Nie żałuj grubości. 25cm to nie za dużo.

Zamiast OSB na podłogę proponuję MFP. Nie ma porównania!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że zdecyduję się na wełnę na strop pomiędzy strychem a piętrem. Myślę o jakiejś tańszej (ale markowej), bo nie muszę tu oszczędzać na grubości.

Od spodu chciałem dać płytę GK, na to jak rozumiem folia nieprzepuszczalna, potem wełna i na sam koniec płyta OSB. Czy potrzebna jest jakaś wentylacja/szczelina miedzy wełną a płytą OSB?

 

.

 

Od spodu płyta GK (można 2 płyty jak ktoś ma ochotę); folia paroizolacyjną (- co oczywiste :) można aluminiową za 2 zł, żółtą za 80 gr); stelaż w miarę gęsto (np. 40 x 40 cm); wełna w 2 warstwach, poupychana we wszelkie szpary. Na jętkach płyty OSB.

 

Na ścianach mam wełnę 20 cm, okien nie przesłania, ale to oczywiście wynikać będzie z miejsca ich usadowienia (czy w ścianie, czy w izolacji). Uwzględniając okna 3 szybowe na parterze jest nienaturalnie cicho. Największy dźwięk przenika przez okna połaciowe na poddaszu.

Edytowane przez piotrek0m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam ponownie,

 

Czy ktoś może zajmował się optymalizacją doboru parametrów izolacji dla przegród. Jak wspominałem mam w sumie do zoptymalizowania 4 przegrody i wentylację. Każda z przegród ma dwa parametry (lambda i grubość przegrody), zakładając 6 typów (lambda 0,031 - 0,044) i 6 grubości (np dla styropianu 12 - 22cm ze skokiem co 2 cm) daje 36 kombinacji, przy czterech przegrodach to jest 36^4 = 1679616, trochę dużo a to jeszcze nie wszystko, bo dochodzi wentylacja, czyli dodanie rekuperatora i GWC, czyli jeszcze razy 3 (bez, z reku, z reku i GWC). To daje nam warianty strat, trzeba to odnieść teraz do cen materiału - to jest akurat proste, ale jeszcze nie kompletne. Brakuje kosztów strat w odniesieniu do kosztów jednostkowych energii (tutaj założyłem ogrzewanie na gaz, prąd w II taryfie, oraz pompę ciepła P/W) oraz kosztów inwestycji w dane źródło (to będzie się zmieniać w zależności od wymaganej mocy).

 

Jak widać jest wiele zmiennych i policzenie tego wszystkiego z ręki nie jest możliwe nawet mając pod ręką OZC, stąd właśnie szukam pomysłów jak można to uprościć, bo inaczej trzeba by popełnić jakiś automat co to wyliczy wszystkie kombinacje i wybierze najoptymalniejszą, niestety wymagałoby to przeniesienia obliczeń OZC do tego automatu, a może jest jakiś interfejs do OZC, że można podawać parametry automatycznie z zewnątrz, a może istnieje już jakiś gotowy program co to policzy.

 

Pozdrawiam,

Piotr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

 

Czy ktoś może zajmował się optymalizacją doboru parametrów izolacji dla przegród. Jak wspominałem mam w sumie do zoptymalizowania 4 przegrody i wentylację. Każda z przegród ma dwa parametry (lambda i grubość przegrody), zakładając 6 typów (lambda 0,031 - 0,044) i 6 grubości (np dla styropianu 12 - 22cm ze skokiem co 2 cm) daje 36 kombinacji, przy czterech przegrodach to jest 36^4 = 1679616, trochę dużo a to jeszcze nie wszystko, bo dochodzi wentylacja, czyli dodanie rekuperatora i GWC, czyli jeszcze razy 3 (bez, z reku, z reku i GWC).....

Piotr.

 

Ty tak na powaznie???, jezeli tak to zabrnąłes w slepy zaułek. 12 cm styropianu ? dlaczego tak duzo , zacznij od 2 cm. A tak na serio to nie ma to w ogole zadnego sensu.

Wystaczy zaledwie kilka wariantów. Obliczanie optymalnego wariantu to trochę jak wrózenie z fusów, nikt nie jest w stanie przewidzieć jakie będą ceny nosników energi w przyszłosci, odnoszenie do cen obecnych troche ryzykowne. Reasumując skup sie raczej na wykonaniu dokładnych obliczen OZC jako podstawy chociaz i w tym przypadku nie wiadomo co przyjąc, ale pewne załazenia muszą byc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...