Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplenie dachu w domku letniskowym.


miq11

Recommended Posts

Cześć.

Stałem się szczęśliwym posiadaczem domku letniskowego, niestety ma on nieocieplony dach. W chwili obecnej mam krokwie o przekroju 5x15 cm pokryte płytami OSB o grubości 15 mm, na które jest nałożona papa. Docelowo na papie chcę położyć gont bitumiczny. Szczeliny miedzy dachem a ścianami wyłożyłem aluminiową siatką na robale i gryzonie.

 

Wykonawca domku doradza mi wyłożenie dachu od spodu folią nieprzepuszczalną, następnie w przestrzeń pomiędzy krokwiami włożenie wełny mineralnej 15 cm, na to folia paroprzepuszczalna i na to płyta GKP. Powinno to wyglądać jak na rysunku poniżej:

 

dach.jpg

 

Pytania mam następujące:

- Czy takie rozwiązanie w ogóle się sprawdzi? Czy nie będzie problemu z kondensacją pary w którymś miejscu?

- Czy jeżeli krokwie mają 15 cm i wlożę tam 15 cm wełnę to czy przestrzeń pomiędzy folią nieprzepuszczalną a płytą OSB nie będzie za mała jak na wentylowanie dachu pod gontem?

 

Z góry dziękuję za każdą podpowiedź, nie chciałbym popełnić jakiegoś głupiego błędu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jedyne słuszne rozwiązanie to tak:

1. Między krokwie dać wełnę 12cm, tak aby między wełna w OSB była wyraźna szczelina. Jeżeli za mało wełny to można dać dodatkowa warstwę prostopadle do krokwi. Na ta wełnę od środka folia PAROIZOLACYJNA i dopiero płyty g-k.

2. Przy tym rozwiązaniu niezbędne jest stworzenie wlotu powietrza w okolicach rynny tak aby powietrzne śmiało mogło wlatywac w tą przestrzeń między wełna a OSB. W kalenicy musi byś wylot tego powietrza.

 

Wydaje mi się że jest to jedyne rozwiązanie pozwalające Twój dach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję CI za opinię.

Miejsce na szczelinę w okolicach rynny jest przygotowane, pisałem o nim, że obijałem je siatką. Nie byłem tylko pewien jak duża musi być przerwa między watą a OSB. Czyli wg Ciebie folia nieprzepuszczalna miedzy watą a OSB nie ma sensu? BYłoby to o tyle dobre, że woda która mogłaby się kondensować na OSB mogłaby spływać na dół a nie moczyłaby wełny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta szczelina między OSB w wełna jest po to zeby właśnie para wodna się nie skraplala. Cieple powietrze ma większą pojemność "wodna" i w momencie kiedy to ciepłe powietrze napotka zimne OSB nastąpi skroplenie. Aby tego uniknąć należy stworzyć droższa szczelinę wentylacyjna, wtedy to ciepłe powietrze hmm... Wyrowna swoje ciśnienie z zimnym i zostanie wywiane przez kalenice. Przy tym rozwiązaniu o którym piszesz, moim zdaniem na 100% para wodna będzie się skraplac na tej foli między wełna a OSB co doprowadzi do zawilgocenia wełny.

 

Podobnie rzecz ma się z garnkiem. Jeżeli nalejesz do garnka wody i zaczniesz ja gotować a garnek będzie miał przykrywke, bo będziesz naocznie widział jak para wodna się skrapla na zimnej pokrowce. Wystarczy że uniesiesz pokrywkę na 2-3 cm a efekt się wyraźnie zmniejszy. Oczywiście w domu nie panują aż takie temperatury ale zasada jest podobna.

 

Ostatnio miałem taki przypadek gdzie dach był oplytowany a wykonawca ocieplenia nie zostawił szczeliny wentylacyjnej( mimo że był informowany). Położyli wszędzie płyty g-k, efekt był taki że po rozbiórce kawałka OSB po 2 miesiącach już było zagrzybiale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...