Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepla ale jaka i za ile :)


FredzioPL

Recommended Posts

Witajcie

 

Jako ze jestem w trakcie konczenia projektu i chcialem wybrac i dostosowac go do ogrzewania prosze was o pomoc i informacje.

Do dnia dzisiejszego praktycznie zdecydowany bylem na ogrzewanie pelletem.

Dom to wariacja domu w akebiach II z 2 stanowiskowym garazem, wariacja bo deko podobny ale 110 pow uzytkowej, garaz 2 stanowiskowy kotlownia 8 m i garderoba. Podlogowka w salonie lazience i kuchni.

 

Prosze poradzcie mi jaka firme (swietokrzyskie) odwiedzic aby kolejny raz sie nie wystraszyc cena (do tej pory nie dostalem oferty nizszej niz 40 PC i 15-17 WM), dlatego sklonilem sie ku pelletom.

 

Domek bedzie budowany z solbetu 400 24 cm + styropian 15 lub 20, dach welna 30, podloga styropian 20. Okna standard 2 szybowe.

Jesli potrzeba dodatkowych informacji prosze pisac.

 

Pozdrawiam i dzieki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że chcesz odpuścić paliwo stałe, ale do PC podłogówka po całości konieczna -- inaczej będzie płacz. Zresztą nawet bez PC a z kaloryferami będzie płacz, bo kaloryfer to jest dramatycznie słabe ogrzewanie. Podmień też okna na 3 szyby -- nie ma dużej różnicy cenowej. Do domu z takimi parametrami wystarczy Ci PC PW 9kW np. Panasonic. Koszt kotłowni na gotowo (z CWU) nie powinien przekroczyć 25 tys. zł brutto. Możesz spróbować poszukać po produktach na alledrogo, większość sprzedających oferuje także instalację: http://allegro.pl/listing/listing.php?order=p&string=pompa+ciep%C5%82a+panasonic+9kW&bmatch=base-relevance-uni-1-5-0510
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze tak jak radzą koledzy przemyśl to ogrzewanie podłogowe - jak szukać firmy w świętokrzyskim - polecam naszych partnerów, którzy chętnie pomogą z projekcie i doborze urządzenia - wyszukasz ich TUTAJ

 

Możesz też bezpośrednio do nas zadać zapytanie ofertowe TUTAJ

Dlaczego firma Viessmann? Sprawdź nasze referencja, warunki serwisu i gwarancji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

To jak powiem jakie są przykładowe opcje w naszej firmie:.

Cała kotłownia ze sterownikami bezprzewodowymi zbiornikiem CWU 300L, sprzęgłem 200L(większość firm nie montuje i potem są problemy) całą armaturą, montażem, dojazdem i oczywiście gwarancją.

Na Meetingu MD50D EVI - 23500zł brutto

Na Panasonic SDC 9kW 3 fazy - 27000zł brutto

Na Panasonic T-CAP 9kW - 28000zł brutto

 

Zaraz inni będą pisać że mają taniej, itd. ale proszę pamiętać że skodę octavia można kupić za 80 000zł tgzw. golasa z silnikiem 1,4L lub ten sam samochód można kupić za 140 000zł w wersji FULL wypas silnik 2.5L, a to dalej z nazwy to samo auto.

 

Wiec proszę nie porównywać nie wiedząc co się porównuje, tylko zapraszam do kontaktu z naszą firmą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak powiem jakie są przykładowe opcje w naszej firmie:.

Cała kotłownia ze sterownikami bezprzewodowymi zbiornikiem CWU 300L, sprzęgłem 200L(większość firm nie montuje i potem są problemy) całą armaturą, montażem, dojazdem i oczywiście gwarancją.

Na Meetingu MD50D EVI - 23500zł brutto

Na Panasonic SDC 9kW 3 fazy - 27000zł brutto

Na Panasonic T-CAP 9kW - 28000zł brutto

 

Zaraz inni będą pisać że mają taniej, itd. ale proszę pamiętać że skodę octavia można kupić za 80 000zł tgzw. golasa z silnikiem 1,4L lub ten sam samochód można kupić za 140 000zł w wersji FULL wypas silnik 2.5L, a to dalej z nazwy to samo auto.

 

Wiec proszę nie porównywać nie wiedząc co się porównuje, tylko zapraszam do kontaktu z naszą firmą.

To może lepiej napisać dokładnie czego dotyczy wycena zamiast owiewać to tajemnicą poliszynela... Jakbym miał strzelać, to różnicę robi głównie to "sprzęgło", które w dobrze dobranej i dobrze wykonanej instalacji jest ZBYTECZNYM wydatkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może lepiej napisać dokładnie czego dotyczy wycena zamiast owiewać to tajemnicą poliszynela... Jakbym miał strzelać, to różnicę robi głównie to "sprzęgło", które w dobrze dobranej i dobrze wykonanej instalacji jest ZBYTECZNYM wydatkiem.

 

 

Proszę sprecyzuj:

"dobrze dobranej i dobrze wykonanej instalacji"

bo ciężko uzyskać 19L/min w instalacji podłogowej domu po powierzchni 100mkw i więcej, ale może czegoś nie wiem więc proszę o informację może od czasów kiedy ja uczyłem się wzorów to coś się zmieniło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby precyzować, to musiałbym mieć się do czego odnieść. Niestety nie mam do czego, bo po raz kolejny zostało rzucone ogólnikowe stwierdzenie że potrzebne jest sprzęgło bo inaczej "będą problemy". Jakoś wielu osobom działa bez problemów, znaczy jednak da się bez kosztownego sprzęgła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że samochód jedzie, to nie znaczy że pali tyle ile powinien, że przyśpiesza tak jak powinien, oraz że ma odpowiednią moc jak powinien.

 

To że grzeje nie znaczy że robi to za tyle zł ile powinna, i że nie jest nadmiernie eksploatowana.

Z czego wzięły się awarie pomp obiegowych w poprzednich wersjach Panasonic?

Z tego że właśnie całe domy podpięte były pod obiegówki i one zamiast chodzić na optymalnym zakresie obrotów ze sprzęgłem chodziły cały czas na maksa.

 

Po co ta pompa ma 7 biegów? Po to żeby mogła odpowiednio ustawić przepływ do sprężarki czyli zgrać wielo biegowy inwerter razem z obiegiem wody który pompa może sobie ustawić. A jak ma tu coś ustawiać skoro obieg ledwo wystarcza na maksymalnym biegu pompy obiegowej do pracy pompy.

 

Jak kupujesz ciuchy to też wybierasz te najtańsze, czyli z lumpa?

 

Wielu klientów przez błędne opinie na tym forum kupuje super pompy, a podłącza je najtaniej, jak się da na najtańszych komponentach potem mówi że grzeją i jest dobrze, a nie jest.

 

Jak się kupuje nowego merca S500, to kupuje się do niego naj tańsze opony, leje olej opałowy, zamiast pływu leje wodę do chłodnicy a potem serwisuje u "Zenka" w stodole bo tak jest najtaniej.... ??

No właśnie,.

 

Porównywanie ofert na tym forum przez klientów wygląda tak:

Czy pompa ta sama i potem jaka cena i na tym porównania często się kończą.

A układ z pompą ciepła to ostatnio liczyłem jakieś 150 elementów.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duzo porownan do samochodow i ciuchow z lumpa, a dalej brak konkretnej odpowiedzi i dokladnego wyjasnienia, ktora tez chetnie bym poznal, dlaczego to sprzeglo jest takie niezbedne.

 

Nie raz czytalem o instalacjach u ludzi ktorzy nie maja sprzegla i pompa wcale nie chodzi na najwyzszych biegach, a raczej na tych srodkowych.

Tak, wiec Twoj argument jest troche wyssany z palca (co potwierdzaja isntalacje u wielu osob)

Fajnie jakby wypowiedzial sie ktos kto ma pompe bez sprzegla i wcale nie chodzi u niego na 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duzo porownan do samochodow i ciuchow z lumpa, a dalej brak konkretnej odpowiedzi i dokladnego wyjasnienia, ktora tez chetnie bym poznal, dlaczego to sprzeglo jest takie niezbedne.

 

Nie raz czytalem o instalacjach u ludzi ktorzy nie maja sprzegla i pompa wcale nie chodzi na najwyzszych biegach, a raczej na tych srodkowych.

Tak, wiec Twoj argument jest troche wyssany z palca (co potwierdzaja isntalacje u wielu osob)

Fajnie jakby wypowiedzial sie ktos kto ma pompe bez sprzegla i wcale nie chodzi u niego na 100%

 

Już kilkakrotnie opisywałem zasadność, i powtórzę w skrócie.

Pompa ciepła Panasonic steruje się deltą powrotu, czyli zasilanie jest zawsze o 5st.C wyższe niż powrót.

Czyli jeden parametr z wzoru przekazania mocy mamy stały.

 

a wzór wygląda następująco:

MOC PRZEKAZANIA = delta T(czyli 5st.)st.C * przepływ w m3.

 

Skoro chcemy przekazać 9kW przy delcie 5st.C to musimy mieć określoną wartość przepływu.

i tak dla 9kW i delty 5st.C przepływ musi być minimum 1,8m3.(1800L/h tj. 30L/min)

 

A uzyskanie przepływu 30L/min nawet przy bardzo dobrze zaprojektowanej podłogówce jest bardzo ciężko, do tego musimy pamiętać że dla prawidłowej pracy pompy ciepła pompa powinna mieć możliwość dysponowania mocą pompy obiegowej.

 

To że u niektórych działa bez bufora/sprzęgła może wiązać się z dwoma kwestiami

1. przepływ mają zbliżony do optymalnego, ale to rzadkość

2. Nie potrzebowali jeszcze pełnej mocy pompy przez dłuższy czas, to raczej jest bardziej prawdopodobne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, ale rozumiem, że im większy metraż (więcej rurek i pętli) tym łatwiej jest to zoptymalizować?

 

Bo rozumiem, że przykładowo w domu 100m2 jest to ciężkie do osiągniecia, ale jeśli np. u mnie ma byc 170m2 to będzie to łatwiejsze do osiągniecia i jest szansa, ze sprzęgło nie będzie potrzebne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, ale rozumiem, że im większy metraż (więcej rurek i pętli) tym łatwiej jest to zoptymalizować?

 

Bo rozumiem, że przykładowo w domu 100m2 jest to ciężkie do osiągniecia, ale jeśli np. u mnie ma byc 170m2 to będzie to łatwiejsze do osiągniecia i jest szansa, ze sprzęgło nie będzie potrzebne?

 

No właśnie odwrotnie bo im więcej rury tym ciężej przez nią szybko pchać wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlaśnie ja tez nie rozumiem, skoro przez rury tak czy siak nie przepchniemy wiecej to co nam daje sprzeglo? Dodatkowe kW grzeja nam jedynie bufor, a nasz uklad nic nie zyskuje.

Z góry przepraszam, jesli to glupie pytanie, ale moze zrozumiem to lepiej.

 

edit: dla przykładu, mając 12-14 pętli, a przy tym 2 rozdzielacze to chyba więcej przepchniemy tej wody przez 2 rozdzielacze (14 obwodów) niz przez np 8 obwodów (1 rozdzielacz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im, większa instalacja tym ciężej przez nią pchać wodę, dlatego małe domki czasem da się bez sprzęgła.

Ale jak jest duży dom, to wtedy na każdy rozdzielacz bierze się osobną pompę obiegową za sprzęgłem.

Tutaj jest budynek 120mkw z dwoma rozdzielaczami, każdy rozdzielacz ma swoją pompę obiegową, do tego sterowaną swoim termostatem bezprzewodowym.

https://www.facebook.com/PompyMeeting/posts/1057521687665863

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak powiem jakie są przykładowe opcje w naszej firmie:.

Cała kotłownia ze sterownikami bezprzewodowymi zbiornikiem CWU 300L, sprzęgłem 200L(większość firm nie montuje i potem są problemy) całą armaturą, montażem, dojazdem i oczywiście gwarancją.

Na Meetingu MD50D EVI - 23500zł brutto

Na Panasonic SDC 9kW 3 fazy - 27000zł brutto

Na Panasonic T-CAP 9kW - 28000zł brutto

 

Zaraz inni będą pisać że mają taniej, itd. ale proszę pamiętać że skodę octavia można kupić za 80 000zł tgzw. golasa z silnikiem 1,4L lub ten sam samochód można kupić za 140 000zł w wersji FULL wypas silnik 2.5L, a to dalej z nazwy to samo auto.

 

Wiec proszę nie porównywać nie wiedząc co się porównuje, tylko zapraszam do kontaktu z naszą firmą.

 

Ile Gwarancji dajecie na najtańsze zestawy?

 

Widzę jedną sprzeczność.

Montujecie sprzęgło do dużych domów.

Po co zatem używacie do tego celu zbiornika 200 litrów.

Skoro wraz z powierzchnią rośnie objętość wodna układu podłogowego.

 

Prawidłowe przepływy w instalacji podłogowej to priorytet przy jej projektowaniu.

 

Chyba więcej Pan montuje pomp, niż całych instalacji grzewczych.

Bo skoro u Pana zwiększenie instalacji = wzrost oporów to nie są to zbyt dobre projekty.

Nie dziwi mnie zatem 200l zbiornik extra + dodatkowa obiegówka.

Wliczacie takie dodatkowe pompy do COP, czy nie zawracacie sobie takimi niuansami głowy?

 

Im, większa instalacja tym ciężej przez nią pchać wodę, dlatego małe domki czasem da się bez sprzęgła.

Ale jak jest duży dom, to wtedy na każdy rozdzielacz bierze się osobną pompę obiegową za sprzęgłem.

Tutaj jest budynek 120mkw z dwoma rozdzielaczami, każdy rozdzielacz ma swoją pompę obiegową, do tego sterowaną swoim termostatem bezprzewodowym.

https://www.facebook.com/PompyMeeting/posts/1057521687665863

No tak, jak się dołoży 2 ekstra pompy, to od razu armatura tańsza.

Co to za przekroje - PP25?

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...