Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wentylacja mechaniczna + ogrzewanie nadmuchowe


bt9

Recommended Posts

Witajcie.

 

Mam pewien dylemat.

 

Planuję rozpocząć remont domu i na pewno bedę robił wentylację mechaniczną.

Jako, że będzie to gruntowny remont to chciałbym zrobić jak najwięcej rzeczy które nie bedą dużo kosztować a być może wykorzystam je w przyszłości.

I tu wpadłem na pomysł ogrzewania nadmuchowego klimatyzatorem ( w przyszłości ) - czy polecacie to rozwiązanie? Dom bedzie ocieplony minimum 20cm styro grafit.

 

Wiem, że lepiej nie łączyć wentylacji razem z ogrzewaniem, więc najprawdopodobniej pociągnę nowe kanały ( klimatyzator kupię w przyszłości ).

Jakie to muszą być kanały? Czy mogą być najtańsze wentylacyjne czy musza być odporniejsze zbrojone?

Gdzie robić kratki nawiewne - w podłodze czy nisko na ścianie?

 

Czy działanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła nie będzie się kłuciło z ogrzewaniem nadmuchowym? Powietrze będzie dostarczane już nie tylko wentylacja ale i ogrzewaniem..

 

Dodatkowo mam także do was pytanie co zaplanować do ułożenia w podłodze - wylewke robi się raz a wolałbym mieć w podłodze wszystko co kiedś może wykorzystam, oczywiście mowa o sprawach tanich bez zbędnej inwestycji.

 

Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest sporo rozwiązań kratek podłogowych, ale sporo kosztują.

Taniej wychodzi zastosować kratki ścienne zamontowane na puszkach rozprężnych.

Kratki montuj nisko, ale też nie przy samej podłodze.

 

By ogrzewanie klimatyzatorem nie zakłócało wentylacji nie robi się nadmuchu do łazienek i wydzielonej kuchni.

W tych pomieszczeniach układa się maty elektryczne.

 

Materiał rur nie ma większego znaczenia.

Najcichsze są kanały z climaveru - przy instalacji grzewczej pracującej non stop, to ważny aspekt.

Pe jest trwałe, nie wymaga izolacji i szybkie w układaniu.

Kanały elastyczne flex wypadają najtaniej, ale ich trwałość jest mocno dyskusyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

A co wy myślicie o tym aby klimatyzacji osobnej nie robić tylko w czasie zimy dogrzewać powietrze wentylacyjne nagrzewnicą. Widziałem to u jednej osoby z forum i pozytywnie się wypowiadała. Tak samo w lato powietrze wentylacyjne przechodziłoby przez klimatyzator. Czy byłaby to instalacja odpowiednia czy sa jakieś przeciwskazania? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

A co wy myślicie o tym aby klimatyzacji osobnej nie robić tylko w czasie zimy dogrzewać powietrze wentylacyjne nagrzewnicą. Widziałem to u jednej osoby z forum i pozytywnie się wypowiadała. Tak samo w lato powietrze wentylacyjne przechodziłoby przez klimatyzator. Czy byłaby to instalacja odpowiednia czy sa jakieś przeciwskazania? Pozdrawiam.

 

do grzania i chłodzenia potrzebujesz znacznie większych przepływów. to by przeszło gdyby dom wymagał bardzo małych mocy do grzania i chłodzenia. dodatkowo takie coś kłóci się z faktem, żeby latem w upał czy zima przy mrozie nawiewać wentylacją tylko tyle powietrza ile jest potrzebne mieszkańcom, a nie tyle, żeby ogrzać/schłodzić dom. zimą zwiększenie przepływu do poziomu wymaganego przez ogrzewanie spowoduje niekomfortowe przesuszenie powietrza w domu. w dodatku nawiewanie dużej ilości powietrza z zewnątrz powoduje wzrost kosztów ogrzewania (bo wpuszczasz niepotrzebną ilość zimnego powietrza i ją podgrzewasz od ujemnych temperatur) i chłodzenia (po wpuszczasz niepotrzebną ilość gorącego powietrza i ją schładzasz np. z 35°C zamiast operować na powietrzu wewnętrznym o temperaturze np. 23°C).

 

dlatego klimatyzacja/ogrzewanie oraz wentylacja powinny stanowić osobny system.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam!

 

Planując wykonanie instalacji ogrzewania nadmuchowego, warto zastanowić się nad rozwiązaniem wykorzystującym nagrzewnicę na pellet. Taki system składa się z: nagrzewnicy na pellet (inaczej pieca nadmuchowego), czerpni wewnętrznej i zewnętrznej oraz instalacji kanałów rozprowadzonych po budynku. Świeże powietrze dostarczane jest przez czerpnię zewnętrzną zlokalizowaną najczęściej na jednej z fasad budynku (nigdy od strony ulicy). Zasysane do wnętrza budynku miesza się z powietrzem powracającym i po oczyszczeniu przez filtr włókninowy zostaje ogrzane w piecu na pellet, a następnie rozprowadzone po poszczególnych pomieszczeniach przez system kanałów wentylacyjnych zakończonych kratkami nadmuchowymi. Jednocześnie system nadmuchowy może działać jako instalacja wentylacyjna, dostarczająca jedynie świeże, oczyszczone powietrze.

 

W efekcie jeden system nadmuchowy może zastępować układ wodno-grzewczy, klimatyzacyjny, wentylacyjny oraz rekuperację, co bezpośrednio wpływa na obniżenie kosztów inwestycyjnych.

 

Nagrzewnice można również wykorzystać do ogrzewania i wentylacji w istniejących budynkach z tradycyjną wentylacją grawitacyjną, bez stosowania kanałów wywiewnych i rekuperatora. Ciepło oddawane jest wtedy poprzez czopuch rozprowadzający powietrze na boki lub przez kanały nawiewne. Natomiast nadmiar zużytego powietrza usuwany jest przez kanały wentylacji grawitacyjnej dzięki nadciśnieniu.

 

Pozdrawiam,

Orte Polska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...