Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Płyta żelbetowa o rozpiętości 8m


Recommended Posts

Planuję zrobić balkon o rozpiętości niecałe 8m, szerokości 1.2m. Balkon nie będzie połączony z budynkiem, ale będzie się opierał z obu stron na słupach żelbetowych. Planuję również 2 drewniane słupy podporowe w odległości ok. 3 m od jego końców.

 

Szukam optymalnego sposobu na wykonanie takiego balkonu. Czy płyta żelbetowa sprawdzi się w tym przypadku? Szukałem różnych rozwiązań i najbardziej odpowiadałaby mi płyta strunobetonowa np. SPK 20, ale pewnie koszt całej akcji nie będzie zachęcający.

Macie jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Tak zrobię. A może zna ktoś program, gdzie mógłbym mniej więcej obliczyć, jaka gruba musiałaby być ta płyta żelbetowa, jakie zbrojenie itd ? Oczywiście nie chcę się bawić w konstruktora, ale chciałbym wiedzieć, czy zawracać sobie głowę żelbetem, czy zmieniać koncepcję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Robot Structural Analysis" generalnie dobrze się nadaje do wszystkich obliczeń. Studencka wersja jest za free. Ale jak się nie wie o niczym z mechaniki to wątpię aby coś wyszło z tego i dalej interpretacją wyników.

 

 

Lepiej daj jakiś rysunek, wymiary i może ocenimy tu. Jakie podpory itp....

Edytowane przez wojtusp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziwny pomysł. nie ma mowy o podparciach i zastrzałach z drewna po plyte betonową. jeśli z jednej strony długiej jest oparty o budynek, a z drugiej 4 betonowe slupy. To jak najbardziej cienka plyta betonowa o gr. co najmniej 8 cm.

 

I podpiszesz się pod tym jak ktoś zginie na tym "dziele" rodem z FM?!

Jeśli o mnie chodzi to się nie podpiszę, bo nie mam uprawnień (jeszcze) :p

Edytowane przez wojtusp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam z rysunku koncepcyjnego bardziej widzę, że to balkon samonośny (taki, który jest konstrukcyjnie całkiem odseparowany od budynku, mógłby równie dobrze stać w szczerym polu - tłumaczę się, bo nie znam fachowego słownictwa a wole być zrozumiany przez wszystkich).

Słupów tam nie widzę, za to są ściany betonowe podpierające krótsze boki. A może to są belki wsparte na dwóch słupach? Brakuje trzeciego rzutu.

Strasznie duża rozpiętośc jak na takie podparcie, stąd zapewne pomysł z pośrednim podparciem belkami drewnianymi na słupach drewnianych ze wspornikiem.

 

Ja nie jestem konstruktorem, z racji wieku i niedoskonałego systemu uzyskiwania uprawnień (moje prywatne zdanie) nigdy nim nie bedę, jednak czuję że ten projekt jest mocno niedoskonały.

 

Czemu nie zrobisz tego balkonu całkowicie z drewna? Można wtedy poszaleć i go zrobić ozdobnie nawet.

 

PS. @wojtusp: a wytłumaczysz jak profesor studentowi czemu nie ma mowy o podparciach z drewna pod płytę betonową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem taką interpretację, ale ona wydawała mi się dość nierealalna. Założyłem że nie ma wszystkich info na rysunku.

 

Z tym drewnem to bardziej mi chodziło że nie ma mowy o jakiś zastrzałach, które tu nic nie dają. A słupy mogły być.

 

Może ja się wytłumaczę ze swojej koncepcji. Z jednej strony jest oparciem co najmniej 20 cm budynek, a z drugiej biegnie żelbetowa belka. i pomiędzy belką a budynkiem jest płyta żelbetowa. To była moja koncepcja która wydawała się najbardziej oczywista. Ta belka byłaby podparta w 4 miejscach. i od biedy te dwa środkowe podparcia mogłyby być z drewna,ale nie wyobrażam sobie tu jakby to było połączone, nigdy nie widziałem takiego rozwiązania .... i w sumie dlatego nie zalecałbym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No gdyby tak było jak mówisz to sprawa prosta. Rozpiętość 1,20m od podpory do podpory to pikuś, gorzej z podparciem tej belki zewnętrznej. Ja bym się w tym przypadku nie patyczkował i środkowe podpory też betonowe słupy zrobił.

 

Ale wydaje mi się, że budynek jest już gotowy i dlatego cała heca z tym balkonem, więc nie wyobrażam sobie jak można oprzeć to teraz 20cm o budynek.

 

Polecam autorowi pytania rozeznać sprawe balkonu całkowicie drewnianego. Przykłady z gógle:

http://www.domanex.pl/photos/balkony.jpg http://cdn25.muratordom.smcloud.net/t/photos/t/42774/budowa-balkonu_1622206.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Zaktualizowałem rysunek

Balkon.jpg

 

Jest tak jak greatbuilder pisał. Balkon ma być wolnostojący, nie związany z budynkiem. Na obu krótszych końcach są ściany żelbetowe. Na pewno będę go podpierał na środku, ale planowałem to zrobić w miarę "dyskretnie". Stąd pomysł na pojedyncze słupy (od strony ściany budynku) + zastrzały.

 

Czy jak zamiast tych 2 słupów drewnianych zrobię 2 słupki żelbetowe i w miejsce zastrzału wstawię np. dwuteownik (akurat mam taki 12cm) jako takie dodatkowe żebro (belkę) to będzie to miało większy sens?

Balkon2.jpg

 

 

W sumie najlepszą opcją wydaje się ta ze stropem strunobetonowym. Muszę sprawdzić cenę, ale obawiam się, że może być zniechęcająca.

Balkon drewniany musimy (a raczej bardziej żona musi :)) przemyśleć, bo to zmienia znacząco pierwotną koncepcję.

Balkon żelbetowy wydaje się najprostszy, bo mam już potrzebne pręty. Kierownik budowy zaproponował grubość płyty 25cm i pręty fi 16 co 10cm. Powinno wytrzymać, chociaż ciężar własny takiej konstrukcji mnie lekko niepokoi :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra super. Ale ten dwuteownik dopracuj. On ma tak wisieć z drugiej strony? W obecnym wydaniu nie ma sensu. Jedno żebro musi być dwoma słupkami podparte. Lub na środku dwuteownika ten słup.

 

Bez tych środkowych podpór to mocno odradzam sam żelbet, nawet jak będzie tak gruba płyta. Ugięcia, rysy mogą być

Edytowane przez wojtusp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 2 weeks później...
W sumie to według specyfikacji ta płyta powinna spokojnie funkcjonować bez podpór. Póki co po rozszalowaniu liczę, że balkon opadnie o te ~3cm. Jednak w planach mam podparcie go dwoma belkami drewnianymi w miejscu zrobionych żeber rozdzielczych, tak dla świętego spokoju i może dekoracji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...