Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kupno działki w studium budowlanej


MichalPoti

Recommended Posts

Witam,

 

Jestem w kontakcie ze sprzedającym bardzo fajną, w dobrych pieniądzach działkę. Problem jest taki, że w obecnym planie zagospodarowania (rok 2004) działka widnieje jako tereny rolne. W aktualnym studium zagospodarowania działka jest już w całości budowlana. Z informacji uzyskanych przez gminę nowy plan ma wejść w życie w 2017 roku. Pytanie na ile bezpieczne jest kupno takiej działki? Czy jeżeli działka w studium jest budowlana to i w nowym planie MUSI być również budowlana? Jakie jest ryzyko?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Pytanie na ile bezpieczne jest kupno takiej działki? Czy jeżeli działka w studium jest budowlana to i w nowym planie MUSI być również budowlana? Jakie jest ryzyko?

 

Nie musi, może pozostać rolna - zwłaszcza jeśli grunty są wysokiej klasy (trzeciej i wyższej) i/lub okolica jest słabo zabudowana - brakuje drogi i uzbrojenia a w starym studium gmina zbyt wiele terenów przeznaczyła pod zabudowę co zdarza się nagminnie. Jeśli nowy plan ma wejść w życie już za pół roku- rok, to powinien już istnieć jakiś jego projekt w którym można by sprawdzić status działki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Studium to jedno, a plan to drugie.

Aby powstał plan na bazie studium, to w zasadzie to studium przechodzi jeszcze raz podobną ściezkę, tzn przez wszystkie instytucje (kilkanaście) które taki plan opiniują. Ponadto, zmiana planu zagospodaraowania, nawet jak jest studium, kosztuje, i to dość drogo. Wyobraź sobie, że w gminie zmienia się koncepcja (bo np zabraknie kasy) i nie uruchomią zmiany planu zagospodarowania na twojej dziąłce w 2017 tylko np. w 2021.... Albo, że któraś z instytucji, która wyraziła już zgodę w studium że twoja działka będzie budowlana, zmieni zdanie...

 

Póki co rozmawiasz o działce rolnej, a nie o budowlanej, która być może kiedyś będzie budowlana. Jak chcesz się szybko budować, to nie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Jak ma się stwierdzenie, że nowo uchwalony plan zagospodarowania nie może naruszać warunków studium? Tego typu stwierdzenia można znaleźć w internecie.

Należy to rozumieć tak, że niedopuszczalne są wszelkie zmiany nie wynikające ze studium, jest natomiast dopuszczalna kontynuacja stanu obecnego. Na przykład, jeśli działka w studium i w planie jest rolna, to nie ma szans by nowy plan zmienił ją na budowlaną. Natomiast jeśli obecnie działka jest rolna a w planie budowlana, to zmiana w nowym planie na budowlaną jest dopuszczalna, ale dopuszczalne jest także pozostawienie przeznaczenia takiego jak obecnie czyli rolnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dodatek pamiętaj, że przeznaczenie studium to funkcja wiodąca o dość dużym obszarze bilansowania. Sporządzający "nowy" plan może zgodnie z takim studium zrobić większą część jako mieszkaniówkę np na terenie o gorszej klasie gruntu, natomiast na pozostałym terenie o lepszych parametrach gruntu pozostawić funkcję rolną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...