Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Porotehrm 44 i 5 cm steropianu


Recommended Posts

Zastanawiam się czy nie dołożyć steropian bo ogrzewanie coraz droższe

 

Angrafran

 

Czytałem, że minimalna grubość styropianu to 8 cm ze względu na umiejscowienie punktu rosy w ścianie. Chodzi o to aby woda nie skraplała się pod styropianem. 5cm zatem jest mało szczęśliwe. Po drugie - po co kupowałeś porotherm 44cm?

Zostawiłbym bez niczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam ten problem, ale albo zostawię 44 bez docieplenia albo zmienię na 38 i dodam wełnę anie styropian (jak mikroklimat to mikroklimat, cokolwiek by nie myśleć o oddychaniu ścian). Ale jak masz dobrą ekipę... Zresztą sprawdź sam moje posty, był wśród nich też ten który Cię zainteresuje.

Fachowiec mi wyliczył współczynniki i faktycznie 5 cm docieplenia niewiele daje. Lepiej dać ciepłą zaprawę i pilnować ekipy (np żeby dała siatkę w nasłonecznionych miejscach i żeby nie sztukowali cegłą)...

Pozdrawiam i powodzenia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie wyboru budulca. Ruszamy za ok.2-3 tygodnie.

 

Najprawdopodobniej zdecydujemy się na PTH 38 + 10 wełny.

 

Zauważyłem duży przeskok współczynnik aprzenikania ciepła pomiędzy PTH 30 a PTH 38. Oczywiści jeszcze lepszy byłby PTH44, ale jakoś obawiam się budować jednowarstwowo.

Poczatkowo też myślałem o PTH44 + 5 lub 10 izolacji, ale na "Forum" oraz budowlańcy odradzili mi to.

5-tka izolacji jest wg nich nieopłacalna, a przy 10-tce szkoda dawać 44-ki.

 

Ciekaw jestem opinni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Spoko koleś nie panikuj. Ja mam 38PW i nie myślę o ocieplaniu.

Chyba firma szuka u Ciebie kasy (obojętne która).Nie dajmy sie zwariować z tym wspołczynnikiem.Tynk też będe robił zwykły ( na razie mam tzw szpryc czyli cienka mocna zaprawa).Zobacz link.

 

Zgadzam się, że ciepły i oszczedny dom (i nie tylko) to podstawa. Jednak zgadzam się też z opinią, że te wszystkie "wyliczanki" nt współczynnika przenikania ciepła prowadzą do jakiś absurdów.

Czy rzeczywiście chodzi o oszczędnośc ciepła, czy może o to aby móc się pochwalć przed sąsiadem "lepszym" współczynnikiem? :o

Kilka lat temu ocieplało sie domy wybudowane w "starej technologii" i to oczywiście jest słuszne. Skłuszne oczywiście też jest budowanie w technologi np scian dwuwarstwowych i ocieplanie maxa, Pth 30 itd, ale jeśli się słyszy, że ktoś zamierza budować z Pth 44 P+W i ocieplać 10 cm styropiamem... to chyba jest jakaś pomyłka (delikatnie mówiąc). Po pierwsze Pth 44 jest materiałem opracowanym na ściany 1 warstwowe, po drugi taki styropian psuje "zasadę działania" Pth 44.

Oczywiście decyzja zawsze należy do inwestora :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocieplanie PH czy Ytonga o grubościach przeznaczonych na ściany jednowarstwowej to działanie na tzw. "chłopski rozum"......ciepła ściana + dodastkowe ocieplenie - będzie jeszcze cieplej. Niestety, w czasie dużych mrozów, kiedy jest najbardziej potrzebne, niewielki z niego jest pożytek.

Wspólczynnik U spada co prawda do imponująco niskich watrości, ale wystarczy zobaczyć rozkład temperatur w takiej ścianie, aby przekonać się że ściana nadal jest przemrożona, przesunie się jedynie strefa przemarzania bardziej na zewnątrz( PH 44 + 10 cm wełny lub styr, temp wewn +20, zewn -20 ).Zatem całe to "ocieplenie" ma temp ujemne.

Jest to zaprzeczenie działania warstwy izolującej, która powinna przejąć na siebie wszelkie zmiany pogodowe i dać ciepłą ścianę odporną na zmiany pogodowe w ciągu roku.

Jeśli znajdę trochę czasu i nauczę się jak wklejać tu obrazki, to zamieszczaę tu troche rozkładów temperatur w róznych ścianach. Bardzo dobrze widać na nich wpływ ocieplenia na materiał ściany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej zamiast 38 cm daj 25 Poroterm i 15 wełny. Ja tak robię(ale nie znaczy że tylko tak należy a dokładnie daję 15 styropianu ale jeśli wolisz wełnę to twój wybór). Zalety: niższe koszty - izolacja termiczna w wełnie jest tańsza niż w porotermie, budowlani zrobią mniej błędów bo mogą braki przewiązać cegłą, nie trzeba zaprawy ciepłochronnej, brak kombinacji z wieńcami, cieńsze ściany fundamentów, wełna bardziej oddycha niż poroterm( ale to jest kit z tym oddychaniem 1-3% infiltracji powietrza w stosunku do wentylacji), ściana końcowa cieńsza o kilka centymetrów a cieplejsza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...