Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Problem z boniami w wełnie mineralnej


Recommended Posts

Witam.

Wykonawca zgłosił problem z wykonaniem boni w wełnie mineralnej i proponuje zmianę ocieplenia na styropian, co w naszym przypadku nie wchodzi w grę.

Twierdzi, że wycięcie boni w wełnie jest bardzo trudne, a poza tym wełny mineralne przewidziane na docieplenie ścian (np. Rockwool Frontrock Max E) są dwuwarstwowe (dwugęstościowe). W wyniku boniowania, warstwa zewnętrzna (twarda) zostałaby zlikwidowana poprzez jej wycięcie (w postaci poziomej bruzdy). Niesie to za sobą ryzyko jej osiadania.

Czy Wykonawca ma rację? Czy jeśli tak, to czy jedynym wówczas rozwiązaniem (lecz niestety kosztownym) będzie ukształtowanie boni poprzez doklejenie drugiej warstwy wełny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

Do wycięcia boni w wełnie tak naprawdę wystarczy nóż, trochę sznurka i coś do przeniesienia poziomu. Jest to na prawdę łatwa sprawa. Osiadanie wełny przez wycięcie poziomej bruzdy i włożenie tam boni to ściema. Każda płyta wełny jest mocowana na zaprawę klejącą i dodatkowo kołkowana co uniemożliwia jej osiadanie. Po za tym bonie wykonane są z wytrzymałego materiału i mają wbudowaną w sobie siatkę tynkarską, która zachodzi na siatkę całej powierzchni. Wykonanie elewacji na styropianie jest tańsze i łatwiejsze dlatego wykonawca próbuje wymusić zamianę materiału. Na wełnie Frontrock Max E przy pomocy noża podwykonawca na mojej budowie wykonał około 1 km boni- minął już ponad rok a wełna jeszcze nie osiadła :D

Edytowane przez Pawellipa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Pawellipa,

miałeś racje z tym wycinaniem w wełnie.

 

Dostałem info z Rockwoola w sprawie boniowania i propozycje są dwie:

1. Wycięcie boni w wełnie Rockwool Frontrock Max E, najlepiej nożem oscylacyjnym/ rotacyjnym i dobrze by było, żeby wykonawca dorobił sobie do tego noża prowadnicę, wtedy będzie mu się równo wycinało. Ta warstwa gęstsza ma grubość 16 mm wiec przy boni 3 x 2 cm i tak się ją wytnie ale to nie jest kłopot, bo (a) płyta jest kołkowana - każda musi mieć 5 kołków /tj. 4 w rogach i jeden na środku i tu trzeba tak prowadzić bonie żeby kołek nie wypadł w miejscu rowka/ (b) na rowek zakłada się profil C z siatką więc ona go usztywnia.

2. Można zastosować też płytę FASTROCK LM ale ona ma gorszy współczynnik (0,041 W/m2K). Tę płytę klei się na grzebień i nie musi być kołkowana. Może być problem, bo jeśli coś jest krzywo, to przy tych płytach ciężko jest skorygować krzywiznę... Trudno powiedzieć czy w niej się jakoś szczególnie lepiej wycina.

 

Rockwool sugeruje, że lepsze dla inwestora jest rozwiązanie z Frontrock Max E, choć wykonawca będzie musiał dołożyć odrobinę więcej wysiłku niż robiłby to w styropianie.

 

Natomiast pomysł z podwójną płytą wełny nie jest rozwiązaniem systemowym Rockwool i raczej nie jest zalecany. Problemem może być np. podwójne kołkowanie bo obie warstwy płyt trzeba osobno kołkować.

 

Podsumowując:

Można wykonać w wełnie Frontrock Max E boniowanie, nic tej wełnie się nie stanie i nic w przyszłości się nie będzie z nią złego dziać.

Boniowanie powinno się wykonywać taką specjalną maszynką -„wyrzynarką” następnie należy w miejsce tego „wycięcia” zatopić plastikowy profil do bonii i to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Witam. Minęło trochę czasu, i właśnie kończymy prace nad SSO (+ dach pokryty dachówką).

Wg projektu nasz dom ma posiadać trzy daszki: - nad garażem i tarasem z dachówki oraz nad wejściem z blachy na rąbek.

Wykonawca poinformował nas, że aby wykonać poprawnie pokrycie tych daszków musi położyć w tych częściach ocieplenie na elewacji, ponieważ po wykonaniu daszków nie będzie można wykonać ocieplenia bez ich demontażu.

 

Byliśmy na budowie i okazało się, że to częściowe wykonanie ocieplenia objęło aż całą górną ścianę, w tym środkowy portal, na którym powinny być wykonane bonie. Mam więc pytanie: czy wobec tego, że obecny wykonawca położył wełnę, to czy gdy na wiosnę będzie robiona elewacja zewnętrzna (przez innego wykonawcę) da się wyciąć te bonie?

Bonie.jpg Bonie2.jpg Daszek_wejście.jpg Daszek nad garażem.jpg

Edytowane przez Tom_buduje_dom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...