Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Z258 samemu czyli stodoła DIY


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

fajnie że robisz jednak z OSB, ja bym dał styropian (może na kołki - do przemyślenia)

 

Jak kołki do osb?

Kup styropian 044 i bedzie tanio i najmniej roboty. Taki styro kosztuje 110 zl/m^3, szczyty masz pewnie ze 30m^2 wiec taki styro to koszt 825zl. Policz sobie deski. Moze jednak bedzie taniej jak dasz 5cm styro. Ja tez mam na szczycie 25cm tylko ze niestety na murowanym :/ poczytaj tez o przygotowaniu plyt osb przed przyklejaniem styropianu, bo same plyty sa troche "tluste".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba kołkować w parterówce? Jako fan piany planowałem kleić na pianę do OSB.

 

A ktoś podpowie jak z tymi krokwiami? bruchem do góry i strugać czy brzuchem do dołu i równać podkładkami przy łaceniu?

Ktoś już chyba pisał, że podkładki robił, bo nie pomyślał, żeby strugać... może grend?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba kołkować w parterówce? Jako fan piany planowałem kleić na pianę do OSB.

 

A ktoś podpowie jak z tymi krokwiami? bruchem do góry i strugać czy brzuchem do dołu i równać podkładkami przy łaceniu?

Ktoś już chyba pisał, że podkładki robił, bo nie pomyślał, żeby strugać... może grend?

 

Poprawnie było by brzuchem do góry i również w tym przypadku można dać podkładki. Jeżeli niewielkie ugięcia próbowałbym naciągać pasami przed biciem płytek........

 

Kleiłem styro na pianę do osb i dawałem śruby z podkładką odciętą ze standardowego kołka, na razie trzyma......

Edytowane przez Beskidziak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba kołkować w parterówce? Jako fan piany planowałem kleić na pianę do OSB.

 

A ktoś podpowie jak z tymi krokwiami? bruchem do góry i strugać czy brzuchem do dołu i równać podkładkami przy łaceniu?

Ktoś już chyba pisał, że podkładki robił, bo nie pomyślał, żeby strugać... może grend?

 

Oczywiscie ze piana ten styro tylko powierzchnie trzeba przygotowac, wiem ze trzeba ale nie wiem co. Chyba kiedys cos GkITD opowiadal. A z tymi brzuchami to ogolnie jest chyba taka zasada ze brxuchem do gory, bo w gore juz wiecej nie pojdzie a w dol pod ciezarem zawsze moze. Musial bys jakiegos dekarza zapytac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

chciałem Cię zaczepić znowu o PC - na czym stanęło? tak jak pisałeś coś sam zechcesz taniego złożyć z poziomym kolektorem czy może jakaś zmiana planów?

ja rozważam mocno teraz źródło bo nie chcę budować kominów i później zmieniać, ale wyceny 30 tys w górę mnie trochę odstraszyły :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

chciałem Cię zaczepić znowu o PC - na czym stanęło? tak jak pisałeś coś sam zechcesz taniego złożyć z poziomym kolektorem czy może jakaś zmiana planów?

ja rozważam mocno teraz źródło bo nie chcę budować kominów i później zmieniać, ale wyceny 30 tys w górę mnie trochę odstraszyły :/

Ta kwestia jest nadal otwarta. Chyba jednak zacznę od grzania kotłem elektrycznym w drugiej tarfyfie. Zdecydowałem z tego powodu zwikszyc izolację ścian z 20 na 25cm. Koszt tej operacji to tylko tysiąc z górką i myśle, że warto.

 

Udało mi się skontaktowac też z forumowiczem Tomdts, który jest użytkownikiem PC meeting. Nie narzekał i jeśli grzanie prądem bedzie słabo wychodzić to pewnie wybiore gruntowego meetinga 7kw. Aczkolwiek trzeba mieć na uwadze, że inwestycja finansowana z kredytu w rzeczywistości zwraca się prawie dwa razy dłużej.

 

PS jutro kończę zbijać wiązary, biorę się za murłatę i w piątek mam nadzieję wrzucić cały drzewostan na górę :) Oby jakiś pan dźwigowy pracował jeszcze w tym roku..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ściany szczytowe z OSB i na to styropian dalmatyńczyk grubości 25cm klejony na piankę + wkręty ciesielskie z talerzykami od kołków, tyle, że ja kupiłem same talerzyki na allegro i nie musiałem się bawić z ich odcinaniem od kołków, jedynie musiałem rozwiercić w nich otwory bo były za małe na wkręty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta kwestia jest nadal otwarta. Chyba jednak zacznę od grzania kotłem elektrycznym w drugiej tarfyfie. Zdecydowałem z tego powodu zwikszyc izolację ścian z 20 na 25cm. Koszt tej operacji to tylko tysiąc z górką i myśle, że warto.

 

Czy aby na pewno warto? Liczyłeś to? Ja tak na szybko zmieniłem w swoim OZC grafit 031 z 20cm na 25cm - tak jak Ty chcesz. Zyskałem 2,5 kWh/ (m^2*rok) co daje rocznie oszczędność na poziomie 260 kWh. Prosto licząc 30gr w taniej taryfie to daje oszczędnośc 78zł/rok. Podziel dodatkowy koszt styro przez te 78zł i wyjdzie po ilu latach to się zwróci. Lepiej dorzuć ten tysiak odrazu do meetinga i wtedy wszystko bedziesz dzielił przez COP 3, wtedy tym bardziej żadne dokładanie izolacji będzie bez sensu i będziesz miał tańsze CWU, o czym nie wszyscy myślą. Ja mam zapotrzebowanie na CO 4700kWh, a na na CWU liczę 3000 kWh - więc ciepła woda dogania ogrzewanie. Więc jak zamontujesz PC i policzysz ile dodatkowo oszczędzisz na wodzie to czysty prąd sie nie opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy aby na pewno warto? Liczyłeś to? Ja tak na szybko zmieniłem w swoim OZC grafit 031 z 20cm na 25cm - tak jak Ty chcesz. Zyskałem 2,5 kWh/ (m^2*rok) co daje rocznie oszczędność na poziomie 260 kWh. Prosto licząc 30gr w taniej taryfie to daje oszczędnośc 78zł/rok. Podziel dodatkowy koszt styro przez te 78zł i wyjdzie po ilu latach to się zwróci. Lepiej dorzuć ten tysiak odrazu do meetinga i wtedy wszystko bedziesz dzielił przez COP 3, wtedy tym bardziej żadne dokładanie izolacji będzie bez sensu i będziesz miał tańsze CWU, o czym nie wszyscy myślą. Ja mam zapotrzebowanie na CO 4700kWh, a na na CWU liczę 3000 kWh - więc ciepła woda dogania ogrzewanie. Więc jak zamontujesz PC i policzysz ile dodatkowo oszczędzisz na wodzie to czysty prąd sie nie opłaca.

 

Hmm.. Faktycznie wychodzi taka mała różnica. W moim przypadku czas zwrotu wychodzi około 10 lat. Teraz już zdążyłem zbić wiązary uwzględniając 25cm izolacji i robiąc mniej moje rynny zaczną wystawać poza obrys budynku :)

 

Wiązary już na dachu! Zaraz wrzucę foto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie wiązary zbite, czekają na wrzutkę.

http://i.imgur.com/t1LoRsl.jpg

Murłata i kątowniki ciesielskie.

http://i.imgur.com/jwli5bM.jpg

http://i.imgur.com/Wm97MwB.jpg

Wiązary zamontowane na domu:

http://i.imgur.com/jTQHB9I.jpg

http://i.imgur.com/2hZ7EWV.jpg

http://i.imgur.com/YI9pvPw.jpg

 

Czas pracy dźwigu 4h + 1h dojazd. Razem koszt usługi 600zł. Nie jest źle.

 

Starałem się poukładać wszystkie równo. Jak wyszło będzie wiadomo dopiero przy łaceniu. Może być wtedy płacz :cry::wink:

 

Koszty... Drewno kupiłem łącznie na cały dach (6240pln), ale wydaje mi się, że na same wiązary wyszło jakieś 5000pln, 1800 na płytki perforowane i gwoździe i 600 dla pana dźwigowego. Razem 7400pln. Przypomnę, że najtańszą ofertę na prefabrykowane wiązary miałem na 12500pln. Minus wiązarów DIY w mojej wersji to konieczność czekania z pokryciem, aż drewno wyschnie (będę krył dopiero na wiosnę) oraz więcej roboty przy łaceniu (prefabrykowane lepiej trzymają wymiar i montaż dokładniejszy, bo doświadczenie ekipy robi swoje).

Tak czy inaczej jestem bogatszy o 5 tysi i sporo nowego doświadczenia :rolleyes:

 

Edit

Zapomniałem o koszcie projektu - 400pln, czyli moje wiązary to łącznie 7800pln.

Edytowane przez Daniellos_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda zajebiście! gratuluję. Byłeś Ty sam i dźwig? Jeżeli tak to ogromny szacun. Ekipy za montaż takiego dachu biorą 4-5k - dźwig, to i tak jesteś kolejne 4k do przodu (chyba że ta oferta to była razem z montażem. Ile czasu Ci to zajeło? Drugra sprawa to te czarne wkręty przy kątownikach to chyba tylko tymczasowo ?;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...