Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Z258 samemu czyli stodoła DIY


Recommended Posts

Mógłbyś napisać co w tej cenie jest wliczone?

 

Koszty na tą chwilę:

Taśma cieselska 20

Wentylatory DV6248 - 4szt 50

Wymiennik Klingenburg GS-K 25/300 550

XPS 5cm 0,3m3 + 2arkusze 3cm 150

Zasilacz 48V 33

2x regulator napięcia 0-60V 32

2x płyta XPS 3cm 30

Rury spiroflex - 20m fi160; 10m fi125 175

Rury spiroflex - 30m fi80 115

Anemostaty, opaski, nyple 180

4x sensor ds18b20 33

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Noo, to już masz reku zrobione :) a dmuchawki?

 

PS. Pytanie głownie do Bartka - bo zajmowałeś się tym zawodowo. Czy projektując taką skrzynkę rekuperatora stosuje się specjalne techniki, które ograniczają powstające dźwięki/ hałas, niechciane opory powietrza czy powstawanie wirów wewnątrz komór rekuperatora? Również rozmiar tych komór jest bardzo uzależniony od samego wentylatora - prawda? Te wszystkie kwestie odciągają mnie nieco od wykonania rekuperatora samodzielnie bo łudzę się, że firmy, które z tego żyją zwracają na wszystko uwagę - mylę się? :D:D Bo jeśli się mylę i taki reku jak wykonał autor Daniellos_ niczym nie będzie odbiegał od kupnego to po co przepłacać? :) Mi tam ten tutaj prezentowany się podoba :) Brakuje bypasu... Przy okazji jakiej odmiany xps'a użyłeś i czym go kleiłeś?

 

 

Pozdrawiam

Karol

 

Słowo klucz to "rozmiar" ;). Brzmi tak nieprofesjonalnie ale to prawda. Wentylatory, które ja stosowałem powinny być umieszczone w skrzynkach o średnicy 2,2 x średnica wentylatora. Czyli robi się już kwadrat o wymiarach 2,2 x 190mm = 418mm. Przy najczęstszym umiejscowieniu wentylatorów daje to bok całej skrzyni 418mm x 2 = 836mm. Dochodzi do tego grubość obudowy 2 x 30mm i robi się prawie 900mm.

Wymiar obudowy determinuje też by-pass wewnątrz obudowy. To też powinno być dodatkowe 200mm. No i oczywiście sam wymiennik. Długość wymiennika odpowiada w uproszczeniu za sprawność, a pole przekroju za opory. Dobrze jak króćce przyłączeniowe są też odpowiednio duże. Dobrze też jak taka skrzynia ma też swoją masę. U mnie działało to naprawdę cicho. Dużo zależy od samej instalacji, zwłaszcza przy tych coraz powszechniej stosowanych "peszlach".

 

Dlatego taka skrzynia to zazwyczaj kompromis pomiędzy sprawnością i oporami, a wymiarami.

 

Ważną sprawą jest też szczelność. Niestety jeśli wymiennik jest "wyjmowalny" i by-pass znajduje się wew. obudowy to trudno jest uzyskać 100% szczelności.

 

Ostatnio coraz więcej osób skupia się na kolorowym wyświetlaczu sterownika i sterowaniem smartfonem, a nie na kluczowych parametrach centrali :(.

 

 

P.S. Unikajcie tego żółtego XPS z Leroya. To chyba jedyny naprawdę odstający od reszty styrodur.

 

Gratuluję Daniellos_ Twojej konstrukcji i czekam na dalsze fotki.

 

Pozdrawiam

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylatory, które ja stosowałem powinny być umieszczone w skrzynkach o średnicy 2,2 x średnica wentylatora.

Jednak z wykresu wydajności wentylatorów można wyczytać, że skrzynka niewiele większa od wymirów samego wentylatora pozwala na wydajność bliską zazwyczaj 95%.

 

P.S. Unikajcie tego żółtego XPS z Leroya. To chyba jedyny naprawdę odstający od reszty styrodur.

Czemu?

Ja pracując z nim miałem inne odczucia - wyglądał bardzo przyzwoicie. Dodatkowo na powierzchni wydaje się mieć utwardzoną strukturę, jakby błonę, która wydaje się być szczelna dla wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak z wykresu wydajności wentylatorów można wyczytać, że skrzynka niewiele większa od wymirów samego wentylatora pozwala na wydajność bliską zazwyczaj 95%.

 

 

Czemu?

Ja pracując z nim miałem inne odczucia - wyglądał bardzo przyzwoicie. Dodatkowo na powierzchni wydaje się mieć utwardzoną strukturę, jakby błonę, która wydaje się być szczelna dla wody.

 

Piszesz o wentylatorach serii R3G? Jeśli tak to się mylisz. Wydajność jest zadowalająca dopiero przy 1,8 średnicy.

 

 

Ponieważ robiłem profesjonalny test na wbijanie palucha ;) i był dużo miększy od Synthosa i Ravatherm. Moje odczucia potwierdziła opinia kierowcy, który wozi styrodur z różnych fabryk. Z innymi markami nie miałem styczności.

 

Pozdrawiam

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz o wentylatorach serii R3G? Jeśli tak to się mylisz. Wydajność jest zadowalająca dopiero przy 1,8 średnicy.

 

 

Ponieważ robiłem profesjonalny test na wbijanie palucha ;) i był dużo miększy od Synthosa i Ravatherm. Moje odczucia potwierdziła opinia kierowcy, który wozi styrodur z różnych fabryk. Z innymi markami nie miałem styczności.

 

Pozdrawiam

Bartek

 

Ja mam takie same odczucia, tak jakby ten styrodur z leroya czu castoramy byl o lige nizej niz synthos czy basf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz o wentylatorach serii R3G? Jeśli tak to się mylisz. Wydajność jest zadowalająca dopiero przy 1,8 średnicy.

Pisałem o swoich DV, bo takimi się interesowałem. Ja swoj planuję zwyczajnie wcisnąć w rurę fi200 i zobaczymy jak będzie.

Ponieważ robiłem profesjonalny test na wbijanie palucha i był dużo miększy od Synthosa i Ravatherm. Moje odczucia potwierdziła opinia kierowcy, który wozi styrodur z różnych fabryk. Z innymi markami nie miałem styczności.

Ja mam porównanie tylko to jakigoś taniego XPSa z allegro, z którego robiłem obudowę reku. W takim razie on może być jeszcze słabszy od tego LM. No ale ja od niego wiele nie wymagam :)

 

PS dowieźli mi zamówione 36m3 styro. Myślałem, że będzie postreczowany w większe paczki tak jak wczesniej kupiony styro na płytę, ...ale nie był :(

144 paczki musiałem samemu rozładować. I to przy błocie po kostki, w którym moje buty chciały się w pełni zatopić przy każdym kroku i wietrze wyrywającym każdą paczkę z ręki. To była walka! Musiałem wszystki paczki wnieść do pokoi. Po 2h było pozamiatane. Będzie co robić tej wiosny :wave:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć może w wolnej chwili charakterystyki tych wentyli i ich zdjęcia. Filtry będą w osobnych skrzynkach? Jeśli tak to są takie gotowe np.: http://www.wentylacja24.pl/pl/p/Filtr-powietrza-SFS-100/348

 

Wczoraj też walczyłem z błotem i wiatrem. Styro uciekał mi aż przez ogrodzenie. Jeden kawałek przynosiłem, a drugi w tym czasie odfruwał :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrób piękną fotoleracje jak zrobisz sterowanie do reku bo to mnie przeraża :/

 

Na początek będzie sterowane manualnie - kupiłem już regulatory obrotów 10-60V.

HTB1bQuOKVXXXXXQXXXXq6xXFXXXa.jpg

 

Moje chwilowo zagubione wentylatory zasilane są 48V i taki też mam zasilacz:

http://static1.tme.eu/products_pics/2/3/3/233d73b48e58f468c7ba79c07a84cbca/24494.jpg

 

Może kiedyś dorobię do tego jakieś bardziej finezyjne sterowanie, ale póki co stawiam na prostotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jak poradziłem sobie gdy trzebabyło przesunąć wiązar - przykręcony łącznik ciesielski i lewarek zaparty o murłatę.

http://i.imgur.com/Se6DQAa.jpg

 

Skrzynki rozdzielcze już na miejscu:

http://i.imgur.com/PUr4BCg.jpg

http://i.imgur.com/hVrQEDm.jpg

http://i.imgur.com/Vmj1Lly.jpg

http://i.imgur.com/leDS6ZA.jpg

http://i.imgur.com/MrsGGtc.jpg

http://i.imgur.com/gN19fdQ.jpg

 

Słowo na temat rur aluflex - mizeria .... rury bardzo delikatne. Łatwo je uszkodzić przeciągając po stelażu sufitu między wiszakami. Trzeba baaardzo uważać. Inna kwestia to podatność na wgniecenia i problemy z wyciagnieciem takiej wgniotki. Dostałem rury dwóch producentów i różnica w ich przekroju to pół cm co przy średnicy 80mm to sporo.... Kolejna sprawa do rzekoma długość rury po rozciągnięciu. Rura ma zwiększać swój rozmiar do 300% czyli rurę 3m otrzymujesz w kawałku 1m i trzeba ją rozciągnąć. Rurę można rozciągnąć do 2.5. Tzn na upartego można bardziej, ale łatwo się deformuje. Następnym razem wybrałbym chyba inne rozwiązanie.

Zobaczymy jek to będzie się spisywać po spięciu w całość. Koszt to duży nie był i zawsze można wymienić. No właśnie ...cena to chyba jedyny plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też pierwsze instalacje robiłem na tych rurach. Jak nie wpuścisz na budowę żadnej ekipy, która będzie chodziła wokół tych rur to będzie dobrze.

Mi też zawsze rozciągały się do 2,5m, później się rozdzierały. Teraz toleruję tylko sztywne spiro i "peszle".

 

Pozdrawiam

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie pelexy? tak miało być taniej i tez dobrze :) Mam w planach dobrze wszystko sprawdzić przed zasypaniem. Uszczelnić ewentualne nieszczelności. Potem już się nic z nimi nie będzie działo.

 

Dales tasme akustyczna pod UDki? Widze tez ze nie dales foli pod ten profil, latwiej jest osiagnac szczelnosc, koszt zaden a na prawde robi roznice.

Nie dawałem taśmy. Zamierzam wywinąć folię na ściany, a na ścianach płyty gk. Powinno byc szczelnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dawałem taśmy. Zamierzam wywinąć folię na ściany, a na ścianach płyty gk. Powinno byc szczelnie.

 

A no tak, zapomnialem ze dajesz GK na scianach. Tylko wez to Panie jakos przyklej do scian a nie "tak o" ;) co do tasmy akustycznej to jednak ja bym dał, jest mniej sztywno no i do tego polaczenie slizgowe pomimo polaczenia gk->gk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samorób pełną gębą:D

 

Daniellos pytanie z innej beczki na drugim planie widzę swisspor plus fasada. Przyglądałeś się mu już z bliska? Jak z tą jakością i prostoliniowością płyt są banany itp?

 

Pozdrawiam

 

Styro tylko wrzuciłem i nie miałem czasu go nawet dobrze obejrzeć. Co mnie zaskoczyło, to fakt że Swisspor swojego styro 032 nie branduje. Tzn to jest wyprodukowane w fabryce swisspor, ale to jest styropian firmy Supor THERMO. Sprawdziłem na stronie producenta i faktycznie nawet tam nie nazywa się go swisspor tylko supor. Nie wyłapałem tego wcześniej.

No teraz zostało tylko zobaczyć co to za twór i jakiej jest jakości. Może nawet pokuszę się o zważenie i porównanie wagi z innymi.

 

Jak pogoda dopisze to przykleję w weekend kilka płyt i będę mógł powiedzieć coś więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...