Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Z258 samemu czyli stodoła DIY


Recommended Posts

W tym tygodniu na budowie udało mi się zacząć kłaść kable w bruzdach, ale część prowadzoną po więźbie mam do poprawki - muszę puścić ją w korytkach lub peszlach. Z rzeczy ciekawszych to zaprosiłem przejeżdżającego pana koparkowego aby dłubnął w dwóch miejscach na działce trochę głębiej niż ja szpadlem w swoich "badaniach geologicznych". Potrzebne to było do moich rozważań na temat przydomowej oczyszczalni. Ku mojej radości okazało się, że po jednej stronie na głębokości 150cm trafiłem na warstwę piachu. Z tej radości zasypaliśmy dziurę i koparkowy odjechał w siną dal. Dopiero wieczorem pomyślałem, że powinienem zrobic test perlokacyjny. Nie ma co rozpaczać - trzeba to odkopać! :D W piątek wziąłem szpadel w dłoń i do dzieła. Oto efekty:

http://i.imgur.com/2rAtXvY.jpg

Test w skrócie polega wykopaniu otworu 30cm30cmx15cm nasączeniu go wodą, a następnie wlaniu 12,5l wody i mierzeniu czasu wchłaniania. Za późno zacząłem i test musiałem zakończyć po pół godziny, bo było po 21tej. W przeciągu 30min wchłonęło się ok 3,5cm, co dałoby wynik wchłonięcia całości w ok 120 minut co jest sklasyfikowane jako wchłanialność klasy C i akceptowalne do zastosowań jakie mnie interesują.

 

Gdybym miał większą działkę to robiłbym poletko rozsączające jak Konrad, ale ograniczony miejscem ograniczę się do studni chłonnej.

c.d.n.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dostęp do warstwy przepuszczalnej pozwoli mi na wykorzystanie oczyszczalnie biologicznej. Najprawdopodobniej zdecyduję sie na BioHero ze względu na najlepszy stosunek ceny do możliwości. Generalnie jest nawet podejrzanie tania. Montaż oczywiście tymi ręcami. Do tego zbiornik retencyjny pozwalający gromadzić oczyszconą wodę i na końcu studnia chłonna. Zbiornik i studnia z betonowych kręgów. Jeszcze się waham nad tym zbiornikiem. Koszt 1000pln za 2000l czyli do przełknięcia. Plusy to wodę można wykorzystywać do podlewania ogrodu i jest się eko :) Minusy to koszt utrzymywania pompy. Ma ktoś doświadczenia w tym temacie?

Kolejna kwesia to podłączenie do tej studni chłonnej odwodnienia i wody z rynien. Można? Nie przeleje się podczas ulewy? Bez zaworu zwrotnego Mogłoby się cofnąć do oczyszczalni. Ryzykowne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostęp do warstwy przepuszczalnej pozwoli mi na wykorzystanie oczyszczalnie biologicznej. Najprawdopodobniej zdecyduję sie na BioHero ze względu na najlepszy stosunek ceny do możliwości. Generalnie jest nawet podejrzanie tania. Montaż oczywiście tymi ręcami. Do tego zbiornik retencyjny pozwalający gromadzić oczyszconą wodę i na końcu studnia chłonna. Zbiornik i studnia z betonowych kręgów. Jeszcze się waham nad tym zbiornikiem. Koszt 1000pln za 2000l czyli do przełknięcia. Plusy to wodę można wykorzystywać do podlewania ogrodu i jest się eko :) Minusy to koszt utrzymywania pompy. Ma ktoś doświadczenia w tym temacie?

Kolejna kwesia to podłączenie do tej studni chłonnej odwodnienia i wody z rynien. Można? Nie przeleje się podczas ulewy? Bez zaworu zwrotnego Mogłoby się cofnąć do oczyszczalni. Ryzykowne...

 

Mam dokładnie taką sama instalacje w planach jak Ty, tj oczyszczalnia biologiczna, zbiornik na czystą wodę do podlewania i studnia chłonna.

Tyle że przez moją działkę leci rura odprowadzająca deszczówkę z działki obok do rowu i planuje się do niej wpiąć jako przelew.

 

Będę śledził Twój wątek pod względem kosztów tej instalacji, ja jeszcze mam do niej niestety dużo czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam dylemat:-)

Tzn ma być oczyszczalnia z tunelem lub studnią chłonną i kwesta tylko czy podłączyć rury z rynien.

Troche się nad tym waham bo jednak przy ulewie z dachu 330m2 wody bedzie.... duzo:-)

Ostatnio jak lało 3 dni to z garazu 3x5 nalało mi prawie całego mauzera 1100l.

Poza tym taka studnia chłonna to raptem 1500-2000m3 (planowałem kręgi 100 lub 120 na głębokość 2m) a dach o wieeeele większy niż ten z blaszaka.

Co prawda zawsze część wsiąknie ale czy aż tyle?

Chyba nie będę ryzykował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że przez moją działkę leci rura odprowadzająca deszczówkę z działki obok do rowu i planuje się do niej wpiąć jako przelew.

Wiesz, że w tym celu potrzebujesz operatu wodno-prawnego? Projekt itd to podobno są spore koszta.

 

@uciu - Chyba faktycznie odpuściłbym podłączenie rynien, ale moze chociaż opaskę odwodnienia...? Aktualnie nie mam co z tą wodą zrobić.

 

@ surgi - to co jest na wyjściu oczyszczalni biologicznej to mętna woda. Ściek oczyszczony ok 95%. Można to wylać na trawnik, tak samo jak wodę deszczową z rynien lub gromadzić jedno i drugie w zbiorniku retencyjnym jeśli tylko dysponuje się odpowiednią pojemnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Daniel zajmuje się akurat tą branża więc pozwole się wypowiedzieć, odnośnie deszczówki - panowie nie wpinajcie się w desczówkę bo jak was dopadną to mandaty lecą od 500 zł wzwyż do chyba nawet 5 tys. zł - można kombinować z klapą zwrotną która was zabezpieczy przed tzw. "zadymianiem" przez ZGK - co sprytniejsi coś takiego wykonali.

 

Co do samej klapy zwrotnej Daniel jeżeli boisz się cofki od strony rury można coś takiego wykonać(klapa zwrotna) i klapa się nie podniesie - ryzyko że się górą przeleje...

 

Innym sposobem na sprawdzenie czy zbiornik jest pełny - montaż pływaków - suma 120 zł podłączyć to do jakiegoś taniego sterownika lub też do sygnalizatora i masz info czy został przekroczony tzw. poziom przelew - wtedy info że niestety rynnne trzeba odpiąć od rury do zbiornika. Jeżeli planowałeś jakąs automatykę w domu - to dobrym pomysłem jest sterownik z modułem GSM - może cię poinformować jako alarm przelewu lub alarm sms ( wysyła do twojego fona także masz czas na reakcję)

 

Pompa - pytanie jak często taka pompa może chodzić u Ciebie ? jaka wielkość w kW ? można to przeliczyć na dobę. Jakiś koszt zawsze będzie ale nie przesadzałbym że to będzie sporo. Generalnie w pompce masz silnik indukcyjny i im mniej się załącza tym mniej pobiera prądu - najwięcej na rozruchu - można to wysterować odpowiednim ustawieniem wcześniej omawianych pływaków. - zrobić wysoką granicę przelewu i uruchamiać w bardzo marginalnej sytuacji.

 

ps. dobór i wielkość zbiornika musiałbyś obliczyć z pow. dachu i średniej opadowej np w ciągu miesiąca - odpowiesz sobie w ten sposób na pytanie ile tej wody ci zejdzie z tego dachu i jak duży powinien być zbiornik.

Edytowane przez rafhi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. dobór i wielkość zbiornika musiałbyś obliczyć z pow. dachu i średniej opadowej np w ciągu miesiąca - odpowiesz sobie w ten sposób na pytanie ile tej wody ci zejdzie z tego dachu i jak duży powinien być zbiornik.
Mam pytanie, jak wielki zbiornik na deszczówkę trzeba dobrać dla dachu o rzucie na ziemię, wielkości 200m2 (dach kąt 30-35*). Według tego co piszesz, to wychodzi mi, że przyjmując średni opad 50mm na miesiąc, to 200m2 * 50 mm = 10000 litrów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jHej no tak średnia miesięczna w zależności od regionu to 50 mm - 70 mm całej wody na bank nie wyłapiesz może max połowa z tego - tylko trzeba wziąść pod uwagę że opad może wystąpić w pare dni lub rozkładać się na cały miesiąc. Dochodzą czynniki odparowania wody itp. Od ciebie też zależy co z tą wodą robisz - jak ją zagospodarujesz, jak często będziesz podlewać itp. Bardziej rozbudowana aplikacja to podłączenie tej wody szarej np. do wc - spłukiwanie wodą szarą jest korzystniejsze jest to miękka woda i nie posiada kamienia. Zbiornik myślę że powinnien być na max 4 m3, powyżej to już ekonomia zagląda do portfela. Gdzieś kiedyś przeczytałem że oszczędność wody na cele podlewania i tego podobnego w skali roku to około 350 -450 zł w zależności od stawki Wodociągów za m3.

 

Idealną sytuacją jest możliwośc wpięcia się do kanalizacji deszczowej - gdzie nadmiar wody pozbywamy się do głównego kolektora a zbiornik napełniamy do wielkości naszych potrzeb,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja chyba zostanę z rynnami wylewającymi na trawnik :p

Do zbiornika retencyjnego (jeśli w ogóle go zrobię) podłączę tylko odwodnienie zakopane wkoło płyty, ale.... Rura drenażowa zakopana jest na głebokości ok 70cm i jej końce łączą się w studzience rewizyjnej. Na jakiej wysokości należałoby zrobić przelew do zbiornika? Jeśli na tej samej to najprawdopodobniej szybciej woda ze zbiornika popłynie do drenażu. Należałoby połączyć wyżej, ale ile wyżej? :) Coś na zdrowy rozsądek.

 

@Rafał - Wrzucę tam jakąś zwykłą pompę do brudnej wody, bo akurat taką mam i załączał bym ja tylko wtedy, gdy chciałbym wykorzystywać z tamtąd wodę np podlewając ogród.

 

W sobote zajrzałem do centrum recyklingu (czyt: na wysypisko :)) celem zdobycia korytek do prowadzenia instalacji na poddaszu.

http://i.imgur.com/Jh4eOVz.jpg

Kusiło mnie przywieźć kilka manekinów, bo jako samorób nie mam z kim pogadać na budowie :D

A oto zdobycze. Korytka, tunel i kilka rur PP dużego kalibru. Może uda się udzyskać kilka elementów gdybym chciał robić rozdzielacz do dolnego źródła PC:

http://i.imgur.com/0uLgEkR.jpg

 

Wczoraj przybył na budowę elektryk, który ma odbierać instalację i podpisac kwity dla ZE. Taki typ 'Panie tak nikt nie robi. Niepotrzebnie się wykosztujesz".

No ale sam jestem elektrykiem z wykształcenia to potrzebny mi tylko ktoś z pieczątką.

 

No i posmakowałem co to znaczy wyrównywać ściany elewacji tarką do styropianu. Masakra. drobiny styropianu latające wszędzie. Miałem maskę przeciwpyłową, ale okulary tylko zwykłe ochronne - polecam ochronne gogle! Najgorzej w miejscach, gdzie pracowałem na większej wysokości z drabiny, bo przesunięcie rusztowania to za dużo roboty. Jedno z mniej przyjemnych zajęć na budowie. Można powiedzieć, że w jeden dzień zrobiłem półtora szczytu.

Kolejne miejsce gdzie wiązary DIY dokładają roboty, bo krokwie lekko wygiete i na szczytach trzeba to gubić starciem styropianu, aby wyrównać.

Edytowane przez Daniellos_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend

Jak robisz to wszystko inaczej widzisz - albo dosadniej zaczynasz widziec

 

Rynna w 70% dachach jest zrobiona nie według instrukcji - opieram się o Galleco. Zgaduje dlaczego ukrycie felcu i stopni. Rynnę zrobiłem ze spadkiem 2 cm na 7 metrach - kawał pracochłonnej pracy ale woda i tak zostawała na łaczeniach rynny. Tak jakby zatrzask troche rozpreżał rynne. Poprawiłem - zrobiłem większy spad - woda schodzi ale wizualnie już tak dobrze nie wyglada. Jeszcze raz bym tego nie poprawiał troche wody w rynnie to nie problem tym bardziejze to była taka ilość że po nocy cała wyparowała. .

Jak robisz obróbke widoczną, to wiertło wiekszy otwór i wkret na zasadzie jak panel - nie na siłe - ŻADNYCH GWOŹDZI bo widac. Gwoździe można użyc na blachę wchodzaca do rynny bo nie widac. Problem bede miał z przymocowaniem pierwszego panelu do łaty na krawedzi - ściśle nie dolega - urok giecia prawie 6 metrów "chałupniczo". nie wiem czy nie sciagne łaty i dostawie do blachy a nierównosci nie zasłonie wiatrownica. Opcja tez jest jakas podkładka ipt.

Transport panela na dach po 3 opartych dechach. FELC - nie wiem czy bedziesz miał zrobiony ??? Ja usnułem sobie teorie ze w wieksozści dachów panel wchodzi w rynne aby ukryc nierównosci. Jest problem - ja mam dach IDEALNy tzn co do milimetrai przez pierwsze 11paneli wszystko sie idealnie schodziło z jakimis odchyłkami rzedu 1-2 mm ze wzgledu na to ze sam giołem felc chałupniczo. Jednak jeden panel jakimś cudem nagle zrobiłjakiś uskok ponad 5 mm. Nie wiem czy masz felc, jeżeli bedziesz giął sam to nie spiesz się bo można ewentualne nierównosci skorygowac robiac po skosie felc. Najlepsze jest to ze robiłem łaty w styczniu które były rok sezonowane i było IDEALNIE a przy kładzeniu panelu łaty wyschły na "wiór" i miałem nierównosci po 2 mm. W miejscu przykrecania panelu sprawdzałem 2 metrowa waga i wszelkie nierównosci korygowałem pianka podkładowa pod panel - grubość 1 mm. Sam panel to banał - 1 dzień i miałem pół dachu zrobione - czasochłonna obróbka

Teraz mam komin do zrobienia i okno i widze ze musze dokupić narzedzia żeby to jakos wygladało. Jeszcze spróbuje ewentualnie kogoś nająć jako "fuche" bo czy dam kase pracownikowi czy wydam na narzedzia to na jedno wychodzi. Nie wiem czy kogos takiego znajde bo to co się dziej w Poznaniu to szok. Totalny boom budowlany... współczuje osobom które zaczynaja teraz budowac ekipami...

 

 

.. i najważniejsze giecie haków do rynny ... bezcenne. Używałem do tego gietarki do pretów zbrojeniowych i jak ewentualnie były niedoskonałosci to "piłowałem" łate pod wymiar. Blacha na którą nakładasz felc moze miec jakies minimalne odchyły od poziomu....

 

PS i tak jakimś cudem na swojej połaci zobaczyłem 2 niedoskonałości... + oczywiscie krawedź dachu gdzie był giety cały panel. Tutaj zamaskuje wiatrownice

Edytowane przez grend
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
Krokiew skrajna "prostowałem" podbijając od dołu kontrłate na całej długoosci i wtedy mocowałem OSB przybijając dół do kontrłaty i górę pionujac podkładając jakies podkładki czy kliny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jutro oddaję blachę do zrobienia obróbek. Cena to 5zł/mb, ale może coś wynegocjuję.

Najwyższa pora położyć pokrycie, bo membrana zapewne dostała już swoją dawkę UV.

 

W międzyczasie układam instalcję, ale dzisiaj padła mi otwornica wolframowa. Do silikatów to chyba tylko diamentowa. Zrobiłem dopiero połowę otworów na puszki. Jutro sprawdzę jak idzie wiercenie po obwodzie i wybijanie środka. Może dam radę bez kupywania kolejnej.

 

@grend - daj fotki. Pokaż jak to wyszło.. Felc muszę zagiąć samemu. Kupiłem nawet profil alu, zeby zrobić sobie narzędzie do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
Ja jutro oddaję blachę do zrobienia obróbek. Cena to 5zł/mb, ale może coś wynegocjuję.

Najwyższa pora położyć pokrycie, bo membrana zapewne dostała już swoją dawkę UV.

 

W międzyczasie układam instalcję, ale dzisiaj padła mi otwornica wolframowa. Do silikatów to chyba tylko diamentowa. Zrobiłem dopiero połowę otworów na puszki. Jutro sprawdzę jak idzie wiercenie po obwodzie i wybijanie środka. Może dam radę bez kupywania kolejnej.

 

@grend - daj fotki. Pokaż jak to wyszło.. Felc muszę zagiąć samemu. Kupiłem nawet profil alu, zeby zrobić sobie narzędzie do tego.

 

Ja felc giałem tym narzedziem co wkleiłes - mogło wyjść lepiej. Nie wiem czy na druga połac nie zrobie sobie takiego nrzedia jak w instrukcji Pruszński. Ja gne w hurtowni z dachami gdzie posiadaja gietarkę. Generalne wiekszosc cos takiego posiada więc moze spróbuj w ten sposób ?

 

Rąbek który nakładasz wycinałem brzeszczotem, a ten drugi nożycami. Od razu kup lakier aby miejsce cięć zabezieczyc. Ja tego nie zrobiłem i bede musiał robic to na dachu. Przed zatrzaskiwaniem rabka trzeba zdjąc folię w tym miejscu. No i najwazniejsze kat prosty do połaci. Jezeli nie bedzie bo cos tam to mozna felc z jednej strony giac na 3 cm a z drugiej na na 2,7cm... Przy tej temperaturze co jest obecnie nic nie naciagałem - jak uderzyłem na środku w panel to "falował".

... ale i tak po zimie wszystko się wyjasni

Edytowane przez grend
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend

Kiedy zaczynasz ? To spróbuje zrobić jakas relację - tylko teraz za bardzo nie mam czasu.

 

Zorientuj się jeszcze czym przymocowywac haki do rynny - ja robiłem wkretami do panelu i nie wiem czy to jest wystarczajace. Problem z rąbkiem jest taki ze rynna jest nieściągalna !!! - mam na mysli tradycyjna. Nie wiem co planujesz.

 

Z ciekawostek jeszcze dodam ze listwa pod gasiorwa to jest jakaś farsa. Przepływ powietrza jakby ograniczony i jakoś nie potrafie tego zsumowac z opowieściami żeby robiś jak najwyzesz kontrłaty bo coś tam. Notabene ta listwe nie robiłem od rabka do rabka tylko dawałem 1 cm przerwe z kazdej strony aby zwiekszyć przepływ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend

 

W 1:08 minucie masz pokazane połać wzgledem rynny - 70% dachów wyglada w ten sposób że wszystko wchodzi do srodka rynny. Nie wiem czy to tylko jest w Galleco ale o to chodzi aby ewentualnie tafla lodu zsuwajaca się z dachu spadłw poza dach a nie urywała rynny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy zaczynasz ? To spróbuje zrobić jakas relację - tylko teraz za bardzo nie mam czasu.

 

Zorientuj się jeszcze czym przymocowywac haki do rynny - ja robiłem wkretami do panelu i nie wiem czy to jest wystarczajace. Problem z rąbkiem jest taki ze rynna jest nieściągalna !!! - mam na mysli tradycyjna. Nie wiem co planujesz.

 

Z ciekawostek jeszcze dodam ze listwa pod gasiorwa to jest jakaś farsa. Przepływ powietrza jakby ograniczony i jakoś nie potrafie tego zsumowac z opowieściami żeby robiś jak najwyzesz kontrłaty bo coś tam. Notabene ta listwe nie robiłem od rabka do rabka tylko dawałem 1 cm przerwe z kazdej strony aby zwiekszyć przepływ

 

W tygodniu odbieram obróbki i w przeciągu tygodnia chcialbym co najmniej zacząć. Tu sporo będzie zaleało od możliwości zorganizowania pomocnika i w miearę bezwietrznej pogody.

Ja też przykręcałem haki rynnowe wkrętami od rąbka. I też zauważyłem, że brak możliwości jakiejkolwiek korekty rynien po przybiciu obrobek blacharkich to duży minus.

Do felcu planuję zrobić właśnie ttakie narzdzie jak w instrukcji pruszyńskiego. Lakier zaprawkowy antracyt już też kupiłem, ale taki samochodowy z pędzelkiem na allegro. Zapłaciłem połowe tego co wołali w sklepie od dachów.

Savings! Savings everywhere! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W 1:08 minucie masz pokazane połać wzgledem rynny - 70% dachów wyglada w ten sposób że wszystko wchodzi do srodka rynny. Nie wiem czy to tylko jest w Galleco ale o to chodzi aby ewentualnie tafla lodu zsuwajaca się z dachu spadłw poza dach a nie urywała rynny

 

Dokładnie tak było w intrukcji i tak bdzie i u mnie :

http://bezokapowy.pl/sites/default/files/info_techniczne/wzor_na_wystep_krowki_styczen_2016.png

Witać tu też jak będzie wyglądał pas nadrynnowy, o którym pisałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...