Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Z258 samemu czyli stodoła DIY


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Karster - narzekasz na porotherm, jakbys mial teraz postawic drugi dom to bys zmienil material czy zostal przy poro?

 

Bardzo dobre pytanie, kilka razy już się nad tym zastanawiałem i odpowiem Tobie tak: dobrze, że póki co nie muszę mieć tego dylematu.

 

PS. Pewnie na równi traktował bym BK i Porotherm. Nawet teraz takie trójkąty nad oknami w lukarnach murowałem z BK (bo łatwiej go ładnie uciąć) czy okna podmurowywałem a i kilka bardzo krótkich ścianek też z bk powstanie. Słabe to białe gówienko a niby 600tka także chyba jedno i drugie siebie warte. Byle tynk położyć, powiesić na kołkach co trzeba i zapomnieć....

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam identyczny przypadek jak ktoś pyta czy drugi raz bym murował na pianę. Ciężko powiedzieć. Odpowiadam dyplomatycznie: Zastanowiłbym się dwa razy przed wybraniem piany. Co nie oznacza, że finalnie bym się drugi raz na nią nie zdecydował.... Póki co na wiosnę planuję budować garaż. Budować, a nie murować :)

Trochę mi się znudziło i na tą chwilę zdecydowany jestem raczej na konstrukcję z kantówki ala wiata i od zewnątrz nabite jakieś deski elewacyjne, a od wewnątrz pomiędzy kantówki styro 10cm. Muszę dokładnie policzyć, ale wydaje mi się, że wyjdzie taniej niż sciany murowane/tynkowane. Na konstrukcję dachu użyłbym stalowych wiązarów, które widziałem kiedyś na olx z robiórki hali. Przęsło miało 6m ze spadkiem w jedną stronę. Teraz już na olx nie widzę, ale może na wiosnę wróci. No i jeszcze elastyczny projektant żeby wrzucił je do projektu lub kierownik budowy wrzucił taką zmianę do dziennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A płyty warstwowe 2gi gatunek? One zwykle po prostu są krótkie a nawet jakby były defekty to i tak na zewnątrz elewacja...

 

Też będę musiał sobie coś postawić, chociaż mały pierdolnik 3x2m by drewno i stare graty schować (bo przecież kiedyś się przydadzą....) no i chyba zrobię to z OSB bo mi się ono podoba choć go nie uznaję jako materiał na szalunki. Może jak polakieruję na zewnątrz to mi płyta nie zgnije?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Gratultje Daniellos_ Twojej konsekwencji i pomyślunku w budowie. Chciałbym też wybudować parterówkę z wiązarami i robić żeby było taniej (myślę nad tym)

I miałbym kilka pytań:

1.) Czy w projekcie z500 są zaprojektowane wiązary na płytki kolczaste i Ty poprostu zmieniłeś na perforowane zachowując geometrie, czy może wykonywałeś projekt od nowa takiego dachu u konstruktora (jeżeli tak to mógłbyś podać namiar na konstruktora i ile to kosztowało.)

2.) Czy według tego da się zrobić wiązary z mokrej tarcicy prosto z tartaku i będzie ??

pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow. Widzę że przegapiłem kilka fajnych wątków w trakcie swojej budowy.

Dobra robota i dużo lepiej udokumentowana niż moja.

Kolejny dom który dorzucam do katalogu inspiracji na docelowy dom.

 

Ps. Wiecie że meble kuchenne, szafy wnękowe itp można zrobić też łatwo tanio i przyjemnie z gotowych formatek zamówionych w internecie z dostawą na palecie? Wychodzi dosyć duża oszczędność, a praca niewiele większa niż przy szafkach z ikei (dopasowanie i nawiercenie otworów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz na mysli same formatki bez zadnego frezowania (np na hdf dla pleców szafek) oraz bez nawiercania (kołki, sruby, rączki, zawiasy, prowadnice itd itp)? Bo jak tak to w sumie nic nowego. Sam tak robiłem sobie biurka z półkami do pracy ale w firmie stacjonarnej w Włocławku. Ogolnie masakra bo wyszlo mi 700zl za dwie sztuki sporych biurek półkami nad nimi i ogrom pracy.

 

Mimo wszystko, polecasz jakąś konkretną firmę?

 

Ps. Jakieś fotki rurek w dzienniku przypadkiem nie miały się pojawić? Czy źle zrozumiałem? :)

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Może przy małych/skomplikowanych meblach zysk jest żaden, ale przy prostych szafkach kuchennych czy szafach na ubrania, zabudowach wnętrzowych może być znaczny.

Ja ostatnio zamawiałem na meble.pl/centrum.meble.pl i tam masz kilka opcji:

- Mają konfiguratory mebli na wymiar (czyli tylko składasz), nie wiem jak to wychodzi kosztowo.

- Formatki na wymiar, sam musisz podać wymiary poszczególnych płyt i samemu złożyć to w szafki. I tu wychodzi naprawdę dużo taniej. Ja mam już taką wyprawę że wiercę bez ścisków stolarskich "kątowników". Brak frezowania też mi nie przeszkadza bo zazwyczaj tego nie widać.

 

Oczywiście nie porównuję do ekonomicznych "mebli" z marketów czy najtańszych linii firm typu bodzio, brw, bo te będą i tanie i kiepskie.

 

Tak samo akcesoria i okucia warto kupować markowe (Blum) na Allegro. No może poza prowadnicami. Kiedyś wybór był tylko pomiędzy Blum i Ikea(też Blum tylko taniej). Parę lat temu pojawiły się prowadnice z pełnym wysuwem i amortyzacją innych producentów w cenach rzędu 40-50zł, czyli ekstra szufladę można zrobić poniżej 100zł. Daniellos pisał, że szkoda mu było kasy na szuflady z Ikei. A nie ma lepszego rozwiązania do kuchni niż szuflady z pełnym wysuwem.

 

Jakie zdjęcia rurek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ arm7tdmi

W projekcie bazowym od Z500 jest klasyczna więźba. Ja zamawiałem projekt wiązarów na płytki perforowane zbijane gwoździami. Do płytek kolczastych niezbędna jest prasa.

 

@Accel

masz trochę racji z meblami DIY, ale po półtora roku wiecznego DIY chciałem trochę odpocząć. Nie tyle od roboty, ale przy DIY jest całą masa tzw "rozkminiania" jak coś zrobić najlepiej i jak już rozkminiasz na swojej budowie TOTALNIE WSZYSTKO to zaczynasz mieć dość :sick: Trzeba wszystko przewidzieć, załatwić, dostarczyć, zmontować. Finalnie na pewno jest tanio, ale jakość gdzieś umyka. Jakbym to robił trzeci raz to już byłoby super :)

Kuchnia musi być tip top, bo żona będzie marudzić....

Jednak najprawdopodobniej będę robił szafkę do WC i zabudowę we wiatrołapie. Czekam jeszcze na wyceny.

 

@rafhi

Kuchnia prawie skończona. Prawie, bo nie ma blatów i płytek nad blatem. Okazało się, że Ikea ma głębokość szafek większy niż standardowa szerokość blatów. Ja już miałem blat upatrzony w LM... znów rzeżba będzie.

Na foto efekt żaden. Niebieską folię ochronną ściągnę na koniec prac kuchennych. Wnęka na piekarnik/mkikrofalę + jeszcze jedena szafka nad nimi.

IqTJiYN.jpg

Miejsce na zmywarkę.

ESVtjFo.jpg

 

Uszczelniłem w końcu membranę przy kominie, bo konkretnie wiało tamtędy. Powinna być taśma butylowa na aluminium, ale została mi tylko taka.

BVEE2gl.jpg

fjTLwiQ.jpg

 

Udźwiękoszczelniłem ściankę pomiędzy WC, a łazienką. Można się pośmiać z mojej mozaiki usztywniającej płyty kg na foto pierwszym.

Taśma dwustronna na ściany i sufit, potem folia, wełna, znów taśma i zaklejamy folię robiąc a'la poduszkę. Na końcu widok wnęki czekającej na szafkę.

XJ4aRWP.jpg

vcItcrS.jpg

pT15PtG.jpg

CF2Ywfo.jpg

 

Sporo czasu schodzi się na pierdołach, które odkładałem na póżniej. Rzeczy, których się nie chce robić, bo trzeba się narobić, a efektu za bardzo nie widać. Tu kawałek płytk brakuje, tam zafugować, gdzieś uszczelnić itd.

Pomieszczenie gospodarcze z zafugowanymi płytkami.

9HmQv2r.jpg

 

Tu widać wyprowadzenie rur pod zmiękczacz wody (ta pętla ze ściany) i do pralki.

Hcv9qcb.jpg

 

Złożyłem też resztę mebli z ikea kupionych na wyprzedaży. Trzeba dorobić/dokupić fronty.

Bh6HuyS.jpg

 

Trzeba też było w końcu skuć kawałek płytek. Nauczka dla innych - Zanim przykleicie płytki sprawdźcie dwa razy, w którą stronę będą się otwierać drzwi.

PX4DUm7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, ktoś tu nadaje na innych częstotliwościach ;)

U mnie wszystko na PP. Wrzucę foto u siebie to się posmiejecie z tej pajęczyny :)

 

Póki co na wiosnę planuję budować garaż. Budować, a nie murować

Trochę mi się znudziło i na tą chwilę zdecydowany jestem raczej na konstrukcję z kantówki ala wiata i od zewnątrz nabite jakieś deski elewacyjne, a od wewnątrz pomiędzy kantówki styro 10cm

 

No to jak?

 

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, ktoś tu nadaje na innych częstotliwościach ;)

 

 

 

 

No to jak?

 

 

Pozdrawiam

Karol

 

Nic nie pisałem o płytach warstwowych. Takich nie będzie.

 

A dopraszasz pajęczyny to masz :p

 

BnqfRwU.jpg

 

Jeszcze kilka fotek z budowy tej ścianki, których nie wrzucałem.

MMEk4qq.jpg

4AXTBRD.jpg

zeVbYVx.jpg

wnękę jak widać przesuwałem. Na to poszła druga płyta dla usztywnienia.

pRKlQv8.jpg.

 

@Sebastian - tak będą tam paski ledowe. Moja żona mówi, że mam świra z tymi ledami, a ja się dopiero rozkręcam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Danielu, ile do tej pory wydałeś? Według spisu treści wychodzi 91191 zł. Oczywiście już bez mebli:)

 

Mój arkusz google sheets zeznaje, że na wszystkie materiały budowlane wydałem do tej pory 122tyś.

 

Niektóre pozycje ze spisu treści zostały za wcześnie opublikowane i deko wzrosły. Np kominek wzrośnie o koszty płyt kg, które przykleję na płyty kominkowe, gips szpachlowy, płytki przyklejane na obudowie dookoła wkładu itd. Muszę w wolnej chwili zaktualizować ten spis kosztów na 1 stronie.

 

Tak na boku dodam, że przedwczoraj złożyłem kwity w Nadzorze budowlanym na zakończenie budowy. W ciągu tygodnia ma się zamknąć sprawa to pójdę do ZE zmienić taryfę na G11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem może się mylę ale coś tanio mało wyszło za całość . Sam będę budował podobny dom z tym że, adoptuję do tego celu stodołę

 

Super temat. Zakładaj dziennik. Tyle się naoglądałem w telewizorni o takich projektach, ale tu byłaby sposobność zobaczyć więcej. Na zdjęciu wygląda na idealny materiał do adaptacji. Chyba spory metraż, hmm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakończenie budowy?

 

wielkie WOW :)

 

nie wiem, jak to jest z tym prądem, ale my na działce mamy taryfę g11, a do zakończenia budowy nam jednak daleko ;)

jaką Daniellos_ masz teraz taryfę?

 

jeszcze pytanie odnośnie mebli Ikea - to jakie szerokie blaty trzeba?

orientowałeś się Daniellos_ w kwestii zmywarki - dalej jest taki mały wybór na te zawiasy ślizgowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@arm7tdi - nie polecam świeżej tarcicy na wiązary. Ja kupiłem na późną jesień kiedy drzewo nie ma już tyle soków i dopiero po chyba pół roku nabijałem łaty i równałem płaszczyznę połaci.

 

@chilli - teraz od miesiąca ma budowlaną, chyba C11. Jak dostanę potwierdzenie zakończenia z Nadzoru to podpiszę umowę na G11. Nie zdecydowałem się póki co na G12w z obawy, że moc mojej PPW nie będzie wystarczająca aby ogrzać w taniej taryfie. No i lubię ciepłą podłogę, a przy grzaniu w taniej taryfie to podłoga jest ciepła np gdy śpię....?

 

Pytanie w temacie podkładów pod panele podłogowe. Jakie wybrać? Nie chciałbym wydawać na nie majątku :rolleyes: Widziałem w kilku wątkach użyty xps 3mm i na allegro zobaczyłem takie panele z wyciętymi otworami. Niby taki zabieg zmiejsza opór cieplny podkładu, ale w wątku o podkładach przeczytałem, że pustka powietrzna niewentylowana 3mm ma współczynnik gorszy od XPS(LINK) Pogooglałem trochę i wychodzi, że może w tym być trochę racji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...