Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Z258 samemu czyli stodoła DIY


Recommended Posts

Wiemy już że taki patent istnieje. Nawet gdybym mógł go teraz kupić to jednak zrobiłbym tak jak mam teraz zrobione i zostawił te 150-200 w kieszeni :cool:

 

Dzisiaj przyjachali fachowce od podłączenia mojej PPC. Nie obyło się bez nerwów. Historia jest długa i pokrętna. Tylko dla zdeterminowanych.... :) Leniwych zapraszam do ostatniego zdania.

Najpierw wyświetlał się błąd komunikacji z jednostką zewnętrzną. Powodem były problemy z jej zasilaniem. Podnoszenie jej zabezpieczenia w rozdzielnicy powodowało zrzucanie RCD - innego obwodu :eek: Tu przyczyną było błędne podłączenie toru N do innego obwodu. Potem gdy podpięta do jednostki zewn. była tylko faza to zwykłym próbnikiem zauważyłem, że faza pojawia się na przewodzie N. Wychodzi na to, że jest zwarcie. Zdejmujemy obudowę i odpinamy wszystko po kolei, aby dojść gdzie jest to zwarcie. Cały czas sprawdzamy takim próbniekiem z dwoma szpilkami, który piszczy gdy jest zwarcie. Namierzyliśmy przyczynę w jednej z dwóch płytek elektronicznych zarządzającej zasilaniem. Wyciągam i jade do serwisu. Już na wstępie gościu spuszcze mnie na drzewo mówiąc, że bez schematu to nic nie zrobią i żebym jechał do serwisu Midea. Obaj wiemy, że tam to tylko wymiana całej płytki. Po chwili dyskusji, że chciałbym żeby tylko sprawdzili, który z elementów powoduje zwarcie, gościu bierze płytkę i idzie na konsultacje do technika. Po chwili wraca mówiąc, że tu nie ma zwarcie. Zdębiałem, ale biorę płytkę i wracam sprawdzić wszystko jeszcze raz. Biorę w ręce miernik i wychodzi na to, że zwarcia faktycznie nie ma, ale jest bardzo mały opór. Pomiędzy L, a N jest tylko 150Ohm. Składam wszystko i odpalam. Kolejny błąd - czujnik przepływu. Telefon do szefa fachowców, którzy podłączali, ale za wiele nie pomógł. Podejrzane wydało mi się to, że pompa wydaje dzwięk jakby działała, ale brak jakichkolwiek wibracji. Może padnięta.. poluzowuję śrubunki, przekręcam, aby mieć dostęp do śruby odpowietrzającej. W środku jest oś z nacięciem - można płaskim śrubokrętem zakręcić wirnikiem. Po pokonaniu niedużego oporu zaczyna się kręcić. Swobodniej z każdym obrotem. Musiał się zastać przez ten rok bezużyteczności. Po uruchomieniu PC słychać, że pompa już pracuje, ale błąd ten sam. Zacząłem szukać tego czujnika. Znalazłem - wygląda jak wiosełko odchylające się podczas przepływu i zamykający obwód el. Sprawdzam manualnie - jest ok. Rozbierałem to kilka razy. Wymontowałem pompę i sprawdzałem w wiadrze czy pompuje. Kilka róznych kombinacji i za każdym razem opróżnianie i napełnianie układu. Duużo czasu się zeszło. Na koniec tak sobie od niechcenia złapałem za zawór kierujący grzaną wodę na CO i CWU. Boom poszła woda. Okazało się, że zawory na rozdzielacz były otwartę, ale zakręcone były wszystkie pętle. Pompa mieliła w miescu, bo nie mogła przepompować wody przez układ. Woda nie płynie - czujnik nie pokazuje przepływu - pompa zgłasza błąd.

Odkręciłem i sporo czasu minęło zanim układ się z grubsza odpowietrzył. Te manewry z pompą i czujnikiem robiłem na pompie podłączonej na krótko pod 230V.

Po odpowietrzeniu uruchomiłem PC i kolejne godziny zeszło mi na zrobieniu doktoratu z jej obsługi. Jakoś w końcu uruchomiłem na razie samo CO sterując na podstawie temperatury zasilającej układ, a docelowo chciałbym zewnętrznym czujnikiem temperatury.

 

Po 2h pracy temperatura na wyjściu 14,5*C. Na wejściu niezmiennie 10*C. Ta gruba rurka miedziana 15mm do jednistki zewn. jest bardzo ciepła, a ta cieńsza 10mm jest zmina. Wygląda, że wszystko działa. Zobaczymy co zastanę jutro.

 

Uff

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Tak. To Midea kupiona na allegro od Jankowskiego.

 

Miałem trochę niespokojny sen, bo nie wiedziałem co zastane rano ale... Jest dobrze :) Temperatura na wejściu 15*, a na wyjściu 20*C :wiggle: Defrost działa poprawnie. Wieczorem wrzucę fotkę jednostki zewnętrznej.

 

Motyla noga, ale jestem nakręcony. Mam dużo pytań, no ale po kolei. Muszę pogadać z kimś kto ma pojęcie o PPC, Bo moje szpenie to specjalizację w klimatyzatorach mają. Zrobili tylko połączenie jednostek rurkami miedzianymi i nabili instalację czynnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda jednostka zewnętrznazkamuflowana przed widokiem osób postronnych. Na tą chwilę nawet ogrodzenia nie mam.

HRsBJss.jpg

 

Tu widok wymiennika na krótko przed defrostem.

Qbn9tqf.jpg

 

Tu mój patent. Rury wprowadzone są do domu kanałami przeznaczonymi pierwotnie dla rur dolnego źródła gruntowej PC, ale później zaadoptowanymi na czerpnię dla WM. Pomimo tego nadal planowałem wykorzystywać je jako czerpnię, ale zacząłem zastanawiać, po podczas pracy WM w tych rurach temp będzie zbliżona tej na zewnątrz, a nie temp gruntu. Zastanawia mnie czy to może wpłynąć na obniżenie wydajności działania PC.

EEfUMrF.jpg

Teraz już nie mam czasu, żeby przerabiać i zostanę przy tej opcji. Jeśli zmienię zdanie i zrobię czerpnie w ścianie to już na następną zimę.

 

PS Sebastiana PC jest chroniona programem świadków koronnych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zniszczyłem dzisiaj kolejne wiertła podczas wiercenia w gresie. Wcześniej poległy dwa moje bosch-e multiconstuction. Stąd moja podpowiedź dla innych samorobów. Kupcie sobie 3 otwornice diamentowe tego typu

http://narzedziacrv.pl/1098-thickbox_default/wiertlo-koronka-diamentowa-8mm.jpg

68mm na puszki instalacji el.

35mm na podejścia baterii. również do otworów w zlewozmywaku granitopodobnym

6mm po kołki wszelkiej maści. jak kołek większej średnicy to bez problemu rozwiercisz wiertłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie. Drogie to to jest ale warto. Wkrętarka i dalej.

 

Ja uważałem, że nie są niezbędne, ale w trakcie całej budowy inne się poddawały i dokupywałem. Teraz jeszcze kupiłem ten najmniejszy czyli trzy razy zapłaciłem za przesyłkę i zmarnowałem sporo czasu i innych narzędzi.

W silikat idzie jak w masło. W gresie też bardzo ładnie. Do puszek można kupić te tańsze, płytsze i częściej wybijać nacięty fragment. Trzeba uważać, żeby nie wiercić tak głęboko aby nacinany materiał sięgnąl dna tej otwornicy, bo wtedy może się zblokować i zwichrować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek fotka dla chilli - zamontowane białe AGD. Sprzęt Beko. Piekarnik zwykły bez wodotrysków za 700 z hakiem. Kuchenka najtańsza biała pasująca do zestawu niecały 1000. Piekarnik szklany, a kuchenka ma szklane drzwi, a ramka jest z pleksi. Kuchenka jest o jeden ton ciemniejsza od piekarnika. W kuchence nie chowa się pokrętło :p

1Zhahzq.jpg

 

Test płyty Amica - woda zagotowana, herbata zaparzona :) Kosztowała 1050pln. Jak widać też nie jest to idealna biel tylko taka "brudna". Mi nie przeszkadza, bo mam szary blat i nawet chciałem szarą płytę, ale musiałbym dopłacić do np Whirlpoola. Nie chciałem dopłacać i nie chciałem Whirlpoola - nie wspominam dobrze sprzętu tej marki.

52adUz6.jpg

 

Poddasze ocieplone w 98%.

3a5be1u.jpg

 

Płyty położone. Powierzchnia 4x14m wysokość 190cm do jętek. Kilka belek dolnego pasa wiązarów musiałem podstrugać, a pod kilka podłożyć podkład, aby podłoga był względnie równa. Niestety wiązary DIY nie będą idealne.

Foto w trakcie:

6dqSdbT.jpg

Skończone:

P0Uvyzt.jpg

 

Można było posprzątać garderobę, która robiła tymczasowo za graciarnio-narzędziówkę oraz jeden z pokoi służących za magazyn. Drzwi czekają na montaż - po dobudowaniu garażu.

TcvKtN6.jpg

 

Wszystko wyniesione na strych i pomieszczenia gospodarczego. Dużo czasu zeszło się z porządkowaniem. Czynności niezbędnej myśląc o planowanym na wtorek układaniu podłogi

Edytowane przez Daniellos_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UWAGA. Tego na forum jeszcze nie było :)

Doceniając Wasz wkład dla każdej osoby, która się wypowiadała w moim wątku mogę zaproponować prezent w postaci zasilacza DC 12V mocy kilkuset watów klasy przemysłowej. Sprzęt z demobilu. Super na zrobienie zasilacza warsztatowego, zasilania LEDów czy innych projektów. Może nawet dwie sztuki jak ktoś potrzebuje. Trzeba tylko wysłać do mnie kuriera lub odebrać osobiście. Szczegóły na priv. :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super Daniel dzięki za fotki :)

biały sprzęt też ciągle biorę pod uwagę, no ale ostateczny wybór zależy od koloru cegły i lodówki :)

a czemu piszesz o tym pokrętle? powinno się chować?

 

macie płytę na wyspie? jaką głęboką masz wyspę? okap pod kolor AGD?

co do gratisów, to miło z twojej strony, że o nas myślisz :)

poddasze super wygląda :) i jak czysto się zrobiło :jawdrop:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę dorobić jeszcze skrzynki na filtry. Pierwotnie roważałem też ze styroduru, ale ze względu na konieczność zaglądania i wymiany filtra wolałbym coś łatwiejszego w obsłudze. Super byłby jakiś zamykany pojemnik, do którego możnaby dorobic króciec wlotowy i wylotowy - np spożywczy, albo skrzynka narzędziowa. Muszę ruszyć na łowy do hipermarketu :)

 

Witaj Daniellos, wymyśliłeś te skrzynki, czy kupiłeś jakieś gotowce ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daniel pozwolę sobie zrobić wpis do twojego dzienniczka . Bardzo się cieszymy ze budowa się kończy i macie swój super domek - naprawdę gratulacje ! Kosztowało Cię to sporo samozaparcia oraz trudu ale efekt końcowy jest najważniejszy i bardzo cieszy. Szkoda że dzieli nas taka odległość bo pomógł bym Ci przynajmniej w przeprowadzce i przy okazji bym się czego pewnie nauczył. Jak by nie brał czujemy się zaproszeni zygi i wpadamy na grilla :D Jeszcze raz gratulacje ! M+M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...