Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Z258 samemu czyli stodoła DIY


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Teraz naprawdę ciężko samemu bez miernika czy tam wskaźnika złapać sygnał.

Ale jak chcesz się bawić to tak:

 

1. Zobacz jak sąsiedzi mają skierowane anteny

2. Weź sobie TV blisko anteny (kabel żeby nie był za długi).

3. Milimetr po milimetrze obracaj anteną w prawo-lewo.

4. Jeżeli nic nie ma to zmień kąt pionowy milimetr do góry czy tam na dół. Jak masz maszt równo zamontowany to możesz posłużyć się taką podziałką z tyłu obok cybantów.

Dla danych miast tabelka:

http://www.tvsat.pl/obiekty/sam%20mozesz%20zainstalowac%20antene%20n.pdf

 

 

Tylko jak wspominałem kręć milimetr po milimetrze.

Nie patrz na siłę interesuje Cię tylko JAKOŚĆ!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstyd się przyznać, ale fachowiec od ustawiania anteny to 4 "ekipa", która była na budowie! Usługa 70pln. Inni chcieli po 100. Robota na 10 minut.

Może mi zabrakło cierpliwości....

 

Nie było podsumowania kosztów kuchni.

AGD - 5850pln

Lodówka Ikea Haftig 2070

zmywarka ariston hkio 3c21 999

płyta induk AMICA 6140 1045

Piekarnik Beko BIE24300 738

Kuchenka Beko MG25322 998

 

 

Reszta - 8175pln

Szafki kuchenne - korpusy kupione wcześniej 330

Kran do zlewozmywaka 150

Szafki kuchenne Ikea Metod Ringhult 6390

Fronty szafek Nodsta - kupione wcześniej 280

blaty i płyta na wyspę 450

Bateria kuchenna 150

okleina płyty biała 55

Obrzeże i listwa blatu 70

Syfon przyścienny 45

Dozownik mydła 35

Zlewozmywak 220

 

Na chwilę obecną wygląda to tak:

3fUrTWH.jpg

r91vZyb.jpg

Lo4Uq3Y.jpg

EMUlHj4.jpg

 

Spostrzegawczy forumowicz Rafał lub jego małżonka przeglądająca forum być może dostrzeże, że w jednej z szafek odbija się ich dom :welcome:

Edytowane przez Daniellos_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak skonfigurowanych szufladach pod zlewozmywakiem jak u mnie nie mieście się klasyczny syfon. Trzeba się zaopatrzyć w tzw przyścienny.

jK9VIlZ.jpg

Niestety brudna woda wypuszczana przez zmywarkę robi duży hałas i wykorzystując stary syfon chciałem zrobić jedno mini kolanko zaraz pod zlewozmywakiem, ale gwint zerwany i ciekło.

mJdUwM7.jpg

Na tą chwilę wróciłem do poprzedniej konfiguracji, ale muszę coś wykombinować, bo mając aneks kuchenny hałas jest uciążliwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kuchnia cenowo super :) a powiedz Daniel, okapu nie będziesz miał?

fajnie, że masz te szafki tak do góry zabudowane - nigdy nie trzeba będzie kurzy ścierać ;)

Szafki zabudowane pod sufit to warunek żony. Wiem co się dzieje na szafkach. Szczególnie przy kuchni gazowej.

Okapy póki co nie planuję. mam wyciąg WM nad kuchnią. Zobaczymy jak to będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę też podsumować już koszty CO, CWU i hudrauliki jako takiej (rurki PP etc)- 7637pln

PC działa i nie przewiduję póki co zwiększania nakładów na ten cel.

Pompa ciepła PW Midea 8kw używana 5000

Kołki 20

Bloczki na fundament 10

Zawór 3-drogowy 272

Bojler Elektromet Venus Plus 100l 700

Rury miedziane łączące jednostki 10m i napełnienie instalacji 1000

Rury PCV, PP, złączki, nożyce 600

Złącze do wc harmonijka 2szt 35

 

Muszę tu jeszcze przypomnieć o części kosztów ogrzewania podłogowego liczonego już przy kosztach płyty fu. m.in

Rozdzielacz 12 obiegowy 600

Rura KT Blue floor 800m 1800

 

Chciałbym wrzucić fotki, ale mam taki bałagan, że szok. Staram się zrobić sto rzeczy na raz i szkoda mi czasu na sprzątniecie pomieszczenia gospodarczego, które jest moim tymczasowym warsztatem. Jakby jednak policzył ile czasu tracę na szukanie wszystkiego, co mi cały czas ginie to wystarczyłoby na posprzątanie tego bajzlu 5 razy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dziennik czytam regularnie i jestem pełen podziwu dla Ciebie. Odnośnie podłączenia zmywarki. Podłącz ją za syfonem daj trójnik przy wejściu rury w ścianę i na to gumowa refukcja jak do pralki. Ja tak zrobiłem u siebie bo hałas wypompowywanej wody ze zmywarki doprowadzał mnie do szewskiej pasji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O czym rozmawiacie przyjaciele? Że niby woda ze zmywarki podłączona pod typowy syfon z odejściem dla niej jest beee? No bo ja właśnie świeżo dziurawię nowiutkie ściany z pięknymi tynkami by tam rurki jakieś schować... Może muszę jeszcze za wczas przerobić kanalizację dla zmywarki; tzn dać osobne podejście dla osobnego syfonu (takiego pralkowego z kulką dla przykładu).

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Faktycznie opcja z trójnikiem w kanalizie to opcja warta rozważenia. Nie wiem czemu nie pomyślałem o tym od razu.

 

@Karster - fabrycznie syfony od zlewozmywaków mają wprowadzoną brudną wodę ze zmywarki zazwyczaj zaraz za sitkiem i hałas przy wyrzucaniu wody przez zmywarkę jest irytujący.

 

Wrzucam kilka fotek. Najpierw skrzynka z filtrem do WM. Wymiary 25x25x36cm. Włóknina G4 kupiona już z roku temu. Czekała na swój czas.

DmNXxOT.jpg

HJyaVhV.jpg

kv00b9n.jpg

Okazało się jednak, że robi spory hałas. Gdy była sama rura to wentylator mógł pracować na maxa i nie było to uciążliwe, a teraz musze skręcić wenytl na 30%, żeby było akceptowalnie. Kolejny problem do rozwiązania :/ A myślałem, że owinę wełną i zamknę temat.

 

Jeszcze kilka fot:

cjbsKj2.jpg

eExrR5o.jpg

C3HF9hZ.jpg

yMPrHDj.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kilka uwag z użytkowanego już domu.

 

Nie rozbiłem naczynia przeponowego na CWU i przy grzaniu wody kapie z zaworu bezpieczeństwa. Opcji jest kilka. Niektórzy zdejmują zawór zwrotny na zasilaniu z sieci(tzw antyskażeniowy). Tego nie planuję. Pozostałe opcje to dodanie zbiorniczka lub odprowadzanie wody z zaworu do planowanego odpływu skroplin z PC. Dołożenie zbiorniczka może być kłopotliwe bez zdejmowania bojlera. Skłaniam się ku opcji odprowadzania tej wody. Nie jest tego dużo - może litr na tydzień.

 

Skrapla się woda na filtrze wstępnym umieszczonym zaraz za wodomierzem i kapie na podłogę. Podobnie na śrubunkach wodomierza, ale tam powierzchnia nie jest na tyle duża, żeby kapało. Co zrobić zaizolować puszkę filtra?

 

No i teraz moje obserwacje/zaskoczenie/rozczarowanie na temat ogrzewania podłogowego. Gdy bywałem u osób posiadających takowe np tylko w łazience czy kuchni to mieli oni podłogę przyjemnie ciepłą. Ciepło było wyraźne, wyczuwalne bez problemu stopą w skarpecie. Jestem ciepłolubny i cieszyłem się na myśl, że będę tak miał w całym domu. To był jeden z powodów, dla którego nie zdecydowałem się na taryfę G12, aby mieć ciepłą podłogę 24h, a nie wtedy gdy śpię. Jakże się rozczarowałem gdy się okazało, że aby uzyskać temp w domu na poziomie 23*C woda w rurkach ogrzewania podłogowego miała do tej pory max 27*C (grzeję niecałe 3 tygodnie to wielkich mrozów nie było). Żeby wyczuć jakiekolwiek ciepło od podłogi trzeba jej dotknąć gołą dłonią czy stopą i tylko na płytkach. Tyle z oczekiwanego efektu ciepłej podłogi. :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to masz rurki w płycie co nie? Przy płycie z doświadczeń innych forumowiczów widać że jak już się ją nabije to do ogrzewania wystarczy niska temperatura. Więc jest tak jak piszesz i to co widziałeś/czułeś u znajomych u Ciebie nie zaistnieje niestety ;) U nich pewnie był gaz albo coś innego niebardzo niskotemperaturowego i domy durszlaki, to podłoga musi dużo grzać żeby było w domu ciepło. Niestety takie są wady energooszczędnych domów...... Edytowane przez sebcioc55
musi przez "ó" ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni wolnego i ładnej pogody zaowocowało pracami na zewnątrz. Pan koparkowy rozplantował górę humusu wybranego pod PF i małą górkę z pod POŚ.

Niby tego nie było dużo, ale zachowując spadek w stronę granic działki teren podniosłem do ok 30cm przy domu do ok 7cm przy ogrodzeniu. :o

Zostawiłem ok 1m wkoło domu. Tu muszę zasypać piachem. Znów $$$.

3TZKeX3.jpg

h7f6E57.jpg

qOcHfTE.jpg

vVFvdE6.jpg

nKjbACe.jpg

Dwa kolejne dni wyrównywałem z wykorzystaniem szpadla, łopaty, grabi i taczek. Jeszcze nie skończone, ale plecy proszą o przerwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadanie kolejne to wybranie humusu pod przyszłym ogrodzeniem frontowym i zasypanie piachem. Przy okazji wrzuciłem do wykopu przewód zasilający i węże powietrzne do POŚ. Z obawy na uciążliwy hałas skrzynkę z kompresorem postawiłem w rogu działki opartą plecami o skrzynkę z przyłączeniową z ZE. Zanim wszystko zakopałem robiłem testy i kompresor wydawał mi się głośno pracować nawet w tym kącie działki. Teraz go praktycznie nie słyszę i może przesadziłem z tą ostrożnością. Koszt dodatkowych 45m węża 120pln. Apropos za taki wąż igielitowy w marketach drą 400% ceny. POŚ w końcu urchomiona. Najwyższa pora bo pierwsza komora po ponad tygodniu mieszkania była już pełna.

iAv3kh9.jpg

XJDVK3X.jpg

WsVTtmT.jpg

1gehku2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Last but not least :)

Wybrałem humus pod garaż i nawiozłem 4 wywrotki piachu. Teraz już wiem, że będzie mało, bo jeszcze przed wyrównywaniem w najwyższym punkcie mam tylko 3cm wyżej niż poziom drogi. Koszt piachu 4x250pln i do tego 5h roboty koparki 500pln, co daję kwotę 1500 za poniedziałkowe manewry.

KfqR0ts.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pochwaliłem się jeszcze moim pierwszym projektem arduino.

Na tą chwilę mierzy tylko temperatury w 4 komorach rekuperatora. Zacząłem to już daaawno temu i nie pamiętam dokładnie kosztów ale myślę, że około 50-60pln (połowa sensory, połowa elektronika). WM bez uruchomionych jeszcze wentylatorów. Wisi to na mojej szafce "teletechnicznej" :p

5pUWoZz.jpg

bkOHdKU.jpg

fsgejFi.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...