Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Z258 samemu czyli stodoła DIY


Recommended Posts

[quote=Daniellos_;7648928

nKjbACe.jpg

Dwa kolejne dni wyrównywałem z wykorzystaniem szpadla, łopaty, grabi i taczek. Jeszcze nie skończone, ale plecy proszą o przerwę.

 

Bierz na taką robotę minikoparkę, bo zerwiesz kręgosłup a oszczędzisz z 200-300 zł. To co machasz łopatą w 2 dni te małe sprzętu zrobią w 2-3 godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie pochwaliłem się jeszcze moim pierwszym projektem arduino.

Na tą chwilę mierzy tylko temperatury w 4 komorach rekuperatora. Zacząłem to już daaawno temu i nie pamiętam dokładnie kosztów ale myślę, że około 50-60pln (połowa sensory, połowa elektronika).

 

masz to gdzieś w dzienniku Daniel co tam kupiłeś?

jakie projekty jeszcze chodzą ci po głowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz to gdzieś w dzienniku Daniel co tam kupiłeś?

jakie projekty jeszcze chodzą ci po głowie?

 

Wcześniej chyba tylko coś wspominałem. Masz na myśli lementy/ceny?

Do tej samej obudowy chciałem wrzucić sterowanie wentylatorów - zwykły regulator napięcia na potencjometrze. Jeden by się zmieścił, ale miał byc jeszcze drugi do wysterowania wentylatora wyciągowego - to jeszcze w toku.

Póki co jeden chyba już zepsułem, a drugi zgubiłem przy przeprowadzce :)

 

Z innych projektów to chyba żadnych konkretów. Jak jest się na własnej budowie człowiekiem orkiestrą to nie można ciągnąc za ogon zbyt wielu srok, bo nigdy by się nie skończyło. Stawiam raczej na minimalizm i prostotę. Do ukończenia mam jeszcze systemy oświetlenia i podłączenie alarmu.

 

Jednakże w tej chwili skupiam się na posianiu trawy, żeby krzaczory wyższe ode mnie nie zarosły mi domu ;) Ostatnie dni robię za operatora koparki ręcznej wyrównując teren i "olejuje" drzwi i ościeżnice. Wkrótce jakieś fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorobiłem trójnik kanalizy i wprowadziłem odpływ zmywarki już za syfonem zlewozmywaka. Jest znacznie ciszej.

Widać też pojemnik z płynem dozownika i rurki do fitra RO, który stoi 2 szafki dalej.

vjzoZrE.jpg

 

Mały upgrade mojego systemu WM. Do tej samej puszki wsadziłem jeszcze regulator obrotów wentylatora nawiewowego i wskaźnik napięcia, którym steruje ten wentylator. Jak już dołożę wentylator wyciągowy i pojawi się drugi regulator to będę musiał całość przenieść do większej obudowy.

9Hj58mX.jpg

 

Regulator kupisz tu. tak wygląda :

HTB1vsUnOpXXXXXXXVXXq6xXFXXX7.jpg

 

Arduino nano kupisz np tu. Tak wygląda:

HTB1topNOVXXXXcgXXXXq6xXFXXXC.jpg

 

Wyświetlacz z kontrolerem szeregowym kupisz np tu.. Wygląda tak:

HTB1QPxGgrsTMeJjy1zbq6AhlVXaj.jpg

 

Sensory kupisz np tu.. Tak wyglądają:

1PCS-18B20-Digital-Sensor-DS18B20.jpg_640x640.jpg

 

Wszystko można kupić na alle, ale sporo drożej. Potem trzeba to poskładać i wrzucić do arduino dziabkę kodu, ale jest sporo źródeł w sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie... Po rozplantowaniu humusu teren podniósł się o ok 30cm przy domu. Metr w około domu nad opaską przeciwwysadzinową wysypię piach.

Wyjdzie na to, że zasypię cały cokół. Obecnie mam na nim tylko siatkę z klejem. Wcześniej zastanawiałem się czy kłaść na niego płytki czy tynk mozaikowy, ale jak będzie zasypany to chyba tylko folię kubełkową dam i gotowe?

 

Foto mam tylko z daleka niestety.

3TZKeX3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie... Po rozplantowaniu humusu teren podniósł się o ok 30cm przy domu. Metr w około domu nad opaską przeciwwysadzinową wysypię piach.

Wyjdzie na to, że zasypię cały cokół. Obecnie mam na nim tylko siatkę z klejem. Wcześniej zastanawiałem się czy kłaść na niego płytki czy tynk mozaikowy, ale jak będzie zasypany to chyba tylko folię kubełkową dam i gotowe?

 

Foto mam tylko z daleka niestety.

3TZKeX3.jpg

 

No prosze jak się wysoko wyszło ;) sąsiada chcesz zalewać ? ;)

 

A tak poważnie ja jeśli bym już to dał tylko kubełkową ale też się zastanawiam tak naprawdę czy ma to sens ? Jeśli i tak będzie to zasypane to degradacji UV nie będzie. Nie wiem jak z tą wilgocią no ale masz przecież AQUA ....

 

Skoro poruszyłeś już temat płyty to i ja pozwole sobie zadać ci pytanie - będę robił opaskę przeciwysadzinową czy dawać pod kątem w stosunku do pionu czy może płytę połozyć na poziom ? Czy kleiłeś do płyty pionowej i płyt kolejnych układanych poziomych ? Jeżeli robiłeś pod kątem to jak niwelowałeś szczelinę powstającą na łączeniu między obrzeżem płyty fundamentowej i ta płyta ? Pianka na maxa ? No i jaka głębokość całej opaski w stosunku do obrzeż płyty ? przy samej dolnej krawędzi na styku z gruntem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Skoro poruszyłeś już temat płyty to i ja pozwole sobie zadać ci pytanie - będę robił opaskę przeciwysadzinową czy dawać pod kątem w stosunku do pionu czy może płytę połozyć na poziom ? Czy kleiłeś do płyty pionowej i płyt kolejnych układanych poziomych ? Jeżeli robiłeś pod kątem to jak niwelowałeś szczelinę powstającą na łączeniu między obrzeżem płyty fundamentowej i ta płyta ? Pianka na maxa ? No i jaka głębokość całej opaski w stosunku do obrzeż płyty ? przy samej dolnej krawędzi na styku z gruntem ?

 

Ja robiłem ze spadkiem jakieś 10*. Na początku kleiłem pianą wszystkie krawędzie, ale piany dużo schodziło i stwierdziłem, że to bez sensu. Na opaskę położyłem folię, która została, a teraz na cokół położę folię kubełkową 50cm. Z tego 30cm będzie na cokole, a 20 wywinięte na opaskę. Zdecydowałem się położyć tą folię kubełkową, bo koszt prawie żaden za pas 50cm.

 

A teraz żeby nie było, że nic nie robię :) Choć robię niewiele... Oszczędzam się trochę. Mam trochę problemów z kolanem. Kupiłem sobie nawet usztywniacz (ortezę) i zastanawiałem się czy powinienem ją wpisać do dziennika kosztów budowy :confused: Teraz znowu dolny odcinek kręgosłupa. Niby go nie przeciążałem, a jednak boli jak się prostuję. Gdyby człowiek robił u kogoś to bu się tak nie angażował i więcej opierdzielał, a u siebie to chce się dać więcej niż jest się w stanie. nie szanowanie własnego zdrowia to chyba największa wada samorobienia.

 

Miałem dwa tygodnie urlopu i śmiałem się sam siebie, że zmarnuje cały na zrobienie drzwi. Urlop minął, a drzwi zrobione może w 60%. Nie. Nie śmieszne :mad:

8cFtTfB.jpg

Drzwi są sosnowe.

1.Oklejam taśmą malarską te wąskie szybki, żeby nie mieć roboty z ich czyszczeniem ( i tak mam, bo olej podpływa pod spód)

2. Drzwi i ościeżnice przecieram papierem 240, bo nie są tak gładkie jakbym chciał.

3. Kładę pierwszą warstwę oleju - Altax bielony

4. Obsadzam ościeżnice i wieszam drzwi

5. Kładę drugą warstwę oleju, bo chcę by były jeszcze bielsze.

6. Odklejam taśmy i oczyszczam szybki

7. Pozostało jeszcze obłożyć ościeżnice listwami. Nie zdecydowałem się na ościeżnice regulowane ze względu na duży koszt.

 

To jest meeega dużo pracy. Mój kolejny projekt, w którym niedoszacowałem ilość niezbędnej pracy Kolejny raz gruba bym się zastanowił przed podjęciem tej decyzji.

 

W międzyczasie prowadzę jeszcze projekt oświetlenia wiatrołapu ala star trek.

Najpierw wytrasowałem planowane miejsca ledów. Potem wyżłobiłem w płycie gk rowek na profil. Rowek zagruntowany i profil wklejony na piankę.

IDN21L0.jpg

Potem wklejam paski led, lutuję i wszystko kleję klejem na ciepło do tzw kupy.

X2GHhkl.jpg

lXaE3lI.jpg

1bodUVe.jpg

Potem podłączam i testuje działanie - uruchamiane czujnikiem ruchu.

w4qoM8S.jpg

PDl3Ygj.jpg

Na koniec docinam i montuję "klosze" na profilach - przydaje się gumowy młotek. Podziwiam efekt końcowy - robi wrażenie :yes:

ooRmIJ2.jpg

T7xg2cj.jpg

 

Powiesiłem też lampę nad stołem. Firma Nowodvorski ma ciekawe modele w przystępnych cenach. Made in Poland.

W tle widać też lampy nad blatem. Kupione w obi na wyprzedaży jako lampa z trzema zwisami. Zwisy rozkompletowane, pomalowane na biało i powieszone jako trzy samodzielne lampy.

sYe1pJH.jpg

Edytowane przez Daniellos_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo mega to oświetlenie :) Gratki pomysłu i wykonania :) Żona się gapi i mówi "ty też takie możesz zrobić" a ja na to: "Daniel ma kartongips na ścianie a nie tynki utwardzane" czyli, że zrobienie czegoś takiego u mnie to masa pracy i kurzu bo bez flexa ani rusz. Nie powiem, kusi no ale trzeba mieć też kawałek ściany do tego się nadający ;)

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daniel powiedz skąd masz te drzwi?

 

Takie drzwi sosnowe są zarówno w obi jak i w LM. Cena około 300pln. Ościeżnice regulowane znalazłem na alledrogo po 275. Kupiłem stałe po 75zł i jeszcze listwy, które muszę obrobić - 170 za materiał na 6 ościeżnic.

 

Ledy robią wrażenie jak się włączają gdy na zewnątrz jest ciemno. Wtedy szkło weneckie w drzwiach przestaje być weneckie i wygląda jak kapsuła do teleportacji :cool:

 

@ Karol, w długi weekend przejeżdżałem pewnie niedaleko Ciebie, bo byliśmy na wycieczce Toruń/Ciechocinek :)

 

Wspomnę jeszcze, że nadal mam nierozwiązaną kwestię ogrodzenia frontowego. Planowałem kosze gabionowe, ale na mazowszu to kamień jest drogi... Jednakże trochę już zainwestowałem w ten kierunek, bo wybrałem humus i nawaliłem piachu.

Ogólnie jakie to ogrodzenie by nie było to jest to bardzo droga impreza. Przekroczę 10k w cuglach. Na tą chwilę wyliczyłem koszt koszy na 4500 i kamień pewnie ok 4000pln. Zamówiłem dzisiaj bramę z gazetki LM - dwuskrzydłowa z napędem automatycznym Nice. Do tego furtka i trzy przęsła.

Wykorzystałem już kolejny całodniowy rabat 10% za uzbierane punkty to kupiłem od razu OSB na obicie garażu od środka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie drzwi sosnowe są zarówno w obi jak i w LM. Cena około 300pln. Ościeżnice regulowane znalazłem na alledrogo po 275. Kupiłem stałe po 75zł i jeszcze listwy, które muszę obrobić - 170 za materiał na 6 ościeżnic.

 

Ledy robią wrażenie jak się włączają gdy na zewnątrz jest ciemno. Wtedy szkło weneckie w drzwiach przestaje być weneckie i wygląda jak kapsuła do teleportacji :cool:

 

dzięki Daniel :)

to jest dobra opcja :) w salonie byłam, to sprzedawca polecił mi POL-SKONE arco z tańszych ale dość solidnych

ale ta okleina ani mnie ani mojego męża nie przekonuje

drewniane mówił, że też ma okleinowane - co mnie zdziwiło, bo kurde myślałam, że normalnie malowane są, jak na Wyspach :lol2:

a cena jak za zboże

 

co do rabatów w LM - bank millennium ma w swojej ofercie kartę kredytową alfa, która daje 5% zwrotu wydatków w LM - przy 5k, które chyba trzeba do całodniowego rabatu 10% to zawsze 250zł w kieszeni

choć ty już Daniel pewnie nie będziesz miał jakiś dużych wydatków, ale może ktoś skorzysta

Edytowane przez chilli banana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ledy robią wrażenie jak się włączają gdy na zewnątrz jest ciemno. Wtedy szkło weneckie w drzwiach przestaje być weneckie i wygląda jak kapsuła do teleportacji :cool:
Wrzucaj zdjęcie! :D

 

 

 

Tym, nieco bezczelnym życzeniem, witam się w dzienniku ;) I biorę się za lekturę całości, bo zdaje się, że - jako zadeklarowany gadżeciarz - znajdę tu parę pomysłów do podpatrzenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...