Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Z258 samemu czyli stodoła DIY


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

widzę że opaskę robiłeś ze styropianu hydro. Jak on teraz wygląda tzn czy nasiąkł? Muszę docieplić fundament i trochę nie bardzo chce mi się wydawać kasę na XPS. Zastanawiam się nad hydro ale boję się że jak docisnę go folą kubełkową to przerwę tą hydro powłokę i z czasem mi ten styropian nasiąknie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę że opaskę robiłeś ze styropianu hydro. Jak on teraz wygląda tzn czy nasiąkł? Muszę docieplić fundament i trochę nie bardzo chce mi się wydawać kasę na XPS. Zastanawiam się nad hydro ale boję się że jak docisnę go folą kubełkową to przerwę tą hydro powłokę i z czasem mi ten styropian nasiąknie.

 

Styropian hydro/aqua nie ma powłoki. Już sam granulat jest jakoś impregnowany, żeby ograniczyć chłonięcie wody. Z pewnością pogarszamy to w miejscu cięcia, gdzie przecinamy te kuleczki, ale myślę że w tylko w miejscu cięcia. Styro po ponad 2 latach na słońcu wypłowiał i nie jest już taki niebieski. Nie zauważyłem, żadnych oznak uszczerbku od wody, ale musiałby pewnie stać cały czas w wodzie, żeby coś zauważyć.

s4vHwYC.jpg

 

@Chilli - zabawy z drzwiami nie polecam. No chyba że nie miałbym innych rzeczy do roboty to hobbystycznie można podłubać przy piwku, ale ja mam jeszcze masę innych tematów do skończenia. Tu widać co na mnie czeka od prawie miesiąca.

2eqUbkm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To konstrukcja garażu, konstrukcja tarasu (bo sam taras będzie chyba z modrzewia) i "ścianka wspinaczkowa" dla winorośli mającej kiedyś zasłonić brzydki mur.

 

Potrzebuję pomocy :bash: Chciałbym nad tarasem zrobić ażurowe deski mające ograniczyć wpadanie słońca do domu przez okno tarasowe. Coś w tym stylu

http://taras-balkon.pl/wp-content/gallery/pergola-tarasowa/installux-aluminium.jpg Może byłaby szansa aby to zdało egzamin.

Sketchup twierdzi, że moja grafika w laptopie jest za cienka i nie chce działać :( Potrzebna symulacja czy lepiej zrobić te deski wzdłuż czy w poprzek i jaka byłaby optymalna wysokość oraz rozstaw aby osiągnąć zamierzony cel. Jeśli ktoś mógłby pomóc to byłbym wdzięczny. Mam nadzieję, że nie jest to dużo pracy :confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja moge sprobowac chociaz nie wiem na kiedy to potrzebujesz bo teraz ogolnie malo czasu mam ale w wolnej chwili moge ogarnac, tylko musisz podac wiecej szczegolow na maila albo priv.... rozumiem ze chcesz zasymulowac padanie promieni slonecznych i tworzenie sie cieni na elewacji przy wariancie podluznym i poprzecznym? napisz wiecej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
To konstrukcja garażu, konstrukcja tarasu (bo sam taras będzie chyba z modrzewia) i "ścianka wspinaczkowa" dla winorośli mającej kiedyś zasłonić brzydki mur.

 

Potrzebuję pomocy :bash: Chciałbym nad tarasem zrobić ażurowe deski mające ograniczyć wpadanie słońca do domu przez okno tarasowe. Coś w tym stylu

http://taras-balkon.pl/wp-content/gallery/pergola-tarasowa/installux-aluminium.jpg Może byłaby szansa aby to zdało egzamin.

Sketchup twierdzi, że moja grafika w laptopie jest za cienka i nie chce działać :( Potrzebna symulacja czy lepiej zrobić te deski wzdłuż czy w poprzek i jaka byłaby optymalna wysokość oraz rozstaw aby osiągnąć zamierzony cel. Jeśli ktoś mógłby pomóc to byłbym wdzięczny. Mam nadzieję, że nie jest to dużo pracy :confused:

 

Zależy jak chcesz to wszystko łaczyc - jezeli bedziesz wszystko wycinał aby nie stosowac metalowych łaczników to troche czasu poświęcisz.Do tego jeszcze malowanie i miesiac mija na hobby .... ... ale efekt jest:)

Takie deski jak na fotce to już musisz mieć suche bo ci się poskrecają i zmienia gabaryty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To konstrukcja garażu, konstrukcja tarasu (bo sam taras będzie chyba z modrzewia) i "ścianka wspinaczkowa" dla winorośli mającej kiedyś zasłonić brzydki mur.

 

Potrzebuję pomocy :bash: Chciałbym nad tarasem zrobić ażurowe deski mające ograniczyć wpadanie słońca do domu przez okno tarasowe. Coś w tym stylu

... Może byłaby szansa aby to zdało egzamin.

Sketchup twierdzi, że moja grafika w laptopie jest za cienka i nie chce działać :( Potrzebna symulacja czy lepiej zrobić te deski wzdłuż czy w poprzek i jaka byłaby optymalna wysokość oraz rozstaw aby osiągnąć zamierzony cel. Jeśli ktoś mógłby pomóc to byłbym wdzięczny. Mam nadzieję, że nie jest to dużo pracy :confused:

 

dokładnie to chciałem też zrobić nad tarasem. Tylko mnie męczy fakt że zimą mimo wszystko też słońce zasłoni (a miało wpadać w okna). Najlepiej jakby deseczki się regulowały :confused::p

 

myślałem nad czymś takim nawet

corradi39.png.jpg

na zimę można schować, a latem też regulacja (tylko tkaninę trzeba dość dobrą znaleźć o cenie nie wspomnę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatrołap mega :):popcorn: serio wygląda kozacko. Też kiedyś o czymś takim myślałem ale nie tak poszatkowanym, ale u Ciebie jest mega. Jak ktoś nie ma regipsu to zawsze można kupić płyte meblową, frezarka i ogień. Wkleić ledy, połączyć kabelki po drugiej stronie i wkleić całość na pianę czy na grzebień.

Co do tarasu to trzeba troszkę się pobawić, niekoniecznie rysować. Sprawdź najpierw tutaj i zobacz kąt padania światła w dniu gdzie słońce jest najwyżej, to chyba koniec lipca to chyba powinieneś tak zrobić aby dla takiego kąta jak tego "najwyższego" dnia, deski tworzyły jedną połać, ewentualnie z małymi przerwami, kazde niższe położenie słońca wpuszczało by co raz więcej światła. Tak mi się wydaje że powinieneś zrobić ;)

BTW: dla 15 lipca i 12:11 kąt padania promieni słonecznych to 58* (w linku będziesz miał grafikę) - z tego łatwo sobie narysujesz na kartce jak ma to wyglądać. Deski muszą być pod kątem w odpowiednich odległościach od siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wczoraj kupiłem drewno na taras na zadaszenie . Największa rozpiętość między słupami 5,10 m.

Przez całą zimę myślałem - zwykłe krawędziaki czy klejone. Będą się wyginały czy nie. Ceny !

Kupiłem klejonkę.

 

Boję się , że deski które mają zacieniać a są z litego drewna będą się wyginały. Jestem pewien , że będą się wiginały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej hej,

No widzę że nie tylko bryły budynku nas łączą u siebie też planuję w korytarzu podobne oświetlenie tylko raczej jedna szeroka listwa a że mam dylatację w płycie to chcę żeby ledy przechodziły na drugą ścianę przez podłogę, zobaczymy jak to wyjdzie. U ciebie jest kozak, wygląda jak z filmu Tron;).

Co do pergoli to też mamy podobne gusta, jak chcesz szybko o raczej kup system opierający się na materiale jak pokazuje marcko (jak znajdę katalog to podrzucę ci jakąś firmę którą kiedyś spotkałem na targach) będziesz mógł to szybko zdemontować na zimę. A jak nie to zostaje drewno tak jak pokazałeś pytanie czy na stałe pod jednym kątem czy takie które można regulować (ale to już roboty sporo).

Tu masz fajny system ale oczywiście cena zabija.

 

 

Tak że kombinuj kombinuj będzie ściąga dla mnie:D

 

Pozdro i zazdraszczam etapu.

 

Ps. napisz co tam ci chodzi po głowie co do ogrodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz fajny system ale oczywiście cena zabija.

 

 

Tak że kombinuj kombinuj będzie ściąga dla mnie:D

 

 

NO MEGa... w sumie jakby pokombinować to nie takim dużym wcale nakładem można zrobić samemu... pewnie części przesuwne można poszukać w sklepach meblowych a reszta desek to nie problem... ZAINSPIROWAŁEŚ mnie kolega.... oj oj....dobrze, że mam dużo czasu zanim będę to realizował to jest temat do przemyśleń.... Na chwilę obecną mnie osobiście najbardziej odpowiadałoby coś takiego...

a43835e682affc5emed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO MEGa... w sumie jakby pokombinować to nie takim dużym wcale nakładem można zrobić samemu... pewnie części przesuwne można poszukać w sklepach meblowych a reszta desek to nie problem... ZAINSPIROWAŁEŚ mnie kolega.... oj oj....dobrze, że mam dużo czasu zanim będę to realizował to jest temat do przemyśleń.... Na chwilę obecną mnie osobiście najbardziej odpowiadałoby coś takiego...

a43835e682affc5emed.jpg

 

Kurcze, brakuje mi, żeby cała podłoga tarasu była w cieniu, bo nijak z niego korzystać się nie da, czyli potrzebna jeszcze osłona z dwóch szczepionych drzewek na wysokości z 4 metrów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm widze, że jest sporo zainteresowanie zadaszeniem tarasu :)

 

Ja myślę już o tym od jakiegoś czasu. Rozważałem :

1) tkaninę ala roleta rzymska (pokazał marcko/micarpia) - mam dostęp do znajomego sklepu tapicerskiego to coś bym wybrał. Boję się syfu. Miałem kiedyś trójkątny "żagiel" i po kilku deszczach robi się brudny. No chyba, że spory spadek aby uniknąć stojącej wody.

2) deski na stałe - na razie temat w toku - może micarpia znajdzie moment na pomoc w skeczupie.

3) deski regulowane - troche ala tarasola. Planowałem je spiąć ze sobą jakąś listwą. Działałyby jak żaluzje nawiewu w aucie - przesuwanie listwy zmienia kąt wszystkich desek. Najbardziej pracochłonne.

4) roślinność pnąca - zrzuca liście na zimę :)

taras-zakrywaj%C4%85cy-winogronem-i-bluszczem-strzelaj%C4%85cy-blisko-kuilsriver-i-kapsztad-zachodni-przyl%C4%85dek-po%C5%82udniowa-afryka-29937179.jpg

 

@19Tomek - rozpiętość spora. Jest oczywiście kwestia przekrojów. Jaki kupiłeś? Ja myślałem o rozstawie słupów co 2m i kupiłem kantówkę 10x10. Jak poskładam to zobaczę jak to będzie wyglądać. Na działce rekreacyjnej mam taras o podobnym rozstawie słupów i źle nie jest. Fakt, że tutaj będę widział te słupy cały czas przez okna tarasowe - łącznie 4m przeszklenia. Najwyżej będę kombinował i rozsuwał rozstaw słupów do 3m. Na więźbę garażu kupiłem 14x7x600. Zobaczymy jak tam się będą uginać :eek:

Edytowane przez Daniellos_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontowałem też drugi wentylator w WM i oficjalnie ogłaszam zamknięcie projektu. No może w 95%:D

 

Jak wiecie pierwszy wentylator mam na wlocie czerpni na dworze.

JFbi3QW.jpg

Nie są to ciche wentylatory :) Drugi powędrował na strych. Jako, że kanały mam 160, a wentyl 180 musiałem zrobić obudowę. Zdecydowałem się na dwie połączone redukcje 160/200. Żeby nie przenosić drgań na konstrukcję twór ten został zawieszony na sznurkach :)

http://i.imgur.com/JCTk2Ty.jpg

http://i.imgur.com/pXVk57O.jpg

http://i.imgur.com/lZC2cns.jpg

Szczelinę pomiędzy wentylem a stalową redukcją wypełniłem pianą, obciąłem nadmiar i obsmarowałem silikonem, żeby skropliny nie gniły w piance. Chociaż z tym silikonem to wiadomo co może się dziać, to chyba jednak lepiej niż pianka.

 

Po obłożeniu wełną wentylator jest prawie nie słyszalny. Dużo, dużo cichszy od tego na zewnątrz. Przeniosłem też na strych skrzynkę z filtrem. Po zamontowaniu jej w pomieszczeniu gospodarczym nie byłem zadowolony z generowanego przez nią hałasu. Zależało mi na łatwości wymian maty filtracyjnej. Teraz wolę mieć ciszę i pofatygować się na strych wymienić maty. Teraz skrzynka leży luzem przykryta wełną.

Tak było i tak nie róbcie :) Nie zawsze to co ładne się sprawdza.

kv00b9n.jpg

 

 

Na razie oba wentyle sterowane są tym samym regulatorem napięcia. Drugie zepsułem i czekam na nowy. Docelowo oba wentylatory będą pracowały na osobnych regulatorach podłączonych kaskadowo czyli tak:

Qz0dQWN.jpg

Regulatorem nr2 wyreguluję różnicę nadciśnienia/podciśnienia spowodowanego różnicą długości/oporów kanałów itd. Robi się to tak, że w drzwi wejściowe czy okno wkleja się folię i regulując właśnie nr2 sprawdzamy czy robi się balon w jedną lub drugą stronę. Po tym zabiegu całość instalacji sterujemy już tylko regulatorem nr1.

 

PS. All credits goes to Reku DIY

Edytowane przez Daniellos_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz dopiero obejrzałem filmik - to jest własnie jedna z moich koncepcji. U mnie wiadomo, że wszystko DIY, a tu byłoby sporo rzeźby. Garaż i spawarka to nadal dopiero plany :D

 

Ogrodzenie chcę z koszy gabionowych. Coś w ten deseń:

http://www.gabiony-krakow.pl/images/gabi%20049%20(copy).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...