Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Z258 samemu czyli stodoła DIY


Recommended Posts

No z daleka wyglada calkiem, nie wiem co tam ukryles na zblizeniach...:) ale jestem ciekaw:) co do mebli diy to jestem tematem b.zainteresowany. rozumiem ze zamawiasz odrazu plyty przyciete na wymiar z arkusza czy caly arkusz I sam tniesz? No I jak to wychodzi finansowo w porownaniu np z meblami ze slynnej 'szwedki'? Mam do kupienia szafe 2x2,36 ale mocno sie zastanawiam czy samemu takiej nie zrobic?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Formatki płyty wiórowej zamawiam w markecie. Za bardzo nie porównywałem cen, bo robię pod konkretny wymiar, a takiego bym nie kupił. W dodatku kiedyś tam kupiłem jakieś fronty od szwedki po 8pln z wyprzedaży i teraz je adaptuje. Biała płyta laminowana z marketu jest tania - 27pln/m2. Po robocie oczywiście podsumuję koszty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend

tynk mineralny lejesz wody i czekasz 10-15 minut. Dolewasz wody,mieszasz czekasz i mieszasz. Taki szczyt w jednym kolorze to w 2 osoby chyba że podzielisz to jakims kolorem. Te odcięcia kolorów to jakas masakra. Przy pierwszym kolorze rysowałem docelową linię i równo kleiłem tasmą dedykowana do elewacji później zacieralem tez na tasmie. Po skończeniu tynkowania ściągałem od razu taśme i wychodziła idealna linia którą później obklejałem taśma i robiłem następnym kolorem. Temperatura "poranna" 20 stopni dla nowicjusza to zdecydowanie za duża.

 

... a przede wszystkim ty tylko widzisz co jest źle zrobione na elewacji i tego się trzymaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

imitujących ościeżnice regulowanych DIY ciąg dalszy Może w następnym domu będę miał takie wypasione skrzydła jak Anonim (na razie się dorabiam)

 

"W następnym domu" hmmm:stirthepot:. Wyszło bardzo dobrze kolor bielonego drewna super a po drugie moja zaliczka 30% za drzwi jest pewnie większa niż kwota za wszystkie drzwi u ciebie:bash:. Ale przycinanie pod kątem 45st. Ci wypomnę LENIU:P. A tak w ogóle nieźle rzeźbisz, twoje patenty na robotę samemu coraz bardziej mnie zaskakują (za co bardzo lubię ten dziennik).

 

Coś czuję że tynk zewnętrzny będzie Ci wychodzić bokiem jak płyty KG w środku.

 

Ps. robisz cofnięte listwy podłogowe bo widzę że zostawiłeś tam miejsce.

 

Pozdrawiam i zazdraszczam że ty już sobie mieszkasz i ja ciągle rzeźbię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@grend - tak jak Ty odcinasz kolor to ja tak odcinam poszczególne partie, na które muszę podzielić większy kawałek ściany.

 

@anonim - tak. Planuje mieć listwy zlicowane ze ścianą. Miały być z malowanego na biało OSB, ale idea nadal ewoluuje. Tzn jak wszystko u mnie - dopóki nie wykonane to może się jeszcze koncept zmienić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miałbym licować cokół ze ścianą to szedłbym w kierunku glazury - kamienia.

Z listwą drewnianą czy drewnopochodną jest tak , że one trochę "żyją swoim życiem" tzn. mogą być lekko wygięte i nie da rady ich dociągnąć w więc idealnie zlicować i cała idea się sypie.

Oczywiście wszystko idzie zrobić ale jak sam wspominasz nastąpiło już zmęczenie materiału ( osoby ) a to żmudna robota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@19TOMEK - płytki faktycznie dają radę, bo akurat w aneksie kuchennym tak robiłem i wtedy miałem myśl, czy nie polecieć w ten sposób po całości. Jeszcze się zobaczy. To jeden z tych tematów, które zostawiam na długie zimowe wieczory :)

 

Zrobiłem już garderobę. Nie jest duża, ale lepsze to niż szafa w pokoju. Ta szafka to był chyba mój pierwszy mebel DIY. Nie jest to takie proste jakby się mogło wydawać. Wymaga precyzji. Szczególnie gdy zaplanowało się 8 szuflad i chcemy, aby szczeliny między nimi były w miarę równe. Niestety tanie prowadnice szuflad nie mają szerokiego zakresu regulacji.

6S3Tpcn.jpg

A1WNysq.jpg

 

W gotowcach jest nacięcie po wewnętrznej stronie frontu, w które wsuwa się dno. U siebie przykręcałem kątownik pcv.

kl8nJ0u.jpg

 

Na ścianie system do uchwytów półkowych. Do rurki na wieszaki wsadziłem pręta zbrojeniowego 12mm i teraz mam pewność, że się nie

Ju6lfog.jpg

UolOPmO.jpg

 

Widać też było drzwi do garażu, którego jeszcze nie ma. Kilka wakacyjnych dni poświęciłem na ich wstawienie. Fakt, że miałem już wstawione wcześniej nadproże i otwór w izolacji na elewacji, ale i tak było z tym sporo roboty. Same drzwi to jakaś chińszczyzna z marketu - metalowe z wypełnieniem pianką.

 

Podsumowanie kosztów garderoby:

120 System do półek

250 Płyty meblowe na komodę, półki i drzwi

170 Szuflady

70 Fronty z wyprzedaży

10 Nogi

15 drążek

95 System do drzwi przesuwnych (montaż w toku)

RAZEM 730

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i teraz moja ściana płaczu. Żeby ktoś nie pomyślał, że jak wszystko robi się samemu to jest miód, malina :sick:

To najgorsze miejsca przy najgorszym świetle - promienie słoneczne równolegle do ściany.

85qr3cb.jpg

F14XlX6.jpg

 

Otynkowałem już całość i mogę powiedzieć, że dopiero ostatnie dwa dni czyli tam, gdzie tynkowałem szczyt nad tarasem zaczęło mi to jakoś wychodzić.

Te najgorsze miejsca będę chciał poprawić. Tank bardzo szybko wiązał i po nałożeniu powinienem więcej zbierać z powrotem do wiadra.

Plan jest taki, aby spróbować zeszlifować te nierówności papierem ściernym o dużej granulacji i zobaczyć jak będzie po pomalowaniu. Jak już wspomniałem w najgorszym wypadku zeszlifuję i położę tynk jeszcze raz. Koszt tynku na całą ścianę to ok 150pln.

 

Teraz kwestia farby. Celem rozeznania się w cenach byłem w lokalnym sklepie forumowego kolegi fighter, bo jest kilka km ode mnie. Hmm ceny wyższe od innego sklepu, gdzie oferują produkty Caparola. Generalnie ceny 10l białej farby silikonowej Caparol Muresko to ok 280pln/10l (wydajność ok 4m/l). Do tego dochodzi podkład, który kosztuje tyle samo co ta farba silikonowa. Tylko mi wydaje się to dziwne :confused:

 

U fightera zaproponowano mi jeszcze farbę CHEMS. Że niby "oni" w laboratorium sprawdzili skład farb Caparola i zrobili coś na ten wzór. Na forum znalazłem informacje o farbach do wnętrz tej firmy. Zaangażowany jest inny forumowy kolega - coulignon. Koszt farby CHEMS to 160pln/10l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież coulignon i CHEMS to jedno i to samo :) ja też biorę raczej te farby. Fighter mnie do nich przekonał do nich. Bo jakość caparola a cena jakby lepsza ;)

 

PS. Te trytytki to chociaż białe mógłbyś dać ;) a scianę kiedy planujesz wykończyć? Jakimś finiszem na szybkosci pewnie dało by radę to wykonać bo wygląda na gładką. Może te gladzie bezpyłowe?

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
No i teraz moja ściana płaczu. Żeby ktoś nie pomyślał, że jak wszystko robi się samemu to jest miód, malina :sick:

To najgorsze miejsca przy najgorszym świetle - promienie słoneczne równolegle do ściany.

 

Otynkowałem już całość i mogę powiedzieć, że dopiero ostatnie dwa dni czyli tam, gdzie tynkowałem szczyt nad tarasem zaczęło mi to jakoś wychodzić.

Te najgorsze miejsca będę chciał poprawić. Tank bardzo szybko wiązał i po nałożeniu powinienem więcej zbierać z powrotem do wiadra.

Plan jest taki, aby spróbować zeszlifować te nierówności papierem ściernym o dużej granulacji i zobaczyć jak będzie po pomalowaniu. Jak już wspomniałem w najgorszym wypadku zeszlifuję i położę tynk jeszcze raz. Koszt tynku na całą ścianę to ok 150pln.

 

Teraz kwestia farby. Celem rozeznania się w cenach byłem w lokalnym sklepie forumowego kolegi fighter, bo jest kilka km ode mnie. Hmm ceny wyższe od innego sklepu, gdzie oferują produkty Caparola. Generalnie ceny 10l białej farby silikonowej Caparol Muresko to ok 280pln/10l (wydajność ok 4m/l). Do tego dochodzi podkład, który kosztuje tyle samo co ta farba silikonowa. Tylko mi wydaje się to dziwne :confused:

 

U fightera zaproponowano mi jeszcze farbę CHEMS. Że niby "oni" w laboratorium sprawdzili skład farb Caparola i zrobili coś na ten wzór. Na forum znalazłem informacje o farbach do wnętrz tej firmy. Zaangażowany jest inny forumowy kolega - coulignon. Koszt farby CHEMS to 160pln/10l.

 

Tynk nie powinieneś ściągać ze ściany - to musisz tak rozprowadzać aby był na grubośc ziaren. Wtedy w takim stanie powinieneś zacierać. Możesz dać klej siatka i jeszcze raz tynk - dodatkowa grubośc 2 mm praktycznie niezauważalna. Spróbuj zrobić to przy 10 stopniach i najlepiej w 2 osoby. Jedna nakłada na grubość ziarna a druga tylko wyrównuje

Ja przy 10 stopni miałem dużo czasu na zatarcie i szybko nie wysychał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend

Ja tez malowałem farbą Chems. farba jak farba.... :) Nie przywiazuję wagi do firmy bo to tylko marketing a nie jakość. Np do tynku Caparolla mam dużo zastrzeżeń i to nie tylko na mojej elewacji....

 

...po sezonie jak oceniasz swój dach ? Według mnie mój dach nic się nie zmienił jest nadal perfekcyjny aczkolwiek obróbka na OSB pofalowała

Edytowane przez grend
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To jest ten wątek dotyczący tylko farb wewnętrznych. Wtedy chyba jeszcze nie robili elewacyjnych. Jestem prawie zdecydowany. Zdam relację.

 

 

@grend - w tutarialach na yt zaciągali tynk na ścianę, ale zawsze zostaje więcej niż na grubość ziarna. np po bokach pacy wyłazi... Ja zaciągałem z grubsza fragment ściany, potem zbierałem wszystko ponad grubość ziarna do wiadra i zacierałem. Tak widziałem na yt. Nie mam niestety nikogo kto mógłby mi pomóc. Tzn może bym kogoś poprosił, ale nie chcę. To taka moja budowlana wersja powiedzenia "pożycz pieniądze, a stracisz przyjaciela" :). Teraz mogę mieć pretensje tylko do siebie ;)

 

Mój dach oceniam bardzo dobrze. Dokładność przy wyprowadzaniu równej powierzchni dachu zaprocentowała. Nie ma się do czego przyczepić. Blacha leży na dachu już z rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend

 

 

@grend - w tutarialach na yt zaciągali tynk na ścianę, ale zawsze zostaje więcej niż na grubość ziarna. np po bokach pacy wyłazi... Ja zaciągałem z grubsza fragment ściany, potem zbierałem wszystko ponad grubość ziarna do wiadra i zacierałem. Tak widziałem na yt. Nie mam niestety nikogo kto mógłby mi pomóc. Tzn może bym kogoś poprosił, ale nie chcę. To taka moja budowlana wersja powiedzenia "pożycz pieniądze, a stracisz przyjaciela" :). Teraz mogę mieć pretensje tylko do siebie ;)

.

 

Właśnie nie moze być grubiej bo później wychodzą "babole" i musisz się za bardzo cofac. Ja taki problem przerabiałem gdy nie rozcieńczyłem tynku i nie dałem rady rozprowadzić tego na grubośc ziarna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daniellos...dobrze masz - przy takim słońcu wychodzą babole nawet jak firma Ci zrobi. Powiem Ci, że ja już przy budowie dałem troche na luz - zawsze musiałem mieć wszystko idealnie ale nie da się,. Im dłużej tam jeżdżę tym poziom wymagań spada..

Mi robiła firma a i tak jest wiele niedokładności - jakieś przebarwienia na części, nie dojechali czasem do samego dołu, tu nie dojechali do okna i potem bawiłem się pędzelkiem itp.

Za samo położenie tynku i gruntu wzięli 45 za m2 (przy białym kolorze). Przeliczając na wiadra zużyli tynku za 4400 a 5600 wzięli za 2 dni roboty. Do tego wypili w 3osoby 80 piw...

Jak się nie przyzwyczaisz do tego to pozostaje klej, siatka i od nowa. Powodzenia:-)

Edytowane przez uciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem bawić się w strukturę ale we dwóch, jednak odpuściłem. Wpadł znajomy firmą i w 5 wjechali na dom i zrobili. Te babole co mi powychodziły w słońcu w zaciąganiu siatki udało się tynkiem lekko zamaskować. Ale jedno co powiedział mi znajomek, sam zrobiłem niż jego pracownicy. Nawet mi proponował abym do niego poszedł do elewacji. Ale to nie dla mnie temat.

 

Z czasem zapomnisz, albo nauczysz się z tym żyć. A jak będzie bolało poprawisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...