Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Z258 samemu czyli stodoła DIY


Recommended Posts

@uciu - jednak to było dla mnie nie do zaakceptowania. Nie na frontowej elewacji.

 

Zeszlifowałem tarczą do betonu te fale. wcześniej próbowałem ruszyć szlifierką taśmową z grubym papierem, ale za twarde.

 

Zaciągnąłem tynk na całości bez łączeń. Zeszło się na tym od 6 do 12. Jak jest mokre to wygląda wszystko ładnie, ale potem jak już wyschnie i słońce zaświeci pod tym niekorzystnym kątem to jednak widać, że ideał to nie jest. Jest już jednak akceptowalnie.

XrgGVsf.jpg

Na4mJuJ.jpg

 

Teraz mogę powiedzieć co bym robił inaczej w kwestii elewacji.

1. Styro kleiłbym na klej z wora. Pomimo odczekania kilku minut pomiędzy nałożeniem warkocza, a przyłożeniem do ściany potrafi jeszcze lekko odepchnąć styro od ściany. Wtedy jest dodatkowa robota ze szlifowaniem styro.

2. Siatkę i klej jak najbardziej można zrobić samemu. Im równiej położymy styro tym cieńsza i równiejsza warstwa kleju do zatapiania siatki będzie potrzebna.

3. Odpuściłbym położenie tynku samorobnie. Jednak ja w pewnym momencie się tak zafixowałem, że wszystko robię na budowie sam, że nawet mi przez myśl nie przeszło, żeby brać ekipę. Nie rozważałem czy robić samemu czy nie. Jak teraz o tym myślę to wydaje mi się dziwne, ale to już chyba takie samorobne skrzywienie. Unikajcie tego :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

3. Odpuściłbym położenie tynku samorobnie. Jednak ja w pewnym momencie się tak zafixowałem, że wszystko robię na budowie sam, że nawet mi przez myśl nie przeszło, żeby brać ekipę. Nie rozważałem czy robić samemu czy nie. Jak teraz o tym myślę to wydaje mi się dziwne, ale to już chyba takie samorobne skrzywienie. Unikajcie tego :rolleyes:

 

ja na szczęście pare razy do tego doszedłem na swojej budowie. Czasami po prostu czas za nas decyduje. Z drugiej strony na dzień dzisiejszy za samo tynkowanie elewacji liczą sobie 20zł/m^2, oklejanie i gruntowanie to dodatkowa kasa. Więc policz sobie ile oszczędziłeś... Najważniejsze jest w tym wszystkim to, że trzeba wiedzieć na czym można oszczędzić, a na czym nie. Jednak przy pierwszej budowie to nie jest łatwe do ogarnięcia.

 

BTW nie jedna elewacja robionowa przez fachowców wygląda dużo gorzej niż ta Twoja

możesz też sobie wyobrazić swoje wkur!@#$%^ jeżeli dałbyś te opisywane 20zl/m i miałebyć gorzej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurczaki, już się boje. Jutro mam mieć dostawę styropianu, zamówiłem etixa. Klej z wora. Klej do styro, do siatki jak i siatka od caparola. Mam jedno bardzo ważne pytanie, jak spierdziele siatkę to na tynku już nawet ekipa nie wyrówna a ja tym bardziej? A może jeszcze jedno pytanie, czy siatke też trzeba robić całymi ścianami? Jakieś tips&trics?

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Nierówności na etapie siatki będzie widać na rynku. Tynkiem nic nie zgubisz.

Siatki nie trzeba kłaść całej ściany na raz. Jak już położysz jeden pas i chcesz na nim skończyć to ściągnij pacą cały klej z szerokości zakładu 20cm. Potem pociagniesz klej na ten zakład, podniesiesz go i pociagniesz pacą pod spodem, aby klej rozciągnąć również pod siatką i kładziesz kolejny pas.

Staraj się kłaść kleju mniej więcej na 2 grubości siatki, tak aby na zakładach siatką przebijała.

Pamiętaj żeby nie laczyc styro w.naroznikach otworów okiennych. Narożniki rob z całej płyty wycietej w L. Dozbrajaj też narożniki siatką. Ja robiłem jedno i drugie, a i tak pojawiały mi się miejscami pajęczyny na kleju hmm

No i listwy z siatką to fajna sprawa. Zarówno okapnikowe jak i narożne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend

Daniellos posiaadając obecnie wiedzę na temat położenia tynku na elewacji przygladałeś się innym elewacjom ????

 

Moje doświadczenie.

Klejenie styro na klej z wora i pianką na obwodzie. Później długa 3 metrowa łata i szlifowanie elewacji aby perfekcyjnie była prosta. Narożniki wklejane na 'ZERO" czyli wystaja fabrycznie na 1-2 mm.

Wklejamy siatkę i zakłady 10-15 cm ściągamy pacą w ten sposób aby było jak najmniej kleju. Później łata sięgająca między tymi zakładami i wyrównanie srodka. ... i kolejny raz całość klejem - wtedy samorób jest wstanie uzyskac prawie lustro .... i później wystarczy potynkować DOBRZE co potrafi 20% ekip ale żeby to wiedzieć na co zwrócic uwage to trzeba ....... wczesniej samemu potynkowac :D

 

 

Dobrze wykonana elewacja to dobrze położona wartstwa zbrojąca

Edytowane przez grend
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Gość grend

To jest moja elewacja. Pierwsze zdjecie elewacja bezpośrednio nasłoneczniona, 4 nastepne naświetlenie po skosie

 

DSCN2243.jpgDSCN2247.jpgDSCN2249.jpgDSCN2250.jpgDSCN2252.jpg

 

 

Generlnie dla mnie samo zatarcie nie było problemem - problem tkwił w nierównej masie zbrojacej, którą wykonałem bez odpowiedniej wiedzy. Inny poziom trudnosci jest przy ciemnym tynku z wiadra który w pierwszym etapie mnie "pokonał".

Danielos ta różnica pewnie wynika ze ja tynkowałem tynkiem cw i później szpachlowałem i to zaprocentowało przy tynku zewnętrznym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Kurna czas leci tak szybko, że szok. Wydaje mi się jakbym dopiero co napisał tu posta, a w rzeczywistości mija miesiąc.:(

No ale, żeby nikt nie myślał, że nic nie robię :p

 

@grend - u Ciebie wygląda naprawdę dobrze. U mnie niestety nie i chyba już się z tym pogodziłem. Po prostu nie mam juz na to czasu i sił. Tak jak uważam, że mój dach to najlepiej położona blacha na rąbek jaką widziałem, tak elewacja w opozycji jest mocno średnia. Musi być równowaga we wszechświecie :)

Wymyśliłem, że teraz wszystko inne wokół domu musi robić super wrażenie, żeby odwracać uwagę :D

 

No to lecimy...

Od jakiegoś już czasu działam pod presją kończącego się sezonu na prace na zewnątrz i wstępnie w planach na ten rok odpuściłem garaż, żeby zająć się całą resztą.Fakt, że na razie aura wyjątkowo dopisuje.

Podejście drugie do zakładania trawnika. Poprzednim razem nie przyłożyłem się do podlewania. Tzn wcale nie podlewałem, bo na poprzedniej działce nie podlewałem i piękna trawa wyrosła. Zapomniałem jednak, że tam była zupełnie inna gleba i wysokie wody podskórne.

Tutaj ziemia ma naleciałości gliniaste i po wyschnięciu zrobiła się taka skorupa, że nie można szpadla wbić. Zamiast się męczyć z tą zeschniętą wykorzystałem zasoby ziemii od sąsiada (dzięki rahfi) i nawiozłem kolejną warstwę. Ok 10cm przy domu i 4cm przy brzegu działki. Finalnie teren podniosłem o tyle, że przy domu zakryłem płytę fu. Poziom gruntu będzie kilka cm pod okapem elewacji.

 

Zainwestowałem też w siatkę przeciw kretom, które bardzo interesują moich sąsiadów, bo u nich ich nie ma :wtf:

yGxdlfm.jpg

 

Zakłady przysypuję ziemią, bo nie można szpilki wbić ....

ScuyYPK.jpg

 

Kładziemy warstwę ziemii

0jFZEl6.jpg

 

Pierwotnie koparkowy miał nie równać, żeby nie podrzeć siatki. Jednak bryły były tak duże, że powiedziałem, żeby lekko przejechał łychą. No i w wielu miejscach siatke podarł. Potem łatałem gdzie znalazłem dziurę. Ilu dziur nie znalazłem - kret pokaże... Pewnie więcej roboty miałem z łataniem niż bym miał z rozbijaniem brył. Życie....

SqFL2nR.jpg

 

Potem zaczęło się wyrównywanie ziemii, walcowanie, sianie trawy, układania obrzeży trawnikowych itd. Bardzo żmudna praca. Oczywiście się powtórzę i powiem, że zajęło to znaaacznie więcej czasu niż przewidywałem....

Dr9EIFK.jpg

q8nvfh9.jpg

WVxIHOo.jpg

rDZ11rg.jpg

 

Tu jeszcze kącik gdzie ma być cień wtedy gdy cały taras będzie w słońcu. Żeby było gdzie usiąść z kawką na dworze. Kącik planowany w stylu ogrodu japońskiego. Oczywiście a moim wydaniu czyli w przeciwieństwie do prawdziwych japońskich - minim obsługi :) Dlatego stawiam głównie na iglaki, żeby ograniczyć sprzątanie liści.

dnbPg9p.jpg

 

Położyłem też geowłókninę przed domem

tI2CK8D.jpg

Tu się zaczęło wysypywanie grysu

SF9e961.jpg

 

Tu wspomniany grys. Na mazowszu kopalni nie mamy. Trzeba ciągnąć z południa. Transport pewnie przekracza koszt samego kamienia. Żeby cena była przystępna musiałem zamówić całą łódkę 25t. Na foto widać mniej więcej 20% całości.

55MqnYk.jpg

Edytowane przez Daniellos_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Kolejny mały update z placu boju. Dzisiejsze dzień pracy już niestety deszczowy. Podobno na weekend ma być jeszcze pogoda. Trzymam kciuki, bo w planach fundament pod bramę i furtkę.

 

Akcja podest zakończona. Pod podestem jest opaska przeciw-wysadzinowa, a pod i nad nią piach. Wyszedłem z założenia, że wysadzin nie będzie to wkopywac się głęboko nie będę. W zasadzie leży na gruncie. Czas pokaże :rolleyes:

Mini szalunek, a w środku co popadnie, z tego co zostało po budowie. Beton rozrabiany w taczce ręcznie to nie chciałem się przepracowywać z rozrabianiem. Najbardziej obawiałem się, że podest może "odjechać" od domu. Dlatego wbiłem 3 pręty 80cm pomiędzy gruzem (nie ma na foto).

RphMpWc.jpg

 

Silka szybko odciągała wodę i skurcz jak się patrzy.

HiSIqY7.jpg

 

Na wierzch położyłem gruby gres samonośny 60x60x2. Dookoła obrzeże betonowe grafit za leroya. Ten sam który układam jako "chodnik". Widać jak grys zmienia kolor jak jest mokry - robi się beżowy.

GyBXOmY.jpg

 

Trzeba było zeszlifować na szczycie, żeby pasowało.

wmF89oO.jpg

 

Na gotowo wygląda tak. Gres wszędzie ten sam, ale na foto wygląda jakby miał inny odcień.

TEmCPSf.jpg

 

Tu jeszcze focia gresu, który będzie chodnikiem/ścieżką na trawniku. Płytki "wpuściłem" w grunt, żeby kosiarka na nich nie podskakiwała.

PQQH2bJ.jpg

 

I ścieżka/chodnik po drugiej stronie domu. Okna w sypialniach są otwierane i np w lato można sobie przejść na taras.

pRiZiFl.jpg

 

 

Miałem zostawić odpływ z rynien, aby woda płynęla po trawniku, bo mam spadek. Jednak patrząc na zieleniejące i kwitnące okolice wylotu rynny uznałem, że nie męczyłby mnie taki widok na opasce żwirowej. Sporo życia spływa z deszczem z dachu. Zrobiłem drenaż. Skoro już prułem trawnik i siatkę na krety to wkopałem od razu rurkę do nawadniania trawnika (w tym roku już nie dałem rady ruszyć tematu nawadniania).

5uXXKGq.jpg

fd6xZsk.jpg

 

Skończyłem także malować elewację. O samej farbie więcej później. Tu pokażę tylko pierwszą próbę koloru. Nie wiem czy to kwestia mieszalnika czy odwzorowania kolorów przez światło w sklepie, ale chciałem grafit, a farba wyszła jakby czekoladowa.

6X7cEbq.jpg

 

Wróciłem do sklepu i zaoferowano mi inny kolor. Chętnie przystałem, bo żonie zależało na czymś jaśniejszym. Z próbnika wybrałem kolor najbardziej szary z możliwych (tym razem też jaśniejszy) i wyszło moim zdaniem ciekawie. Mam tylko słabe foto z daleka. Jeszcze nie zdążyłem odkleić taśm.

GVv7PoV.jpg

Jak widać trawa wschodzi i woda z nieba się leje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie za 100 punktów :) jesteście zadowoleni z kuchni Ikea? Co byście zmienili, co brać a co nie warto. Miałeś jakiś problem z dopasowaniem zmywarki z tego co pamiętam. My w sumie chcemy same meble, bez sprzętu i bez blatów(mają za krótki z tego do chcieliśmy)

 

Z mebli kuchennych jestem zadowolony. Drugi raz bym chyba zaoszczedził na ilości szuflad. Każda szuflada bez frontu kosztowała 300pln, a gdybym zrobił dwie szafki z frontem otwieranym to już by zostało 1200 w kieszeni (mam 2 szuflady w każdej szafce). Przestrzeni w szafkach mamy tyle, że aktualnie nie wykorzystujemy 50%. W starym mieszkaniu była mała kuchnia to i gratów kuchennych mało chyba mamy :)

Fakt, ze zmywarką było sporo roboty ( a z czym nie było lol). Jak nie planujecie jej zabudowywać to macie problem z głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bajka. Nie wiem jak ty to robisz ale zawsze mi się podoba efekt twojej pracy (napewno mamy pobne gusta). Podwórko widzę że będzie wyglądać mega. Moje klimaty. Ta opaska z tyłu domu najbardziej, ja u siebie planowałem sam gres ale z tymi płytami wygląda to 100x lepiej. Bordery zamiast krawężników wyglądają bardzo minimalistycznie duży plus ode mnie. Co tam jest, geowłóknina, na to płyty luzem i to wszystko obsypane gresem?

 

Elewacja wygląda ładnie i spójnie. Choć ta czekoladka też bardzo ładna może nawet ładniejsza:rolleyes:.

 

Jak będzie wygląda mini ogród japoński? (Też mi chodzą takie rzeczy po głowie tylko jak zawsze problem to czas i pieniądze a właściwie ich brak hehe)

 

Pozdrawiam i powodzenia

 

Ps. Działka bardzo ładnie wygląda bez ogrodzenia. Wiem że chcesz robić gabiony, u ciebie pasowały by takie niewysokie tak z 1m i szerokie na 50cm (plus to brak słupków i fundamentu a za ty idze niższa cena). Przemyśl temat;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bajka. Nie wiem jak ty to robisz ale zawsze mi się podoba efekt twojej pracy

same here :bye:

 

dziękuję :) No gust na pewno podobny :)

 

Ogród (a raczej kącik) japoński dopiero w powijakach. Przyznam też szczerze, że zabrakło mi na niego koncepcji. Mam nadzieję, że jakoś to się rozwinie. Na razie posadziłem kupione kiedyś na wyprzedaży roślinki trochę bez ładu i składu. Tzn możne nawet z zza dużym ładem i jakoś mi to nie leży. Zrobię fotkę w wolnej chwili.

 

 

Gabiony w toku. Już mam wycenę koszy i kamienia. Zamówię jak tylko zrobię fundament bramy i furtki.

Wysokość planowana bardziej klasyczna bo 150. Chciałem wypełnić czarnym marmurem, ale znów żona mnie ogranicza. Będzie szary. Brama, furtka i 3 przęsła grafit.

Szerokość 30cm czyli będą słupki, które już kupiłem. Każdy o innym kolorze i przekroju z wyprzedaży końcówek, ale przecież ich nie będzie widać ;) Fundamentu nie będzie. Wybrana ziemia na 60cm w głąb i zasypane piachem z rok temu.

Tak czy inaczej koszty ogrodzenia frontowego nawet w wersji eko, jak wszystko u mnie, to jakiś dramat.

 

ścieżki/chodniki to faktycznie geowłóknina/agrotkanina na to grys na wysokość jednego kamienia i na to ten gres 2cm grubości. potem dookoła obsypuje grysem. Warstwa grysu docelowo 4-5 cm grubości. Między płytami gresu lepiej dać mniej grysu, bo przy chodzeniu się rozsypuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy taras obudujesz drewnem do samej ziemi żeby się różne zwierzątka tam nie zadomowiły czy zostawisz lukę żeby kot mógł im grzecznie wyperswadować stałe osiedlanie się tam? Mam taki właśnie dylemat przy tarasie.

Potwórko super estetyczne, nie w naszym stylu ale szacunek. Ale dużo wysiłku będzie wymagało by na bieżąco tą "surową" i dość "sterylną" estetykę utrzymać... kępka chwastów w bardziej naturalistycznym otoczeniu nie razi tak jak w otoczeniu modernistycznym. Geowłóknina świetna rzecz, ale nie zakładaj że uniemożliwi chwastom wzrost :) u nas perz przebijał sie przez warstwę tektury, plastikowej plandeki i 20cm zrębki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie płot/ogrodzenie.

Mi się podoba styl amerykańskich osiedli tzn. podjazd i wolna przestrzeń od ulicy do domu a płot dopiero na wysokości domu.

W ten sposób ograniczamy koszty i likwidujemy cudaczną architekturę ogrodzeń.

 

To u nas chcemy tak właśnie zrobić. Zrezygnujemy z furtki i bramy, na rzecz otwartego podjazdu i podejścia do domu - za to płot po obu stronach podjazdu. Koszty to jedno, ale mamy tak rozplanowane śmietniki, że brama przesuwna się nie mieści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeglądam te Twoje posty o kuchni bo też muszę się za to zabrać.

Mam jeszcze troche czasu .... promocja 10% na karte jest do 6 listopada.

Długo ogólnie Ci zajęło to składanie?Nie mam górnych szafek wiec powinno iść sprawnie...

Mam nadzieję ze w tydzień się wyrobię.... biorę wszystko meblę + sprzęr (bez blatów) bo nie chce mi się nic szukać gdzie indziej :-)

Mam nadzieję ze AGD mają dobre....Blaty bede robił chyba z klejonki bukowej lub dębowej wiec zrobią to na wymiar.

Edytowane przez uciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy taras obudujesz drewnem do samej ziemi żeby się różne zwierzątka tam nie zadomowiły czy zostawisz lukę żeby kot mógł im grzecznie wyperswadować stałe osiedlanie się tam? Mam taki właśnie dylemat przy tarasie.

Potwórko super estetyczne, nie w naszym stylu ale szacunek. Ale dużo wysiłku będzie wymagało by na bieżąco tą "surową" i dość "sterylną" estetykę utrzymać... kępka chwastów w bardziej naturalistycznym otoczeniu nie razi tak jak w otoczeniu modernistycznym. Geowłóknina świetna rzecz, ale nie zakładaj że uniemożliwi chwastom wzrost :) u nas perz przebijał sie przez warstwę tektury, plastikowej plandeki i 20cm zrębki :)

 

Taras będzie obudowany. Tzn już konstrukcja ramowa jest obsypana żwirem dookoła, ale na to pójdzie jeszcze deska czołowa.

Wiem, że chwasty zadomowią się dosłownie wszędzie, ale robię wszystko aby im ograniczyć pole popisu.

 

AGD z ikea faktycznie tanio nie wychodzi, ale dają 5 lat gwarancji. To bezsprzeczny plus. Ja blaty też kupywałem lokalnie.

Pamiętajcie, że jak ikea daje jakiś rabat to zazwyczaj jest to na kartę rabatową. W naszym przypadku ważność tej karty była tylko 3 miesiące i prawie przegapiłem jej wykorzystanie.

 

Ogrodzenie w stylu amerykańskim faktycznie mocno ogranicza koszty drogiego ogrodzenia frontowego. Ja jednak jakoś lubię czuć że odtąd dotąd to je moje :) No i jestem typem majsterkowicza i na prwno sporo będzie działo przed garażem.

 

U mnie będzie brama dwuskrzydłowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...