Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Z258 samemu czyli stodoła DIY


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

http://i.imgur.com/y0V8O3q.jpg

Pogoda pod psem. Pada coraz mocniej. Jak dzisiaj kończyłem byłem prawie cały przemoczony :/

 

Północno-zachodnia ściana, ta bez okien ma 10 warstw. 11sta będzie już wraz z nadprożami, które będą zalewane razem z wieńcem. Mam nadzieję w weekend skończyć mury i będę przymierzał się do szalowania. Szalować chcę z płyty OSB lub MFP, które później wykorzystam na podłogę strychu.

 

Ktoś podpowie jak gęsto i jakimi prętami wzmacniać szalunek?

Edytowane przez Daniellos_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja skręcałem 8-kami, jak gesto to zależy jak grube (sztywne) płyty użyjesz, dodatkowo dokup sobie peszel - taki jak do kabli elektrycznych aby później bez problemu powyciągać gwinty.

 

8-ki są spoko, ale fi6 też wystarczą i tańsze, dasz podkładkę pod nakrętke to tego nie rozerwie. Ja dawałem płyty 18mm i pret wychodził co jakieś 50cm. Musisz to robić na wyczucie. Peszle obowiązkowo. Tanio i szybko możesz to zrobić kupując najtańszego pexa jakiego znajdziesz bo jak kupisz jakiś tani i wąski peszel to potem po zawibrowaniu betonu może go lekko poturbować i sie ciężko prety wyciąga. Pewnie z podłogówki Ci coś zostało to wykorzystaj.

Pamiętaj o wzmocnieniu narożników, wewnętrzne to spoko bo tam dochodzi płyta do płyty i łatwo jest zrobić, a na zewnetrzne mozesz dać prety pod katem 45*, gdzies to pokazywałem u mnie w dzienniku. Trzyma elegancko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pianka to właśnie dla tych co nie mają dużo czasu.

 

Zastanowiła mnie jedna rzecz w kwestii tej pianki. Jak wspomnialem w karcie produktu przeczytałem, żeby zwilżać powierzchnie wodą. Jednak ani na puszcze o tym nie wspominają, ani na filmach reklamowych na yt tego nie robią. Napisałem do Seleny w tej sprawie.

 

Przedstawiciel odpowiedział, że zwilżenie pomaga, bo dodatkowo odpyla i poprawia kontakt. Zaznaczył jednak, że wilgotna to nie mokra czyli po dotknięciu dłonią, dłoń ma pozostać sucha.

 

Jutro planuję kupić płyty i zacząć szalować.

Z rozpędu zapomniałem o nadprożu w miejscu opcjonalnych drzwi do opcjonalnego garażu. W przyszłości będzie można zwyczajnie wyciąć otwór w ścianie. Będę musiał to dorobić. Inna sprawa to dopiero teraz zauważyłem, że w projekcie mam drzwi frontowe w rozmiarze 2350x1000. Chyba jednak zrobię uniwersalny rozmiar ze względu na koszt przyszłych drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna sprawa to dopiero teraz zauważyłem, że w projekcie mam drzwi frontowe w rozmiarze 2350x1000. Chyba jednak zrobię uniwersalny rozmiar ze względu na koszt przyszłych drzwi.

 

Jeśli nie zależy Ci jakoś specjalnie na stylistyce, to polecam taki zabieg. Tak wysokie drzwi to co najmniej 10 tys. zł. (przynajmniej jak wyceniałem swoje) Wysokość robi cenę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tak. W projekcie mam zaznaczone że wymiar otowru ma być większy o 2cm z każdej strony. Jak oglądam katalogi producentów drzwi zewn to otwór na wysokość ma mieć 2060-2100. Można też nad drzwiami o uniwersalnej wysokości zastosować naświetle czyli przeszklenie. Kosztuje 300-800zł.

 

2. Tak. Liczyłem różnicę kosztów piany vs zaprawy cienkowarstwowej. Wychodziło minimalnie korzystniej na pianie. Do tego cała reszta korzyści takich jak szybkość, brak konieczności czyszczenia narzedzi i sprzątania, dzwigania etc. Co ciekawe na razie zużyłem mniej piany niż wyliczył kalkulator online.

Na poczatku gotowałem wodę w czajniku, dolewałem zimnej i puszkę trzymałem w ciepłej wodzie. Później mi się znudziło. Muruję w temperaturach ok 8 stopni i zużyłem 8 puszek na ok 14 palet bloczków. No i pianę kładę też na spoiny pinowe. Fakt, że raczej cienkie warkocze, bo to niby tylko dla szczelności.

Bloczki na początku polewałem wodą pod ciśnieniem z węża, ale poźniej jak już padało to odpuściłem.

Edytowane przez Daniellos_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co skłoniło Cię do BK? Miałeś narzucone w projekcie? Widzę, że świetnie się tym muruje, a przy piance to już bomba. Masz zamiar to jakoś zabezpieczać na zimę? Gdzieś słyszałem, że mokry BK może kruszeć w ujemnych temperaturach, więc lepiej żeby był tak suchy jak to tylko możliwe.

 

Jeszcze niedawno bardzo napalałem się na piankę, ale wszyscy naokoło mnie od tego odciągają. Główny argument, że "nikt tak nie robi" i że na pewno "coś spier..le" :D poza tym jak zapytałem KierBuda o dryfix, to usłyszałem, że w okolicy nie ma ekipy, która by miała nawet blade pojęcie o tym. Przynajmniej on o takiej nie słyszał. Tak sobie po cichu kombinowałem, że jak ok 40km ode mnie jest zakład produkcyjny Weinbergera to pewnie i szkolą tam, o ile kupi się u nich całe ściany...

 

Jakie Ty sam miałeś pojęcie / doświadczenie z budowlanką? Uczestniczyłeś w jakiejś budowie u brata/szwagra/ciotki? Czy wszystko się uczysz na bieżąco? I co z KierBudem? Masz z nim kontakt na bieżąco i konsultujesz "prawie wszystko", czy sporadycznie i sam podejmujesz decyzje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co skłoniło Cię do BK? Miałeś narzucone w projekcie? Widzę, że świetnie się tym muruje, a przy piance to już bomba. Masz zamiar to jakoś zabezpieczać na zimę? Gdzieś słyszałem, że mokry BK może kruszeć w ujemnych temperaturach, więc lepiej żeby był tak suchy jak to tylko możliwe.

 

Jeszcze niedawno bardzo napalałem się na piankę, ale wszyscy naokoło mnie od tego odciągają. Główny argument, że "nikt tak nie robi" i że na pewno "coś spier..le" :D poza tym jak zapytałem KierBuda o dryfix, to usłyszałem, że w okolicy nie ma ekipy, która by miała nawet blade pojęcie o tym. Przynajmniej on o takiej nie słyszał. Tak sobie po cichu kombinowałem, że jak ok 40km ode mnie jest zakład produkcyjny Weinbergera to pewnie i szkolą tam, o ile kupi się u nich całe ściany...

 

Jakie Ty sam miałeś pojęcie / doświadczenie z budowlanką? Uczestniczyłeś w jakiejś budowie u brata/szwagra/ciotki? Czy wszystko się uczysz na bieżąco? I co z KierBudem? Masz z nim kontakt na bieżąco i konsultujesz "prawie wszystko", czy sporadycznie i sam podejmujesz decyzje?

 

z tym pękaniem BK w mrozie to mit, ja miałem całe mokre ściany podczas mrozów i nic.

Kiedys jak kupowałeś te szlifowane bloczki od wienerbergera to w ogóle dawali pianke gratis i przyjezdzał gościu na szkolenie ekipy budowlanej - ale to było dawno temu promocyjnie i raczej już tak nie robią. Ja nie wiem co to za filozifia ? Przecież takie murowanie jest banalne. Doświadczenie jakie jest do tego wymagane to obejrzenie jednego filmiku na youtubie :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam absoltunie żadnego doświadczenia w budowlance. Wcześniej postawiłem szkieletowy domek letniskowy czyli bez murarki.

Cała moje wiedza pochodzi z netu. Głównie z forum i z dzienników Sebcia, Przemka Kardasia, artixa Aikiego, gorbaga itd.

 

Apropos Sebcia - dzieki za tip z rusztowaniem na kółkach. Zbawienie dla samoroba pracujcego solo. Pracuję na wysokości, jak skończę to łapię za mur i przeciągam się razem z rusztowaniem kawałek dalej itd. Plusem jest tu fakt, że nie mam ścian nośnych w srodku i mam węższe rusztowanie bo kupiłem połówki.

 

Skończyłem poziomowanie i mocowanie płyt na zewnątrz szalunku i wrzuciłem na górę większość związanego wcześniej zbrojenia. Jutro mam nadzieję skończyć i w sobotę czy w poniedziałek mógłbym zalewać, ale zapomniałem zamówić kotwy do wiązarów. Albo przełożę zalewanie albo zaleję szpilki i zrobię murłatę.

Edytowane przez Daniellos_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowione - będzie murłata. Tak jak wspomnial aiki będzie lepiej pod względem ocieplenia, bo planując rynny ukryte w elewacji byłoby tam niewiele miejsca na izolację. Murłata tu sporo pomoże.

 

Wieniec zaszalowany. Mam nadzieję, że wytrzyma. Zostało obsadzić szpilki do mocowania murlaty i zalewać. Beton zamówiony jutro na 11:00! Jutro też wrzucę fotki. Do zo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...