Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Przylacze energetyczne - stare wg nowego i VAT - PROBLEM


Jeziorka

Recommended Posts

Pod koniec 1999 roku uzyskalam pozwolenie na budowe, m.in. podpisalam umowe na przylacze energetyczne w cenie prawie 1900 zl. W miedzyczasie przedluzalam warunki, niby bylo wszystko ok. Teraz chce podlaczyc skrzynke, ale elektrownia zada potwierdzenia wplaty. Oczywiscie nie pamietam po tylu latach, czy placilam, nie mam dowodu wplaty, a poszukiwania w archiwach banku i w elektrowni nic nie daly. Moze bylam przekonana o dokonaniu przeze mnie wplaty na blednych przeslankach.

 

PYTANIE (moze naiwne): czy moglam otrzymac warunki na przylacze i podpisac umowe nie placac fizycznie za przylacze?

 

Ale to nie koniec. Czas mnie nagli, ekipa czeka i zdecydowalam, ze zaplace. Ale do starej umowy chca mi doliczyc VAT. Tyle, ze wg nowych zasad za przylacze z VATem zaplacilabym ok. 1000 zl MNIEJ, niz wg podpisanej przeze mnie starej umowy. Zaproponowalam przeniesienie starych warunkow na nowe zasady lub wystapienie o nowe warunki, ale to podobno tez nie jest mozliwe (prawnicy elektrowni sie nad tym glowia), bo juz kiedys podpisalam umowe. Czas mnie bardzo goni.

 

PYTANIE: jakie moze byc wyjscie z tej sytuacji? Czy musze podpisac aneks z VATem, czy moge podpisac korzystniejsza dla mnie finansowo umowe wg nowych warunkow? Czy moge pozniej dochodzic tego, ze zmuszono mnie do niekorzystnej umowy?

 

Jutro znowu czeka mnie rozmowa z elektrownia, czeka rowniez moj majster...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja płaciłem tak

 

1) wydanie warunków przyłacza 120zł i wtedy też dali wzór umowy do podpisania

2) odbiór istalacji

3) reszta opłat + podnieśli kowotę o Vat 22% i minus te 120zł i + Vat od tych 120zł.

 

Generalnie większe odpłaty są po odbiorze instalacji

 

Może było u Ciebie płacone tylko mniej a reszta po odbiorze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

mamy ten sam problem, podpisalismy umowe o przyłacze w listopadzie 2002 r. termin realizacji to listopad 2004, w marcu dostalismy pismo w którym elektrownia wymaga od nas pozwolenia na budowe domu i że należy wpłacic ostatnia ratę, zatem przed majem 2004 roku dokonalismy wpłaty w wysokosci 100%. w czerwcu dostaliśmy pismo w którym informują nas o koniecznosci zapłacenia Vatu od umowy oraz stosowny aneks do umowy.Teraz mamy problem, placić czy sie odwoływać. Zakład energetyczny w umowie załączył klauzule: "ostateczne rozliczenie inwestycji nastapi po jej zrealizowani" i to jest pewnie ten kruczek którego sie chwytaja aczkolwiek umowa w naszym przypadku została zawarta wg starych przepisów podatkowych i dokonalismy 100% wpłaty przed majem 2004 r.

MOŻE KTOŚ Z WAS MIAŁ PODOBNY DYLEMAT I MOZE KTOS MA POMYSŁ NA ROZWIAZANIE TEGO PROBLEMU

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój problem został rozwiązany w następujący sposób: okazało się, nowa stawka z VAT jest dla mnie o ok. 900 zł bardziej korzystna, niż stara stawka bez VAT (umowa z 1999 roku, a z VAT byłaby jeszcze większa różnica), więc molestowałam ZE, że skoro i tak muszę aneks podpisywać, to chcę wg nowej stawki. ZE sięgnął po opinię prawników z wyższej instancji i się zgodzili na aktualną, niższą stawkę.

Wydaje mi się, że skoro VAT obowiązuje od maja, to zasada ta nie działa to wstecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem problem ma zakład energetyczny -przeczytaj co masz zapisane odnośnie płacenia w umowie - to jest wiążące obie strony. Jeśli ZE chce podpisać aneks to znaczy, że nie ma obecnie żadnych podstaw prawnych aby Ci podnieść kwotę opłaty przyłączeniowej - będą musieli pokryć VAT z tego co im zapłacisz zgodnie z umową. Jeśli zgodzisz się na aneks do zgodzisz się na dodatkowe opłaty dobrowolnie (umowa stron).

Pamiętam, że niedawno temat wałkowały firmy budowlane, które wygrały przetargi roboty budowlane gdy VAT był 7% a później musieli wystawić rachunek z 22% VAt-u - urzędnik z Ministerstwa Finansów z rozbrajającym uśmiechem powiedział, że jest to problem sprzedającego bo w umowiach (przetargi publiczne) zostały zapisane kwoty brutto i są one wiążące.

W Twoim przypadku jest podobnie, chyba że tak jak "qudlaty" masz zapisy w umowie pozwalające drugiej stronie na podniesienie kwoty opłat wg. uznania. Niemniej jednak, umowa podpisana została przez Ciebie w określonych ramach prawnych (obowiązująca wówczas Taryfa, rozporządzenia itp.) i tego należy się trzymać - VAT to problem sprzedającego, no chyba że zaproponują Ci coś atrakcyjniejszego. :wink:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie tak to wygląda, jak piszesz. W mojej umowie nic nie było temat ewentualnych zmian w przypadku wprowadzenia VAT itp. Ale jak masz nóż na gardle, to często dla świętego spokoju płaczesz i płacisz monopoliście. Może miałam trochę (tzn. ok 1000 zł) szczęścia, że nowe warunki są dla mnie korzystniejsze i już nie walczyłam.

Jako inną ciekawostkę podam (a może rzucę to jeszcze gdzieś na forum), że zwróciłam się do ZE o podanie warunków przełożenia linii niskiego napięcia i przestawienia dwóch słupów (chodzi o tzw. finke). Działka jest w polu i chodzi o widoczek. Odpowiedź była, że ORIENTACYJNY koszt to 10 000 plus VAT.... Wokół słupków na wiosnę posadzę winobluszcze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakłady eneretyvczne są barczo "wrażliwe" na skargi do Urzędu Regulacji Energetyki(URE) ... - zatwierdza im ceny taryf na następny rok.

Proponuję napisać pismo do dyrektora zakładu z kopią URE , albo tylko w pismie podeprzeć się urzędem - jeśli sprawa będzie do załatwienia wg Twojej propozycji to napewno, aby pozbyć się natarczywago klienta oraz ew. problemów z URE, załatwią sprawę szybko i po twojej myśli :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja "przygoda " z rozliczeniem przyłacza przez gazownię trwała ponad pół roku. Gazownia zawyżyła mi opłatę przyłaczeniową o ponad 20% bo... tak liczył ich program komputerowy - liczył dwa razy za każdym inaczej. :o . Jak napisałem pismo, powołałem się na odpowiednie punkty ich "Taryfy" i zapowiedziałem, że w sprawie rachunku kontaktować się z nimi będe tylko w sposób pisemny, to po kilkunastu dniach otrzymałem wszystko poprawnie i elegancko z pismem przewodnim pocztą :lol:

pyrka - sprawdź swój rachunek przed zapłaceniem :wink:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
jest tylko mały drobiazg. Jeśli umowa o przyłącze była na zasilanie placu budowy, to energetyka do tej pory traktowała to jak działalność gospodarczą a nie jak budynki mieszkalne. Trzeba najpierw dokładnie przeczytać umowę czy chodziło w niej o przyłącze docelowe do budynku mieszkalnego, czy plac budowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Pyrka,

 

mi wlasnie ENEA Gniezno przyslala rachunek na II ratę, którą obciążyli już 22%VAT (I rata była w lutym bez VAT). Załączyli świstek że to zgodne z interpretacją MF i że teraz tak muszą.

 

Przeczytam to źródło prawne o którym piszesz i może z nimi powalczę - tak dla zasady. Może też dostanę korektę.

 

Cytuję:

 

Art. 146.

1. W okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do

1) dnia 30 kwietnia 2008 r. stosuje się stawkę w wysokości 3% w odniesieniu

do czynności, o których mowa w art. 5, których przedmiotem są towary i

usługi wymienione w załączniku nr 6 do ustawy, z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej

dostawy towarów i eksportu towarów;

2) dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu

do:

a) robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych

związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą

towarzyszącą,

b) obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem

lokali użytkowych,

.....

3. Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa

w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się:

1) sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków

mieszkalnych,

 

ciekawe czy jeżeli ja mam w umowie podłączenie gospodarstwa rolnego - to czy to się łapie na budownictwo mieszkaniowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu mówię ,nie. Gospodarstwo rolne jest traktowane jak każda działalność i taka będzie taryfa. Ale można zmienić na przyłącze do budynku mieszkalnego. Na stronach http://www.mf.gov.pl w odpowiedziach na pytanie o VAT za przyłącze energetyczne jest napisane lakonicznie jednym zdaniem, że ponieważ jest to usługa więc należy się podatek VAT 22%. Ale zapomnieli napisać, że jest to zasada ogólna, od której na czas określony została ustalona zasada szczególna dla przyłączy do budynków mieszkalnych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...